Dovolená Indie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Sportovně zajímavéBihárSikkimZápadní BengálskoGóaKarnátakaKéralaHlavní město Dillí (Delhi)-->Památky UNESCO
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Jeskyně Ajanta
První buddhistická jeskynní památka v Ajantě pochází z 2. - 1. století před naším letopočtem. Nejvíce krásně zdobených jeskynní vzniklo v 5. - 6. století po Kristu. Zdejší malby a sochy jsou dokonalým příkladem buddhistického náboženského umění.

Jeskyně Ellora
Těchto 34 klášterů a chrámů, které zabírají plochu více jak 2 km, byly kdysi celé obehnány hradbou a nacházejí se nedaleko od Aurangabadu v Maharashtra.
Ellora nabízí nádherné památky pocházející z 6. - 10. století našeho letopočtu. Není to pouze unikátní umělecké a technické dílo, ale se svými svatyněmi oslavujícími Buddhismus, Hinduismus a Džinismus, je ukázkou dokonalé náboženské tolerance, která vládla ve starověké Indii.

Pevnost Agra
Poblíž zahrad Taj Mahalu stojí důležitá mughalská památka známá jako Červená Pevnost. Tato opevněná stavba z červeného pískovce s hradbami dlouhými 2,5 km byla kdysi hlavním císařským městem. Pyšnila se mnoha paláci jako Jahangir nebo Khas Magal, audienčními halami a krásnými mešitami.

Taj Mahal
Nádherný památník z bílého mramoru byl postaven mezi lety 1631 - 1648 mughalským vládcem Jahanem na památku jeho oblíbené ženy. Taj Mahal je klenotem muslimského umění v Indii.

Sluneční chrám, Konarak
Na březích Bengálského zálivu se nachází chrám představující monumentální vůz boha slunce Surya. 24 kol tohoto vozu je ozdobeno symbolickými znaky a vůz je tažen šesti koňmi. Chrám byl postaven ve 13. století a je nejslavnější brahmanskou svatyní.

Památky v Mahabalipuramu
Skupina památek z dob krále Pallavy byla vytvořena ze skal nacházejících se podél pobřeží Coromandel v 7. a 8. století. Místo je proslaveno především díky rathas (chrámy ve tvaru vozů), mandapas (jeskynní svatyně) a obrovskými reliéfy jako je například slavný Descent of the Ganges a také chrámem Rivage se stovkami soch věnovanými Šivovy.

Národní park Kaziranga
V srdci státu Assam se nachází jedna z posledních oblastí, která zůstala nedotčena lidskou rukou. Žije zde světově největší populace jednorohého nosorožce a další řada savců, mezi nimi i tygři, sloni, panteři, medvědi a tisíce ptáků.

Rezervace Manas
Na úpatí Himalájí, tam kde zalesněné kopce přecházejí v louky a tropické lesy se nachází rezervace, která je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat - tygrů, trpasličích divokých prasat, indického nosorožce a indického slona.
Rozhodnutí přijmout toto místo do seznamu UNESCO padlo v roce 1992, v době kdy do oblasti přišli bojovníci z kmene Bodo. Škody na rezervaci dosáhli více jak 2 milionů dolarů. Místní infrastruktura utrpěla značné škody během let 1992 - 93. Politická nestabilita vedla k velkému pytláctví a zbylo zde pouze 33 nosorožců. V roce 1997 do oblasti přišla komise, která potvrdila značnou devastaci oblasti a snížení počtu mnoha zvířat, zejména nosorožců. Indická vláda, vláda státu Assam a vedení parku investovali několik milionů dolarů k obnově parku která probíhá úspěšně. A i když se zvýšila bezpečnost uvnitř a okolo parku, ve státě visí neustálá hrozba povstání a vojenské jednotky často překračují hranice parku.

Národní park Keoladeo
Bývalá oblast pro lovení kachen je v dnešní době jedno z nejdůležitějších zimovišť vodních ptáků z Afgánistánu, Turkmenistánu, Číny a Sibiře. V době zimování zde žije okolo 364 druhů ptáků.

Gójské kláštery a kostely
Goa, bývalá portugalská Indie a její kostely jsou unikátním příkladem evangelizace Asie. Tyto kostely měly velký vliv na šíření evropského umění do Asie.

Památky v Khajuraho
Chrámy v Khajuraho byly vystaveny během vlády dynastie Chandella, která dosáhla nejvyššího rozmachu mezi lety 950 - 1050. Do dnešní doby se dochovalo pouze 20 chrámů, jak hinduistických tak džinistických. Unikátní je vyváženost mezi architekturou a sochařstvím. Chrám Kandariya je zdoben hojným počtem soch, které patří mezi nejvýznamější umělecká díla Indie.

Památky v Hampi
Grandiozní Hampi bylo poslední hlavní město velkého hinduistického království Vijayanagar. Nádherné paláce zde byly vystavěny především mezi 14. a 16. stoletím.

Fatehpur Sikri
Bylo postaveno v polovině 16. století císařem Akbarem. Město vítězství - Fatehpur Sikri bylo hlavním městem Mughalského království přibližně 10 let. Komplex památek a chrámů, vše vystavěno v unikátním architektonickém stylu, zahrnuje i jednu z největších mešit v Indii - Jama Masjid.

Památky v Pattadakalu
Pattadakal v Karnatace představuje vrchol eklektickéno umění, které zejména v 7 a 8. století, během vlády dynastie Chalukya mělo vliv na architektonické formy v severní a jižní Indii. Můžete zde spatřit působivou řadu devíti hinduistických chrámů, stejně tak jako džinistické svatyně. Mezi jedny z nejzajímavějších památek se řadí i chrám Virupaksha postavený okolo roku 740 královnou Lokamahadevi na památku svému manželovi a jeho vítězné bitně nad králi z jihu.

Sloní jeskyně
Město jeskyní se nachází na ostrově nedaleko Bombeje. Prohlédnout si zde můžete fascinující jeskynní umění, které je věnováno bohu Šivovi. Dokonalost zdejších děl je patrná zejména v hlavní jeskyni.

Chrám Brihadisvara, Thanjavur
Chrám byl postaven mezi lety 1003 a 1010 v oblasti vlády krále Rajaraja, zakladatele království Chola, které se rozpínalo přes celou jižní Indii a okolní ostrovy. Chrám je ohraničen pravoúhlými ohradami postavenými z kamenů a cihel a korunuje mu třináctipatrová věž vysoká 61 m. Zdi chrámu jsou zdobeny bohatými sochařskými díly.

Národní park Sundarbans
Park s rozlohou přes 10 000 km čtverečních se nachází svojí větší polovinou v Indii a druhá část leží v Bangladéši, v deltě řeky Ganga. Nacházejí se zde světově největší porosty mangrovníků. Žije zde také velké množství ohrožených druhů zvířat - tygři, vodní živočichové, ptáci a plazi.

Národní park Nanda Devi
Jedna z nejzajímavějších divokých oblastí Himalájí. Dominuje jí vrchol Nanda Devi s výškou 7800 m. V parku nežijí žádní lidé, avšak je domovem pro mnoho druhů ohrožených zvířat jako je sněžný leopard, himalájský jelen a další.

Budhistické památky v Sanchi
Toto místo se nachází na kopci přibližně 40 km od Bhopalu a skládá se z různých svatyní, chrámů a klášterů. Památky jsou různě zachovalé a většina z nich pochází z 2. - 1. století před naším letopočtem. Je to jeden z nejstarších buddhistických komplexů a sloužil až do 12. století našeho letopočtu.

Hrobka Humayuna, Dilí
Tato hrobka postavená v roce 1570 má zvláštní kulturní význam, protože to byla první zahradní hrobka postavená v Indii. Přinesla několik výrazných architektonických inovací, jejichž vrcholem byla stavba Taj Mahalu.

Qutb Minar, Dilí
Tato věž byla postavena ve 13.století několik km jižně od Dilí z červeného pískovce. Je 72,5 metrů vysoká, v základně měří 14,32 metrů a na vrcholku 2,75 m. V okolí věže se nachází několik pohřebních budov a další zajímavé stavby jako je například brána Alai-Darwaza, dokonalé umělecké dílo ze 14.století.

Železnice do Darjeelingu
Tato železnice je výborným příkladem jaký může mít dopravní systém vliv na ekonomický a sociální rozvoj oblasti. Tato horská železnice je první a stále ještě ojedinělým příkladem přepravy pasažérů. Otevřena byla v roce 1881 a inženýři zde předvedli veškeré své znalosti a dovednosti a vytvořili horskou železnici vedoucí překrásnou oblastí. Dodnes funguje.

Chrámový komplex Mahabodhi v Bodh Gaya
Tento 50 m vysoký chrám z 5.-6. století je nesmírně důležitý, je jedním z prvních chrámových staveb které vznikly na indickém subkontinentu. Je jedním z několika chrámů postavených výhradně z cihel, které se dochovaly až do dnešní doby. Tento chrámový komplex je jedním ze čtyř svatých mí¨st které jsou věnovány životu Buddhy a jeho osvícení. První chrám byl postaven císařem Asokou v 3. století našeho letopočtu.

Skalní úkryty v Bhimbetka
Bhimbetka je úzce spjata s lovci a sběrači a stejně tak dobře demonstruje skalní umění. Tyto skalní ukryty se nacházejí na úpatí hor Vindhyan v jižní části indické náhorní planiny. Nad hustým lesem vystupují mohutné pískovcové skály, kteté vytvářejí přírodní ukryt. Nacházejí se zde malby ktere pochazeji z mezolitu.

Průvodci a mapy


Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Svět...
Svět na dosah - za magickou krásou exotických zemí
224 Kč
Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz