Dovolená Izrael


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Luxusní zájezdy Izrael Informace Izrael
Last minute Izrael Fotogalerie Izrael
Víza Izrael Recenze hotelů Izrael
Mapy a průvodce Izrael Diskuze IzraelIzrael

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Haifa (severní pobřeží)Další zajímavosti severního Izraele (Ein Hod, Caesarea, Akko, Nahariya)Galilejská oblast (Safed, Nazaret, Tabcha...)Horní Galilea a Golanské výšiny (řeka Jordán, hora Hermon, Katzrin...)-->Mrtvé moře (Ein Gedi, Masada, Ein Bokek, Sodoma, Qumran...)Negevská poušť (Arad, Beersheba) a EilatZápadní břeh Jordánu a Gaza (Betlém, Jericho, Hebron...)Tel Aviv - JaffaOkolí Tel Avivu (Ramla, Netanya, Ashdod, Aškalon...)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Mrtvé moře Mrtvé mořeMrtvé moře Mrtvé mořeUnikátní ekosystém, největší sanatorium pod širým nebem, koupací vana a další názvy provázejí přírodní zvláštnost Mrtvé moře a jeho okolí. Ze všech míst Izraele je to sem kousek. Zdejší koupání nemůžete zopakovat nikde na světě. Mrtvé moře nepatří jen Izraeli. Na západní straně se o něj dělí s budoucím palestinským státem a východní břeh patří Jordánsku. V jeho okolí se našly tzv. Kumránské svitky, které pozvedly sebevědomí země a na jihu se nad ním vypíná skalní plošina Masada, symbol někdejšího hrdinného odporu proti Římanům.

Co Vás zde čeká?

- Nejnižší místo na zemi
- Masada, odkrytá pevnost z římské doby na místě posledního dějství židovského povstání
- Qumran, naleziště světoznámých Kumránských svitků
- Judská poušť, treking v měsíční krajině

Mrtvé moře
Mrtvé moře Mrtvé mořeNachází se jen hodinu jízdy z Jeruzaléma, dvě hodiny z Ben Gurionova letiště v Tel Avivu, stejně daleko je sem z Eilatu nebo od Galilejského jezera. Leží 408 m (udává se také 394 m) pod úrovní světového oceánu. Na cestě z Jeruzaléma autobus zastaví u patníku s nápisem „Sea level“, který označuje místo s nulovou nadmořskou výškou. Je to jedno z nejzajímavějších míst na světě, 85 km dlouhé, široké 3-18 km široké a v severní části až 400 m hluboké. Nežije v něm ani jeden živočich a ani jedna řasa. Může za to vysoká koncentrace solí a minerálů, jichž je v jednom litru vody obsaženo až 30%. Je to asi desetkrát více než v normální mořské vodě. Statisticky zde probíhá nejúspěšnější léčba lupenky na světě. Větší množství bromu působí uklidňujícím způsobem na nervovou soustavu a hořčík je účinný proti alergiím a na průdušky. Široké léčebné možnosti doplňují termální lázně na pobřeží, kde v horkých sirných pramenech se léčí pacienti s revmatickými potížemi, astmatem, artritidou atd. Vzduch nad hladinou moře je extrémně suchý a teploty jsou zde vysoké po celý rok. S ohledem na zápornou nadmořskou výšku je zdejší vzduch bohatší asi o 10% na kyslík než ve stejném místě u normálního moře. Prý se zvyšuje i tělesný metabolismus a součet všech faktorů působí pozitivně na organismus. Cestovní kanceláří inzerují 300 dnů v roce bez mraků a vysoký atmosférický tlak více filtruje ultrafialové záření, což působí proti náhlému spálení pokožky na slunci.
Díky vztlaku se tu nemůžete utopit (staly se však případy utonutí, ale ne z důvodu, že by dotyční neuměli plavat) a oblíbeným fotografickým námětem jsou snímky, kde čtenář na hladině čte noviny nebo leží v klidu na hladině. Na druhé straně si zde však nezaplavete, spíše vám to bude způsobovat problémy a tak dáte přednost povalování se na hladině. Koupající se zde natírají bahnem a ženy se zajímají o kosmetiku a nakupují mýdla, šampony, masky, krémy, balzámy i sůl.
Existují však obavy, že Mrtvé moře časem může zaniknout. Snížený přítok Jordánu díky zavlažování a silné odpařování hladiny se projevují na každoročním snižování jeho hladiny. Na stole projektantů už se rodí plány na záchranu např. přivedením vody potrubím ze Středozemního moře.
Jak nejlépe poznat toto místo? Nejlacinějším a nejefektivnějším způsobem je zúčastnit se celodenní organizované skupinové návštěvy, která se nabízí nejen v hotelích, ale i v hostelech a jiných ubytovnách v Jeruzalémě. Nejvýhodnějším odjezdovým místem je Jaffská brána s obvyklým odjezdem kolem 4. hodiny ráno. Cesta nejdříve vede na Masadu, abyste stihli východ slunce nad pouští. Pak vás zavezou do pobřežní oázy Ein Gedi, abyste si v moři „zaplavali“ a eventuálně se prošli v pustině. Pak vás čeká krátká zastávka v Qumranu a dále v Jerichu (na západním břehu Jordánu) a do Jeruzaléma se vrátíte pozdě odpoledne. Většině turistů to tak vyhovuje a ti, kteří si chtějí užít moře více, vystoupí v Ein Gedi a dle potřeby se vrátí pravidelnou autobusovou linkou. Zájezd přijde na cca 90 NIS včetně vstupů, což na izraelské poměry je efektivní nabídka, protože za linkový zpáteční autobus do Masady zaplatíte asi 65 NIS.
Voda Mrtvého moře
Naleznete zde 21 minerálů mezi něž patří magnésium, kalcium nebo draslík. 12 z nich nenaleznete v žádném jiném moři na světě. Mrtvé moře je 10x slanější než například moře Středozemní. Na pobřeží Mrtvého moře naleznete několik termálních minerálních pramenů. Ve většině pramenů se nachází oxid siřičitý, který je výborný pro oběhový systém a také zvyšuje množství kyslíku v těle. Voda ze zdejších
přírodních minerálních pramenů
, která stéká z kopců, se plní do lahví a prodává po celé zemi.
5000 let stará historie
Král David, Herodes, Ježíš byli velmi úzce spojeni s Mrtvým mořem a jeho okolím. Proroci ho zase znají díky Sodomě a Gomoře. Během egyptské nadvlády zde královna Kleopatra vystavěla kosmetické a lékařské továrničky. Později byly zdejší minerály používány na balzamování mumií. Za Římanů se na severním břehu moře, v Qumranu, usadili Essejci. Odlehlost oblasti přitahovala také řecké ortodoxní mnichy a to již od byzantské doby. Jejich kláštery jako je Saint George v Wadi Kelt a Mar Saba v poušti Judean, jsou poutnickými místy. Oblast obývali také beduíni a mnohem později se zde objevili vědci a objevitelé, kteří studují zdejší unikátní klima. Od roku 1960 k Mrtvému moři přijíždějí turisté z celého světa.


Ein Gedi
Ein Gedi Ein GediEin Gedi Ein Gedije atraktivní oázou na břehu Mrtvého moře, kde se odehrávají hlavní aktivity v oblasti. Ein Gedi je ve skutečnosti název potoka, který teče z výšky 656 stop nad Mrtvým mořem. Je to překvapivě zelené místo posazené do vyprahlé pustiny, kam vás dovezou autobusové spoje. Je to opravdová oáza ležící mezi prameny a obklopena bohatou vegetací.
V době před válkou Bar Kokhba (132 – 135), bylo židovské město Ein Gedi královským majetkem a pobývali zde římské vojenské jednotky. Za doby římsko-byzantské byla Ein Gedi popsána jako “velmi rozlehlá židovská vesnice”. Vykopávky z roku 1970 dokázaly poodkrýt roušku tajemství o zde žijící židovské komunitě v byzantské době. Jejich synagoga měla krásnou mozaikovou podlahu a mimo jiné zde bylo objeveno více jak 5000 mincí.
V současné době je domovem i pro kibuc Ein Gedi, který zde byl postaven roku 1953. Jeho úkolem byla nejprve jen obrana, ale úspěšně se zde začalo rozvíjet zemědělstí, které se dokázalo dokonale přizpůsobit zdejšími extrémnímu klimatu. Velmi důležitou roli hrálo i dostatečné množství vody. Oblast okolo těchto vodních zdrojů byla prohlášena rezervací.
Mnoho lidí sem přichází objevit mírumilovnost a pokoj jedné z nejstarších a nejkrásnějších oblastí v zemi.
Dokonce i lidé, kteří nemají pouště rádi, přiznávají, že Ein Gedi je místo, které si nikdo nesmí nechat ujít. Představte si více než 800 unikátních a vzácných druhů stromů, keřů a květin z celého světa....Tohle je díky jedné z exotických a dobře udržovaných botanických zahrad, kde si můžete prohlédnout biblické rostliny jako je myrta, dále zde rostou baobaby, tropické rostliny z deštných pralesů, datlové palmy, ovocné stromy a taktéž řada místních stromů a rostlin.
Nedaleko od botanické zahrady se nachází Kaktusový park se sbírkou více než 1000 druhů kaktusů a pouštních rostlin z celého světa.
Zajímavý národní park Ein Gedi, který je spojen s kaňony Nahal David a Nahal Arugot, byste si opravdu neměli nachat ujít.
Více informací o parku naleznete ZDE
Ein Gedi Ein GediAktivnější jedinci mohou zkusit například treking Judskou pouští, která je kolébkou mnoha civilizací, ale i fascinujícím světem neobvyklé fauny a flóry. Vyzkoušet můžete některou z mnoha nabízených túr – od pozorování ptáků po plavání ve vodopádech. Na treking je vhodná Nahal David Nature Reserve, přírodní kaňon, kde největší atrakcí je vodopád (David´s Waterfall). Alternativně a pokud máte více času, můžete zajít i do Nahal Arugot Nature Reserve, kde vás čeká další vodopád Hidden Waterfall. Na těchto místech byste takové vodopády asi neočekávali.
Více informací o parku naleznete ZDE

V Ein Gedi si můžete vyzkoušet i dobrodružství 4x4. Jízdy se účastní 30 – 40 lidí, kteří jsou doprovázeny průvodcem. Můžete si vybrat od hodinových projížděk až po několikadenní, noční či denní.
Kultura je samozřejmě velmi úzce spjata s kuchyní a poznat zdejší kulturu tímto způsobem budete mít možnost nespočetkrát.
Velmi krásný je lodní výlet po moři. Loď odjíždí většinou z pláže u Ein Gedi, budete proplouvat rezervací a vydáte se směrem k horám Moab a Nachal Arnon v Jordánu. Největší atrakcí výletu je návštěva nejnižšího místa na zemi (-730 m pod mořem).
K dispozici je i Olympijské sportovní centrum. Tělocvična, běžecká dráha, tenisové kurty, fotbalové hřiště, sportovní hala a bazény, to vše v kombinaci s příjemným celoročním klimatem, sirnými prameny, na minerály bohatou mořskou vodou, krásnou scenérií a nezapomenutelnou atmosférou, sem láká stovky turistů.
Pokud v regionu chcete strávit více jak jeden den a nemáte-li jasno o vašem programu, zajděte pro informace do SPNI střediska (SPNI Field Study Centre), kde je i malé muzeum o zdejší fauně a flóře. Ein Gedi je oblast rozkládající se asi na 4 km a proto je dobré rozmyslet si, kterou část chcete navštívit. Přírodní rezervace, hotely a informační centrum jsou na severu, za západní straně silnice. Na další zastávce je pláž, restaurace a benzínka. Za další kilometr narazíte na hotel kibucu a po dalších 2 km dorazíte do lázní.
Lázně, které využívají nedalekých minerálních pramenů, jsou častým cílem všech turistů.
Zdejší lázně ležící na břehu Mrtvého moře, na západním úpatí Judských kopců a s výhledem na pohoří Moab na východě, využívají především termo-minerálních pramenů, které jsou unikátní. Teplota zdejších pramenů je konstantní – 38ْ C. Vysoká koncentrace soli, která je 10x větší než kdekoliv jinde, vytváří známý stav beztíže. Minerály působí velmi dobře na lidský organismus a zdejší lázně mají nejvyšší procento brómu, který je obsažen jak ve vodě, tak ve vzduchu. Bróm působí na snižování tlaku a na nervový systém. Vysoké procento kyslíku, které je obsaženo ve zdejším vzduchu, je ideální pro astmatiky a osoby s poruchami dýchání. Zdejší prameny jsou taktéž bohaté na síru, magnésium, kalcium, sodík a draslík. Tyto minerály čistí především krev.
Prameny jsou rozvedeny do 6 bazénů. Některé jsou určeny jen pro ženy a některé zase jen pro muže. Toto zajišťuje ještě větší soukromí a uvolnění. Je zde také jeden velký bazén, kde je povolen vstup jak mužům tak ženám – ideální pro rodiny.
Po kůře v minerálních vodách můžete zajít do odpočívárny. Bonbónkem může být masáž a bahenní zábaly. Zdejší bahno je světově proslulé a zde si ho můžete nabírat přímo ze zdroje. Bahno je také bohaté na minerály – vápník, magnésium, draslík, sodík, zinek, železo, síru a oxid siřičitý.
Lázně nabízejí i hlídanou pláž se slunečníky a lehátky. Slunce zde svítí 300 dní v roce a je k Vaší pokožce milosrdnější než kdekoliv jinde na světě. Pro ty, kteří nechtějí používat ke koupání slanou vodu, je připraven sladkovodní bazén.
Poté co absolvujete všechny možné procedury můžete si zajít na piknik nebo do zdejší restaurace. Domů si můžete odvézt kousek ze všeho, co Vás obklopuje – originální ručně zhotovené suvenýry, oblečení, kosmetiku a mnoho dalšího.

Masada – pouštní pevnost s výhledem na Mrtvé moře
Masada Masada13 km jižně od Ein Gedi se nad západním břehem vypíná 400 m vysoká (400 m nad Mrtvým mořem) a 300 m široká skalní plošina s pevností Masada, což znamená v hebrejštině pevnost. Leží přesně na okraji Judské pouště a nad údolím Mrtvého moře a od okolí je oddělena prudkými srázy po všech stranách. Už od přírody perfektně vytvořená obrana této plošiny byla ideální pro výstavbu pevnosti. V dávných dobách byl přístup do pevnosti tzv. Hadí stezkou z východu, od Mrtvého moře a přes Bílou skálu na západě. Dnes se jezdí nahoru lanovkou ale Hadí stezka je i dnes otevřená turistům, kteří se chtějí na vrchol dostat pěšky.
Jediným zdojem o Masadě je spis od Josefa Flavia – Židovská válka.
Zde v r.73 skončilo židovské povstání proti římské nadvládě, které začalo roku 66 v Caesareji a pokračovalo v roce 70 zničením Jeruzaléma. Po pádu Jeruzaléma byla Masada jediným útočištěm a vzdorem proti Římu. Masada je vrcholným izraelským symbolem odporu, a proto tu do r.1985 nováčci izraelské armády skládali slavnostní přísahu se slovy „Masada již nesmí nikdy padnout!“
Historie říká, že Masada vybudovaná jako pevnost v 1. století před n. l. padla do rukou Heroda Velikého v r. 43 před n. l. Ten zde nechal postavit dva luxusní paláce s bazény a pestrým vnitřním vybavením a stěnami a podlahami obloženými mozaikami. Když vypuklo zmíněné židovské povstání, zmocnili se pevnosti židovští Zéloté a pak se sem uchylovali prchající Židé. Zéloté shromáždili obrovské zásoby a Římanům trvalo tři roky než pevnost s několikanásobnou přesilou dobyli. Když už byl pád pevnosti neodvratný, rozhodlo se všech posledních 960 obránců k hromadné sebevraždě. Tato masová sebevražda zakončila přítomnost Židů v Palestině.
Dramatický příběh pevnosti sem láká mnoho návštěvníků. Pevnost byla objevena roku 1842, ale výzkumy zde probíhaly pouze v letech 1963 a 65. Masada je druhým nejnavštěvovanějším místem v Izraeli, hned po Jeruzalémě. Dnes se na pevnost dostanete jak pěšky tak lanovkou, za kterou ale zaplatíte 47 NIS včetně zpáteční jízdy. Jízda lanovskou trvá přibližně 10 minut. Vykopávky jsou rozsáhlé, ale dobře značené v angličtině. Barevně jsou také rozlišena originální místa od rekonstrukce. Nachází se mezi nimi např. zbytky údajně nejstarší synagogy na světě, která je zároveň jedinou z doby jeruzalémského chrámu a v odkrytém Herodově paláci můžeme obdivovat 2000 let staré mozaiky. Krásné jsou i výhledy na Mrtvé moře a Judskou poušť.
Pevnost
Plošina měří 600x200 metrů. Dvě paralelní zdi s přepážkami rozdělující prostor mezi nimi na místnosti, jsou 1400 metrů dlouhé a 4 metry široké. Byly postaveny na okraji plošiny, nad strmými útesy a měly mnoho věží. Úzké stezky vedou k opevněným branám. Voda byla shraňována ve velkých kamenných cisternách na severozápadní straně kopce. Aby se uvnitř místností udržel chladný vzduch, byly zde poměrně silné zdi pokryté omítkou. Nejvyšší severní část byla hustě pokryta administrativními budovami, sklady, lázněmi a rezidenční čtvrtí.
Palác krále Heroda
Na severním okraji útesu se kdysi nacházel elegantní palác krále s krásným výhledem. Od pevnosti byl oddělen zdí, která zajišťovala naprosté soukromí a bezpečnost. Tento severní palác se skládal ze tří teras, spojených schody. Na horní terase bylo několik místností sloužících jako rezidenční místosti. Před nimi byly půlkruhové balkony. Místnosti byly zdobeny černými a bílými mozaikami v geometrických vzorech. Dvě nižší terasy byly určeny pro zábavu a odpočinek. Prostřední terasa měla dvě souosé stěny se sloupy, které byly zastřešené a tvořily tak arkádu kolem centrálního nádvoří. Nejnižší terasa měla otevřené centrální nádvoří, taktéž obklopené arkádou. Na této terase se nacházely malé privátní lázně. Zde byly také při vykopávkách nalezeny tři kostry – muž, žena a dítě. V perfektním stavu se dochovaly ženiny vlasy a patrné bylo také mužovo brnění.
Sklady
Byly tvořeny dvěmi dlouhými zastřešenými halami, které byly otevřené do centrální chodby. Podlaha skladů byla pokryta omítkou a střecha se skládala ze dřevěných, rovněž omítnutých trámů. Mnohé pozůstaky nádob naznačují, že se zde skladovaly zejména potraviny – olej, víno, obilí.....
Velké lázně
Dokonale promyšlená stavba sloužila především hostům a důležitým obyvatelům Masady. Skládají se z velkého prostranství obklopeného arkádami a několika místnostmi s mozaikovou podlahou a freskami na zdech. Největší místnost sloužila jako caldarium (horká místnost). Dutá podlaha byla podpírána nizkými sloupy, což umožňovalo odejít horkému vzduchu ven a vytvořit tak ideální teplotu uvnitř místnosti.
Západní palác
Jedná se o největší budovu v komplexu. Rozkládá se na ploše přibližně 4000 metrů čtverečních. Nachází se podél západní zdi, poblíž hlavní brány. Sloužil jako hlavní administrativní centrum pevnosti a také jako královský ceremoniální palác. Skládá se ze čtyř křídel – královského bytu, sekce dílen a služeb, skladů a administrativní jednotky. Většina místností královského bytu byla postavena okolo centrálního nádvoří. Na jižní straně byla velká místnost s dvěmi sloupy, které držely střechu. Na východní straně se nacházelo několik místností s barevnou mozaikovou podlahou. Zejména jedna z místností byla velmi krásně dekorována a pravděpodobně to byla královská korunní místnost.
Synagoga
Součástí komplexu byla i hala 12,5 x 10,5 metrů, začleněná v severozápadní sekci a orientovaná směrem na Jeruzalém. Synagoga sloužila také Židům, kteří zde žili v době revoluce. Synagoga se považuje za jeden z nejlepších příkladů ranných staveb, je totiž starší než Chrám v Jeruzalémě.
V komplexu si dále můžete prohlédnout jeskyni postavenou mnichy, bazény, byzantský kostel, vodní bránu nebo lom.
Zvuková a světelná show
Vypráví dramaticku historii Masady za použitím speciálních pyrotechnických efektů. Show probíhá v přírodním amfiteátru na západní straně pohoří, kam se dostanete pouze přes Arad. Lze objednat speciální show pro skupiny. Show trvá přibližně 40 minut.

Ein Bokek
Ein Bokek Ein BokekEin Bokek Ein Bokeknachází se 10 km jižně od Masady (23 km jižně od Ein Gedi) a funguje jako turistický komplex s několika velkými hotely. Leží u pramenu, který mu dal jméno a považuje se za jeden z největších a nejrozvinutějších komplexů u Mrtvého moře. S dvanácti luxusními hotely a mnoha klinikami a lázněmi, horkými prameny, nákupními středisky, půjčovnami aut, cestovními kancelářemi, restauracemi a bary je ideálním místem zábavy a odpočinku. Jsou tu k dispozici nejlepší pláže v regionu. Nachází se přibližně 90 minut od Jeruzaléma a 30 minut jízdy od města Arad. Moderní oáza ostře kontrastuje s okolím, avšak lidé měli tuto oblast v oblibě odjakživa. Kdysi se odtud vozila sůl do celého světa a to především z hory Mt Sodom jižně od Ein Bokeku. Sůl byla tehdy velmi žádaná, protože se používala jako konzervační prostředek. Byly zde postaveny římské pevnosti, které měly chránit karavany s tímto zbožím. Jedna z nich je právě v Ein Bokek. Archeologické vykopávky a zbytky továrny na parfémy a léky dokazují, že minulost si v ničím nezadá s přítomností.
Prameny, které daly místu jméno, se nacházejí ve vyschlém korytu řeky Nahal nebo Wadi Bokek naproti hotelům. Během několika minut se ocitnete v úplně jiném světě s typickou pouštní flórou a faunou a jezírky napájenými prameny. Můžete vystoupat na útesy a před Vámi se rozprostře nekonečné Mrtvé moře a hotelové komplexy. Pokud Vám nedělá problémy ranní vstávání, můžete si zde počkat na východ slunce.
Autobusy a taxi zajistí pohodlné spojení do ostatních částí země. Komplex však není destinací obyčejného turisty ale spíše bohatší klientely, která sem jezdí hlavně za léčením svých neduhů a za rekreací v luxusním prostředí. Vedle moře jsou k dispozici i sladkovodní bazény.
Aktivním turistům jsou k dispozici vyjížďky v jeepech, jízdy na velbloudech, horská kola, slaňování vodopádů, pěší turistika, pouštní barbecue nebo beduínské slavnosti.

Hamme Zohar
Tento zdravotní a turistický komplex se pyšní hezkou pláží. Nachází se přibližně 3 km severně od Ein Bokek. Naleznete zde termální prameny a dva hotely. Prameny jsou bohaté na síru a ideální pro léčbu pohybového ústrojí a různých alegrií. Na základě pramenů zde vznikla čtyři moderní terapeutické centra – moderní Raddison Morian a Nirvana hotel Spas a dále Hamme Zohar. Ve všech můžete podstoupit mnoho procedúr – od koupání, zábalů až po masáže.
Neve Zohar
Toto město se považuje za regionální centrum. Naleznete zde různé úřady, banky, první pomoc a muzeum, které představuje úžasnou historii a současnost Mrtvého moře.
Západně od Neve Zohar se nacházejí ruiny dvou starobylých pevností, které se datují do doby římské – Nahal Zohar a Metzad Zohar.

Sodoma
Projíždíme-li kolem Mrtvého moře, napadne nás kde vlastně leží Sodoma a Gomora, hříšná biblická města, které Bůh dal zničit ohněm a sírou. Předpokládá se, že je to asi 10 km pod jižním výběžkem Mrtvého moře. V těch místech se dnes těží a zpracovává potaš a další minerály, které jsou dnes hlavním surovinovým bohatstvím regionu. Jinak se po Sodomě a Gomoře slehla země. Dá se to vysvětlit i tak, že Bůh zde dílo zkázy provedl naprosto dokonale.
Horské pásmo Mt Sodom, je 12 km dlouhé a 3 km široké. Nachází se v jižní části Mrtvého moře. Z 99% se skládá ze soli.
Nedaleko, na západních svazích Mt Sodom, se nachází zajímavý přírodní úkaz – Moučná jeskyně – 30 metrů hluboká pasáž vytvořená erozí měkkého vápence.

Qumran
Izrael - Kumrán Izrael - Kumrán při příjezdu z Jeruzaléma, když poprvé zahlédnete vody Mrtvého moře, budete v blízkosti Qumranu, místa náhodného nalezení Kumránských svitků v r. 1947. Toto místo bylo za starověku mnohokrát osídleno. Byly zde nalezeny zbytky předmětů z doby železné (8-7. století před nasim letopočtem). Kruhovité cisterny, které zde byly nalezeny, patří také do tohoto období. Město bylo pravděpodobně známé pod biblickým názvem “Ir ha-Melah” – Město soli. Přibližně 130 let před Kristem osídlili místo noví obyvatelé, vyčistili kruhové cisterny, přidali dvě obdélníkové, postavili několik místností a dvě hrnčířské pece. O 30 let později byly předány dvou a třípatrové sklady a byl postaven systém na shromaždování vody – několik nádrží propojených kanály, které byly napájeny vodou z přehrady. Právě z této doby pocházejí pravděpodobně nalezené svitky. Během Židovské války bylo město zničeno Římany a v letech 132 – 135 našeho letopočtu jen obsadili bojovníci Bar-Kokhba.
Hlavní budova měla rozlohu přibližně 37 m čtverečních a byla postavena z velkých neopracovaných kamenů s věží v severozápadním rohu. Na západní straně se nacházela dlouhá místnost užívaná jako jídelna. Jednopatrová budova v jihozápadní části byla evidentně písárna. Objeven byl také mlýn, prádelna a mnoho dílen. Obyvatelé se snažili být co nejvíce samostatní a nezávislí na okolí. Nenašli se zde však žádné místnosti na spaní, předpokládá se, že k tomu mohli sloužit jeskyně. Hřbitov, který byl od sídla oddělen zdí, se nacházel nedaleko.


Zde na severozápadním břehu se ve 2.století před n. l. usadila ortodoxní židovská sekta Esejců žijící podle asketických pravidel. Neuzavírali manželství, neměli žádný soukromý majetek a tvrdě kritizovali bezbožné velekněze v jeruzalémském chrámu. Žili zde dvě století než je v r. 68 pobili nebo rozehnali Římané. Když už cítili smrtelné nebezpečí, rozhodli se zachránit alespoň cenné ručně psané svitky s náboženskými pravidly, které ukryli v jeskyních. Zabalili je do plátna a vložili do hliněných nádob. Náhodně je zde našli beduíni, když se jim do jeskyně zatoulala koza. Ti je prodali do antikvariátu a obchodníci je pak donesli učencům. Všech sedm svitků se nakonec poněkud komplikovaným způsobem dostalo do správných rukou a dnes jsou vystaveny v Památníku knihy, který je součástí Izraelského muzea v Jeruzalémě (viz 1141). Prvním člověkem, který rozeznal jejich hodnotu, byl E.L.Sukenik, který tři ze svitků koupil pro hebrejskou univerzitu. Čtyři další svitky byly prodány do Spojených států, kde tři z nich byly zveřejněny v letech 1950-51. Později byly svitky nabídnuty k prodeji. Syn Sukenika, Yigael Yadin, také archeolog, je koupil a přinesl zpět do Izraele. V muzeu, kde jsou svitky dnes vystaveny, pro ně byla otevřena speciální sekce a jsou opatrovány jako oko v hlavě. Mezitím začala skupina vědců pod vedením R. De Vauxe hledat a prozkoumávat jeskyně, kde byly první svitky objeveny. Objevili jich ještě mnoho a spolu s nimi učinili další řadu zajímavých nálezů. Y.Yadin od nich získal řadu důležitých předmětů. Díky velké obtížnosti v luštění byly materiály zveřejňovány velmi pomalu. Kumaránské rukopisy byly psány především na pergameny nebo na papyrus. Některé byly pečlivě uschovány a skryty, některé ve spěchu jen tak odhozeny. Objevení svitků v roce 1947 vzbudilo pozornost celého světa. Největší rukopis – Isaiah svitek v hebrejštině je 7 metrů dlouhý a pochází přibližně z roku 100 před Kristem. Před objevením svitků byly známy tři varianty hebrejských biblických textů – pra-masoretic, další jejímž základem je patrně Septuagint odkazující se na starobylý řecký překlad hebrejského Koránu a třetí, podobný Samaritánské bibli. Žádný z textů jež byl rozluštěn z rukopisů nepatřil ani do jednoho typu. Bylo však objeveno mnoho nových textů, do té doby neznámých a také řada textů smíšených.
Byla zde objevena i řada Apocryph – židovských knich napsaných v helénisticko-římské době, které se staly součástí starého řecko-židovského písma svatého.

Slavný Qumran je dnes obyčejné místo archeologických vykopávek a jeskyně nálezu jsou ve skalách a bez označení. Qumran leží u Mrtvého moře na západním břehu Jordánu, tedy místu, kde se předpokládá budoucí palestinský stát.

Attrakzia
Nachází se 400 metrů nad mořem a jedná se vodní park na březích Mrtvého moře. Kromě různých atrakcí založených na vodě, je zde také pěkná pláž. Park je otevřen denně od března do prosince.
Přírodní rezervace Ein Feshka
Známá také pod jménem Einot Tzukim je unikátní především díky bazénům se sladkou vodou, které leží v těsné blízkosti Mrtvého moře. V oblasti roste především mnoho druhů trav a rákosů a spatřit zde můžete různé druhy zvířat.

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz