Dovolená Izrael


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Last minute Izrael Informace Izrael
Víza Izrael Fotogalerie Izrael
Mapy a průvodce Izrael Recenze hotelů Izrael
Diskuze Izrael  Izrael

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Haifa (severní pobřeží)Další zajímavosti severního Izraele (Ein Hod, Caesarea, Akko, Nahariya)Galilejská oblast (Safed, Nazaret, Tabcha...)-->Horní Galilea a Golanské výšiny (řeka Jordán, hora Hermon, Katzrin...)Mrtvé moře (Ein Gedi, Masada, Ein Bokek, Sodoma, Qumran...)Negevská poušť (Arad, Beersheba) a EilatZápadní břeh Jordánu a Gaza (Betlém, Jericho, Hebron...)Tel Aviv - JaffaOkolí Tel Avivu (Ramla, Netanya, Ashdod, Aškalon...)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Golanské výšiny Golanské výšinyHorní (Severní) Galilea je oblastí svěží zeleně díky zavlažování potoky z okolních hor. Ty se potkávají v údolí Hula, aby daly vzniknout řece Jordán, která je hlavní zásobárnou sladké vody pro celý Izrael. Souvislý horský hřeben známý jako Golanské výšiny se zvedá na pozadí, aby vytvořil bariéru mezi úrodným údolím Jordánu a vyprahlou východní pahorkatinou v Sýrii. Golanské výšiny jsou jednou z nejméně navštěvovaných regionů v Izraeli. Mají však návštěvníkům co nabídnout. Milovníci přírody budou uchváceni zdejší nezkrotnou krajinou, divokými vlky a gazelami a neméně zajímavou flórou. Pro historiky jsou Golany nevyčerpatelnou pokladnicí. Prehistorická místa a megalitické budovy, jejichž účel zůstává zahalen tajemstvím, jsou obklopeni kopci a údolími – helénistická města, římské pevnosti a křižácké zámky se i dnes hrdě tyčí nad cestami a stezkami Golanských výšin. Pro poutníky jsou Golany místem, kde Ježíš usiloval o mír před svou poslední cestou do Jeruzaléma. Během let zde vzniklo mnoho kvalitních ubytovacích kapacit , od levných až po exklusivní. Stezky pro pěší turisty, parky, místa pro pikniky a různé stezky zavedou turisty do nitra tohoto krásného území.
Golany mají dvě geografické oblasti – pohoří Hermon na severu a
Golanskou plošinu
na jihu. Dnes leží jen 7% pohoří na území Izraele, zbytek se dělí mezi Sýrii a Libanon. Délka pohoří je 80 km a jeho šířka je mezi 17 a 23 km. Nejvyšší vrchol Mt Hermon se nachází v Sýrii a je 2 814 metrů vysoký. Druhý nejvyšší vrchol Mitzpeh Shlagim leží v Izraeli (2 224 m). Golanská planina začíná jižně od Hermonu. Je to rozsáhlá 60 km dlouhá plošina s mnoha hlubokými kaňony. Plošina mírně klesá ze severu na jih, z výšky 1 200 metrů na severním okraji do výšky 300 metrů nad mořem na jižním okraji. Oblast na západ od Golan, zahrnuje údolí Hula a Galilejské jezero, které je 200 metrů pod úrovní moře a také dramatické krajinu podél západních hranic oblasti.
Čedič, ze kterého jsou Golany tvořeny, pochází ze sérií nyní vyhaslých vulkánů, které tvoří krásnou dominantu podél rovinaté planiny. Díky vulkanické aktivitě zde také vznikla řada formací vytvořených lávou.
Golany mají příjemné středomořské klima, které je charakteristické suchými léty a děštivými zimami. Na nejvýše položených místech může i sněžit, a to zejména v severní části. Hora Mt Hermon je pokrytá sněhem od prosince do března a na jejích svazích se lyžuje. Jižní část Golan je oproti tomu poměrně suchá.
Golany ale také jsou jablkem sváru mezi Izraelem a Sýrií a syrská strana opakovaně deklaruje, že nikdy nebude mír mezi oběma zeměmi, pokud Izrael Golany nevrátí.
Izrael je dobyl v šestidenní válce v r. 1967 a přidal ještě malý kousek ve válce 1973. Půda v Golanech je úrodná a tak osady nových osadníků vzkvétají. Otázka zní jak dlouho. Asi žádné území v Izraeli není tak silným a potenciálním předmětem rétoriky „vrácení země za mír“ právě jako Golany. Pomineme ovšem západní břeh Jordánu a Gazu, o kterých se ví, že budou tvořit budoucí palestinský stát. Už bývalý izraelský ministerský předseda Rabin a posléze i Barak naznačili ochotu se Sýrií v tomto smyslu jednat, ale vždy narazili na neproduktivní stanovisko „ vraťte napřed Golany a pak budeme jednat o míru“. A tak je záležitost v současné době u ledu.
Severní Galilea a Golany mají také velký turistický potenciál. Hora Hermon je jediným lyžařským střediskem v Izraeli. Nezávislý turista, pokud necestuje autem, to tu však má podstatně těžší než v ostatních částech země, protože veřejná autobusová doprava tu není tak rozšířená. Obyčejný turista zde také brzy pozná, že cestování v této oblasti není zrovna laciné.


Varování:

Část Golanských výšin je stále ještě podminována. Tyto oblasti jsou většinou velmi zřetelně označeny – dráty nebo varovnými nápisy. Držte se proto od takovýchto oblastí daleko, bohužel mnoho lidí ignorovalo a stále ještě ingnoruje tyto varování a doplácí na to svým životem.

Co Vás zde čeká?
- Prameny řeky Jordán
- Hora Hermon, jediné místo v Izraeli, kde se dá lyžovat
- Golanské výšiny, místo stvořené pro turistiku, ale kontraverzní území anektované Izraelem
- Národní parky a přírodní rezervace
- Vinice produkující dobré víno

Golanské výšiny ve zkratce:
Oblast.............................1 158 km čtverečních
Délka hranic se Sýrií...........80 km
Nejvyšší vrchol..................2224 metrů nad mořem
Počet vesnic.....................36
Židovské vesnice..............32
Hlavní město ..............Katzrin
Židovská populace................16 500
Přírodní rezervace...............246 km čtverečních
Obdělaná půda......................80 km čtverečních
Pastvy......................460 km čtverečních


Řeka Jodrán
Řeka Jordán Řeka JordánCesta k pramenům řeky vede Horní Galileí nejprve přes údolí Hula. Cílem cesty jsou dvě rezervace na úpatí Golan v blízkosti libanonské hranice Tel Dan a Banias. Zde jsou prameny krátkých říček Nahal Hermon, Leddan a Nahal Dan, které se brzo spojují a společně s další říčkou Nahal Hasbani, která přitéká do údolí Hula z Libanonu, vytvoří jednu z nejznámnějších a nejuctívanějších řek – Jordán. Ta pak pokračuje do jezera Huleh, z něho se dále po 16 km vlévá do Galilejského jezera a po dalších 105 km končí svou pouť v Mrtvém moři. Během své cesty překoná převýšení 2850 metrů. Právě díky tomuto převýšení je řeka 320 km dlouhá. Součástí říčního systému je i výše zmiňované Galilejské jezero a také syrská řeka Yarmuk. Pro Křesťany je místé, kde řeka Jordán vytéká z Galilejského jezera svaté, byl na něm totiž pokřtěn Ježíš. Přichází sem proto mnoho poutníků. Řeka Jordán je mnohokrát zmiňována v Bibli, konkrétně 175x ve Starém zákoně a 15x v Novém zákoně. Slovo Jordan pochází z hebrejštiny a znamená něco jako „klesající“, což popisuje přesně tok řeky, která klesá z výšin až pod hladinu moře.
Zmínky o Jordánu v Bibli: Genesis 13:10-11, Genesis 32:22-28, Jozue 4 :19, Jozue 3:15-17
Nacházíme se v biblické rezervaci Banias, kde podle Nového zákona Ježíš předal klíče Petrovi od Království nebeského, proto Banias se stal pro křesťany poutním místem. Ze dvou tras vytyčených v rezervaci se vydejte tou značenou podél potoka-říčky Hermonu, která asi dva kilometry kličkuje hustou vegetací. Rostou tu eukalypty, topoly, duby, javory a vrby. Narazíte také na asi desetimetrový vodopád a uvědomíte si, že toto místo je pro Izraelce zázrakem, protože takové druhé ve své zemi těžko naleznou. Asi 2 km východně od Baniasu se nachází jeden z nejlepších a nejlépe zachovalých křižáckých zámků. Je odtud také krásný výhled – údolí Hula pod vámi a Mt Hermon na severu. Zámek byl pojmenován podle biblického Nimroda. Byl postaven roku 1129, aby ochránil Banias proti útokům z Damašku. Nicméně hrad nakonec Damašku podlehl, pak ho obsadili Arabové. Během vlády Křižáků byl hrad vyklizen, později ho dal však zrenovovat sultán z dynastie Ayyubidů. Od 14. do 16. století sloužil hrad jako vězení. Poté ho používali pastevci, jako útočiště pro ovce a krávy. Během šestidenní války ho používali vojáci Sýrie a poté Izraelci.
Na dohled leží další rezervace Tel Dan se stejným charakterem vegetace. Tel Dan je jedním velkým prameništěm, protože tu vyvěrají desítky potůčků, jež se postupně spojují, aby vytvořily řeku Dan. Svoji cestu skončíme v kibucu Ha Gošrim, v jehož hotelu každý host musí nejprve překročit Jordán, který se vine podlahou hotelové haly pod proskleným kanálem.
Romantické místo vzniku Jordánu Vás na chvíli zbaví tvrdé reality boje o tuto řeku, která má klíčový význam pro život na území Izraele, západního Jordánska a palestinského západního břehu Jordánu. Díky intenzívnímu využívání dnes přivádí Jordán do Mrtvého moře jen pětinu vody oproti 30. létům 20. století. Během šestidenní války v r. 1967 se Izrael zmocnil hydrologicky významných území s bohatými zásobami podzemní vody na Golanských výšinách a na západním břehu Jordánu a změnil hydrologické poměry v regionu výrazně ve svůj prospěch. Řeka Jordán a jeho vody jsou jedním z hlavních problémů při všech jednáních o míru

Hora Hermon
2224 m vysoká je nejvyšším bodem současného Izraele. Nachází se v severovýchodním výběžku Golanských výšin. Ve skutečnosti jen asi 7% z celkové rozlohy hory patří Izraeli a zbytek Sýrii a Libanonu. Větší část na izraelském území je nepřístupná a patří do vojenské zony. Nachází se zde jediné celkem slušně vybavené lyžařské středisko Nev Ativ v zemi, kde je také informační centrum. Sezóna je od konce prosince do začátku dubna. Byly vybudovány čtyři sjezdovky, z nichž nejdelší měří 2,5 km. Ceny jsou vysoké. Pokud si chcete zalyžovat, tak za zapůjčení výbavy, permanetky na vlek atd. zaplatíte 330 NIS denně.
Přírodní rezervace
V nejsevernější části Horní Galileje a Golan se jich nachází několik. Více informací naleznete ZDE
Kiryat Shmona, Tel Hai a Kibuc Kfar Gil´adi
Kiryat Shmona znamená v hebrejštině Město osmi. Toto jméno vzniklo díky zabití osmi židovských usedlíků v roce 1920. Díky tomu, že leží velmi blízko hranic s Libanonem, trpěli zdejší obyvatelé častými útoky. Byl to právě útok na Kiryat Shmona, který vedl v roce 1996 k bombardování Libanonu Izraelem, které vyústilo v masakr v kempu Qana. I přes svou nevýhodnou polohu je Kiryat standardním moderním izraelským městem s rezidenčními čtvrtěmi. Zajímavostí je zde dětské hřiště postavené ze tří starých tanků namalovaných zářivými barvami.
Severně od Kiriyat Shmona se nacházejí dvě další zajímavá místa. Jedním z nich je Tel Hai. Tato pevnost, která byla kdysi jedním ze čtyř originálních židovských sídel, shlíží na údolí Hula. Kdyby kdysi odvážní pionýři neměli dostatek odvahy k překonání útrap, nestala by se tato oblast nikdy součástí dnešního moderního Izraele. Pevnost je postavená z černého kamene a červená střecha jen dotváří pocit, jako kdyby budova patřila do jiného času a světa. Oblast známou jako Talha koupil roku 1893 baron Rothschild a v roce 1896 ji začala obdělávat první skupina farmářů. Pevnost pochází z roku 1907 a byla to rezidence právě oněch farmářů. V roce 1912 pevnost opustili. Znovu obsazena a přejmenována byla roku 1918.
Tel Hai, Metulla, Hamrah a Kfar Giladi byla první čtyři židovská sídla v této oblasti. S Tel Hai je spojováno jméno hrdiny Josepha Tumpeldora, který hrdině padl při obraně. Když budete procházet pevností, dozvíte se mnoho informací o bitvě, která zde proběhla. Kromě toho je zde výstava místních umělců.
Monument bojovníkům z Tel Hai – velký kamenný lev, stojí nedaleko jejich hrobů. Z tohoto místa je také překrásný výhled do okolí.
Kfar Gil´adi leží přibližně 1 km od Tel Hai, na silnici směrem do Metuly. Osada byla založena roku 1916. Je pojmenována podle Yisraeli Giladim. V roce 1920 zaútočili na osadu Arabové a Kfar Giladi byla dočasně opuštěná. Za 10 měsíců se osadníci vrátili. V roce 1926 se osada sloučila s Tel Hai. Členové této osady se aktivně pomáhali ilegálním imigrantům z okolních států. Dnes má kibuc přibližně 8000 obyvatel a hlavním zdrojem obživy je zemědělství a ubytování.

Majdal Shams a Mas´ada
V regionu se nacházejí dvě velké drúzské vesnice – Majdal Shams a Mas´ada. Na rozdíl od ostatních komunit v Mt Carmelu, jsou tito obyvatelé silně antiizraelští a velmi ostře vystoupili proto obsazení území Izraelem a následnému odtržení Golanských výšin od Sýrie roku 1967 a připojení území k Izraeli. Nejen že zdejší obyvatelé odmítli Izraelské občanství, ale také se aktivně podílejí na různých demonstracích a pomáhají a podporují Sýrii. Když pomineme tento politický postoj, jsou tito lidé mnohem méně ovlivněni západní kulturou, zdejší tradiční život je zachován a drúzové jsou k hostům poměrně otevření. Jejich vesnice a obydlí nejsou sami o sobe příliš atraktivní, ale krajina a především lidé, stojí za návštěvu.
Majdal Shams je největší město v oblasti a leží velmi blízko hranic se Sýrií, konkrétně na úbočích Mt. Hermonu v severní části Golanských výšin – 230 km od Jeruzalému a 212 km od Tel Avivu. V překladu znamená název města Sluneční věž. Bylo založeno roku 1650 a dnes zde žije okolo 13 000 obyvatel. Když oblast v roce 1967 obsadily izraelské IDF, mnoho ze 140 000 Syřanů odešlo, ale přibližně 14 000 jich zde zůstalo. Mají však zakázán přechod hranic a jakékoliv spojení. Na začátku osmdesátých let užívalo mnoho rodin ke schůzkám tábor Červeného kříže, ale dnes je toto údolí podminováno a tudíž nepřístupné. Jedinou možností je přejít z Jeruzaléma do hlavního města Jordánu Ammánu, a pak cestovat do Sýrie, ale tato cesta je pro mnoho rodin příliš dlouhá a nákladná. V pátek se většina oddělených rodin schází u hranic a přes ně na sebe pokřikují, stejně jak to dělá mnoho oddělených rodin v Rafahu v pásmu Gazy. Zdejší údolí, jemuž se přezdívá Údolí křiku, je asi hodinu cesty od Damašku.
Vesničané se motají na silnici, přenášejí na hlavách svůj chléb, prašné a rozbité ulice jsou lemované volskými potahy a barevnými tříkolovými vozítky – takový je dnes Majdal Shams.
Asi 15 km jižně od Mas´ada narazíte na velký kopec, z něhož můžete přehlédnout hlídané hranice se Sýrií a opuštěné město Quneitra. Toto město bylo kdysi hlavním městem oblasti. Po obsazení území Izraelem bylo vyklizeno a tak to už zůstalo.

Katzrin a okolí
V Katzrinu žije přibližně 6 000 obyvatel. Byl založen roku 1977 a je známý také pod názvem Yazrin. Ruiny starobylého židovského sídla se nacházejí v centrálních Golanech přibližně 13 km severovýchodně od Galilejského jezera. Vesnice byla postavena v mírně kopcovité krajině plné úrodných polí. V okolí je mnoho stálých pramenů a potoků, avšak hlavní zdroj se nachází přímo ve vesnici. Poloha Katzrinu, který je zmiňován i ve starých židovských spisech, byla objevena na konci 19. století. Byly zde nalezeny předměty pocházející z doby železné, jakási osada zde byla vystavěna již ve 2. století před Kristem. Během římsko-byzantského období velmi dobře vzkvétala. Pak začala pomalu upadat a přibližně ve 13. století byla opuštěna úplně. Katzrin se neoficiálně považuje za hlavní město oblasti. Je ideální základnou pro objevování okolí a to zejména pro baťůžkáře.
V samotném městě si můžete prohlédnout Golanské archeologické muzeum. Předměty, které jsou zde vystavené, pochází především ze starobylého Katzrinu. Zajímavá je také synagoga, spíše tedy její pozůstatky, pocházející ze 3. století – jednoduchá lichoběžníková budova se šesti sloupy. Na místě původní synagogy byla vystavěna přibližně v 6. století nová – větší a elegantnější. Protože je postavena z měkkého kamene, je proslulá svými krásnými dekorativními zdobeními. Je orientována sever – jih, směrem k Jeruzalému. Jeji interiér byl vystavěn z pečlivě opracovaných čtvercových kamenů. Hlavní vchod, který je umístěn v severní zdi, je velmi bohatě zdoben. Druhý východ je na západní straně. Kdysi byla synagoga zdobena bohatými mozaikami, z nichž se však dochovalo jen malé množství. Synagoga byla silně poškozena zemětřesením roku 749 a při něm byla zničena i téměř celá vesnice. Synagoga byla objevena při průzkumech roku 1967. Kompletně odkryta byla mezi lety 1971 a 1984. Starobylý Katzrin byl zrestaurován právě po objevení sloupů pocházejících ze synagogy a také po objevení domů východně od ní. V nich jsou dnes vystavovány různé domácí potřeby a zemědělské nástroje. Budovy měly velmi tlusté zdi a byly velmi dobře přizpůsobeny zdejšímu klimatu. Vykopávky umožnily sledovat vývoj vesnice od doby římské (3 – 4. století) do doby arabské (8. století).
Zapomenout samozřejmě nesmíte na Golanskou vinici.
Přibližně 10 km severně od města se nachází most B´not Ya´acov, který se klene nad řekou Jordán. V překladu tento název znamená Dcery Jakobovy a je to prý místo, kde překročily řeku na cestě do Mezopotámie.
Cesta z Katzrinu vedoucí severovýchodně Vás zavede k vodopádům Dvorah.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Přírodní zajímavosti severní Galilei a Golanských výšin

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz