Dovolená Izrael


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Last minute Izrael Informace Izrael
Víza Izrael Fotogalerie Izrael
Mapy a průvodce Izrael Recenze hotelů Izrael
Diskuze Izrael  Izrael

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

-->Haifa (severní pobřeží)Další zajímavosti severního Izraele (Ein Hod, Caesarea, Akko, Nahariya)Galilejská oblast (Safed, Nazaret, Tabcha...)Horní Galilea a Golanské výšiny (řeka Jordán, hora Hermon, Katzrin...)Mrtvé moře (Ein Gedi, Masada, Ein Bokek, Sodoma, Qumran...)Negevská poušť (Arad, Beersheba) a EilatZápadní břeh Jordánu a Gaza (Betlém, Jericho, Hebron...)Tel Aviv - JaffaOkolí Tel Avivu (Ramla, Netanya, Ashdod, Aškalon...)
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Haifa HaifaOkolí města Okolí městaZ hlediska historie o Haifě prý není zmínka v bibli, ale objevuje se v talmudské literatuře. Jméno asi pochází z hebrejských slov hot yafe, které znamenají „krásné pobřeží“. Ve středověku arabská Haifa byla zničena křižáky a v té době byl její význam zastíněn Akkem. Její význam vzrostl v posledním století, nejdříve železničním spojením s Damaškem (1905) a potom jako centrum židovské imigrace. Připlouvaly sem uprchlické i přistěhovalecké lodě a každý druhý židovský přistěhovalec poprvé vstoupil do Svaté země právě v Haifě. Po vzniku Izraele se stala Haifa největším a nejdůležitějším přístavem v zemi, jehož obrovskými přístavními zařízeními a sklady dnes procházejí tři čtvrti izraelského dovozu a vývozu.
Haifa je rozdělena zhruba do 3 částí, z nichž ta nejchudší je na samém úbočí hory Carmel a bohatší čtvrti stoupají nahoru. Zhruba půl kilometru nad přístavem je
čtvrť Hadar
, která je hlavním obchodním a administrativním centrem a nejvýše je luxusní rezidenční čtvrť Carmel.
Ať do města přijedeme odkudkoli, autobusem, vlakem či lodí, vždy nás nejdříve přivítá přístav.


Pozn.
: Specifická poloha města je důvodem proč vertikální vzdálenosti je nutno nebo i lépe zdolávat po schodech. Sestup z Karmelu po schodech je však jedinečným zážitkem, který nám umožní poznat krásné panoráma v jeho celistvosti. Cesta po schodech je také efektivní, protože ulice vedou víceméně paralelně s pobřežím a bývají ucpané, zatímco po schodech je to jen kousek i když nahoru s vynaložením trochu víc energie. Úřady se starají o čtyři značené vyhlídkové trasy, které začínají nahoře na konečné stanici autobusové linky 22 a končí v dolní části města v přístavu na úrovni moře. Všechny jsou zajímavé, s pěknými výhledy a jsou rozlišené barvami a to žlutou (1.102 schodů), červenou (1.021 schodů), modrou ( 1025 schodů) a zelenou (1.034 schodů).

Pohodlnější turista pak uvítá možnost použití pozemní dráhy Carmelit Subway, která je rozhodně lepší alternativou než autobus. Provozuje 6 stanic z Kikar Paris v přístavní části a vede přes centrum města Hadar do konečné stanice Carmel Central. Je dlouhá 1800 m a úsek se projede za 8 minut. Jedna cesta stojí 5 NIS.

Haifa HaifaHaifa HaifaSvatyně bahaizmu ( Baha´i Shrine of the Bab) postavená v r. 1935 je bezesporu se svojí zlatou kupolí dominantou města. Nachází se asi v polovině karmelského úbočí, uprostřed nádherných pěstěných perských zahrad. Kostel je hlavním světovým svatostánkem bahaistické víry, která má celosvětově asi 4 miliony stoupenců. (viz 1223). Ke svatyni se dostaneme autobusem č.22 z centrálního autobusového nádraží. Mimořádně upravená a exoticky koncipovaná zahrada v areálu je pravděpodobně nejkrásnější zahradou v Izraeli.
Na druhé straně ulice o něco výše byl postaven další nádherný památník bahaizmu Universal House of Justice, který plní funkci nejvyššího soudu v otázkách bahaistické víry. Jeho impozantní budova z bílého mramoru s 58 korintskými sloupy, stojící rovněž v krásné zahradě, však není veřejnosti přístupná.
Asi 200 metrů za památníkem po ulici HaZiyonut přijdeme k malému parčíku, respektive zahradě soch (Gan HaPesalim), kde jsou vystaveny bronzové sochy Uršuly Malbin.
Ve středu města stojí za pozornost Haifa Museum, které soustřeďuje tři muzea vystavující umělecké předměty starověku, moderní umění a dále je zde muzeum hudby.
Zajímavé jsou mozaikové podlahy z doby římské Caesarie a Tel Shikmony, původního
sídla na místě dnešní Haify.
Mimo střed města, na západním svahu Karmelu, stojí Karmelitánský klášter (Carmelite Monastery). Zde se v době křižáckých tažení usazovali zbožní a pokorní křížáčtí rytíři, aby si brali příklad z proroka Eliáše a vedli skromný poustevnický život. V r. 1214 založili zde Řád bratrů Blahoslavenné Panny Marie z hory Carmel, který díky přísnému dodržování pravidel chudoby si získal velký respekt, zejména pak odnož „bosých karmelitánů“, jejíž příslušníci odmítali nosit i obuv. Původní budovy kláštera byly Turky (pašou z Akka) v r. 1821 zničeny a v r. 1836 byl zde vybudován nový klášter do dnešní podoby. V klášterní bazilice zaujme zvláště socha Panny Marie, jejíž porcelánová hlava spočívá na těle vyřezaném z cedrového dřeva, a nástropní malby zhotovené někdejšími mnichy. Nejlepším způsobem jak se dostat ke klášteru je kabinkovou lanovkou od pobřežní promenády Bat Galim. Z lanovky si můžeme vychutnat další krásné pohledy na město.
Klášter byl vybudován nad jeskyní, ve které dle přesvědčení karmelitánů žil prorok Eliáš.
Eliášovou jeskyni si také můžeme prohlédnout. Podle pověsti se v ní ukryl prorok Eliáš před králem Ahabem a královnou Jezebel poté, co dal zabít 450 mnichů. Podle křesťanské verze se zde měla skrýt Svatá rodina po návratu z Egypta a proto má jeskyně pro křesťany druhé jméno Jeskyně Madony (Cave of the Madonna). Jeskyně je asi 40 metrů dlouhá a 8 metrů široká a je dnes poutním místem.
Asi půl kilometru od kláštera dolů, na křižovatce ulic HaHagana a Allenby je pozoruhodné muzeum Clandestine Immigration and Navy Museum, jehož expozice je věnována úsilí Židů při prolamování blokády, kterou Angličané uvalili na židovské imigranty do Palestiny před a po 2.světové válce. Hlavním vystaveným objektem je originální loď Af-Al-Pi-Chen, na jejíž palubě dorazilo do Palestiny v r. 1947 434 uprchlíků. V blízkosti je i námořní muzeum (Maritime Museum), jehož sbírky mapují historii plavby po Středozemním moři a také jsou tu vystaveny mořské archeologické nálezy.
Jižní scénické svahy hory Carmel pokrývá největší národní park v Izraeli, který se nazývá HaK´tana, tj. v překladu Malé Švýcarsko. Je pozoruhodný svojí úrodností a vinicemi už od starých časů a samotné jméno Carmel je odvozeno od hebrejského Kerem-El tj. „boží vinice“. Sem vás zaveze autobus č.92 za scénickou procházkou i piknikem. Uvnitř parku se nacházejí dvě malá města Isfiya a Daliyat al-Karmel

Haifa Haifa

Zajímavé odkazy

Více informací o Národním parku Carmel

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz