Dovolená Izrael


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Izrael - navigace  
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Luxusní zájezdy Izrael Informace Izrael
Last minute Izrael Fotogalerie Izrael
Víza Izrael Recenze hotelů Izrael
Mapy a průvodce Izrael Diskuze IzraelIzrael

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet? --> Kalendář zajímavých akcí

-->Zajímavé kulturní a společenské akceZajímavé sportovní akce
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Židovské svátky
Talmud TalmudSvátky se dělí na dvě skupiny – svátky uváděné v Toře (tzv. vysoké svátky a svátky poutnické) a náboženské slavnosti a půsty zavedené později v souvislosti s historickými událostmi. Židovské svátky jako např. sabat začínají vždy v předvečer svátku a židovský kalendář je lunisolární, to znamená, že nový rok začíná vždy v jiný den gregoriánského kalendáře a tím pádem data svátků jsou pohyblivá a neexistuje pevná korelace s našimi daty. Tím např. Den nezávislosti, který je státním svátkem, může připadnout i na duben i když nezávislost byla vyhlášena 14.5.1948.
Sabat je nejběžnější a každý týden se opakující svátek volna, který vyplývá ze čtvrtého přikázání Desatera „Pamatuj na den odpočinku, abys jej světil!“ a odpovídá zhruba naší neděli. Bůh si odpočinul od stvořitelského díla a člověk, stvořen k jeho obrazu, by rovněž měl přerušit práci a věnovat se modlitbě a studiu Tory. Sabat (šabat neboli sobota) by však neměl být dnem zákazů, ale spíše potěšením z odpočinku, kdy se lidé zúčastní tří hostin, slavnostně se oblékají a osvětlují své příbytky. Jídlo by se ale mělo připravit už v pátek, protože o sabatu by se už nemělo vařit. Typické sobotní jídlo je šoulet buď z fazolí nebo hráchu s kroupami. Muži navštíví v pátek večer synagogu a další shromáždění v tomto stánku se uskuteční po slavnostním prožití dne.

Pozn. Pokud podnikáte společné aktivity s ortodoxními Židy o sabatu, může se vám stát, že za ně budete muset všechno udělat, např. jim otevřít láhev, aby se napili. Nezapnou ani nevypnou proud anebo plynový spotřebič, takže přes den nechají svítit světlo. Nenastartují auto, nebudou nosit žádná břemena, nebudou kouřit, protože zapálením cigarety vzniká oheň, nebudou sledovat televizi ani radio, prostě nebudou dělat nic, aby se neprotivili božím zákonům a všechno bude na vás. Jinak to jsou milí lidé.


Roš hašana
(vysoký svátek nového roku, září-říjen) znamená hebrejsky Nový rok a trvá dva dny tj. od prvního dne měsíce tišri. Práce se zakazuje a člověk si připomíná stvoření. Z Tory se předčítá pasáž o obětování Izáka, neboť k tomu došlo dle tradice na Nový rok. Dominantní barvou je bílá, symbol pokory a pokání. V domácnostech se připravuje hlavně sladké jídlo, protože sladkost je symbolem sladkého roku.

Jom kipur
(vysoký svátek, září-říjen) je dnem smíření a nejvýznamnějším svátkem v židovském kalendáři. Je dnem odpočinutí od práce, ale také dnem přísného půstu. Slaví se od večera devátého do večera desátého tišri a navazuje na Roš hašana s tím, že v mezidobí člověk má možnost činit pokání a smířit se se svými bližními i s Bohem. Nevysílá televize ani rozhlas, pro dopravu jsou uzavřeny všechny silnice, ustává veškerý život v zemi. Na tento den zrovna není vhodné chtít v zemi dělat aktivní turistiku.

Pesach
(poutnický svátek překročení, březen-květen) je oslavou největší dějinné události Izraele – vysvobození z egyptského otroctví. Spadá přibližně do období křesťanských Velikonoc. Svátek je sedmidenní, nepracuje se první a poslední den. Když Izraelci opouštěli Egypt, nestačilo jim ani zkvasit připravené těsto, ze kterého pak pekli placky. Proto se také tomuto svátku říká Svátek nekvašených chlebů.

Šavuot
(poutnický svátek týdnů, květen-červen) je svátek, během kterého dozrává obilí a z této úrody byla kdysi na znamení díků přinášena oběť do Chrámu. V současné době se vděčnost Bohu projevuje slavnostní výzdobou synagog a domovů květinami a ratolestmi stromů. Připravují se mléčná jídla.

Sukot
(poutnický svátek stánků, říjen) je oslavou úrody a poděkováním za dary celého roku. Označení sukot (stánky) připomíná starý příkaz, že během tohoto svátku mají rodiny bydlet sedm dní ve stáncích – provizorních příbytcích. Trvá týden a nepracuje se první a poslední den.

Chanuka
(poutnické svátky zasvěcení chrámů, prosinec-leden) je jeden ze dvou nejveselejších svátků (také jako svátek světel), připomíná očištění jeruzalémského Chrámu 164 před n. l. od nepřátel. K obnovení chrámové bohoslužby bylo třeba zapálit svícen menoru, ale tenkrát v Chrámu zůstal jen jediný džbánek oleje – zásoba na pouhý den. Díky zázraku ale menora hořela osm dní. Proto svátek je osmidenní a nepracuje se první a poslední den.

Purim
(svátek metání losu, jednodenní, únor-březen) je svátek, který připomíná, kdy královna Ester zachránila židovský národ před záhubou. Je hlavně svátkem dětí, při hostinách se pije víno a pojídají se sladkosti, vyměňují se dárky. Židé moc nepijí, ale v tento svátek je jednou z mála příležitostí v roce, kdy se mohou opít.

Jom haacmaut
je dnem nezávislosti, který připadá na duben-květen.

Zajímavé kulturní a společenské akce
Izrael - Nazaret
Březen

Jeruzalém - Mez. židovský veletrh (International Judaica Fair)

Duben

Ein Gev (Galilea) - Hudební festival (každé židovské Velikonoce v amfiteátru)

Květen/červen
Jeruzalém - Israel Festival – 3týdenní kulturní pořady, hudba, divadlo, tanec na atraktivních místech

Květen

Tel Aviv - bezplatné veřejné koncerty izraelské filharmonie v parku Kayarkon

Červenec

Jeruzalém - Mezinárodní filmový festival

Srpen

Safed - Klezmer Festival – tradiční židovský festival, židovská píseň
Eilat - Red Sea Jazz festival

Říjen

Haifa - Filmový festival

Prosinec
Nazaret - Mezinárodní festival křesťanských pěveckých sborů

Zajímavé odkazy

Státní turistická kancelář (info o přesných datech svátků)

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz