Dovolená Izrael


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Last minute Izrael Informace Izrael
Víza Izrael Fotogalerie Izrael
Mapy a průvodce Izrael Recenze hotelů Izrael
Diskuze Izrael  Izrael

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Haifa (severní pobřeží)-->Další zajímavosti severního Izraele (Ein Hod, Caesarea, Akko, Nahariya)Galilejská oblast (Safed, Nazaret, Tabcha...)Horní Galilea a Golanské výšiny (řeka Jordán, hora Hermon, Katzrin...)Mrtvé moře (Ein Gedi, Masada, Ein Bokek, Sodoma, Qumran...)Negevská poušť (Arad, Beersheba) a EilatZápadní břeh Jordánu a Gaza (Betlém, Jericho, Hebron...)Tel Aviv - JaffaOkolí Tel Avivu (Ramla, Netanya, Ashdod, Aškalon...)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Dor
Je moderní osada většinou řeckých Židů, asi 30 km jižně od Haify. Právě zde se nachází jedna z nejklidnějších a nejlepších pláží v Izraeli, jaksi „zapomenutá“ oproti masovému turistického byznysu, který zachvátil Eilat. Pláž Tantura Beach je čistá a bezpečná, možné je zde potápění a místo je ideální pro kempování. Zdejší kemp Dor Holiday Campsite nabízí ubytování asi za 40 NIS. V místě je také hotel Nahshalim Kibbutz Hotel, který si však za lůžko účtuje víc jak 50 USD.
Caesarea
Ceaserea CeasereaDalších 10 km jižně od Dor se dostaneme do místa velkolepých archeologických výzkumů. Caesarea je dalším z měst s bohatou historií. Objevují se v ní Římané, Arabové a Křižáci. Někdejší římskou osadu založil Herod Veliký v roce 22 před n. l. Chtěl zde postavit něco, co ještě oči do té doby neviděly. Nechal vybudovat palác pro Césara, divadlo a amfiteátr. Když zemřel, město se stalo hlavním římským městem v oblasti. Židé, kteří se bouřili, byli hromadně popravováni v amfiteátru. Města se v r. 640 zmocnili muslimové a pak v roce 1101 křižáci. Ti zde nalezli tzv. zlatý grál, šestihranou číši ze zeleného skla, o které věřili, že z ní pil Ježíš při poslední večeři. Číše je dnes vystavena v muzeu v Janově. Křižáci zde postavili další opevnění, jehož zbytky jsou dnes dobře viditelné, ale Mamelukové nová opevnění definitivně převálcovali v r. 1261. Začátek vykopávek a nového života přišel až s kibucem Sdot Yam v Izraeli. Z písku byla vyhrabána část římského akvaduktu z 2. století, který byl dlouhý 17 km, jsou zde vidět základy římského hipodromu, na kterém závody mohlo sledovat až 20.000 diváků. V blízkosti kibucu stojí amfiteátr. Za pokladnou uvidíme repliku nápisu Pontského Piláta, jehož originál byl nalezen při výkopových pracech právě v amfiteátru a který má velký historický význam. Je jediným skutečně existujícím dokladem o muži v těchto místech, který dle bible dal ukřižovat Ježíše. K prohlídce je zde ještě křižácké město ale vykopávky pořád pokračují.
Ve zdejších vodách se dá krásně potápět.

Caesarea Caesarea
Megiddo
Známé také jako Armageddon se spojuje s místem poslední velké bitvy na Zemi. Ačkoli ještě apokalypsa nenastala, Megiddo bylo v dějinách několikanásobnou scénou krvavých bitev. Proto je populárním místem návštěvníků věřících na osudový konec světa. Poslední reálná bitva se zde odehrála v r. 1948 mezi židovským a arabským vojskem. Vykopávky odkryly pozůstatky 20 různých historických období od r. 4000 před n. l. Návštěvník si dnes sotva umí představit duchovní rozměr místa, v čemž mu pomůže místní muzeum. Nejlépe se sem dostaneme autobusem z Haify, je to asi 40 km. Zde je to více o pocitech než o vidění.

Atlit
Přibližně 16 km jižně od Haify se nachází město Atlit a ruiny Křižáckého zámku. Atlit byl postaven kolem roku 1200 a roku 1291 to byl poslední křižácký zámek, který padl do rukou Arabů. Zámek byl velmi poškozen zemětřesením v roce 1835. Při archeologických objevech zde byly nalezeny nejen předměty z doby křižáků, ale také věci z dob Peršanů, Féničanů a také z helénistické doby.

Ein Hod
Ein Hod Ein HodDalším zajímavým místem je Ein Hod, město umělců. Toto městečko leží na západních svazích hory Carmel s výhledem na pobřeží Středozemního moře a křižácký palác v Atlitu. Tuto vesnici založil roku 1953 malíř Marcel Janco, aby se zde učili a vzdělávali malíři jak z Izraele, tak z ciziny a odjakživa ji obývali básníci, sochaři, malíři a spisovatelé. Dnes zde žije okolo 90 umělců. Naleznete zde také mnoho různých dílen – keramických, tkalcovských a textilních. Většina umělců vystavuje svá díla v centrální galerii, která se pyšní největší sbírkou izraelského umění v zemi. Galerie se skládá ze čtyř místností. V největší jsou vystaveny malby a sochy. V další jsou vystaveny díla z papíru, olejomalby, grafiky, fotografie a litografie. V další hale je vystavená keramika, výrobky ze dřeva a kovu, stříbra a zlata. Poslední místnost je vždy věnována konkrétnímu umělci. Probíhá zde mnoho různých kulturních akcí, které podporují různí sponzoři – výstavy, přednášky, koncerty, workshopy pro děti i dospělé.
Galerie je otevřena po celý rok – neděle – čtvrtek: 9.30 – 17.00, pátek: 9.30 – 16.00 a v sobotu: 9.30 – 17.00.
Zichron Ya´acov
Izrael - Dítě, Akko Bylo to první moderní židovské město v oblasti, založené přibližně kolem roku 1880. Město nemá vzhled typického izraelského sídla a to možná vysvětluje, proč je oblíbené mezi Izraelci, ale zavítá sem jen málo turistů. Většina turistů navštíví spíše nedalekou Caesereu a nejsou si vědomí, že jsou jen kousek od pěkného města, kde byla založena první vinice v zemi. A to už naznačuje, že je dnes město proslavené spíše vinařstvím než historií. Dnes je proslavené spíše vinařstvím. Víno se zde produkuje jak pro export, tak pro domácí trh. Samozřejmě, že si do zdejší vinice můžete zajistit exkurzi s ochutnávkou.
Hlavní ulice Rehov Hameyasdim je lemovaná domky s červenými střechami a plynové pouliční osvětlení Vás v mžiku přenese do minulého století. Malé obchůdky, umělecké dílny, kavárny a restaurace jen dotváří jeho příjemnou atmosféru. Když si město prohlížíte dnes, je jen těžko představitelné, že bylo kdysi farmářskou osadou.
I když víno neúprosně vytlačuje historii, stojí určitě za to se u ní na chvíli zastavit. Bylo zde jedno z prvních sídel barona Edmonda de Rothschilda. Mnoho původních sídel se dochovalo. V roce 1883 baron de Rothschild začal plánovat vybudování města a zemědělské osady. Bylo učiněno mnoho pokusů, aby se našla ta správná plodina. Nakonec vyhrálo víno. Brzo po založení vinice napadl rostliny parazit. Začala se zde pěstovat americká odrůda vína, která bylo odolná a vinice vzkvétala. Do hory byly vytesány vinné sklepy, které jsou užívány dodnes a jsou součástí vinice Carmel Mizrachi, největší komerční vinice v zemi.
Prohlédnout si můžete i místní muzeum Aaronsohn, které bylo pojmenováno podle slavného botanika. Vystavují se zde nejen rostliny, ale dozvíte se také něco o historii špiónské organizace NILI. Ať už se budete jen procházet, navštívíte koncert, některé z muzeí nebo budete ochutnávat víno, Zichron Ya´acov Vás jistě nezklame.
Město leží u silnice číslo 652, mezi silnicí číslo 70 a 4 (cesta z Tel Avivu do Haify). Leží 15 minut jízdy od Caesery a hodinu a půl od Haify.

Akko (Acre)
Zahrady, Akko Zahrady, AkkoAkko AkkoNyní se obrátíme na druhou stranu od Haify, na sever. Do Akka je to po nové silnici zhruba čtvrthodinka. Na tomto místě se to před sto lety hemžilo gazelami, zajíci, koroptvemi a němečtí osadníci z Haify tu pořádali výnosné hony. Dnes je nejvýnosnějším artiklem Akka něco úplně jiného, pohnutá a bohatá historie města a jeho památky. Fascinující historie, atmosféra východu a západu, autentické pozůstatky minulosti, unikátní místo střetu umění, náboženství a mnoha kultur – to vše má Akko, jedno z nejvýznačnějších měst dávného světa. Obranné zdi, pevnosti a citadely, kostely a mešity a také ostatní budovy uvnitř města vyprávějí historii mnoha panovníků, kteří zde vládli a bojovali, kteří postavili město a zvítězili. Mezi nejvýznačnější památky patří ruiny z doby římsko-helénistické a budovy z křižácké a turecké doby: Mešita Al Jazar, krypta Sv. Jana, podzemní křizácké město, Khan Al Omda, turecké lázně, chrám Bahai a další. Kdysi to byl kanaánský a fénický přístav, nejvýznamnější přírodní kotviště ve starověké Palestině. Přeskočíme další období vlády Římanů a muslimů a ocitneme se v r. 1104, kdy město dobyli křižáci. Akko se stalo nejdůležitějším obchodním přístavem v celém Království jeruzalémském. V r. 1191 se stalo hlavním opěrným bodem křižáků na celé jedno století. Křižáci město opevnili od moře i směrem do vnitrozemí, postavili mnoho nových staveb a zanechali po sobě výrazné stopy, které dnes jsou přístupny turistům, přičemž pokračuje intenzivní archeologický výzkum. Největší pozornost poutá tzv. krypta sv. Jana v křižáckém podzemí s gotickým klenutím a třemi mohutnými sloupy z r. 1148. Kdysi sloužila jako obřadní a hodovní síň. Je to rozlehlý sál o ploše 450 m2, vysoký 12 m. Ve dvou rozích jsou zasazeny erby s liliemi, znak francouzských králů. Před zahájením archeologických vykopávek byla krypta plná hlíny a kamení, stejně jako ostatní budovy, zasypané v osmanském období. Bývalá křižácká katedrála svatého kříže se dnes nachází pod muslimskou citadelou.
Po sto letech křižácké vlády padlo Akko jako poslední bašta v oblasti do rukou mameluků, kteří ho záměrně zničili a zasypali a 450 let leželo v ruinách. V r. 1781 zde postavili osmanští Turci již zmíněnou velkou citadelu-mešitu, která je třetí největší muslimskou svatyní v Izraeli a druhou nejvýznamnější po jeruzalémské mešitě El Aqsa. Mohutné hradby, kdysi tolikrát skrápěné krví, dnes slouží jako vyhlídková promenáda.
Muzeum Okashi se nachází vedle Královské haly ve staré části města, v budově postavené za vlády Turků. Vystavuje izraelské umění a také dílo umělce Okashiho. Otevřeno je od neděle do čtvrtka od 8.30 – 17 hodin.
Turecké lázně byly postaveny El Jazarem roku 1795. Při vstupu do lázní se nachází převlékárna s mramorovou fontánou uprostřed. Poté se chodbou dostanete do sérií místností, z nichž poslední je šestiúhelníková parní lázeň se střechou podepřenou čtyřmi sloupy. Celé lázně jsou velmi elegantní s mramorovými podlahami a dekorativními kachličkami.
Tunel Templářů – v druhé polovině 12. století si členové Templářského řádu začali stavět svoji čtvrť v jihozápadní části starého města. Spisovatel, který žil ve městě na konci 13. století, popsal pevnost takto: Je nejsilnější pevností ve městě a sousedí s mořem. Vchod byl střežen dvěma věžemi s velmi tlustými zdmi. Na každé straně věže byly postaveny ještě dvě menší věže zakončené zlatými lvy.
Tunel vede východním směrem od pevnosti, jeho konec je dnes pod mořem. Nižší části tunelu byly vyřezány z přírodního kamene a jeho horní část byla postavena z tesaných kamenů. Tunel vedl přes čtvrť Pisan k přístavu na východě, vzdálenost činila okolo 350 metrů. Tunel byl objeven roku 1994 a pro veřejnost byl otevřen roku 1999.
Khan A-Shawarda – khany jsou uzavřené dvory - hostince, které používaly karavany jako ubytování. Tento khan byl postaven v 18. století. Je to čtvercový dvůr se zbytky žlabů uprostřed.
Khan Al-Omdan – velký hostinec blízko přístavu, který byl používán pro mezinárodní obchod. Byl postaven v 18. století.
Khan Al-Faranj – byl postaven v polovině 16. století francouzskými obchodníky a je nejstarším dochovalým khanem. Byl pojmenován podle francouzských obchodníků, kteří ho postavili a bydleli v něm.
Kouzelné zahrady – za doby křižáků byly umístěny v severní části města, blízko městského opevnění. Na východ od zahrad stál Královský palác a na západě se rozkládala pevnost Milosrdných bratrů. Během turecké nadvlády byl postaven palác na zbytcích pevnosti a zahrady se stali součástí pašova paláce.
Barevný orientální trh, městské opevnění, muzea, pláže, přístav, restaurace, hotely, bujaré každoroční festivaly – to je jen zlomek dalších turistických atrakcí.
Návštěva Akke je dobrodružstvím, které Vás zavede do dob minulých, do dob města s duší.

Okolí Akka – asi kilometr severně od centra se nachází hrobka druhého zakladatele bahaistické víry Baha´u llaha, který zde žil po propuštění z vězení v Akku. Podobně jako v Haifě i zde je nádherná zahrada a místo je vedle Haify rovnoceným posvátným místem pro stoupence bahaistické víry.
V okolí se nachází i kibuc Kfar Masaryk založený českými emigranty, který v r. 1990 navštívil prezident V. Havel. Přesně 27.4.1990 učinil následující zápis do knihy hostů: „Obdivujeme všechno, co jste tu udělali- začínali jste z ničeho a jste na tom líp, než my doma“.

Mešita Al Raml, Akko Mešita Al Raml, AkkoIzrael - Akko (Acre)
Karmiel
Město bylo založeno roku 1964 a nyní je obchodním, vzdělávacím a kulturním centrem západní Galilejské oblasti. Leží na hlavní dálnici spojující východ se západem, v údolí, které odděluje horní a dolní regiony Galileje. Žije zde okolo 50 000 obyvatel a město je taktéž domovem pro ORT Braude College a Kulturního centra. Průměrný věk obyvatel činí 39 let. Okolí města tvoří příjemná krajina a osvěžující je i zdejší horský vzduch. Ve městě se nachází 70 parků, dále mnoho zatravněných ploch, pěších zón, sportovních hřišť a taktéž vzdělávacích a uměleckých center.
Představitelé města velmi investují do vzdělání a tak se Karmiel řadí mezi města s nejlepším vzdělávacím systémem v zemi.
Ve zdejší divadelní aréně probíhá velká řada festivalů a slavností. K dispozici je i veřejná knihovna s více než 70 000 svazky. Využít lze i řady kaváren, klubů, diskoték a nočních klubů.
V červenci se zde koná Mezinárodní taneční festival (3 noci) a navštívit můžete rovněž i festival specializující se na alternativní medicínu.

Nahariya a okolí
Klidný přímořský rezort založený roku 1934 německými Židy, kteří utíkali před nacismem. Bylo to vlastně první židovské město v oblasti. Město žije především z turistiky. Naleznete zde Městské muzeum s místními archeologickými vykopávkami, mořskými mušlemi a uměleckými díly, kanaánský chrám a také pláže, které nabízejí ideální podmínky pro plachtění a windsurfing. Nedaleko za městem se nachází pláž Akhziv, která je součástí Národního parku Akhziv. Akhziv byl kdysi důležitým městem spojujícím Egypt s Féničany. Křižáci zde postavili pevnost zvanou Le´imbert. Naproti vodě se nachází kibuc Haziv. Je to jeden z nějvětších kibuců zabývajících se pěstováním zvířat.
Asi 11 km od Nahariya se nachází město Ma´alot založené roku 1957. Má velmi pohnutou historii. Mezi smutné události, které se zde přihodily se řadí i ta, kdy tři teroristé převlečení v izraelských uniformách zabili strážce školy a obsadili budovu. Některé děti byli zabity při úkoku, jiné vyskočily z oken ve druhém patře. Teroristé hrozili zabitím ostatních děti, dokud nebudou propuštěni arabští teroristé držení v izraelských vězeních. Policie s teroristy vyjednávat nechtěla, ale vláda chtěla od teroristů více času na rozmyšlenou. Ti odmítli. 15 minut před vypršením lhůty vtrhla do školy speciální jednotka, která všechy teroristy zabila. Dohromady zde zemřelo 21 dětí.
V roce 1963 se Ma´alot sloučil s Tarshihou, s 900 let starou sousední muslimsko-křesťanskou vesnicí v jednu komunitu. Vytvořili tak ideální model – ukázku soužití Arabů a Židů. Dnes zde žije kolem 17 500 lidí.

Rosh HaNikra
Jeskyně JeskyněTunel TunelK jeskyním je to z Akkra asi 25 km po pobřežní silnici směrem na sever. Nachází v severozápadním rohu Izraele, na hranicích s Libanonem. Bílé křídové útesy nabízí překrásný výhled přes záliv Haifa, na Galilejské pahorsky a Středomoří. Arabští dobyvatelé přejmenovali oblast na A-Nawakir. Současné jméno je hebrejskou verzí jména arabského. Moře a vítr vytvářely tyto jeskyně po staletí. Podvodní otřesy způsobily ve skalách trhliny, které byly pak vystaveny větru, dešti a moři a postupně se zvětšovaly a vytvářeny roztodivné útvary. Tunel, který umožňuje přístup k jeskyním je vybudován lidmi a je 200 metrů dlouhý.V dávných časech ležela Ros Hanikra na obchodní trase spojující Libanon, Sýrii, jižní části Palestiny, Egypt a severní Afriku. Zajímají-li vás staré křižácké hrady, můžete si ještě odskočit podívat se na hrad Montfort, který byl vybudován v roce 1226 francouzskými křižáky. Ti jej přenechali teutonským templářům, kteří jej přejmenovali na Strankerburg. Mameluci jej však v r. 1271 dobyli a vyplenili a křižáci ustoupili do Akka.
Pokud se chceme dostat k jeskyním po této zajížďce, musíme se vrátit na pobřežní silnici do Nahariye, odkud je to ještě asi 10 km. Přijedeme nejdříve na parkoviště s vyhlídkou, kde je také přístup k lanovce. Jeskyně leží téměř u hranice s Libanonem a byly rozšířeny nejdříve Brity kvůli železničnímu tunelovému propojení a později Izraelci za účelem vylepšení přístupu turistům. Přístup k jeskyním i k tunelu je však možný jen díky kabinkové lanovce. Každá z kabinek má kapacitu 15 pasažérů a během několika minut Vás zaveze k jeskyním. Lanovka funguje každý den, kromě dnů, kdy je moře rozbouřené. Prohlídková trasa vede klikatě k různým místům, kde se mořské jeskyně nabízí v celé své kráse a zvlášť působí silně, když moře je bouřlivé. Jeskyně obývají netopýři, vodní želvy a různé druhy ptáků. Trasa Vás také zavede k výhledům na útesy. Můžete se zde také svézt malým vláčkem podél pobřeží, který je v provozu o víkendech.e Achziv bridge, but was spotted by British soldiers who fired on them. One of the bullets t the expivee Jews were carrying and set them off. The explosion blew up the bridge, but killed 14 men as well.

Lanovka Lanovka
Beit She´arim
Toto archeologické naleziště se nachází asi 19 km jihovýchodním směrem od Haify. Prohlédnout si zde můžete sérii jeskyní a ruiny z 2. století. Dejte pozor na záměnu s Beit She´an, místem, které se nachází u Galilejského jezera, které je mnohem známější. Beit She´arim je poměrně odlehlý, avšak pokud se nacházíte v oblasti a máte dostatek času, jistě stojí za návštěvu. Dnes se toto místo dělí na dvě části – zbytky města na kopci a hrobky.

Zajímavé odkazy

Další info o národním parku Rosh HaNikra

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz