Dovolená Izrael


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Last minute Izrael Informace Izrael
Víza Izrael Fotogalerie Izrael
Mapy a průvodce Izrael Recenze hotelů Izrael
Diskuze Izrael  Izrael

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištění-->Kde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Internetové kavárnyMístní dopravaKde se najíst a napít?Ostatní místní službyNákupy, obchody, tržištěOsobní bezpečnostElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéPolicieSpolečenská etiketa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Národní měnovou jednotkou je nový izraelský šekel NIS, který v r. 1985 nahradil starý šekel z důvodu ozdravění financí s ohledem na předcházející vysokou inflaci. Šekel se dělí na 100 agorot. V oběhu jsou mince 10 a 50 agorot, 1 a 5 šekelů a bankovky 5, 10, 20, 50, 100 a 200 NIS. Izraelská vláda v r. 2001 vedla úspěšně boj s inflací, která klesla na průměrných 1,1%, ale současně dosáhla nejhorších hospodářských výsledků za poslední léta (nulový HDP). Izraelská měna vůči USD znehodnotila ve stejném roce o 9,3%. V současné době platí kurz 1 NIS = 6,2 Kč a 1 USD = 5 NIS. Pro turistu z toho vyplývá, že kde je to možné, je lepší držet USD a platit touto měnou. Platba v USD v takovém případě je nižší o DPH 17%. Týká se to hlavně plateb v lepších hotelích, za letenky, při půjčování auta atd. a v obchodech registrovaných Ministerstvem turistiky, které jsou takto značeny. Z úlevy bývá vyjmuta elektronika.
V Izraeli není problém s výměnou peněz. Kromě přímé platby v USD, nabízejí nejlepší kurs arabští směnárníci v Jeruzalémě a Tel Avivu, kteří si buď účtují zanedbatelnou provizi anebo dokonce žádnou. Protože černý peněžní trh neexistuje a dodržuje se víceméně na všech úrovních vyhlašovaný směnný kurs, je to právě provize, která určuje výhodnost směny. V tomto směru nejméně výhodné jsou šeky, které jsou sice běžně akceptovány, ale provize může být třeba 100 NIS za šek. Pokud máte šeky, vyplatí se je měnit u poboček American Express nebo Thomas Cook, které mnohdy provizi neúčtují a poskytují náhradu za ztracené nebo ukradené šeky. Znamená to mít ovšem kvalitní šeky.

Bankomaty jsou běžné a jsou přijímány všechny hlavní mezinárodní platební karty. Bankomaty zpravidla vždy naleznete u vchodu do banky. Pokud z nějakých důvodů neznáte PIN, ale máte u sebe Visa kartu, banka Leumi vám poskytne akontaci (po kontrole vašeho kreditu). V případě ztráty karty se můžete obrátit na:
American Express tel. 03-5242211
Diners Club tel. 03-5723572
Visa tel.03-5723572
Eurocard tel. 03-5764444

Kreditní karty patří k životnímu stylu v Izraeli a jsou přijímány téměř všude. Obchod, který je nepřijímá, přichází o zákazníky. Izraelci jimi platí např. i capuccino se zákuskem.
V případě, že nemáte kartu a došly vám peníze, můžete si na každé poště zařídit transfer peněz z domova prostřednictvím Western Union international money transfer service. Alternativně to můžete zařídit telefonicky na lince 177-0222131.
Do Izraele si můžete přivézt peněz kolik chcete, čím více tím lépe. Ceny jsou zde vyšší než v okolních státech. Při výjezdu můžete nespotřebované šekely vyměnit za USD nebo Euro. Izraelský šekel se právě stal plně konvertibilní, což sice nemá pro vás jako pro turistu velký význam, protože se jedná o uvolnění devizových operací, ale na druhé straně tato skutečnost vás osvobozuje psychicky od jakýchkoli pochybnostech při nakládání s izraelskou měnou.

Banky – pokud můžete, neměňte si peníze v bance. Poplatky jsou totiž astronomické. Nejlepším způsobem je zajít do směnárny, který je všude dostatek. Také však neměňte své peníze, pokud tedy nemusíte, na prvním místě, na které narazíte.


Zajímavé odkazy

Seznam směnáren

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč
Izrael...
Izrael
215 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz