Dovolená Indie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

ZvířataRostliny-->Obecné informace
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Opakuje se to každý rok. Na jednom místě Kutschského zálivu v Gujaratu, kde se poušť stýká s mořem, je místo, kde plameňáci v tisících staví svá hnízda ze slaného bahna, aby přivedli na svět svá mláďata a starali se o ně. To je jeden z mnoha podivuhodných úkazů v zemi, která se může pochlubit bohatým podílem fauny a flóry na světovém dědictví: 65 000 druhů fauny,350 savců, (7,6% světový podíl), 408 hadů (6,2%), 197 obojživelníků (4,4%), 1244 ptáků (12,6%), 2546 ryb (11,7%) a 15 000 kvetoucích rostlin (6%).
Ekologie
S populací kolem miliardy lidí, rychlou industrializací, pokračováním v odlesňování a závislostí na umělých hnojivech je životní prostředí v Indii je pod velkým tlakem. Zdá se, že legislativa je již dostatečně připravena na zvládání velkých úkolů, ale korupce a mnohdy hrubé zneužívání moci silně narušují její efektivní fungování. Jako pozitivní je možno hodnotit, že mnohé komunity, i na venkově, si problematiku uvědomují, a samy začínají mít iniciativu na záchranu svých domovů, životního prostředí a tradic.
Mezi hlavní problémy lze počítat odlesňování, degradaci půdy, znečišťování vody a vzduchu a výrobu energie.
Odlesňování – na základě prvního pětiletého plánu v r.1951 byl uznán význam lesů a byl vytyčen cíl na zvýšení podílu lesů v zemi alespoň na třetinu. Dnešní realitou však je 11,7%, ačkoli oficiální údaje uvádějí kolem 19%. Jednou z hlavních příčin tohoto stavu je rozsáhlé využívání dřeva jako paliva na venkově chudými vrstvami. Tak mizí ročně asi 250 mil.tun dřeva, zatímco přirozená obnovitelnost činí asi čtvrtinu.Dalším náporem je rozšiřování pastvin na úkor lesa. Určitou roli ve zhoršování situace hraje i plundrování lesů se vzácným dřevem pro komerční účely.
Znehodnocení půdy –jen 37% půdy v Indii zůstává nepoškozeno vlivem intenzívního používání umělých hnojiv během tzv. zelené revoluce v 60.létech, kdy bylo dosaženo podstatného zvýšení zemědělské produkce. Indie je čtvrtým největším spotřebitelem umělých hnojiv na světě.V letech 1992 až 1996 konečně došlo k zákazu používání jedovatých insektisidů. Nedořešeným problémem zůstává používání pesticidů v souvislosti s hubením hmyzu a potkanů. Roční ztráty na produkci obilí zůstávají vysoké.
Vodní zdroje – největším nebezpečím pro zdraví je nedostatek nezávadných zdrojů pitné vody. V r.1993 mělo pouhých 5% populace na venkově a 45% ve městech možnost používat vodu přijatelného standardu. Úřady mají starost, jak spravedlivě rozdělit vodu mezi obyvatelstvo a průmyslové závody.
Znečištění vzduchu – v r. 1970 byly v Indii jen 2 miliony vozidel. Dnes jich je více než 25 milionů, z toho 70% dvoutaktních motorů pro auto-rikši.Velkým znečišťovatelem jsou průmyslové závody, postavené zvláště v době překotné industrializace, kdy pro výstavbu neexistovaly přísné limity pro exhalace jako dnes.
Výroba energie – specifikou Indie je to, že zhruba 75% elektrické energie se získává z uhelných elektráren, přičemž kvalita uhlí je většinou nízká. V r.1976 byla objevena ropa při pobřeží státu Maharaštra (hl.město Bombaj), ale její zásoby nejsou natolik dostatečné, aby kryly spotřebu, a polovina spotřebované suroviny se musí dovážet. Necelou čtvrtinu energie dodávají hydroelektrárny a 2% jaderné elektrárny. Elektrifikace země je dokončena z 85%, v r. 1970 pouze 20% venkova bylo napojena na rozvodnou síť.
Igelitová kultura – s tímto problémem se setkáváme v rozvojovém světě běžně, ať v pouštích Blízkého Východu, či v savanách Afriky. Problém se nazývá plastikové obaly.
Podle průzkumu z r.1997 se v hlavním městě státu Goa, Panaji, každý rok použije cca 20 mil.plastikových sáčků. Kdyby všechny tyto pytlíky byly roztaženy po městě, během 10 let by bylo celé pokryto pytlíky Všude v Indii plastikové obaly a láhve zaplňují příkopy, kanalizační stoky a vyskytují se i na plážích a znečišťují turistická centra. Odhaduje se, že 60% použitých obalů se prostě vyhodí a jen 10% je recyklováno. Teprve v poslední době úřady přistupují k radikálnějším opatřením a lze doufat ve zlepšení situace.

Průvodci a mapy


Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Svět...
Svět na dosah - za magickou krásou exotických zemí
224 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz