Dovolená Indie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Karnátaka

Obecké informaceHistoricky zajímavá místa (Hampi, Badami, Bijapur..)Divočina v KarnataceHorské osadyKarnataka a vodopádyUmělecká KarnatakaPřímořská letoviska-->Božská KarnatakaFestivalyMěsto BangaloreMěsto MysoreNákupyKuchyněNavržené trasy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Karnataka je proslavena také díky svým chrámům, svatyním, mešitám, kostelům stejně tak dobře jako díky přírodním krásám. Tyto architektonické zázraky jsou klíčem k poznání duchovní a historické minulosti státu. Legendy se zde míchají s historií, a dávají tak svatyním atmosféru, která oživuje duchovní bohatství státu. Cesta po nějvětších náboženských památkách fascinuje jak duchovní poutníky, tak turisty a mnohé hádanky indické filozofie mohou být vyluštěny právě díky její architektuře, náboženství a kulturním tradicím.
Pozn. Náboženství v hinduistickém království Vijaynagar bylo jakýmsi hybridem současného hinduismu s bohy Višnou a Šivou uctívanými ortodoxním způsobem. Ve stejné době se také prosazoval džinismus, brahmíni měli privilegia a sati bylo praktikováno zcela běžně (manželka zemřelého muže se nechala společně s ním upálit zaživa na hranici). Vybrané prostitutky měly určené funkce a místa působnosti. Království se náhle zhroutilo po nešťastné bitvě u Talikoty v r.1565, kdy bylo hlavní město vypleněno spolkem dekanských sultánů, čímž byla otevřena cesta průniku islámu.

Gokarna
Úzké uličky, tradiční domy a chrámy....nepopsatelné město Gokarna se stalo oblíbeným místem hinduistických poutníků, učenců Sanskrit a milovníků pláží. Místní věří, že město bylo pojmenováno podle legendy, ve které se bůh Šiva zrodil z ucha krávy. Volně přeloženo se toto město tedy jmenuje „kravské ucho“. Kromě slavných pláží se město pyšní centrem pro výuku Sanskrtu, je domovem starověkého chrámu Mahabaleshwara, chrámu Venkatramana, chrámu Ganapati a Koti Theertha, velkou nádrží ve které provádějí poutníci své očistné koupele. Další věc, na kterou nesmíte zapomenout, jsou válečné vozy, které se plouží po hlavní ulici, zejména v období od února do března.

Udupi
Příbližně 60 km od Gokarny se nachází poutní místo Udupi. Posvátné místo sanskrtského filosofa Madhavacharya. Město je také proslaveno svou kuchyní a restauracemi. Zajímavý je i chrám, jehož hlavní atrakcí je Kanakana Kindi – malé okno, přes které dal prý Krišna darshan svému horlivému stoupenci Kanakadasovi, svatému básníkovi. Každý rok se zde koná barevný festival Paryaya.

Chrám Mookambika
Přibližně 80 km od Mangalore, v pohoří Western Ghats, se nachází malá vesnice Kollur. Zde se nachází chrám Mookambika, jeden ze sedmi nejsvětějších chrámů pobřežní oblasti, který je věnovaný silám myšlenky a emocí. Chrám má zlaté hřebeny a měděné střechy. Chrám navštívil i velký filozof Adi Shankaracharya, aby zde učinil pokání.

Dharmasthala
Kromě mnoha džinistických svatyní a muzeí je hlavní charakteristikou tohoto města vysoká socha pána Bahubali. Město se nachází 75 km východně od Mangalore, v okrese Belthangady, v oblasti Dakshina Kannada a je výborným příkladem společenského soužití a náboženské a kulturní tolerance. Džinistický Tirthankara a bůh Šiva jsou zde uctíváni na jednom místě. Zde je náboženská shovívavost způsobem života. Bez ohledu na kasty, víru nebo náboženské vyznání, dostanou všichni poutníci nocleh a jídlo. Nádhernou podívanou skýtá například zdejší festival Laksha Deepotsava, kdy do temné noci září více než 100 000 lampiček.

Murudeshwar
Nachází se u dálnice Mangalore-Karwar, z jedné strany obklopeno pohořím a z druhé strany Arabským mořem. Hlavní atrakcí je zdejší pláž, socha Šivy a jeho chrám, který na sobě nese znaky dravidské architektury. Chrám stojí na útesu nad pláží a nabízí krásné výhledy na moře.

Chrám Iskcon
Tento velmi zdobný chrám se nachází 10 km západně od Vidhana Soudha v Bangalore. Byl postaven na kopci a je zdobem žulou, mramorem, korejským sklem. Tento chrám byl postaven, aby propagoval védickou kulturu a duchovní učení. Naleznete zde mnoho soch bohů – Krišnu, Balaram, Radha.

Shravanabelagola
Přibližně 150 km od Bangalore leží toto prominentní džinistické poutní místo. Nachází se zde největší asijský kamenný monolit nahého Bahubali (17 m), který stojí na vrcholku kopce Vindhyagiri. Každých 12 let se zde shromažďují poutníci, aby se zúčastnili barevné ceremonie Maha Mastakabhisheka. Ze speciálně postaveného lešení lijí poutníci na hlavu sochy tisíce nádob obsahujících mléko, med, kokosové mléko, kurkumovou pastu, a dokonce zlato a šperky. Díky mnohým legendám se v Karnatace nachází mnoho džinistických center. Mezi hlavní se řadí Karkala a Venur, Mudabidri, Humcha, Narasimharajapura nebo Belgaum.

Mudabidri
Mudabidri je známé jako džinistické Varanasí jižní Indie. Naleznete zde 18 džinistických basadi, nejstarší z nich pochází z 15. století a je známá jako Chandranatha Basadi. Hlavný vchod, který je směrován na východ, se otevírá směrem k obrovskému sloupu přede dveřmi. Chrám se pyšní krásnou sbírkou kovových soch džinistických tirthankaras a sloupy, každý s jiným zdobením a nápisy. Džinistický mutt poblíž hlavního chrámového vchodu disponuje knihovnou, která obsahuje vzácné nápisy na palmových listech z 12. a 13. století. Velmi navštěvovaný je také palác Chowta ze 17. století, a to zejména díky krásným stropům a sloupům.

Venur
Město je proslavené především díky osmi džinistickým basadi a také díky ruinám chrámu Mahadeva. Na jižním břehu řeky Gurupur stojí zajímavá 11 m vysoká socha pocházející ze 16. století.

Karkala
Hlavní atrakcí je zde vysoká socha Gomateshwara stojící na okraji města. Chaturmukha basadi, která byla dokončená roku 1586 nabízí návštěvníkům čtyři totožné džinistické tirthankara, sochy, které se dívají do čtyř světových stran.

Sringeri
Věří se, že toto město bylo pojmenováno podle Rishyashringa, který figuroval ve slavném indickém eposu Ramajana jako hlavní kněz krále Dasaratha. Sringeri bylo založeno na místě, kde zakladatel advaitické filozofie, Adi Shankara, objevil kobru ukrývající žábu před dešti, na březích řeky Tungabhadra. Chrám Vidyashankara, který se zde nachází, je architektonický zázrak. 12 sloupů, každý reprezentující jedno zvíře zvěrokruhu, jsou postaveny tak, že sluneční paprsky padají vždy na jeden z nich, a to podle mesíce v roce. Chrám má také pěkné dlážděné nádvoří. Druhý chrám, postavený v dravidiánském stylu, je věnovaný Sharadě, bohyni učení. Chrámem protéká řeka Tungabhadra.

Inam Dattatreya Peetha
Tuto svatyni, která se nachází v pohoří Baba Budangiri, oslavují jak hinduisté, tak muslimové. Pohoří se také často říká Chandra Drona Parvatha, protože se podobá srpku měsíce. Nejvyšší hora Baba Budangiri (1895 m), která získala své jméno od muslimského svatého, se nachází 28 km severně od města Kemmangundi. Právě Baba Budangiri zde vysadil prvních 7 kávových semen do země, a to po návratu z Jemenu.

Talacauvery
Nachází se v kopcích Brahmagiri, které jsou domovem řeky Cauvery. Během dnu Tulasankramana (17. říjen) se sem sjíždí tisíce poutníků, aby spatřili zázrak, při které voda pramenící ze země začne v předem určeném okamžiku tryskat do výše. Schody, které vedou od pramenu, vás zavedou na vrchol kopce, ze kterého je nádherný výhled.

Banavasi
Tento chrám se nachází hluboko v lesích pohoří Western Ghates, na hranicích oblastí Uttara Kannada a Shimoga, u řeky Vardha. Oblast je plná plantáží s cukrovou třtinou, kořením a oříšky areka a samozřejmě i slavným banvaským ananasem. Právě zde napsal slavný básník Pampa své básně. Kdysi bylo Banavasi hlavním městem Kadambas, prvního karnatského království. Chrám Madhukeshwara je proslavený svou architekturou. Jméno dostala podle lingam v barvě medu, které se nacházejí ve vnitřní svatyni chrámu.

Khwaja Bande Nawaz Durgah
Hrobka svatého Khwaja Bande Nawaze, nádherná budova v indsko-sarecénském stylu, to vše a mnohem více obdivují nejen muslimští stoupenci. Každý den sem přicházejí hinduisté a muslimové, aby vzdali čest svatým. I zde se koná každoroční festival, který navštěvují muslimové i hinduisté. Festival, který se koná 15. každého lunárního měsíce, láká mnoho věřících, kteří spontáně tančí. Krásná je místní knihovna Durgah, která uchovává okolo 10 000 knih.

Svatyně Sharanabasaveshwara
Je věnována hinduistickému svatému a reformátorovi Basaveshwarovi. Po celý rok je poměrně navštěvovaný hinduistickými věřícími. Nedaleko nádrže Gulbarga se koná triumfální festival na počest Besaveshwara, na který přijíždí tisíce poutníků.

Basavakalyan
Kdysi hlavní město Kalyana Chalukyas a centrum společenského a náboženského hnutí. Basavakalyan se nachází v oblasti Bidar a je známý díky svému bohatému kulturnímu dědictví. Za doby působení reformátora Basaveshwara se toto místo stalo vzdělávacím centrem a sídlem učenců. Žilo zde mnoho slavných učenců, mezi nimi Basaveshwara, Akka-Mahadevi, Channabasavanna a Siddarama. Spatřit zde můžete také sochy, památníky, jeskyně a další zajímavé náboženské a kulturní památky.

Gurudwara nanak Jhira Sahib
Legenda praví, že Guru Nanak se v této oblasti objevil v době, kdy byla postižena velkými suchy. Muslimští věřící ho prosili, aby požádal bohy o pomoc. Kříšťálově čistý pramen vody, který vyvěrá ze skály je prý odpovědí na jeho motlitby. Místo je známé také jako Nanak Jhira a zdejší voda je prý léčivá. Každý rok sem přichází tisíce poutníků z celé země.

Banashankari
Na cestě do Badami se nachází tichá osada, která dostala své jméno od bohyně Banashankari. Místní chrám postavený v dravidiánském stylu je také věnován této bohyni. Bohyně má osm paží a sedí na hlavě vrčícímu lvovi. Před chrámem se nachází velké jezírko, které se jmenuje harida Theertha a které je ze tří stran uzavřeno kamennými mantapas. Každoročně se zde koná festival, který je více než náboženskou příležitostí. Během festivalu jsou ulice v okolí chrámu bohatě zdobeny a zaplněny tisíci poutníky.

Koodalasangama
Nachází se na soutoku řek Krishna a Malaprabha v oblasti Bagalkot. Toto poutní centrum je proslaveno především chrámem Sangameshwara v chaukyánském stylu.Koodalasangama je spojována se slavným básníkem ze 12. století Basaveshwarou. 30 km od tohoto centra se nachází další Basavana Bagewadi, které je mimo jiné rodným místem Basaveshwara.

Chrám Yellamma
Chrám se nachází na kopci poblíž Soundatti v Balgaumu je navštěvován především poutníky z Karnataky, Maharashtra a Andhra Pradesh. Chrámu se přezdívá také Renuka Devi. Koná se zde slavný festival Yellamma jatra a to o úplňku. Při této příležitosti je oslavována bohyně Yellamma a probíhá řada dalších rituálů.

Siddhaganga
V centru tohoto slavného poutního místa se nachází chrám. U vstupu do chrámu stojí šest svatyní. Veerashaiva Mutta, důležité vzdělávací a náboženské centrum se nachází opodál.

Shivaganga
Tento kopec čtyř tváří (1368 m) se podobá Nandi z východu, Ganešovi ze západu, Linze z jihu a kobře ze severu. Obtížný výstup vás přivede ke dvěma svatyním – jeskynnímu chrámu Gavi Gangadhareshwara a ke chrámu Honnadevi. Odpočinout si můžete například u přírodních pramenů, které se nacházejí na půl cesty mezi chrámy.

Devarayanadurga
Na tomto místě usazeném hluboko v lesích se nachází hned několik chrámů, mezi nejzajímavější patří Yoganarasimha a Bhoganarasimha. Naleznete zde také svatý přírodní pramen a chrám Mahalakshmi.

Nanjangud
Důležité poutní místo nacházející se na březích řeky Kapila je proslaveno především chrámem Nanjundeshwara. Je postaven v dravidiánském stylu a je největší svého druhu v Karnatace. Město získalo své jméno podle kláštera.

Melkote
Melkote je důležité náboženské centrum. Chrám Cheluvarayaswani, postavený ve 12. století, byl ochraňován nejen mysorskými mahárádži ale i sultánem Tipu. Zdejší gopuram jsou z růžového kamene a jsou zdobeny hlavami lvů, kteří se dívají do čtyř světových stran. Chrámové sloupoví je krásně zdobené. Mezi březnem a dubnem se zde koná festival Vairamudi. Při něm je chrámové božstvo zdobeno šperky, které patřily maharádžům z Mysore.

Talkad
Nachází se na březích řeky Gauvery a je známý také jako chrám Vaideshwara. Většinou je celý kompletně pohřben pod nánosy písku. Z něho je osvobozen každých 12 let při oslavách Panchalinga Darshan.


Průvodci a mapy


Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz