Dovolená Indie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

Zvířata-->RostlinyObecné informace
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V Indii lze nalézt zhruba 16 hlavních typů lesa.Tropické deštné lesy se nacházejí na Andamanských a Nikobarských ostrovech, v západním Ghátu (pod Bombají v podélném pruhu na jih při pobřeží) a v Asamu. Roztroušené zbytky je možno nalézt i v Orise. Z komerčních důvodů byly značné plochy lesů vykáceny a jejich dnešní podíl se udává oficiálně jako 19% ale ve skutečnosti se blíží více neoficiálním 12%. Od získání nezávislosti přišlaIndie o lesy rovnající se ploše státu Punjab. Vládní opatření proti plundrování lesů však narážejí na zásadní problém získávání palivového dřeva, jehož obstarání je existenční záležitostí indického venkova. Jako palivo se na venkově hojně využívá i usušené kravské lejno a při projíždění venkovem se běžně setkáváme s hliněnými domky oblepenými lejneny, které se takto suší.
Pro zpracování je ceněno tzv. růžové a týkové dřevo. Ze santalového dřeva vyznačujícího se typickou vůní se vyrábějí hojně suvenýry. Oblast Himalájí je bohatá na alpskou květenu a na úrovni hranice sněhu nalézáme sasanky, protěž a hořce. Na úpatí hor zavlažovaných monzuny, v oblasti vždy zelené vegetace, roste skořicovník, ořechovník, bříza a švestka. Zdejší subtropické vegetaci se říká terai. Himaláje jsou také domovem rododendronů, které v době květu vytvářejí působivé pestrobarevné koberce. V pouštních oblastech se daří akáciím. Pro jih jsou typické mangrovníkové porosty a palmové háje.
V západní části Ganžské nížiny se rozprostírají savany, které však byly z velké části přeměněny na ornou půdu. Po toku Gangy, směrem k východu, ustupuje suchomilná vegetace akácií, eukalyptů a některých palem ostrůvkům tropického opadavého lesa.
Skoro ve všech indických lesích se hojně vyskytuje bambus, který místy vytváří nepropustné porosty džunglí. Nejrozsáhlejší džungle se zachovaly při úpatí Himaláje a na pobřežních svazích Západního Ghátu.V pobřežních nížinách poloostrova byly lesy většinou vykáceny a získaná půda proměněna v rýžoviště a v kultury jiných zemědělských plodin.
Léčivé rostliny – Když bratr Ramy ležel smrtelně zraněn v Lance, v sídle boha zla Ravany, jeho loajální zástupce Hanuman (opičí bůh) se vypravil na svatou horu v Himalájích pro byliny, které by mu zachránily život. Když tam dorazil, nemohl se rozhodnout, kterou bylinu utrhnout, bylo jich tam tolik. Proto nadzvedl celou horu a přenesl ji do Lanky. Na cestě do Lanky odpadávaly kousky hory na území dnešního západního Ghátu v jižní Indii. Tolik praví pověst o tom, jak rostliny a byliny používané v tradiční ayurvedské medicíně začaly růst v jižní Indii. Celkem asi 2000 druhů léčivých rostlin je popsáno v této souvislosti a alespoň 500 jich z toho nachází praktické využití. Z toho 90% jich roste divoce a obvykle je sbírají Adivasisové, příslušníci divokých kmenů (v Indii jich je asi 50 mil.), ale řada jich je na pokraji vyhynutí.To se týká např. byliny Rauwolfia serpentina, léčící vysoký tlak, která se nachází právě jen v Indii. Poptávka po ní výrazně převyšuje nabídku.


Průvodci a mapy


Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz