Dovolená Izrael


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Last minute Izrael Informace Izrael
Víza Izrael Fotogalerie Izrael
Mapy a průvodce Izrael Recenze hotelů Izrael
Diskuze Izrael  Izrael

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnostiDalší zajímavosti-->Sociální uspořádáníJazyk
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Pionýrský duch budování nového státu zůstává i po více jak 50 letech jeho existence zachován i když stát je už pevně vybudován. Základní ctností je tvrdá práce a zdravý životní styl. To všechno kdysi ztělesňovaly kibucy, které jsou už definitivně na ústupu. Mění se přístup k životu a posledních 20 let se izraelská společnost vyvíjela směrem ke konzumní společnosti jako v západní Evropě.
Více se prosazuje kredo žít na úvěr tedy „žij teď a plať později“. Oproti západní společnosti to však souvisí a sílí se ztrátou důvěry v pokračování mírového procesu.
Ačkoli izraelská společnost se do značné míry považuje za sekulární společnost, život a tradice spočívají pevně na základech judaismu. Proto také ortodoxní náboženská menšina výrazně ovlivňuje způsob života izraelských Židů ve sférách veřejného života, ať už se jedná o výchovu, vzdělání, soudnictví apod. Někdy vystupuje i dost agresivně a přímočaře proti státní byrokracii a pouští se do konfrontací. V posledních letech ortodoxní Židé např. bořili autobusové staniční čekárny s „odvážnějšími plakáty“ na sexuální témata, pořádali nájezdy na sportovní stadiony, které sportem rušily klid šabatu a kritizovali jeruzalémského starostu za podporu společného koupání mužů a žen ve veřejných bazénech.

Kibuc jako přežitek – co je to kibuc? Je to vesnice založená na socialistických ideálech. Všichni mají stejná práva a možnosti, všichni pracují podle svých schopností a přispívají k hospodářskému blahu společenství, které na oplátku komplexně zaopatřuje jednotlivce – od ubytování, stravování, vzdělávání až po praní prádla – takže nemusejí být vypláceny žádné mzdy. Není to špatné, ale dnes už tyto zásady nevyhovují a nefungují. Kibucy pomalu vymírají, význam zemědělství pomalu klesá (bráno jen jako podíl na HDP a procentu zaměstnanosti) a leckterý obyvatel kibucu si vydělává na lepší živobytí ve městě a vesnici pouze platí nájem a stravu ve společné jídelně. Kibucy dnes provozují vlastní restaurace, diskotéky, hotely a kempy, a často vydělávají více na turistickém ruchu a výrobě různého zboží než na zemědělské výrobě. V Izraeli je asi 230 kibuců.

Žena v Izraeli – když se ultraortodoxní Žid probudí, jednou z prvních aktivit je tichá motliba díkůvzdání za to, že se nenarodil jako žena. Tato tradice je už delší dobou trnem oku židovským ženám, které sedí odděleně v synagogách a považují se za nečisté během prvních 7 dnů menstruačního cyklu. Přesto žena v Izraeli má postavení silnější než v muslimských zemích a postupem času se stále více podobá postavení ženy v Evropě.
Ženy po boku mužů pracovaly i bojovaly za nový stát. Jejich většina nepatří mezi ortodoxně věřící a zastává důležité postavení ve společnosti. Přesto rozdíl oproti ženám v západní společnosti je zřetelný. Pomineme-li ostatní faktory, je hlavním důvodem služba v armádě. Právě armáda v Izraeli vyškoluje a dodává nejlepší technické odborníky a je důležitým stupněm k civilní kariéře. Hodnota muže v Izraeli se často posuzuje podle jeho role v armádě, kde ženy většinou pracují v administrativě anebo v učebnách, což pochopitelně přináší nižší prestiž při nástupu v civilu.
Největší diskriminaci však žena prožívá při rozvodovém řízení, kde soudy jsou v rukách ortodoxních Židů. Je to muž, na kterém je rozhodnutí, ke kterému se přihlíží a ten může s rozvodem nesouhlasit a tím jí zabránit v dalším sňatku. Největší problémy mají ženy, kterým se narodí dítě mimo manželský svazek. Takové dítě je automaticky považováno za nemanželské a nemůže být později oddáno v Izraeli židovským knězem. Právě tento zákon se izraelské feministky pokoušejí změnit, což naráží na odpor ortodoxních Židů.
Pozice žen je také složitější s ohledem na násilí a terorismus v poslední době. Také s ohledem na přistěhovalecké vlny v posledních letech ze zemí jako Ukrajina, Etiopie, Irák apod. je boj žen za svá práva složitý.
Kardinálním problémem je ovšem otázka národní bezpečnosti. Sociální otázky jsou na druhém místě vzhledem k „důležitějším“ problémům.


Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael
215 Kč
Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz