Dovolená Izrael


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Luxusní zájezdy Izrael Informace Izrael
Last minute Izrael Fotogalerie Izrael
Víza Izrael Recenze hotelů Izrael
Mapy a průvodce Izrael Diskuze IzraelIzrael

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Haifa (severní pobřeží)Další zajímavosti severního Izraele (Ein Hod, Caesarea, Akko, Nahariya)Galilejská oblast (Safed, Nazaret, Tabcha...)Horní Galilea a Golanské výšiny (řeka Jordán, hora Hermon, Katzrin...)Mrtvé moře (Ein Gedi, Masada, Ein Bokek, Sodoma, Qumran...)Negevská poušť (Arad, Beersheba) a EilatZápadní břeh Jordánu a Gaza (Betlém, Jericho, Hebron...)-->Tel Aviv - JaffaOkolí Tel Avivu (Ramla, Netanya, Ashdod, Aškalon...)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Izrael - Tržiště Nejdůležitější obchodní a průmyslové město země, druhé největší město Izraele. Zatímco Jeruzalém je synonymem především duchovních hodnot, Tel Aviv je městem mořských pláží a pozemských radovánek, je skutečnou přímořskou metropolí. Je to moderní město a hned za plážemi se tyčí výškové budovy mezinárodních hotelů.
Co nabízí turistům?
- noční život, nejlepší restaurace, kavárny a bary v Izraeli
- starou Jaffu, někdejší arabský přístav a místo židovských imigrantů do Svaté země
- pláže
- muzeum Diaspory s možností nejúplnějšího poznání osudu Židů ve světě
- diamanty
- tržiště Carmel


Historie
Zatímco Jeruzalém je biblickou ságou, Tel Aviv existuje teprve nějakých 100 let. Nejprve pár Židů se koncem 19. století chtělo vymanit z arabského sevření v Jaffě a postavili si obydlí na nedalekém pobřeží mezi písečnými dunami. Kolem r. 1908 pak uzrál definitivně plán na vybudování kompletně nového města v duchu ideje sionismu, jehož ztělesněním bylo přenesení ideálu humanistické a sociálně spravedlivé společnosti z Evropy do Palestiny. Výstavba dostala zelenou zvláště po zhroucení otomanské říše po první světové válce. Tel Aviv znamená v hebrejštině jarní pahorek.
Ve třicátých letech 20. století se Tel Aviv již stal cílem evropských emigrantů, zvláště německých, utíkajících před nacismem. V r. 1948 počet jeho obyvatel dosáhl 150.000. Ve stejném roce zde byla v tehdejším Městském muzeu (dnes Independence Hall) vyhlášena Ben Gurionem izraelská nezávislost a Tel Aviv se stal prvním hlavním městem Izraele i když jen do prosince r. 1949. Po vyhlášení došlo k tvrdým bojům a přístav Jaffa padl do izraelských
rukou již 13. května 1948 a prakticky všichni jeho arabští obyvatelé jej houfně opustili a přemístili se většinou do Gazy. V r. 1950 byla Jaffa oficiálně připojena k Tel Avivu.
Od té doby se město bouřlivě rozvíjelo, mnohdy spíše do výšky než do šířky a stalo se nejmodernějším městem Izraele a jeho výkladní skříní. Většina návštěvníků poprvé vstupuje na izraelskou půdu na místě moderního mezinárodního letiště Ben Guriona, ze kterého je to do Jeruzaléma zhruba 70 km.


Centrum města
Tel Aviv Tel AvivIzrael - Tel Aviv Pro turistu hledajícího ubytování v hostelu začíná seznámení se s městem na třídě Ben Yehudy, která je souběžná s pláží a kousek od ní. Ještě blíže k moři je nedaleká ulice HaYarkon, která byla před stoletím velbloudí stezkou. Dnes se pyšní moderními hotelovými komplexy, které jsou roztaženy v délce 3 km před pláží. Vypravíme-li se na druhou stranu od moře, narazíme na Dizengoffovou třídu, pojmenovanou po prvním starostovi Tel Avivu v letech 1910-1937. To je skutečné centrum města, které vrcholí na náměstí Dizengoff Square. Uprostřed náměstí stojí slavná fontána (Fire and Water Fountain), která hrou rotujících proudů vody a plamenů s hudební kulisou každou hodinu je působivou podívanou. Trochu jihovýchodně od náměstí se nachází Dizengoff Centre, několikapodlažní nadzemní a podzemní alej s obchody, bankami apod., která je klimatizována a v létě poskytuje příjemný útulek před pálicím sluncem.
Po Dizengoffově třídě se dostaneme k atraktivnímu modernímu komplexu Telavivského muzea, kde jsou k vidění obrazy jak některých impresionistů jako Monneta a Pisara, tak i židovských postimpresionistů Chagalla a Soutina. V komplexu kulturního centra se nachází Pavilon Heleny Rubinstein, který je vyhrazen především moderním izraelský umělcům, ale pořádají se zde také různé kulturní akce. Starší část muzea na třídě Rothshild Boulevard obsahuje Independence Hall, výše zmíněné místo vyhlášení nezávislosti Izraele. Nedaleko můžeme obdivovat vynikající příklad tradic izraelského stavitelství – divadlo Habima Theatre z r. 1939.
V jižní části města se tyčí bývalá nejvyšší budova města a také Izraele Shalom Tower (140 m), z jejíž vyhlídkové plošiny ve 34.patře můžeme obdivovat panorama města. Nedávno však ve městě byla postavena ještě vyšší budova dvojčata Azrieli Towers ve východní části.
Kousek staršího města zůstal zachován v Jemenské čtvrti, která je vklíněna mezi ulice HaCarmel a Daniel a jako jedno z mála míst nám svými úzkými uličkami připomíná, že jsme na Blízkém východě a ne v nějaké evropské metropoli. Zde je to už jen skok na tržiště Carmel Market.
Pokud nemáte moc času a chcete stihnout ve městě to hlavní a pokud možno systematicky, zajděte do turistického informačního střediska (tel. 6395660) na hlavním autobusovém nádraží, kde dostanete mapku s vyznačením pěších turistických cest oranžově-zelenými ukazateli. Určitě vám nabídnou nejlepší ze tří doporučených a značených tras dle vašeho gusta. Procházka jedné trasy vám zabere volně 2-3 hodiny. Všechny začínají na ulici Shalom Aleikham č.5 mezi ulicemi HaYarkon a Ben Yehuda.
V univerzitním areálu Ramat Aviv, který leží severně od řeky Yarkon, je zajímavé muzeum židovské diaspory Beit HaTefuzot. V této oblasti také se nachází muzeum Eretz Y´Israel (země Izrael), kde je planetárium, muzeum skla, pavilon folkloru, ukázka středověkého bazaru atd., jedná se o jakési etnografické muzeum.

Pozn.: Muzeum diaspory je prvním a pravděpodobně jediným muzeem na světě, které dokumentárním způsobem zachycuje dějiny židovskéhop národa od doby jeho rozptýlení z izraelské země před 2 500 lety až do současnosti. Historie, tradice a zvyky Židů ze všech končin světa, jsou znázorněny širokým spektrem nástěnných maleb, modelů, map, písemných památek, grafů, filmů figurín apod. K tomu ve třech podlažích slouží šest tématických celků: Rodina, Komunita, Víra, Kultura, Mezi národy a Návrat. Na začátku dominuje velký nápis:

„Toto je příběh národa, jenž byl rozprášen do celého světa, a přesto zůstal celistvou rodinou: národa, který byl odsouzen ke zničení, a přece povstal k novému životu.“ Když přijdeme mezi dobově oblečené figuríny tak si zároveň prohlížíme předměty každodenního náboženského rituálu – schránky mezuzy, svícny, modlitební knížky, obřízkové nože apod. Velká pozornost je v židovských rodinách kladena na výchovu dětí, na společné studium Tory a vysvětlování různých zvyků. Abba Kovner, umělec a jeden z protagonistů muzea, k tomu
poznamenává: „Strom může stát osamocený v poli, člověk může být osamocený na světě, ale žádný Žid nemůže být sám během svých svatých dnů“, čímž má na mysli náboženské svátky a
obřady. Na přehledných mapách lze sledovat putování izraelského národa z jedné země do druhé. Jsou zde vyznačena místa a data pogromů. V další části expozice se předvádějí modely synagog z různých zemí světa, mezi nimi je i model pražské Staronové synagogy.


Jednou z hlavních atrakcí Tel Avivu jsou pláže. Zde je izraelská Copacabana, kde místo fotbalu se hraje plážový tenis matkot. V letních nocích jsou pláže zaplněné, panuje zde rušný život, pořádají se koncerty, diskotéky apod. Při pobytu na pláži je nutno sledovat varovné vlaječky, které turisty upozorňují na podmínky koupání. Černá avizuje zákaz, červená nebezpečí a pouze bílá je znamením, že koupání je bezproblémové. S ohledem na možnost krádeže není vhodné si na pláž nosit cennosti. Nejrušnější život na pláži je v prostoru mezi hotelem Hilton a náměstím Opera Square, kde začíná známá ulice Allenby. Pokud chcete více soukromí, můžete se jít koupat na tzv. náboženskou pláž (religious beach) severně od Hiltonu směrem ke starému přístavu.
Jaffa
Jaffa JaffaHebrejsky Jafo, dnes městská část Tel Avivu, žije především turistickým ruchem. Sem jezdí Izraelci o víkendu za odpočinkem a aby se pokochali panoramatickými pohledy na zátoku s linií výškových budov a hotelů. V úzkých uličkách tohoto starého města najdeme četné umělecké galerie, zlatnictví a obchody se starožitnostmi. Bible říká, že Jaffa byla založena po potopě světa nejmladším synem Noemovým Jáfetem. Jako přístav získala důležitost v době krále Šalamouna, kdy se sem do přístavu dopravovalo cedrové dřevo z Libanonu, které Šalamoun používal při stavbě prvního chrámu. Vystřídalo se zde hodně pánů, po Římanech křižáci, pak Turci a v r. 1799 Napoleon, na jehož podobiznu narazíme při vstupu do muzejního areálu. Nakonec v r. 1917 padla do rukou britského generála Allenbyho. Při příjezdu z Tel Avivu se nejdříve dostaneme na hlavní náměstí a k mešitě Mahmudiyie z r. 1812, jejíž atrium tvoří zbytky sloupů z Caesarie a Aškalonu. Trochu východně, mezi ulicemi Beit Eshal a Olei Zion se nachází bleší trh, který má dobrou pověst, co se týče starožitostí. Dobrý nákup však vyžaduje rozvahu a smlouvání.
Ulicí Mifratz Shlomo projdeme k archeologickému muzeu (Museum of Antiquities ) s pozoruhodnými sbírkami z historie města a dále k františkánskému kostelu sv.Petra, který byl postaven v 17.století na základech někdejší jaffské pevnosti. V chrámovém interiéru můžeme obdivovat nádherné dřevořezby. Kostel dominuje rekonstruovanému centru staré Jaffy (Kidumim Square), kde se nachází řada restaurací, barů, galerií a butiků. Hlavní ulicí s krámky uměleckých řemesel je Mazal Dagim a za návštěvu určitě stojí Ilana Goor Museum, jehož prostory sloužily jako místo útulku židovských poutníků na cestě do Jeruzaléma. Dnes je zde skvělá galerie uměleckých předmětů.
Jaffa je jeden ze známých nejstarších přístavů a pokud budete chtít, můžete zajít k Andromedině skále, což je shluk balvanů, ke kterým se váže pověst o Andromedě.
Po prohlídce staré Jaffy je vhodná doba k posezení v některé z místních kavárniček nebo restaurací nad mořem, kde si můžete objednat misku humusu s olivami a plackou a zahledět se z pahorku na nezapomenutelné panoráma Tel Avivu přes zátoku, které v těchto místech je asi nejlepší z celého Izraele.
Jižně od Jaffy se nachází moderní předměstí zvané BatYam. Jsou zde krásné písčité pláže, které jsou mnohem méně přeplněné než pláže v Tel Avivu.

Víkend v Tel Avivu
Už začíná v pátek odpoledne. Když se vypravíte do ulice Nahalat Binyamin, narazíte na řadu pouličních stánků s uměleckými předměty a chvíli co chvíli potkáte nějakého lidového muzikanta. Bary se začnou zaplňovat a přeměňovat na tančírny.
Trhovci na Carmel marketu jdou dramaticky dolů s cenami. Předvečerní pláže začínají ožívat rytmy a tanci přistěhovalců z celého světa. Na posvátný šabat-sobotu se pláže zaplní nejen usedlíky, ale musí vstřebat i masu výletníků z Jeruzaléma. Spousta Izraelců piknikuje a oblíbeným odpočinkovým místem je právě Jaffa. Naproti tomu v Jeruzalému o sobotě panuje většinou nuda, zvlášť ve čtvrtích s převahou židovského obyvatelstva. Jen Palestinci tam vykazují obvyklou aktivitu, pro ně je sobota jako každý jiný den a chtějí vám prodat své
suvenýry či obsloužit vás v baru. Proto neztrácejte čas v Jeruzalémě a zajeďte si na sobotu do Tel Avivu.

Pozn.: Když se zúčastníte poznávacího zájezdu do Izraele a zavítáte do Tel Avivu, je pravděpodobné, že v itineráři zájezdu bude předměstí Ramat Gan, kde se seznámíte se světem diamantů. K tomu slouží zdejší Oppenheimerovo muzeum a poté prodejna diamantového centra. Diamanty jsou spjaty s historií židovského národa odedávna. Dnes jsou diamanty jednou z důležitých položek v izraelském zahraničním obchodě a jejich zpracování je stěžejním odvětvím izraelského průmyslu. Každým rokem se v zemi zpracuje asi desetina světové těžby a Izrael je třetím největším světovým exportérem po Belgii a Indii. Každý opracovaný kámen je originálem a jeho kvalita se posuzuje podle čtyř základních kritérií tzv. čtyř „C“, mezi které patří: typ brusu (cut), hmotnost (carat), barva (color) a čistota (clarity). Po vyhodnocení se stanoví prodejní cena a vystaví se certifikát, který pak putuje s diamantem na burzu.
I když jedete do Izraele individuálně nebo na služební cestu apod. a ubytujete se v některém z lepších hotelů v Tel Avivu, může se vám stát, že izraelské prodejní centrum si vás samo najde, zorganizuje pro vás okružní cestu po městě, která skončí právě v Oppenheimerově muzeu.Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz