Dovolená Izrael


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Last minute Izrael Informace Izrael
Víza Izrael Fotogalerie Izrael
Mapy a průvodce Izrael Recenze hotelů Izrael
Diskuze Izrael  Izrael

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

-->Fauna a flóraŽivotní prostředí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Izrael - Kozoroh (Capricorn) Vzhledem ke své poloze na průsečíku tří přírodních pásem se Izrael může pochlubit rozmanitým bohatstvím zvířeny i rostlinstva. Ve vlhkých pahorcích horní Galileje se v potocích prohánějí vydry a orli krouží nad stráněmi porostlými vavříny, zatímco dole na jihu v Negevské poušti se kozorožci napájejí v palmových hájích wádí.
Znovu se dostáváme ke zjištění jak tato malá země existuje v tolika obměnách. Klimatická různorodost umožňuje, aby rostliny v různých částech země kvetly postupně. Tak např. na severu se v březnu a dubnu objevují divoké tulipány, kosatce, lilie a hyacinty. Směrem k jihu pouštní květena o sobě dává vědět už v únoru a ještě předtím v Negevské poušti rozkvetou jak divoké tulipány, tak starčeky. Ve wádí v blízkosti Rudého moře bývají v té době již rozkvetlé koberce janovce a purpurových kosatců.
Různorodost ptactva se projevuje i na nebi. Čápi a vlaštovky zde odpočívají na tahu do jiných končin. Vodní ptáci a kachny zde přezimují a ptáci z Afriky sem přilétají v létě.
Je to zajímavá scéna: Území Izraele je severním cílem mnoha ptáků migrujících sem z jihu a současně je jižní hranicí pro druhy, které sem migrují ze severu. Bez nadsázky je zde možno vidět podobnost s migračními vlnami ptáků v Jižní Americe a někdy se uvádí, že právě zde je po této oblasti druhá největší migrační zona ptáků na světě. Je však současně nutno říci, že bohatost a hojnost výskytu druhů není jen zásluha přírody. I zdejší lidé věnovali a věnují hodně energie na to, aby příroda se vzpamatovala a ožila po staletích nevšímavosti a využívání.

Po založení židovského státu v r. 1948 vyhlásil Ben Gurion celonárodní úkol „dobytí pouště Negev“. Nato sionističtí osadníci zúrodňovali stepní oblasti a vysoušeli bažiny. Časem se však začali ozývat i ekologové. O změně názorů na úlohu životního prostředí se přesvědčíte v údolí Hula v jordánské propadlině severně od Galilejského jezera, kde v minulých tisíciletích se díky hromadění vody Jordánu vytvořily rozsáhlé slatiny a bažiny. Při založení izraelského státu mělo bažinaté území ještě rozlohu 65 km2. Žilo tu přes 6.000 vodních buvolů, nespočet divokých prasat, bobři, želvy a rysu podobné šelmy. Pak sem přišli rolníci, vybudovali kanály, vysadili eukalypty a změnili celé údolí v zemědělskou oblast. V r. 1957 tu zůstalo jen 310 hektarů, tj. asi 5% původní nedotčené bažinaté oblasti, která byla díky úsilí angažovaných ochránců přírody roku 1964 vyhlášena prvním chráněným přírodním územím v Izraeli. O něco později se zde již znovu objevilo malé stádo vodních buvolů, když předtím bylo posledních zbylých 24 buvolů postaveno pod absolutní ochranu. Znovu se tu objevily houštiny papyru a kolem břehů lekníny. K šetrnému poznávání údolí Hula dnes slouží vyhlídková věž a chodníčky z rohoží.
Dnes již na území Izraele existuje kolem 300 chráněných oblastí o rozloze cca 3.000 km2. Uvědomíme-li si, že celý Izrael (bez palestinských území) má rozlohu jen trochu přes 20.000 km2 , přičemž hustota obyvatelstva v posledních letech dramaticky rostla, tak získáme lepší představu o rozsáhlosti a cílevědomosti tohoto úsilí.
Z popudu angažovaných ochránců přírody přijal Kneset v roce 1963 zákon o národních parcích a přírodních chráněných územích a zároveň ustavil orgány ochrany přírody. Ve čtyřech zvláště významných chráněných lokalitách udržují izraelští ochránci přírody ( Society for the Protection of Nature in Israel, SPNI) návštěvnická a informační střediska tj.: v Aradu, „Bráně k Judské poušti“, v Mizpe Ramonu, na kraji Makteš Ramonu, největšího kráterového území na poušti Negev, v Yotvatě, kibucu v jižní Aravské rovině, kde se nachází „biblická zoologická zahrada“ Hai Bar, a v údolí Hula na horním toku Jordánu.
Celosvětový ekologický význam těchto nedotčených a chráněných přírodních oblastí dokládá právě příklad národního parku Hula v Horní Galileji a nedalekých rezervací Tel Dan, Banyas a Iyon. V šířce několika málo kilometrů tu údolím řeky Jordán každoročně táhnou čápi. Stejnou cestu využívají i jestřábi a na svém tahu z delty Dunaje do Afriky se tu každoročně na několik dní zastaví růžoví pelikáni. Ze všech živočišných druhů jsou však v Izraeli na prvním místě ryby, v pobřežních vodách Středozemního moře, v Galilejském jezeře a v Rudém moři jich žije přes 500 druhů. V této souvislosti je účelné se zmínit také o zvláštním významu korálů v Rudém moři (a pochopitelně i jinde ve světě) v souvislosti s narůstajícím zájmem turistů z celého světa o jejich pozorování. Vědci upozorňují na to, že koráli chrání svět před pohromou a korálové útesy jsou pro životní prostředí stejně důležité jako deštné pralesy. Nebýt mořských polypů, kteří z oxidu uhličitého dělají uhličitan vápenatý, panovalo by na Zemi patrně stejně vražedné prostředí jako na Venuši. Koráli zpracovávají oxid uhličitý a produkují kyslík a oxid uhličitý způsobující skleníkový efekt umějí ve svých tělech vázat trvale. Vyhubením podstatné části korálových útesů by proto mohlo nastartovat výrazný růst koncentrace tohoto plynu v atmosféře, prohlubující se skleníkový efekt a globální oteplování. Díky korálům ( a vápnitým schránkám měkkýšů a dalších živočichů) je většina pozemského oxidu uhličitého vázána na zemi v pevných uhličitanech zatímco na Venuši zůstalo rozhodující množství v plynné atmosféře. Varování pro turisty zní: obdivujte korály, ale nedotýkejte se jich!
Židovská národní nadace také iniciovala rozsáhlou kampaň za účelem vysazování stromů, zvláště se zaměřila na rychle rostoucí jeruzalémskou borovici a časem se dostavil pozitivní výsledek znovutvorby větších ploch lesa v centrální oblasti. Akce získala velký ohlas a nyní se každoročně pořádá festival oslavující vysazování stromů a to v období z února na březen (Tu B´Shevat). Až pojedete z letiště v Tel Avivu do Jeruzaléma a budete se blížit městu, uvidíte po obou stranách silnice na svazích Judského předhůří tzv. Les mučedníků – je to 100 000 stromů vysazených na památku šesti milionů Židů zavražděných za holocaustu.
V zemi se také uskutečňují pokusy znovu oživit některé vybrané oblasti zvířaty z biblických časů, která časem vyhynula. Jedná se např. o asijského divokého osla, který byl získán z kodaňské zoo, mezopotámského daňka z Iránu a bílou antilopu oryx, která byla objevena v soukromé zoologické zahradě krále Fajsala v Saudské Arábii. Tato zvířata jsou zatím chována ve zvláštních rezervacích.Tygři a krokodýli
Dnes asi žádného cestovatele nenapadne aby hledal v izraelské přírodě tygry či krokodýly, přesto to není tak dávno co tato zvířata, patřící dnes spíše někam do Indie, žila volně na dnešním území Izraele. Poslední tygřice dokonce žila v Judské poušti před deseti lety. Byla několikrát odchycena a zoology o jejím pohybu informoval miniaturní vysílač, který nosila připevněný na krku. Co se týče krokodýlů, o jejich běžném výskytu svědčí mnoho historických pramenů, mimo jiné i existence obce Krokodilopolis, zakreslené ve starých mapách nedaleko města Caesarea. Dnes už jsou z volné přírody dávno pryč, je však možno se s nimi setkat na několika krokodýlích farmách, které se věnují jejich chovů pro potřeby kožedělného průmyslu. Za nejzajímavější se pokládá návštěva farmy v lázních Hammat Gader, kde lze z bezprostřední blízkosti pozorovat krokodýly původem z Afriky, Jihovýchodní Asie i Jižní Ameriky.

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč
Izrael...
Izrael
215 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz