Dovolená Izrael


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Last minute Izrael Informace Izrael
Víza Izrael Fotogalerie Izrael
Mapy a průvodce Izrael Recenze hotelů Izrael
Diskuze Izrael  Izrael

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Haifa (severní pobřeží)Další zajímavosti severního Izraele (Ein Hod, Caesarea, Akko, Nahariya)Galilejská oblast (Safed, Nazaret, Tabcha...)Horní Galilea a Golanské výšiny (řeka Jordán, hora Hermon, Katzrin...)Mrtvé moře (Ein Gedi, Masada, Ein Bokek, Sodoma, Qumran...)-->Negevská poušť (Arad, Beersheba) a EilatZápadní břeh Jordánu a Gaza (Betlém, Jericho, Hebron...)Tel Aviv - JaffaOkolí Tel Avivu (Ramla, Netanya, Ashdod, Aškalon...)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Negevská poušť Negevská poušťNegevská poušť zabírá téměř polovinu území Izraele. Negev znamená „suchá země“. Poušť začíná u Mrtvého moře malými pískovcovými pahorky a stepí a čím více se blížíme k jihu, tím je poušť nejen vyprahlejší, ale i hornatější. Jen málokde byste našli zemi tak malou a tak rozdílnou jako je Izrael. Jen několik málo hodin Vám stačí abyste se ze zasněžených vrcholků ocitli v rozpálené poušti. Negev znamená v hebrejštině jih. Negevská poušť pokrývá okolo 66% území Izraele, její rozloha je přibližně 13 000 km čtverečních. Je trojúhelníkového tvaru s rezortem Eilat na jižním cípu a Beershebou na severu. Pouštní a polopouštní klima zcela ovlivňuje zdejší život, vegetaci a typ půdy.

Rozeznáváme zde 5 rozlišných ekologických regionů:
Severní Negev – s přibližně 300 mm srážek ročně, s poměrně úrodnou půdou. Oblasti se také říká Středomořská zóna.
Západní Negev – 250 mm srážek ročně, lehká a místy písečná půda. Písečné duny mohou být zde až 30 metrů vysoké.
Centrální Negev – s městem Beershevou, okolo 170 mm srážek ročně, nepropustná půda, která dovoluje minimální průsak vody, značné eroze půdy.
Náhorní plošina Ramat Hanegev dosahuje výšek 400 – 600 metrů nad mořem, jsou zde extrémní teploty v létě i zimě. Naprší zde pouze okolo 80 mm za rok. Půda je zde neúrodná a s velkým obsahem soli.
Údolí Arava – podél hranic s Jordánem, délka údolí 179 km (z Eilatu k Mrtvému moři). Velmi suchá oblast s přibližně 40 mm srážek ročně. Ve zdejší půdě téměř nic neroste, nutná je neustálá závlaha a hnojiva.

Kromě turistického magnetu Eilat je poušť doposud málo obydlená i když situace se v poslední době mění zabydlováním imigrantů z bývalého SSSR. První ministerský předseda Izraele Ben Gurion, kterému se také přezdívalo „otec Negevu“, si však už na začátku existence Izraele uvědomoval strategický i ekonomický význam tohoto území a inicioval program přeměny pustiny na zemědělsky využívanou zem. Prohlašoval…“pokud stát nezastaví poušť, zastaví poušť stát“. Díky tomu se Izrael zařadil mezi země, které mají největší zkušenosti se zastavováním postupující pouště a v ochraně úrodné země před pouští. Mnohé programy na podporu různých projektů se snaží propagovat Eilat, jako území, kde je možné žít a pěstovat různé plodiny.
Negevská oblast je ideální pro pěší turistiku. Mezi nejvyhledávanější trasy patří stezky v okolí Sde Boker, Ein Avdat a Mitzpe Ramonu.
Negev turista většinou spatří jen z letadla či okénka autobusu cestou do Eilatu. Jen dvě hlavní silnice prořezávají poušť k Eilatu. Přímější a kratší vede od Mrtvého moře (č. 90), ta druhá prochází Beershebou. Když máte den navíc, vyberte si tu druhou.

Botanická zahrada – Negev
Negevská poušť je pozoruhodný region, který tvoří součást rozsáhlého Saharsko-Arabského pouštního pásu, který se táhne od Sahary a pobřeží Atlantiku na západní straně Afriky, přes Arabskou poušť až k poušti Sind v Indii na východě. Ačkoliv je Negevská poušť poměrně malá, má velmi bohatou historii osídlování – Římané, Byzanci, Turci, Britové, Beduíni a Izraelci. Tato bohatá historie je úzce spjata s krajinou, která je poseta historickými sídly, která jsou obklopena pozoruhodnou flórou a faunou.

Pistacia atlantica roste v nadmořské výšce přibližně 1000 m nad mořem, v Negevských vysočinách, poblíž historického pramene hemet. Tento majestátní druh se perfektně přizpůsobil zdejšímu chladnému klimatu. Tyto stromy rostou především podél úzkých vyschlých koryt řek.
Polygonum equisetiforme roste především u koryt řek a na místech, kde se v době dešťů shromažďuje voda. Na konci léta se může tato rostlina zbarvit do purpurové barvy, která vytváří úžasné kontrasty s okolní šedí. Rostlina kvete hlavně na konci zimy, ale kvést může i po celý rok.


Pozoruhodná rozmanitost rostlinných druhů, kterou zde lze nalézt, je způsobena faktem, že Negev je nesourodá poušť. Oblast zahrnuje regiony s nulovou nadmořskou výškou až po místa položená výše než 1000 m nad mořem. Na východě je nadmořská výška dokonce nižší o 400 metrů než je hladina moře, což je nejnižší místo na světě.

Rostliny, které zde rostou se dělí do čtyř rostlinných typů:
středomořské – přibližně 800 druhů
saharo-arabské – přibližně 300 druhů roste v oblasti s průměrnými srážkami 150 – 25 mm za rok
iránsko-turecké – příbližně 300 druhů. Jedná se o 13% izraelské flóry, která se nachází v extrémních podmínkách. Srážky – 150 až 300 mm za rok
sudánské – zejména v jižním Negevu a Aravě, jedná se převážně o akácie a ostatní trnité keře a také africké trávy

Pancratium sickenbergeri je malá květina řadící se do skupiny saharsko-arabské. Roste ve sprašové půdě severního Negevu. Květina je velmi podobná středomořskému druhu Pancratium maratimum, avšak její listy jsou zvlněné a rostlina je mnohem menší. Její semena jsou rozptylována přívaly vody, což je pro pouštní květiny neobvyklé.
Sternbergia clusiana je druh, který přežívá v izolovaných místech Negevu. Je charakteristická žlutými květy, které se objevují na podzim. Květy se objevují dříve než listy a vytvářejí tak krásnou podívanou. Tato květina se řadí mezi středomořské a íránsko-turecké druhy.


Mezi suchomilné rostliny se řadí především stromy, keře, jednoletky, trvalky a mnoho parazitů, kteří rostou na velmi suchých místech a velmi neúrodné půdě a slané půdě. Ve skutečnosti mnoho rostlin roste i ve vodách Mrtvého moře, jehož slanost je mnohem vyšší než u ostatních moří.

Proč botanická zahrada v Negevu?
Domácí druhy rostlin jsou velmi často přehlíženy a vytlačovány různými cizími druhy. To má ovšem velký vliv na charakter krajiny a na její kvalitu.
Impulsem pro vznik botanické zahrady byl vznik výzkumnému centra, které se velmi podílí na prosazování používání domácích druhů rostlin. Vznik botanické zahrady se jevil jako důležitý krok k porozumění a používání domácích druhů rostlin nejen v Negevské poušti, ale i v ostatních pouštích světa. Negevská pouštní botanická zahrada poskytuje informace o ochraně, rozvoji, výzkumu, spolupracuje s různými instituty a botanickými zahradami a taktéž vzdělává. Jak turisté, tak třeba děti ze základní školy se zde mohou dozvědět velmi zajímavé informace.
Botanická zahrada je roztroušena na mnoha místech:
• severozápadní oblast nedaleko kibucu Revivim a Mashabe Sade, 35 km jižně od Beersheby.
• oblast v negevské vysočině mezi městy Yerucham a kibucem Sde Boqer a městem Mizpe Ramon
• v sousedství města Eilat

Tyto oblasti byly označeny jako strategické, s dobrou infrastrukturou. Mnoho zajímavých míst se však nachází i v místech, kde se infrastruktura teprve buduje.

Arad
Na cestě mezi Mrtvým mořem a Beershebou leží město Arad. Bylo založeno roku 1961, po objevení zemního plynu. Je jedním z nejhezčích plánovitě postavených měst. Leží 620 metrů nad mořem a nabízí krásný výhled na Mrtvé moře a poušť. Zdejší klima je chladnější, čistší a velmi příjemné, ideální pro osoby s problémy dýchacích cest. Samotné město nenabízí mnoho zajímavostí, je především zastávkou na cestě k Mrtvému moři. Také turisté, kteří směřují k Masadě, respektivě chtějí zhlédnout masadskou zvukovou a světelnou show, musí projet Aradem.
Místem, kde můžete získat veškeré informace, je informační centrum.
Asi 10 km západně od města se nachází jedny z nejlepších pozůstatků města z doby bronzové – Tel Arad. Ruiny stojí na vrcholku nejvyšší zdejších kopců. Díky své poloze byla pevnost strategickou výspou pro Izrael. Chránila především cestu z Edomu do Elathu. Když se z pevnosti rozhlédnete, na severní straně spatříte Judské pohoří a na jihu zase Negevskou poušť. Město se rozkládá na několika hektarech a milovníci archeologie si ho nesmějí nechat ujít. Velmi zajímavá je svatyně umístěná v jihozápadní části pevnosti.

Beersheba a putování negevskou oblastí
Beersheba (160.000 obyvatel) je hlavním městem regionu a zastavíte se tu jen kvůli občerstvení nebo doplnění zásob. Jako beduíni, kteří ve zdejších studních kdysi napájeli velbloudy. Když Beersheba padla do rukou Izraelců v r. 1948, měla jen 2.000 arabských obyvatel. Ještě dnes to nejzajímavější, co zde můžete vidět, je zmodernizovaný beduinský trh, který se koná vždy ve čtvrtek. Protože beduínská kultura rychle mizí, zrodila se myšlenka uchovat beduínský nomádský způsob života a zvyky alespoň ve zdejším muzeu. Kromě oddělení věnované Beduínům, se zde dozvíte něco o historii města a prohlédnete si řadu vykopávek ze zdejší oblasti.
Přibližně 5 km od moderního města se nachází Tel Beersheba – zde si můžete prohlédnout zbytky domů a zdí. Hned vedle je kavárna, restaurace a malé informační centrum s muzeem.
Protože nejste špioni, nebudete pokračovat dále na jih oklikou spojnicí č.25, abyste projeli městečkem Dimona, o kterém se ví, že je zde izraelský nukleární reaktor a středisko nukleárního výzkumu, které se proslavilo špionskou aférou Mordechaie Vanuna. I když se nedaleko Dimony nachází Mamshit, poměrně zachovalé ruiny starobylého sídla, budete se dále ubírat (autobusem nebo stopem) silnicí č. 90 a zastavíte v kibucu Sde Bocher, kde nějakou dobu žil Ben Gurion a kde je také pochován. Bylo zde vybudováno univerzitní středisko, které je po něm pojmenováno a které bude Vaším výchozím bodem na stezku Wilderness of Zion, která Vás zavede na jednu z pozoruhodností Negevu - Ein Avdat.
Více informací o pozoruhodném kaňonu Ein Avdat a takéž o kráteru Maktesh Ramon se dozvíte ZDE


Pozn
: Kritikové poukazují na to, že izraelský úspěch v kultivaci Negevu se odehrál na úkor asi 70.000 beduínů, kteří jako původní obyvatelé pouště ještě žijí ve stanech a živí se chovem dobytka, zvláště velbloudů. Jejich kempy se nacházejí jižně a východně od Beersheby a jsou vidět podél silnice do Eilatu. Dnes už jen 10% beduínů jsou nomády, zbytek už žije trvale v nových osadách. Půdu, na které se pásl jejich dobytek, většinou zabraly kibucy a další armáda. Bez vhodné půdy beduinům nezbylo nic jiného než se usadit a začít se adaptovat na nové podmínky. Turistické kanceláře využívají beduinské „romantiky“ a nabízejí ubytování v „autentických“ beduínských stanech s tradiční beduínskou pohostinností, neúprosná realita ale beduínský styl života likviduje.

Eilat
Eilat EilatPo zdolání 200 km Negevskou pouští jste konečně v této bráně k Rudému moři. Někdejší bezvýznamnou palestinskou osadu Um-Rašraš obsadil Izrael v březnu 1949, aby během 50 let zde vybudoval jakýsi plážový izraelský Las Vegas. Pompézní hotely ve tvaru pyramidy obklopují tyrkysově modrou uměle vybudovanou lagunu, ze které vyrážejí do Eilatského zálivu speciální čluny s proskleným dnem za prohlídkou podmořského života. Noční život a radovánky sice nepřesahují limity tradiční lidové izraelské taneční hudby ale jsou režírovány v hollywoodském stylu.
Dnešní kvetoucí oáza Eilat je vyhledávaným turistickým centrem, ale cesta k němu nebyla jednoduchá. V r. 1967 zablokoval Egypt přístup přístavu k Rudému moři, který je možný jen úzkým Tiranským průlivem a tato námořní blokáda se stala jednou z hlavních příčin tzv. šestidenní války.
Hlavním bohatstvím a magnetem je Rudé moře, které má zvláštní postavení mezi tropickými korálovými moři. Fyzikální a chemické faktory během posledních několika milionů let spolu s uzavřeností relativně malého prostoru učinily z tohoto moře unikátní areál, kde se tvořily tzv. nové druhy a v důsledku toho dnes zde žije velké množství druhů, které se nevyskytují nikde jinde na Zemi. Týká se to ryb i korálů. Proto se do Rudého moře sjíždějí potápěči z celého světa, aby zdejší podmořský svět spatřili na vlastní oči. Daleko větší kus tohoto jedinečného moře ovšem patří arabským sousedům a Izrael na svém malém kousíčku vytvořil jen daleko komfortnější a turisticky atraktivnější prostředí pro jeho poznání.
Eilat (40.000 obyvatel) je možno rozdělit do tří částí: na městské centrum, areál hotelů a pobřežní pruh v délce asi 5 km směrem k egyptské hranici. V centru nejdříve vyhledáme turistické informační středisko, které snadno najdeme v novém turistickém centru (New Tourist Centre) na křižovatce ulic Yotam a Ha´Arava. Zde jsou také soustředěny obchody, restaurace a bary. Letištní runvej je vklíněna mezi centrum a hotely kolem laguny.
Nejvíce atrakcí se nachází na pobřežním pruhu pod silnicí Mizrayim a všechny pochopitelně nějak souvisí s mořem. Nejdříve přijdete ke komplexu Dolphin Reef, které je druhem delfinária. Delfíni však nepocházejí z Rudého moře, byli zakoupeni jinde a je snaha je do moře časem vysadit. Můžete se zúčastnit představení s delfíny nebo je krmit, trénovat společně s chovateli, potápět se s delfíny apod.
Když ujdete další kilometr, přijdete na místo největších atrakcí, na Coral Beach Nature Reserve. Pokud jste nikdy nepluli v ponorce, můžete zde do ní vstoupit a ve vhodně upraveném prostoru můžete absolvovat ponor až do hloubky 60 m. Exkurze trvá asi 50 minut a během této doby se můžete kochat jedinečnými pohledy na okolní podmořský svět. Cena takového výletu však není malá, činí 260 NIS. Speciální žlutá ponorka pojme skoro 50 pasažérů. Projedete se nad mořským dnem a budete kroužit kolem strmých korálových útesů.
Další atrakcí je podmořská observatoř, údajně jedna ze tří tohoto typu na světě (další dvě jsou na Panenských ostrovech a na Bahamách). Zde si můžete prohlédnout všechny mořské živočichy, kteří se zde vyskytují, včetně těch vzácných. Nejatraktivnější je spodní patro, které leží několik metrů pod mořskou hladinou. Přes panoramatická okna uvidíte jak skutečné korálové útesy, tak jejich obyvatele. Vstup činí 76 NIS. Za stejný poplatek se nabízí oceárium a mořský park. Ze speciálně upraveného sedadla projedete virtuálně podmořským světem. Pokud vás žene zvědavost, tuto atrakci byste si neměli nechat ujít.
Podmořský svět si můžete prohlédnout také ve člunech se skleněným dnem, které jsou k dispozici v severní části (North Beach Marina). Dvouhodinová projížďka vás stojí 55 NIS.
Po shlédnutí, respektive seznámení se s atrakcemi, se vypravíte za odpočinkem a koupáním na pláž. Nejvhodnější je severní pláž (North Beach) v hotelovém komplexu, ale bývá tu přecpáno nejen rekreanty, ale i stánky a kiosky a tak za větší volností se vyplatí popojít více k jordánské hranici. Jižní pláže, kde se nacházejí výše zmíněné atrakce, nejsou tím, co hledáte a úřady jsou si toho vědomy a tak alespoň se snaží zde dobudovat příjemnou promenádu.
Průměrná teplota moře uprostřed zimy zde neklesá pod 200C a od června do října dokonce vystupuje až na 250C. Deštivé dny do roka můžeme spočítat na prstech jedné ruky. V létě teploty dosahují až 400C, ale díky suchu se dobře snáší. Na výlety do okolní přírody je proto nejvhodnější zimní období. Na klasickou tříhodinovou procházku se můžete vypravit po stezce Mt Zefahot Circular Trail, ze které uvidíte jako na dlani jordánský přístav Aqabu a také hraniční místa čtyř sousedících zemí Izraele, Egypta, Jordánska a Saudské Arábie. Na stezku se dostanete autobusem č.15 a vystoupíte u tzv. Texas Ranch, kde dle ukazatele se vydáte směrem na Wadi Shlomo a po 2 km dorazíte k betonovým budovám, kde již vstoupíte do Wadi Zefahot a na vlastní stezku.

I okolní příroda nabízí řadu zajímavostí. Asi 25 km severně od Eilatu se nachází údolí Timna. Více informací o tomto údolí, které je národním parkem naleznete ZDE.

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael
215 Kč
Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz