Dovolená Jamajka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Jamajka - navigace  
zájezdy Jamajka Hotely a ubytování Jamajka
Last minute Jamajka Informace Jamajka
Víza Jamajka Fotogalerie Jamajka
Mapy a průvodce Jamajka Recenze hotelů Jamajka
Diskuze Jamajka Okružní plavby JamajkaJamajka

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištění-->Kde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Internetové kavárnyMístní dopravaKde se najíst a napít?Nákupy, obchody, tržištěSpropitnéPolicieSpolečenská etiketa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Jednotná měna na Jamajce se nazývá jamajský dolar. Používá se pro něj stejný symbol, jako pro americký dolar, někdy se před něj ještě dává velké J. Měna obsahuje bankovky v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 dolarů. Mince mají hodnoty 10 a 25 centů a 1 a 5 dolarů. Řidčeji narazíte i na staré mince v hodnotě 20 a 50 centů, které stále platí. Ceny v obchodech jsou většinou uváděny i s drobnými, ale zpravidla se pak výsledná suma zaokrouhluje nahoru, takže centy se nevrací. Na tržištích a u drobných obchodníků jsou ceny v celých dolarech.
Poměrně často jsou ceny uváděny v amerických dolarech. Zvláště v hotelech a větších institucích jsou americké peníze akceptovatelné. Mezi místními s nimi většinou nepochodíte. Nejvýhodnější je přivézt si jakékoliv mezinárodně měnitelné peníze a v bance je pak proměnit v jamajské dolary. Pokud si při cestě zpět budete chtít místní měnu proměnit zpět na vaše peníze, musíte ukázat doklad z předchozí transakce.
Směnitelné kurzy se pochopitelně mění. V roce 1999 se taxy pohybovaly okolo 40 jamajských dolarů za jeden americký a 64 jamajských dolarů za libru. Za transakci si směnárny odečtou částku ve výší 2-5% ze směňované částky.
S transakcemi problémy mít nebudete. Pro Jamajčany je to velký byznys a tak se směnárny nacházejí téměř na každém rohu. Všechny větší jsou licencované, proto se nemusíte bát. Najdete je i na letištích a v supermarketech a bývají označeny nápisem „cambio“.
Na ostrově má sídlo 9 velkých mezinárodních bank. V každém větším městě jich najdete několik.
Otevírací hodiny jsou zpravidla od 9 do 14 hod. od pondělí do čtvrtka a v pátek od 9 do 16 hod. Málo bank má otevřeno v sobotu. Stejné kurzy jako banky nabízejí i hotely, takže i tam je směna bez problémů. Banky, hotely i směnárny si strhávají 2-5% částky.

Bankomaty
Na ostrově najdete poměrně dost bankomatů, ale nacházejí se pouze ve větších městech. Proto je dobré mít s sebou alespoň menší hotovost, zvláště když se vydáváte do vesnic nebo do hor. Ve městech najdete bankomaty s 24 hodinovou službou a jejich provoz je stejný jako u nás. Před cestou se informujte u své banky, zda je možné z místních bankomatů vybírat a kde.
Platba kartami
Na ostrově se dá platit všemi mezinárodními platebními kartami. Nejrozšířenější jsou Visa a Master Card, vezmou vám i American Express, Diners Club a Discover. Můžete z nich vybírat v bankách a platit ve větších střediscích. V menších městech s nimi ale pohoříte.
Poměrně rozšířené jsou také cestovní šeky. Můžete s nimi platit v restauracích, hotelech atd. Nejrozšířenější jsou cestovní šeky American Express, Barclays Bank a Thomas Cook.Zajímavé odkazy

Aktuální směnárna

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz