Dovolená Izrael


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Luxusní zájezdy Izrael Informace Izrael
Last minute Izrael Fotogalerie Izrael
Víza Izrael Recenze hotelů Izrael
Mapy a průvodce Izrael Diskuze IzraelIzrael

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Přírodní rezervace v zajímavých místech ve zkratce-->Přírodní zajímavosti severní Galilei a Golanských výšinKaňon Ein Avdat a kráter Maktesh RamonNárodní park TimnaNárodní park Carmel - mekka pro cyklistyNárodní park Gan Hashlosha (Sahne)Ein Gedi - rezervace Nahal David a Nahal ArugotNárodní park Rosh Hanikra
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V nejsevernější části Horní Galileje a Golan se nachází několik zajímavých rezervaci a parků.
Kromě již zmíněných Banias a Tel Dan (řeka Jodrán), o kterých se více dozvíte v kapitole Severní Galilea a Golanské výšiny, je zde Nahal Iyon, která je nejzápadnější a nejblíže libanonské hranici. Jméno jí dala řeka Iyon, tekoucí z Libanonu, na které leží nejzajímavější vodopád Tanur Falls (Oven), vysoký 30 m a obklopený skalami. Ten však v létě je jen stružkou, ale přírodní bazény pod ním umožňují chladivé osvěžení.
Řeka Nahal Ayoun pramení v údolí Ayoun v Libanonu a protéká Izraelem. V létě je téměř vyschlá, její vody se používají pro zemědělské účely. V zimě však řeka a její okolí umožnují jedny z nejhezčích treků v Galilejské oblasti.
Rezervací vedou dvě stezky, delší začíná na horním parkovišti a vede dolů po prameni – trvá přibližně hodinu a půl. Kratší trasa začíná na dolní parkovišti. Zavede Vás k vodopádům Oven a k výborným místům pro pozorování ptáků.
K vodopádům Oven se dostanete po silnici Kiryat Shemona-Metulla, když přibližně po 1 km od Metuly zahnete na východ.
Ještě kousek výše, těsně u libanonské hranice, je osada Metula. Byla vybudována již v r. 1896 díky grantu rodiny Rotschildových a v arabštině jméno znamená „vyhlídka“. Je skutečně výstižné, protože izraelští osadníci při farmaření, pěstování vína a včel mají směrem na jih výhled na Nahal Iyon a směrem na sever na ostnaté dráty a betonové bunkry na hranici. Zvykli si také na to, že čas od času sem spadne šrapnel odpálený Hizballáhem z druhé strany. Izraelci sem však jezdí, protože právě na tomto místě v tzv. Canada Centre bylo vybudováno největší kluziště v Izraeli, vyhřívaný bazén na koupání s umělými vlnami a dalšími rekreačními objekty. Vstupné však činí 35 NIS a zahrnuje půjčení bruslí a koupání v bazénu.
Ještě než půjdeme dále, musíte se ještě více zastavit u rezervací Banias a Tel Dan. Rezervace Banias je pravděpodobně nejpopulárnější rezervací v horní Galilejsko-Golanské oblasti. Středem rezervace je svatyně – jeskyně, která je věnována bohu Panovi. Jinak není v rezervaci příliš mnoho zajímavostí, i když zde byly během let vybudovány různé svatyně a chrámy. Asi 1 km od parku se nacházejí krásné vodopády, největší v oblasti.
Když vstoupíte do rezervace Tel Dan, jako byste se ocitli v zemi zázraků – bublající potůčky, které se vlévají do řek, vysoké stromy vrhající příjemný stín a poskytující úkryt před nemilosrdným sluncem...Řeka Dan, která je jedním ze zdrojů řeky Jordán, je zdrojem největším a nejdůležitějším. Je živena sněhem a deštěm přicházejícím z hory Mt Hermon. Mnoho malých pramenů a potůčků stékajících ze svahů hory se na jejím úpatí stává jednou řekou. Přestože je rezervace Dan jen 120 akrů veliká, nabízí mnoho různých tras pro pěší. Jedna z nich vede podél řeky, pod stíny stromů, druhá začíná u vodního mlýna a vede ke zbytkům kanaajského města Laisch. Zastavit se můžete v Beit Ussishkin, místním přírodovědeckém a archeologickém muzeu. Je zde vystavována flóra a fauna charakteristická pro údolí Hula, ještě před tím, než byla zdejší mokřadní oblast vysušena (1951) až dodneška.

Národní park Hurshat Tal je populárním a intenzívně využívaným místem na pikniky. Leží v severní části údolí Hula u silnice č. 99, přibližně 5 km východně od křižovatky Mezudot. Park se rozkládá přibližně na 190 akrech. Skrz park protéká jeden z pramenů řeky Dan a právě díky němu zde mohlo vzniknout několik chladivých bazénů. Zdejší tobogán se řadí mezi nejvyšší v zemi a rybáři si tuto oblast nemůžou vynachválit. Přibližně 25 akrů národního parku bylo prohlášena národní rezervací a to proto, že zde rostou starověké dub. Jejich stáří se odhaduje na několik století a řadí se mezi největší stromy v Izraeli. Když skončí období dešťů, promění se park v kvetoucí koberec – sasanky a další jarní rostliny hýří všemi barvami. Hurshat Tal je ideální základnou pro objevování Galilejské oblasti a severní Golanských výšin a taktéž oblasti Mt Hermon.
Údolí Hula a rezervace leží ve středu Horní Galileje a o tisíc metrů níže. Na jeho místě kdysi bylo jezero, jehož hladina se táhla až 200 km k jihu. Kdysi to bylo velmi důležité útočiště ptáků migrujících z Evropy do Afriky a zpět. Desetitisícová hejna odpočívala ve zdejší bažinách, mokřadech a u četných jezírek. Kromě ptáků zde žilo samozřejmě i obrovské množství savců a také mnoho druhů ryb. Dnes zůstala připomínkou této rozlehlé vodní plochy tři jezera, napájená řekou Jordán – Mrtvé moře, Galilejské jezero a malé bažinaté jezero Hula. Na místě posledního realizovali Izraelci dramatickou změnu na tváři své krajiny, protože v roce 1948, po založení izraelského státu jezero vysušili a získali téměř 60 km2 obdělávané půdy. Zvedli se však protesty ekologů a tak alespoň 300 ha bažin nakonec zůstalo zachováno v původním stavu a byla zachována unikátní flóra a fauna, kterou je možno poznat za vstupné 10 NIS. Oficiálně byla rezervace vyhlášena roku 1964. Běžně se zde vyskytují např. griffonští supi, jeřábi, čápi, volavky a v bažinaté půdě se dobře daří i papyrusovému rákosu. V rezervaci dále nalezneme brodivé ptáky, pelikány, mořské orly, vydry, divoká prasata atd. Žije zde přibližně 200 druhů vodních ptáků. Rezervace je také rájem pro mnoho vznácných druhů vodních rostlin.
Rezervace nabízí příjemné stezky pro pěší, různé vyhlídky a také můstky vedoucí přes bažiny. Hlavní cesta v rezervaci je přístupná i pro automobily. V roce 1994 byla dokončena další etapa obnovy zdejší oblasti. Bylo zatopeno přibližně 250 akrů pustiny nacházející se asi 2 km severně od současné rezervace.
Přírodní rezervace Gamla nabízí rozmanitou faunu a velmi dobře uchovalé pozůstatky minulosti. Pyšní se ohromnou koncentrací ptačích dravců na poměrně malém území a zároveň světově nejznámější synagogou na světě.
Na útesech zde hnízdí velké množství supů Griffon, kteří tak vytvářejí největší hnizdiště těchto dravců na světě. Ráno tito dravci vylétají z hnízd a odpoledne se vrací. Nejlépe si je můžete prohlédnout ze speciální vyhlídky na severní břehu Nahal Gamla. Z jiné vyhlídky můžete pozorovat krásný 50 metrů vysoký vodopád Gamla, který je nejvyšší celoroční vodopád v Izraeli. Během cesty k vodopádům budete procházet pásmem dolomitů.
Stezky v rezervaci jsou dobře značené. Některé jsou vhodné pro celé rodiny, jiné zase pro zdatné turisty. Jedna ze stezek vede například skrz kaňon a vodopády vytvořené řekou Bazelet, severním přítokem řeky Daliyot.
Zbytky starobylého sídla Gamla jsou dobře dosažitelné pěšky. Chůze k ruinám zabere asi 20 minut. Gamla byla důležité město a předpokládá se, že ho navštívil i Ježíš. Archeologické vykopávky zde objevily kostel z byzantské vesnice Der Yaruch, synagogu, akvadukt, rituální lázně a mnoho veřejných budov. Zbytky zbraní jsou jen smutným důkazem konce tohoto místa. Zdejší památník připomíná první židovské usedlíky v této oblasti. Od památníku je krásný výhled. Rezervace je často zavřená o víkendech a to kvůli vojenským cvičením. Proto je dobře před návštěvou raději zavolat.
Přírodní rezervace Nahal Yehudiya se nachází nedaleko od rezervace Gamla, v srdci Golanských výšin, přibližně 6 km jižně od Katzrinu. Rezervace připomíná rozevřenou ruku. Dlaň je údolí Beit Zaida a každý prst reprezentuje řeka s mnoha vodopády. Rezervace leží 400 metrů nad mořem a pozvolna klesá až ke svému nejnižšímu bodu ve výšce 100 m nad mořem. Přibližně 5000 akrů rezervace se nazívá Les Yehudiya. Nejčastěji se vyskytujícím stromem je taborský stálezelený dub. Zde najdete zajímavou formaci zvanou Lesní park, protože stromy zde rostou poměrně daleko od sebe. Žijí zde převážně medvědi, šakali, lišky, dikobrazi, orli, supi a mnoho druhů zpěvavých ptáků.
Oněch pět řek, které protékají rezervací k údolí Beit Zaida, se nazývá – Meshoshim, Zavitan, Yehudiya, Gamla a Daliyot. Řeky se zařezávají hluboko do měkké horniny a vytvářejí mnoho kaňonů s vodopády, formují jezírka a močály, které neuvidíte nikde jinde v Izraeli.
Podél většiny řek vedou stezky pro pěší, označené různými barvami – od jednoduchých až po náročné. Zejména slaňování vodopádů už vyžaduje zkušeného průvodce. Jejich seznam dostanete v informačním centru.

Vydat se můžete i do Přírodní rezervace Nahal Zavital, jež láká turisty především svojí pětihodinovou túrou, během níž spatříte proudy ztuhlé lávy, starobylý akvadukt, skalní jezírka, krásné vodopády a mnoho dalších zajímavostí. Mezi další rezervace této oblasti patří Gilabon nebo Ha Yarden.


Zajímavé odkazy

Odkaz na info o severní Galilei a Golanských výšinách

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz