Dovolená Indie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Hospodářství

-->Všeobecné infoPrůmyslZemědělství
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V r.1991 Indie po 40 letech opustila cestu centrálního plánování v ekonomice. Od nezávislosti její vlády uskutečňovaly vysoce ochranářskou politiku v relaci k zahraničním trhu a podíl Indie na světovém obchodu klesl v těchto letech z původních 2% v r.1950 na 0,5% v r.1990. Reformy v ekonomice si vyžádaly v letech 1993 až 1996 prudký nárust soukromých investic, který podpořil růst exportu a importu až o 20%, a tím se začala snižovat role státního sektoru v řadě odvětví, mezi jinými i v těžkém průmyslu, bankovnictví, telekomunikacích a stavebnictví. Hlavními exportními artikly jsou výrobky uměleckých řemesel, jutové výrobky, bavlněné tkaniny, oděvy, obilniny, čaj, drahé kameny a šperky, koření a dopravní zařízení. Podíl uměleckých řemesel na vývozu činí cca 20% , podíl textilních výrobků 16 % a zemědělských výrobků 14%. Ve vývozu se v posledních letech prosazují elektronické komponenty pro počítače. Dováží se hlavně ropa a její deriváty a stroje. Hodnota HDP na obyvatele je kolem 350 USD, tj., nižší než v Pakistánu (450 USD), ale vyšší než v Bangladéši (270 USD). Míra inflace v letech 1991 až 1993 klesla z 13,5 na 7,4%, ale v r. 1994 se zase vyšplhala přes 10%. Počet lidí bez práce dosahuje cca 100 milionů, zejména na venkově. Z reforem získávaly především střední vrstvy, zatímco chudé obyvatelstvo trpělo rostoucími cenami vzhledem ke zrušení dotací na potraviny. Politické strany mimo Kongres mohly dosahovat před r.2000 úspěchu především proto, že slibovaly snížení cen rýže.
Bilance obchodu mezi Indií a ČR je v posledních letech stále ve znamení záporného salda pro ČR, s výjimkou roku 2000, kdy jsme vzhledem k našim dodávkám v energetickém sektoru dosáhli plusové bilance cca 3 miliony USD. V r.2001 činil vývoz z ČR do Indie 68 milionů USD a dovoz 86 milionů USD, tedy vykazoval záporné saldo 18 milionů USD.
Hlavními vývozními položkami do Indie jsou strojírenské výrobky, jako díly pro montáž vozů Tatra, obráběcí stroje, polygrafické stroje, zařízení a díly pro energetiku, ložiska, náhradní díly a komponenty pro obranný průmysl, regulační a ovládací technika atd. Z nestrojírenských položek se jedná zejména o plastické hmoty, optická vlákna, fotomateriály, skleněné a papírové výrobky.
Hlavními dovozními položkami z Indie do ČR jsou suroviny, polotovary, bavlněná příze, kůže, kožedělné výrobky, rukodělné výrobky, léčiva, chemikálie, zemědělské plodiny, jako káva, čaj, koření, tabák, bavlna atd.
Celkově je možno říci, že Indie skýtá značné možnosti pro vývoz čs. strojírenské produkce. Tato možnost však v řadě případů naráží na to, že Indie uplatňuje ochranářskou dovozní politiku, žádá často nevýhodné zapojení místního průmyslu do dodávek a montáží atd. Navíc dodávky větších celků vyžadují zajištěné financování, které je v českých podmínkách obtížné zajistit. Perspektivně se vyjednává o montování aut Škoda v Indii a jako nadějné se jeví dodávky pro modernizaci indické armády.


Průvodci a mapy


Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz