Dovolená Indie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Nemocnice, první pomoc, pojištění-->Kde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Internetové kavárnyMístní doprava
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Cestující musí oznámit dovoz peněz nebo jiných cenností, pokud jejich hodnota přesahuje částku ekvivalentní 5.000 USD v hotovosti nebo 10.000 USD v cestovních šecích. Oznámení je potřeba učinit písemně na předepsaném formuláři CDF (tkzv. Currency Declaration Form), který je možno obdržet u celní kontroly. Dovoz indických rupií do Indie je ze zákona zakázán, zpravidla však není nijak postihován. Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena. Vývoz indické měny je zakázán. Povinná výměna valut neexistuje. Měnit hotovost mimo banky nebo registrované směnárny je protizákonné, zpravidla však není nijak postihováno. Měnit na černém trhu se ale nedoporučuje, zejména ne z místní měny na americké dolary, neboť v Indii obíhá velké množství padělaných dolarových bankovek. Navíc výměna na černém trhu přináší jen nepatrně vyšší hodnotu (cca 5%), než při úřední výměně valut. Rupie je totiž volně směnitelná, protože její kurz určuje trh a ne administrativní opatření vlády. Bezproblémová je zpravidla výměna amerických dolarů, ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech. První směnu je vhodné uskutečnit na letišti.
Bankomaty existují především ve velkých městech a turistických střediscích. Fungují na stejném principu jako u nás, musíte znát PIN, ale jejich síť není tak kvalitní a rozšířená jako např. v Thajsku. Kreditní karty jsou přijímány ve všech turistických centrech, ale sotva uspějete někde v laciném hotýlku či restauraci. Nejspolehlivější jsou Visa či MasterCard, které však nelze uplatnit na Andamanských ostrovech. Výhodně, tj. s malým bonusem v rupiích směníte karty v kanceláři Thomas Cook, Bank of Baroda či Central Bank of India v hotelu Ashok v Delhi. Bonus dostanete i při směně American Express. Obecně tedy platí, že pro cesty po menších městech a venkově lze doporučit dostatečnou zásobu hotovosti. V případě nedostatku peněz existuje několik způsobů rychlého finančního transferu z ČR do Indie při využití služby např. Western Union, American Express.
Výměna cestovních šeků (American Express, Citibank, Thomas Cook) má výhodu při eventuální ztrátě nebo odcizení, ale s ohledem na poplatek je méně výhodná než v případě hotovosti. Je důležité si uschovat pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno, určitě pak při zpětné výměně nespotřebovaných rupií za valuty při odjezdu z Indie. Při nákupu letenek, jízdenek na vlak a i jiných služeb mohou totiž být od cizinců požadovány USD a pak je potvrzení nutno předložit.
Pozn.: Při šetrném cestování vystačíte v Indii s částkou do 10 USD denně (rock bottom, tj nadoraz). To pak znamená nocleh ve studentských nebo jiných laciných ubytovnách, cestování obyčejným autobusem, vlakem 3.třídy a konzumaci rýže nebo dhal (luštěninová polévka, na které žije polovina Indie). Náklady na uspokojivé cestování (tzv. střední třída) by se denně měly pohybovat v rozmezí 20-30 USD.
Měna – měnovou jednotkou je rupie, která obnáší 100 paise. Mince jsou v hodnotě 5, 10, 20, 25 a 50 paise a 1, 2 a 5 rupií, bankovky 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 rupií. Za 1 USD se dostane 47 rupií (září 2002), což znamená v přepočtu cca 1,5 rupie za 1 Kč.


Průvodci a mapy


Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz