Dovolená Izrael


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Last minute Izrael Informace Izrael
Víza Izrael Fotogalerie Izrael
Mapy a průvodce Izrael Recenze hotelů Izrael
Diskuze Izrael  Izrael

 --> Chcete do země jet? --> Co je potřeba zajistit a vědět před cestou?

VízaCelní předpisyCo si mám koupit na cestu?-->Návštěvu kterých zemí můžu s tím zkombinovat?
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Za normální situace by Izrael byl ideálním místem pro návštěvu zajímavých míst všech okolních států. V současné době je vhodné návštěvu Izraele zkombinovat pouze se dvěmi zeměmi, a to Egyptem a Jordánskem. V každém případě to však stojí za to, protože káhirské pyramidy a jordánská Petra jsou vrcholnými atrakcemi Blízkého východu. Víza do obou států je nutno si obstarat doma, pokud chcete navštívit jen východní část egyptského pobřeží na Sinaji (od Taby do Sharm el-Sheikh), máte šanci ji navštívit bez víza, alespoň taková je praxe pro zahraniční turisty. Daleko nejvhodnějším místem pro tzv. přeshraniční turistiku je Eilat.
Sinajský poloostrov
Hned za hranicí se nachází egyptské letovisko Taba. Bylo vráceno Egyptu jako výsledek dohod z Camp Davidu v r. 1979, kdy Izrael souhlasil s navrácením celé Sinaje a právě Taba byla vrácena jako poslední před 13 lety. Izraelci zde vybudovali pěknou pláž a luxusní hotel Hilton. Do Taby se dostanete autobusem č.15 z centra Eilatu z ulice Ha Temarim. Pak můžete pokračovat na jih.Východní břeh Sinaje je ideálním místem pro potápěče a milovníky podmořského života a předčí Eilat co do možností, protože je daleko rozsáhlejší. Není ani třeba disponovat drahým vybavením, stačí jen šnorchlovat. Pláže jsou skvělé, podmořský život je zde světově proslulý a ceny jsou nižší než v Izraeli. Z Taby operuje několik autobusových linek (East Delta Bus Co) do Nuweiby (za 10 EGP), dále do vnitrozemí ke klášteru sv. Kateřiny (plus 25 EGP, nutné vízum) a do Sharm el-Sheikh (plus 35 EGP). Klášter se nachází v hornatém středu Sinaje na úpatí hory Mount Sinai (2285 m). Můžete jet až do Káhiry za cca 100 EGP.
Nejbližším vhodným letoviskem je Nuweiba. Scenérie hor je krásná a korálové útesy jsou úchvatné. Je zde mnoho potápěčských středisek. Nuweiba je nejlepší místo na safari na velbloudu anebo džípem např. do Coloured Canyon (Barevný kaňon). Jednoduché ubytování na pláži (Betra Camp nebo Soft Beach) pořídíte od 10 EGP za lůžko. Skromnější vybavení, ale cenově ještě výhodnější možnosti, naleznete v Dahabu, dalším středisku na zhruba půli cesty mezi Tabou a Sharm el-Sheikhem. Posledně jmenované letovisko v jižním cípu Akabského zálivu poskytuje největší výběr a zdejší podmořské scenérie se považují za jedny z nejkrásnějších na světě. Nejlacinější ubytování zde pořídíte v Youth Hostel za 20 EGP. Nejkrásnější korálové útesy jsou Near Garden a Far Garden Hotely zde však rostou jako houby po dešti a tak můžete mít problémy se k útesům dostat pěšky po pobřeží a tak raději si výlet zorganizujte u některého potápěčského centra (diving centre). Současný kurz egyptské libry (EGP) činí cca 6.50 Kč. Při výjezdu z Izraele však musíte zaplatit daň 51 NIS a současně při vstupu do Egypta zaplatíte poplatek asi 5 USD. Bez poplatku se můžete podívat jen do Taby.
Petra
Toto spektakulární sídlo Abatejců bylo vytesáno ve skalách ve 3.století před n. l. Nejznámnějším monumentem je Khazneh (pokladnice), na který narazíte hned při vstupu do areálu. Monument je známý z filmu Indiana Jones. Areál je rozlehlý a celý den máte co dělat, abyste si vše prohlédli. Z Eilatu nejprve přes přechod Arava se dostanete do přístavu Aqaba (muslimská obdoba Eilatu) a odtud je to 2 hodiny autobusem do Petry za 3 jordánské dináry (cca 130 Kč)
Bohužel vstup do Petry je v současné době velmi drahý, 20 JOD na 1 den nebo 25 JOD na 2 dny. Současný kurz je 1 JOD = 1,4 USD = 42 Kč. Další finanční nepříjemností je izraelská výstupní daň (departure tax) 51 NIS. V Petře už nepomýšlejte na hotelové ubytování a ubytujte se v laciném hotýlku Twassi Inn, kde na matraci na střeše vás nechají vyspat za 2 JOD a jinak nejlacinější lůžko vyjde na 5 JOD.
Přechod Allenby/King Hussein Bridge je další možností z Jeruzaléma přes palestinský břeh Jordánu, když přechod je od Jeruzaléma vzdálen 30 km a odkud do Ammánu je to dalších 40 km. Na tomto přechodu vás asi nejvíc rozčílí to, že zaplatíte izraelskou výstupní daň 140 NIS. !

Více zajímavých informací o Egyptě se dozvíte ZDE.


Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael
215 Kč
Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz