Dovolená Indie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnostiDalší zajímavosti-->Sociální uspořádáníTanec a hudba
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kasty – (odkaz viz 1221). Jakkoli dle ústavy jsou si všechny kasty rovnocenné a jejich význam se snižuje, systém kasty významně ovlivňuje život každého hinduisty. Relace mezi kastou a sociálním a politickým zařazením každého hinduisty zůstává silná. Napětí mezi horními kastami a tzv. určenými kastami (Scheduled Castes), což je vlastně název pro nejnižší vrstvy chudého obyvatelstva stojícího mimo kasty (5.kasta, nedotknutelní), někdy vybuchuje v násilnosti.
Proto vláda experimentuje a postavení druhé skupiny se snaží vylepšit tím, že pro ni rezervuje více pracovních míst( až 60% ), což naráží na nesouhlas vyšších tříd.
Ženy ve společnosti – navzdory pokroku jejich postavení zůstává složité, a to někdy začíná už před narozením, protože mužský potomek bývá víc žádoucí. Kliniky určující sex před narozením jsou sice zakázány, ale ilegální potraty probíhají dál. Narození děvčete je někdy považováno za přítěž, protože děvčata po svatbě rodinu opouštějí a také se musí počítat s věnem. Chlapci tradičně zůstávají v domě otce i po svatbě a starají se o staré rodiče.
Svatba se většinou aranžuje tak,že partneři jsou vybíráni v rámci komunity. Používá se např.horoskopu a věno je podstatnou záležitostí. Svatby bývají velice nákladnou záležitostí a padnou na ně i celoživotní úspory. Na rozvody a další svatbu se dívá nevraživě, na venkově je to prakticky nemyslitelné. Na venkově je normální, že dívce je určen muž, kterého nikdy předtím neviděla. V domě svého muže pak většinou nemá žádná vlastnická práva a její postavení je trochu lepší než postavení otroka. Ve městech, už ve středních vrstvách, je situace ženy podstatně lepší, nemluvě o horních vrstvách.
Kdysi existoval rituál (sati), že žena musela následovat svého muže po jeho smrti, nejlépe na společnou pohřební hranici. Pak se stala sati tj., bohyní v očích komunity. Tento rituál byl v r.1987 zakázán.
Kontrola porodnosti – je zatím ve druhé a perspektivně nejlidnatější zemi světa velmi aktuálním problémem. Zaváděním této kontroly byly např. v 70letech pověřeny „sterilizační
čety“, které se na venkově někdy stávaly postrachem vesničanů. Za sterilizaci bylo odměnou např.radio. Věci mezitím pokročily a dnes se odhaduje, že cca 46% párů už používá
antikoncepci. Průměrná míra porodnosti v letech 1975-1994 klesla z 4,5 na 3,6. Přesto měla Indie s přírůstkem 20 mil.obyvatel ročně v polovině 90.let nejvyšší podíl na růstu světové populace.
Vzdělanost – podle ústavy je vzdělání do 14 let povinné a bezplatné pro všechny. V r.1991 dosáhla gramotnost 52% proti 18% v r.1951. Z toho byla gramotnost u mužů 64% a u žen 39%. Na prvním místě byla Kerala s celkovou gramotností 89% a na posledním Bihár s 38%.
Zdravotnictví – bohužel prostředky na zdravotnictví a rozvoj venkova jsou ve srovnání s rozpočtem na obranu nepatrné. Nejen města, ale i venkov se potýkají s nedostatkem hygieny a i ve městech je aktuální zvýšit funkčnost kanalizace, odvozu odpadků a zlepšení kvality vody.


Průvodci a mapy


Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz