Dovolená Indie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Kérala

Obecné informaceHistorieNáboženstvíFestivaly a svátkyZávody hadích lodíAyurvéda-->Umění, tanec a drama...101 věcí, které můžete dělat v KeralePláže KeralyDivočina a národní parkyKeralské oblasti
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Katha Kali
Je to klasické taneční drama jižní Indie. Jeho kořeny sahají do 17. století a jsou zakořeněny v hinduistické mytologii. Kathakali je unikátní kombinací literatury(Sahithyam), hudby(Sangeetham), malování(Chithram), herectví(Natyam) a tance(Nritham). Každá z těchto částí je důležitým prvkem v tom, čím Kathakali je.

Tanečníci nosí na hlavách specielní dřevěné masky, bohatě a precizně zdobené. Důležitou součástí je také make-up (Chutty), což je v tomto případě také uměním, samo o sobě. Základní materiály tradičně tvoří přírodní barviva, vyráběné z rýže, kokosového oleje, sýrů atd.
Hlavním znakem Kathakali je absence mluveného slova. Zastupují ho sborové zpěvy. Jediným doprovodným hudebním nástrojem jsou bubny. Chenda je buben, na který se hraje paličkami, pro hraní na Maddalam se používají pouze prsty, Chengila je jakýsi zvon, a Ilathalam je cimbál. Hudba je tradičně limitovaná jednou a půl oktávou.
Tanec zde hraje roli jakýchsi přechodů mezi scénami. Většinou jsou to ženy, které se na jeviště vrhnou a energicky tančí Sari nebo Kummi.

Hlavní dějiště Kathakali v Kerale

- Kerala Kalamandalam, Cheruthuruthy, Trissur District
- P.S.V. Natyasangham, Kottakkal, Calicut District
- Unnayivarrier Smaraka Kalanilayam, Iringalakkuda, Thrissur District
- Gandhi Seva Sadanam, Pathiripphala, Palakkad District
- Cochin Cultural Centre, Cochin, Ernakulam District
- Art Kerala, Valanjambalam, Ernakulam District
- Margi, Thirivananthapuram, Thirivananthapuram District
- R.L.V. Thripunithura, Ernakulam District

Kalaripayattu
Kalaripayattu je pravděpodobně ten nejstarší bojový tanec na světě. Název je složený ze slov Kalari, znamenající bojiště a payattu, což je cvičení (bojové). Druhý výklad původu slova se odráží od sankritského slova Kala. To znamená klíčící semeno a ari znamená nepřítel.
Toto umění se vyvinulo během stoleté války mezi Cholas, Cheras a Pandyas v prvním století našeho letopočtu. Válčící země proměnily bojové umění v tento tanec. Kalaripayattu zažil rozmach během 13. až 16. století. Stalo se společenským zvykem, že chlapci, kteří dosáhli sedmého roku věku, byli rodiči posíláni na studium tohoto tance. Pohyby tanečníků jsou založené na pohybech zvířat. Různé polohy se také podle zvířat jmenují. To dokazuje fakt, že Kalaripayattu bylo vyvinuto lovci ve volné přírodě, když pozorovali dravou zvěř při boji. Kalaripayattu dnes převládá v Kerale, části Karnataki a Tamil Nadu. Tanec se odehrává v malém ringu zvaném Kalari. Ten je velký zhruba 6,3 x 12,6 metrů. Vchod do ringu je vždy nasměrovaný k východu. V jihozápadním rohu je umístěná sedmipatrová plošina poothara, kde bydlí ochránce božstva Kalari. Sedm pater (schodů) symbolizuje sedm vlastností, které každý potřebuje mít. Je to Vignesu(síla), Channiga(trpělivost), Vishu(vůdčí osobnost), Vadugashcha(zvířecí pozici), Tadaguru(tréning), Kali a Vakastapurusha(pokřik zvířete). Další bozi Bhagavathy nebo Shiva jsou v dalších rozích ringu. Každý musí po vstupu do ringu nejdříve pozdravit bohy.
Kalaripayattu se rozděluje do tří úrovní. Meipayattu je trénink a příprava, kolthari a angathari, kde jsou k dispozici již všechny zbraně a verumkai prayogam, což je boj holýma rukama. Každá úroveň obsahuje 18 částí tréninku. Většina zbraní v Kalari jsou místního původu. Dělí se na kolthari (boj s dřevěnými zbraněmi) a angathari (boj s kovovými zbraněmi).

Kalaripayattu měla silný vliv na vývoj dalších forem umění, hlavně tance a divadla, především kathakali a theyyam. Tanečníci Kathakali musejí projít výcvikem mistrů Kalari. Příznivci Kalari také tvrdí, že Bodhi Dharma a budhistický mnich, který cvičil mnichy Shaolinu umění kung-fu, byl vlastně mistr Kalari.

Umění
Kulturní dědictví Keraly sahá hluboko do minulosti. Kerala také významně přispěla k rozvoji indické literatury, hudby a umění. Díky oddělení Keraly od ostatní Indie skalnatým masívem Western Ghats pomohlo Kerale si udržet svou originalitu a kulturní dědictví se přenášelo z generace na generaci v téměř nezměněné formě.

Koodiyattam je jedinou originální indickou divadelní hrou, která se zachovala. Koodiyattam znamená „hrát společně“. Je to první forma klasického dramatu v Kerale. Je to předchůdce Kathakali, starší o 2000 let. Pojednává o dobrovolné oběti bohům v kostele. Pohyby těla, mluvené slovo, make-up, kostýmy a výrazné výrazy obličeje jsou v Koodiyattam velice působivé.

Kathakali je složené ze dvou slov. Katha znamená příběh a Kali znamená pro tanec. Je to nádherný mix složený z dance,divadla a hudby. Kathakali se narodilo teprve v 17. století, ale za tu dobu se stačila tato forma umění dostat mezi přední umělecké formy Indie, a dokonce prorazit i do světa. Kathakali čerpá hodně inspirace ze svých předchůdců Koodiyattam, Krishnanattam, Theyyam, Kalaripayattu atd. Kathakali hry jsou složeny z námětů Ramayany, Mahagharaty a Bhagavathy. Kathakali se skládá z Nritta (čistý tanec), Nritya (výrazový tanec), Natya (herectví), Geeta (hudba) a Vadya (bubny).

Mohiniyattam je klasickým ženským tancem v Kerale. Pochází pravděpodobně ze 17. století. Překládá emoce do taneční podoby, která je každému dobře srozumitelná. Tento tanec se dostal v 18. století na královský dvůr krále Swathi Thirunala, který ji značně pozdvihl. Po konci jeho vlády začalo upadat i toto umění. Make-up a masky Mohiniyattam jsou strohé a jednoduché. Tváře tanečnic jsou namalované žlutou a růžovou pastou. Oblečeny jsou v sárí a v hlavách nosí jasmínové květy.

Chakiyakoothu přinesli do Karely imigranti z Aryanu. Dříve Chakiyakoothu mohli hrát jen hinduisté z vyšších kast. Dnes ho hrají členové kasty Chakiyar.

Thullal je tanec jednotlivce vytvořený před 200 lety Kunjanem Nambiarem. Základním prvkem je satira. Všech 60 her Thullalu, které Kunjan Nambiar napsal, je naplněno humorem, sarkazmem a kritikou společnosti. Thullal se dělí na Seethankan, Ottan a Parayan. Rozdíly mezi nimi tvoří kostýmy i použitý make-up, rytmus a rozměry prostoru na scéně. Thullal je kombinací zábaných scén z Koothu a několika prvků z Kathakali. Hraje ho jeden herec, oblečený do barevných kostýmů.

Chavittunadakam je křesťanské taneční drama Keraly. Během 16. století ho sem přinesli Portugalci a pojednává o hrdinských činech křižáckých bojovníků. Je to muzikální drama a herci jsou oděni v řecko-románských kostýmech a také na scéně najdete několik cizokrajných prvků.

Lidové umění
Theyyam, také známý jako Kaaliyattam, je populární tanec zejména v severní Kerale. Kombinuje se v něm tanec s pantomimou a hudbou. Výrazně přispěla k rozvoji kmenových kultur a k uctívání místních hrdinů a předků. Tanečníci jsou oděni do kostýmů z palmových listů, na hlavách nosí masky a jsou ozdobeni mosaznými šperky.

Oppana je tanec, který oslavuje muslimskou svatbu. Narodil se v muslimské komunitě v Malabaru a dnes je rozšířen po celé Kerale. Mladé neprovdané ženy tancují kolem nevěsty a tleskají rukama. Zpívají píseň Mappilappattu, kdy nejdřív zazpívá vůdčí hlas a po něm opakuje zbytek sboru.

Thiruvathirakali je ženský tanec, kterým vyjadřují touhu po nekonečně šťastném manželství. Tančí se v den Thiruvathira, v měsíci Malayalam – prosinec, leden. Tanečníci tančí kolem nilavilakku. Tanečníci postupují v kruhu a tleskají rukama. Dnes se tanec rozšířil po celé Kerale a tancuje se v průběhu celého roku.

Kakkarissi Natakom je satirický tanec, který se vysmívá bezpráví a kritizuje křivdy, které jsou v lidské společnosti. Tanec inspirovala legenda o Lordu Šivovi a jeho manželce Parvati.

Malířství
Kerale je nutno přiznat významný podíl na rozvoji tohoto umění po celé Indii. Slavný malíř Raja Ravi Varma, který žil v letech 1848-1906, proslavil indické malířství po celém světě. Z jeho děl jsou nejznámější Hamsadamayanti, Sakuntala, Milkmaid atd.
Hudba
K rozvoji keralské hudby přispěli vedle umělců také panovníci, kteří v minulosti pozdvihovali umění, včetně hudby. Celosvětově se proslavil v 19. století Swathi Thirunal Maharaja. Keralská hudba není příliš ovlivněná okolní Indií a zachovala si svůj charakter. V keralské hudbě se používají dva unikátní hudební nástroje. Oba nástroje jsou bubny, první je Chenda a druhý Edakka.

Průvodci a mapy


Svět...
Svět na dosah - za magickou krásou exotických zemí
224 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz