Dovolená Izrael


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Luxusní zájezdy Izrael Informace Izrael
Last minute Izrael Fotogalerie Izrael
Víza Izrael Recenze hotelů Izrael
Mapy a průvodce Izrael Diskuze IzraelIzrael

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace --> Nákupy, obchody, tržiště

-->Obchodní domy, obchody a nákupy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Izrael - Suvenýr z Izraele (Souvenir from Israel) Izrael - Suvenýr z Izraele (Souvenir from Israel) Standardní otevírací doba v obchodech je od neděle do čtvrtka 08.00-13.00 a 14,00-19,00, v pátek 08.00-14.00, zatímco v sobotu (šabat) je zavřeno. Obchody a restaurace znovu otevírají po konci šabatu, tzn. po západu slunce. V Jeruzalémě je uzavřena většina restaurací, zatímco v Tel Avivu, Haifě a jiných kosmopolitních městech bývají restaurace otevřeny i během svátku. V muslimských čtvrtích (např. v části Tel Avivu-Jaffy, Haify, Ramly, Nazaretu) je uzavíracím dnem pátek, v místech, kde jsou křesťanské komunity, zase neděle.
V exponovaných turistických lokalitách a zvláště tam, kde jsou palestinské krámky, se tolik na prodejní dobu nehledí a otevřeno je potud, pokud je zájem něco koupit. Místo obchodních domů jak je zvyklostí v Evropě, v Izraeli jsou populárnější tržiště a menší obchůdky, zvláště je to typické pro arabské části, protože židovské jsou více poevropštěny.
Nároční a movití turisté si mohou z Izraele odvézt diamantové šperky a na míru šité kožešiny, které nepodléhají dani ani clu. Izrael je jedním ze světových center zpracování diamantů a když pojedete do země na společný zájezd s cestovní kanceláří, pravděpodobně vás zavedou na prohlídku diamantového centra v Tel Avivu. Neméně typické, ale o poznání lacinější jsou takové suvenýry jako karmelská vína, kousky soli od Mrtvého moře, olivové ratolesti nebo orientální koření. Muslimské části Jeruzaléma jsou plny orientálních kovotepeckých výrobků a keramického zboží. Proslulé jsou kachle a ozdobné talíře k zavěšení na zeď. Turisté na památku kupují sedmiramenné svícny. Milovníci a znalci starožitností si přijdou na své ve Starém městě v Jeruzalémě ale i na trhu v Jaffě.
Mezi časté suvenýry patří i tzv. mezuza. Do této úzké schránky o velikosti 5-20 cm, vyrobené z kovu, dřeva nebo umělé hmoty, se vkládá motlitba Šema Jisrael (Slyš, Izraeli, 5. Mojžíšova 6:4). Mezuza se připevňuje na pravou stranu bran, venkovních i vnitřních dveří a symbolizuje Boží přítomnost a jeho přikázání. Bývá umístěna šikmo směrem do domu – na znamení pozvání do domácnosti. Dalším pozoruhodným artiklem pro ženy je kosmetika. Tento nákup je vhodné si nechat až na konec pobytu do free shopu na letišti. Nabídka na letišti je skvělá, pravděpodobně lepší než na jiných světových letištích a ceny jsou přijatelné.
Vyrážíte-li za nákupy s cílem smlouvání, u židovských obchodníků moc neuspějete, nějak to nemají rádi. Spíš to zkuste u palestinských prodavačů suvenýrů, ti to berou s úsměvem a jako součást řemesla. Napřed si ale cenu pěkně nasadí. Když uprostřed hry z krámku budete chtít odejít s vážným úmyslem, můžete najednou docílit i padesátiprocentní slevy.
Když platíte dolary, tak v řadě značených obchodů Ministerstvem turistiky, máte nárok na slevu 17% z titulu odečtu DPH, které vám však bude vráceno až na letišti prostřednictvím banky Leumi. Takto zakoupené zboží však při nákupu musí být zapečetěno a faktura by
neměla být nižší než 50 USD.

Izrael - Suvenýr z Izraele (Souvenir from Israel) Izrael - Suvenýr z Izraele (Souvenir from Israel) Izrael - Suvenýr z Izraele (Souvenir from Israel) Izrael - Suvenýr z Izraele (Souvenir from Israel)

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz