Dovolená Indie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Luxusní zájezdy Indie Informace Indie
Last minute Indie Fotogalerie Indie
Víza Indie Recenze hotelů Indie
Mapy a průvodce Indie Diskuze IndieIndie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Karnátaka

Obecké informaceHistoricky zajímavá místa (Hampi, Badami, Bijapur..)Divočina v KarnataceHorské osadyKarnataka a vodopády-->Umělecká KarnatakaPřímořská letoviskaBožská KarnatakaFestivalyMěsto BangaloreMěsto MysoreNákupyKuchyněNavržené trasy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Umělecké formy
Yakshagana
Návštěva pobřežních oblastí by nebyla kompletní bez zhlédnutní Yakshagana – komplikovaného tanečního dramatu, který můžete spatřit pouze v Karnatace. Jedná se o kombinaci tance, hudby, písní, odborných dialogů a barevných kostýmů. Naskytne se Vám opravdu nezapomenutelná podívaná – zpěv, bubny a barevné kostýmy. Z toho je odvozeno i jméno dramatu – Yaksha – božský a Gana – hudba. Drama se většinou koná pod širým nebem a trvá celý večer.
Togalu Bombeaata
Tota starobylá umělecká forma, která používá loutky z kůže, čerpá především z mytologie, a to zejména z příběhů Ramajany a Mahabharaty. V odlehlých a nedostupných vesnicích má tento druh umění stále ještě velkou převahu. V některých oblastech je představení používáno k modlitbám za dobrou úrodu nebo za déšť.
Bhoothaaradhane
Neméně zajímavé je představení Bhootha Aradhane neboli ďáblova modlitba, které se velmi často hraje v pobřežních městech. Bozi, kteří jsou reprezentovány „bhoothas“, jsou neseny v procesí bubeníků, kteří bubnují na bubny a střílejí petardy. Jakmile průvod skončí jsou bozi postaveni na podstavec. S meči a zvonícími zvonečky se točí tanečníci okolo napodobeniny ďábla a dostanou se do naprostého transu.
Nagamandala
Lidé z oblasti Dakshina Kannada hrají velmi často složitý rituál zvaný Nagamandala, aby uspokojili hadí duchy. Tato extravagantní show, při které jsou tanečníci Vaidyas ustrojeni do oděvu zvaného nagakannikas a tančí celou noc. Tanečníci Vaidyas tančí okolo složitých ornamentů, které jsou namalovány přírodními barvami na zemi před svatyní. Tento noční rituál se koná především od prosince do dubna.
Klasický tanec
Mysorský způsob provedení Bharatanatyamu, což je nejstarší a nejpopulárnější forma klasického indického tance, je v Karnatace velmi oblíbený. Mezi další hlavní taneční formy patří i Kuchipudi a Kathak.
Krishna Parijatha
Lidová divadelní forma, která je velmi populární. Je kombinací Yakshagana a Byalatta, s tématy vytaženými z eposů Mahabharata.
Kunitha
Karnataka je pokladnicí rituálních tanců. Jedním z nich je Kunitha. Dollu Kunitha je populární tanec s bubny, který je doprovázen zpěvem. Lidé z pastevecké komunity, známé jako Kuruba, předvádějí energický tanec s bubny. Silné bubnování, akrobatický tanec a synchronizované pohyby, to jsou hlavní znaky tohoto tance. Bubny jsou ozdobeny barevnými třášněmi a zavěšeny na krcích bubeníků.
Puja Kunitha je další tanec, při které mají tanečníci nasazené dřevěné masky bohů. Devare Thatte Kunitha, Qellammana Kunitha, Suggi Kunitha a další tance dostaly svá jména podle bohů nebo nástrojů, které používají hudebníci. Pata Kunitha (tanec, při kterém muží drží vysokou bambusovou tyč ozdobenou barevnými stuhami, na jejímž vrcholku je malý stříbrný nebo mosazný deštník), Gorava Kunitha (tanec, při kterém jsou umělci oděni v černých přikrývkách a kožešinových čapkách a hrají na bicí a flétny) nebo Kamsale (originální náboženský tanec s cimbály) jsou další z běžných rituálních tanců.
Shree Ramasevamandali
Oslavy Ramanavami ohlašují hudební sezónu, při které milovníci hudby vychutnávají koncerty tradiční lidové hudby v Chamrajpet v jižním Bangalore. Tento každoroční hudební festival konaný Shree Ramaseva Mandali, založené před 60 lety na počest oslav Ramanavami, představuje mnoho koncerů a tanečních představení. Mandali se dnes stalo nerozlučnou součástí bangalorské kulturní scény, představující takové mistry jako je Veena Doriswamy Iyengar, T. R. Mahaalingam, M. S. Subhalakshmi, Chemmagudi a K. J. Yesudas.

Umělecká centra
Karnataka Chitrakala Parishath
Jedna z nejprestižnějších uměleckých institucí v zemi. Zaobírá se především tancem, lidovým divadlem, výstavami fotografií, stínovým loutkovým divadlem a hudebními recitály. Univerzita disponuje 5 uměleckými galeriemi, které jsou pronajímány umělcům. Své kresby zde vystavují například slavní malíři, mezi něž patří Roerich. Naleznete zde také grafická studia a divadlo. Instituce se snaží o znovuzrození tradičních uměleckých forem, a mezi její největší uspěchy se dá počítat záchrana tradičního mysorské malby a loutkového divadla. Pořádají se zde také workshopy, přednášky a různé kurzy. Nachází se zde také Chitrakala Vidyalaya, sbírka výtvarného umění patřící bangalorské univerzitě.
Taneční vesnice Nrityagram
Tato vesnice založená tanečníkem Protima Gaurim učí zájemce sedmi klasickým tanečním formám – Bharatanatyam, Kathak, Odissi, Manipuri, Kuchipudi, Kathakali a Mohiniatttam – a dvěma válečnickým tancům – Kaliripayattu z Keraly a Thang-ta z Manipuru. Mimo jiné se zde vyučuje také choreografie, filozofie, hudba, mytologie a malířství. V komplexu se nachází centrum jógy a velký přednáškový sál. Součástí prohlídky vesnice pro turisty je i oběd, ukázky tanců a krátká lekce tance. Každý únor se zde koná Vasantha Habba (festival jara). Oslava trvající celou noc se koná na počest všech umělců v zemi.
Ninasam
Nachází se v malebné vesnici Heggodu, poblíž Sagaru v oblasti Shimoga. Ninasam je zkratkou pro Neelakanteshwara Natya Seva Sangha – divadelní školu, filmový spolek a pro dílenskou složku. Malá skromná vesnice, která byla hlavním sídlem kulturních nadšenců v roce 1949, se postupně vypracovala do multifunkční kulturní organizace spolupracující s experty z celé země. Středem pozornosti se stala zejména po roce 1991, kdy zde K. V. Subanna založil nadaci Ninasam.

Muzea
Keladi muzeum
Muzeum se nachází vedle chrámu Rameshwara v Keladi, v okrese Sagar, v oblasti Shimoga. Uchovávají se zde měděné nápisy, palmové listy, mince a další zajímavosti z období Keladi. Vystavují se zde také bůžci z období Hoysala a Chalukya (16. – 18. století). Muzeum je otevřeno denně od 9 – 17 hodin. Zavírací den – pondělí.
Umělecká galerie Srijayachamarajendra
Nachází se v paláci Jaganmohan v Mysore a pyšní se unikátní sbírkou keramiky, předmětů ze santalového dřeva, slonoviny, kamenů, starožitného nábytku a starých hudebních nástrojů. Obdivovat můžete i výtvory slavných umělců jako je Ravi Varma nebo Roerich, stejně tak jako tradiční zlaté lístkové malby z Mysore.
Muzeum lidové tvorby
Nachází se v impozatní vile Jayalakshmi v mysorské universitě v Manasagangotri. Prohlédnout si tu můžete více než 6500 předmětů lidové tvorby. Muzeum je pravděpodobně největší svého druhu v Asii. Mezi sbírkami je unikátní kolekce dřevěných figurek z karnatackých vesnic, kostými, předměty z kovu, hračky, modely chrámů, masky, ceremoniální oděvy a loutky z kůže.
Doplnit adresu str 99
Janapada Loka
Nachází se na 53 km dálnice Bangalore-Mysore a je pokladnící karnatackého lidového dědictví. Komplex rozkládající se na ploše 15 ha se skládá z muzeí, letního divadla, studia a dalších budov. Muzeum se může pochlubit sbírkou s 5000 předměty z celé Karnataky, které reprezentují lidové umění všeho druhu. Sbírky obsahují zemědělské nástroje, rybářské náčiní, zbraně, předměty do domácnosti, masky, loutky, panenky....
Adresa
Vesnice tradic Hastha Shilpa
Tato vesnice se nachází na pozemcích vlastněných státem v Manipal. Naleznete zde 6 muzeí, která vystavují umění, lidovou tvorbu, obrazy a textil kraje. Plánuje se také několik galerií, které budou představovat život v oblasti, tradiční zemědělské plodiny a výrobky a také experimentální divadlo. K dispozici je i show room s mnoha nahrávkami a videem a rovněž literární centrum.
Shashwati
Toto jedinečné muzeum vysoké školy N.M.K.R.V v Bangalore je nápad Dr. C.N.Mangala, bývalého ředitele koleje. Naleznete zde více jak 5000 předmětů vyprávějících neuvěřitelné příhody z minulosti, ale i součastnosti a také mnoho děl indických žen. Předměty z 18. a 19. století jsou promíchány s předměty ze současnosti a díky nim můžete poodhalit roušku tajemství života obyčejných indických žen. Muzeum je otevřeno od 9 – 16 hodin. Zavřeno je v sobotu a v neděli.
Galerie soch, Badamani
V této galerii máte možnost prohlédnout si sbírku soch z Badami, Aihole a Pattadakalu. Velmi zajímavý je zdejší model přírodního mostu Sidilinapadi, který se nachází cca 5 km od Badami. Otevřeno od 10 – 17 hodin. V pátek je zavřeno.
Archeologické muzeum v Hampi
Muzeum se nachází v Kamalapura a disponuje krásnou sbírkou soch a velkým modelem ruin Vijayanagar. Otevřeno od 10 – 17 hodin, zavřeno v pátek.
Muzeum Manjusha
Muzeum vystavuje sbírky obsahující například starobylé nápisy na palmových listech, stříbrné šperky, náboženské objekty, náhrdelníky, předměty z bronzu, vybavení domácnosti a mnoho dalších zajímavosti. Otevřeno 6.30 – 13 hodin a od 19 – 20 hodin. Denně.
Bendrebhavana
Tato impozantní budova se nachází nedaleko domu básníka Dattatreya Ramachandra
Bendre na Dharwad-Haliyala rd. Naleznete zde velkou přednáškovou halu, fotogalerii, knihovnu a výzkumné centrum.


Průvodci a mapy


Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz