Dovolená Indie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Karnátaka

Obecké informace-->Historicky zajímavá místa (Hampi, Badami, Bijapur..)Divočina v KarnataceHorské osadyKarnataka a vodopádyUmělecká KarnatakaPřímořská letoviskaBožská KarnatakaFestivalyMěsto BangaloreMěsto MysoreNákupyKuchyněNavržené trasy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Hampi
ruiny zbylé z někdejšího největšího hinduistického království Vijayanagar (město vítězství) se nacházejí v blízkosti vesničky Hampi a jsou považovány za jedno z nejpřitažlivějších míst jižní Indie. Město bylo založeno roku 1336 Hariharou a roku 1565 padlo do rukou muslimům. Od té doby začala jeho sláva upadat a město chátralo. Dnes zde naleznete většinou jen ruiny, které však naznačují dech beroucí monumentálnost tehdejšího města. Perský ambasador o něm v 15. století napsal: „Moje oči nikdy nespatřily město tak nádherné a moje uši nikdy neslyšely, že by kdekoliv na světě bylo něco, co by se mu mohlo rovnat...“ Kdysi ho uchvátily okázalé paláce, skvostné chrámy, masivní opevnění, lázně, akvadukty, trhy, pavilóny, stáje pro královské slony a nádherně zdobené sloupy. Bylo to město, kde jste si mohli koupit zlato, diamanty, perly, hedvábí, brokát, koně...prostě vš,e na co jste si vzpomněli. Navštívit Hampi je výlet do minulosti. Většina nejznámějších budov a ruin se nachází ve dvou oblastech – Královské centrum a Svaté centrum. Královské centrum se nachází v jihozápadní části a Svaté centrum na severním okraji města podél svaté řeky Tungabhadra.
Královský palác – největší uzavřená oblast s mnoha terasami a podzemními komnatami, které musely sloužit jako pokladnice nebo audienční hala. Impozantní jsou také zdvojené obranné zdi.
Mahanavami Dibba – honosné místo, kde kdysi král sedával na zdobeném trůnu a pozoroval procesí. Terasa je zdobená postavami koní, vojáků a výjevy z vesnického života.
Královniny lázně – tato budova má jednoduchý exteriér, který však skrývá nádherní interiér, s chodbami, balkóny, fontánami a nádvořími.
Lotus Mahal – tato dvoupatrová stavba s otevřenými pavilony a balkony je elegantním příkladem hinduistických a muslimských stylů architektury. Chrám dostal název podle oblouků, které připomínají květ otvírající se slunci.
Sloní stáje – impozantní stavba s arkádovitými vstupy byla kdysi domovem královských slonů.
Pushkarni – stupňovitá vodní nádrž byla kdysi součástí královského komplexu a používala se k ceremoniálním účelům. Chrám je vyzdobem výjevy z Ramajany a stěny jsou zdobeny postavami koňů, slonů, tančících dívek a vojáků. Uvnitř se nacházejí 4 žulové sloupy.
Chrám Vithala – nejzachovalejší chrám, chlouba Hampi s nádherným kamenným vozem stojícím na nádvoří.
Chrám Virupaksha – chrám věnovaný Šivovi a jeho manželce Pampadevi je jediným chrámem, který se i dnes používá k modlitbám. Chrám s devítipatrovou gopuram střeží ostatní budovy v komplexu
Lakshminarasimha – téměř 7 m vysoký monolit představující muže-lva, jednoho z převtělení Višny, sedí na sedmkrát zatočeném hadovi.
Badavilinga – nachází se vedle sochy Lakshminarasimha, je 3 metry vysoká a už odpradávna stojí ve vodě, která teče skrz vodní kanály.
Sochy Ganneši – dvě sochy tohoto boha můžete spatřit na úbočích kopce Hemakuta.
Okolí
Anegundi (15 km) – jen přes řeku Tungabhadra se nachází opevněné město Anegundi. Je mnohem starší než Hampi a leží v tajemném království Kishkinda, kterému vládl opičí král Sugriva. O kopci Anjanadri, které se nachází opodál, se říká, že je to rodné místo opičího boha Hanumana. Anegundi má nádherné okolí, které doplňují chrámy a pevnosti. Chrám Huchappayana Matha poblíž řeky je často navštěvován kvůli sloupům z černého kamene a pěkným čelním deskám s tanečníky. Mezi další zajímavá místa se řadí chrám Ranganatha, palác Aramane Pampa nebo Sarovara.

Badami
Nyní malé venkovské město na severu Karnataky bylo mezi 4. až 8.stoletím hlavním městem chalukského království, které zahrnovalo větší část Dekanské plošiny. Zde se nacházejí nejranější dravidiánské chrámy a vytesané jeskyně, které se staly inspirací pro pozdější hinduistická království a dynastie před příchodem muslimů. Ze čtyř jeskynníchn chrámů nejstarší byl zasvěcen Šivovi, dva Višnovi a jeden džinistům. Místo leží na okraji rokliny mezi dvěma skálami a jeho červené pískovcové útesy by mohly vyprávět mnoho příběhů minulosti. Největší chrám ze čtyř je třetí, který je věnován Višnovi. Na první pohled Vás zaujme také socha Nataraja s osmnácti pažemi v první jeskyni. 20 km odtud je vesnice
Severní pevnost – pokud se vydáte na výstup, mezi skalními stěnami se dostanete k dalším chrámům a k vyhlídkové věži. Chrám Malegatti Shivalaya je výborným příkladem starobylého stylu jižní architektury.
Okolí
Banashankari - na cestě do Badami stojí tichá samota, která dostala jméno podle bohyně Banashankari. Je postavena v dravidském stylu. Uvnitř je socha osmiruké bohyně sedící na vrčícím lvu. Před chrámem je velké jezírko zvané Harida Theertha, které je ze tří stran obklopené kamennými mantapas s vnitřními kolonádami. Každoroční festival, který se zde koná je více než náboženská slavnost. Během něj okolí chrámu ožije tisíci poutníky, barevnými ohňostroji a hudbou.
Mahakuta – 14 km, kdysi velké centrum kultu Shaiva, Mahakuta je obklopena kopci. Místní chrám je věnován bohu Šivovi a je postaven v dravidském stylu. Charakterizuje ho mimo jiné i jezírko s přírodním pramenem zvané Vishnu Pushkarni. Chrám je obklopen několika malými svatyněmi s krásně zdobenými zdmi.

Pattadaka
Někdejší významově druhé město království. Nachází se na břehu řeky Malaprabha a je důkazem bohatství chalukyanské architektury. Své největší slávy dosáhlo město za vlády chlukyanských králů a kdysi bylo ceremoniálním centrem, kde byly korunováni a oslavováni králové. Naleznete zde okolo 10 chrámů, každý v jiném architektonickém stylu. Při vstupu do komplexu spatříte chrámy z 8. století – Jambulinga, Kadasiddeshvara a Galaganatha s pokřivenými věžemi. Z řady chrámů je nejvýznamnější Virupaksha, jehož masivní sloupy pokrývají jemné rytiny z eposů Ramayana a Mahabharata. Kolem stropu vnitřní síně jsou vytesány hlavy slonů a lvů. Před chrámem se nachází pavilon s masivní nandi. Chrám Mallikarjuna je v podobném stylu jako Virupaksha, avšak menší. Další a další chrámy se nacházejí v okolí, např. první embryonické chrámy v Aihole a trochu pozdější Mahakuta Temple.
Aihole
Pokojná vesnice na březích řeky Malaprabha se považuje za kolébku hinduistické chrámové architektury. V okolních vesnicích naleznete stovky chrámů. Za nejzajímavější z nich se považuje chrám Durga s polokruhovitými absidami, vyvýšenými podstavci a galerií, která obklopuje svatyni. Chrám Lad dKhan je jedním z nejstarších a původně byl královskou sněmovní halou a svatební mantapa byla vybrána jako příbytek muslimskému princi, Lad Khanovi. Chrám Huchimalli se sochou Višny sedícího na kobře, chrámový jeskynní komplex Ravalphadi oslavuje mnoho podob Šivy, chrámový komplex Umamaheswari, chrám Jain Meguti a dvoupatrový buddhistický chrám, to je jen zlomek dalších zajímavostí, které zde můžete spatřit.
Lakkundi
Nachází se 12 km jihovýchodně od Gadagu. Zde stojí, ukryto mezi domy a v úzkých uličkách, okolo 50 úžasných chrámů a 29 nápisů pocházejících z doby Kalyana Chalukya. Nejokázalejší ze všech je chrám Vishwanatha Kashi. Nejstarším a největším chrámem je Mahavira. Architektonickou minulost Indie dokazuje i galerie zdejších soch.
Pevnost Chitradurga
nachází se ve stejnojmenném okrese, u silnice spojující Bangalore s Hospetem. Proslavená je především svým Palácem kamenů (Kallina Kote), pevností a vojenskou architekturou. Do objektu vede 19 bran, 38 zadních vchodů a spatříte zde paláce, mešity, sýpky, nádrže na olej, čtyři tajné vchody a vodní nádrže. Obklopené kameny a sklálami ze všech stran zde stojí mnoho chrámů. Nejnavštěvovanější jsou jeskynní chrámy Ekanatha a Chandravalli. Nejstarším chrámem je HIdimbeshwara. Mezi další zajímavosti tohoto okresu patří Brahmagiri, Vanivilas, Sagar, Nayakanakatte, Jogimatti a Jatinga Rameswara.
Bijapur
Je proslaven zachovalými stavbami muslimské architektury e 16. a 17. století. Jsou zde mešity, pevnosti, paláce a slavný rozsáhlý dóm Golgumbaz, o kterém se tvrdí, že je druhým největším na světě, a který dominuje místu široko daleko. Na druhé straně působí tyto stavby poněkud bezbarvě ve srovnání s extravagantní sochařskou výzdobou hoysalských a chalukských chrámů.
Gol Gumbaz - byl dostavěn v r.1659. Obrovský vnitřek je podepřen oktagonálními sedmipodlažními věžemi v každém rohu. Stavba je zakončena kupolí o průměru 38m, druhou největší po chrámu sv.Petra v Římě. Je zároveň mauzoleem Adil Shaha.
V kontrastu s tímto rozměrným monumentem se jeví jako elegantní a delikátní mauzoleum Ibrahim Rosa, které bylo postaveno Ibrahimem Adil Shahem II. pro královnu. Jeho 24 m vysoké minarety prý byly inspirací pro Taj Mahal.
Za opevněnými hradbami se ve středu města skrývá citadela, z jejíchž paláců a zahrad adilshahských panovníků se dochovaly většinou jen ruiny. Zato celkem solidně ještě stojí mešita Jama Masjid, která pojme 2250 věřících. Jama Masjid je klenotel architektury Adil Shahi a její krásné oblouky, haly, uličky krásně doplňují obrovskou kopuli. Co ji však dělá cennou je unikátní Korán psaný ve zlatě.
Malik-e-Maidan – 55 tun těžký kanón stojící na podstavci. Vršek kanonu je zdobí letv, který se snaží spolknout slona. Legenda praví, že pokud se dotknete zbraně a budete si něco přát, tak se Vám to splní.
Mehtar Mahal – ornamentální brána vedoucí do mešity a zahrad. Je to malý monument postavený Ibrahimem Adil Shahem.
Gahan Mahal – postavený roku 1561 sloužil jako rezidence indického vládce.
Jala Manzil– vodní pavilon obklopený zahradami a nádvořími.
Bara Kaman – mauzoleum Aliho Adila Shaha II. s 12 nádhernými oblouky.
Upli Buruj – 24 m vysoká ze 16. století pocházející věž byla postavena na vyvýšeném místě, ze kterého byl dobrý rozhled do okolí.
Taj Bawdi – vodní nádrž, která připomíná Taj Sultana, druhou manželku Adila Shaha.
Pevnost Gulbarga – původně postavená rádžou Gulchandem a později opevněná vládcem Ala-ud-din Bahmanem, skládá se tato pevnost z velkých budov, mešit, chrámů, stájí, muničních skladů, vozovek, 15 věží, 26 děl a několika krásných nádvoří. Zdejší Jumma Masjid s elegantními kopulemi připomíná velkou mešitu v Kordobě ve Španělsku. Úžasné ruiny této pevnosti Vás zavedou do minulosti. Hrobka sultána Hasana, hrobka Ghias-ud-dina, krásné mauzoleum Feroze Shah a jeho rodiny, mešita Haft-gumbaz nebo Gulbarga, to vše a mnohem více spatříte právě zde.Pevnost Bidar – nachází se v okrese Bidar, 120 km od Gulburga a 720 km od Bangalore. Zde se rázem ocitnete v 15. století a tato impozantní pevnost s mohutnou obranou zdí z červeného kamene a mocnými bránami se Vám jistě bude líbit, protože dokáží neskonale dobře podněcovat fantazii. Drolící se ruiny bastil, brán, královských lázní a kuchyní, audienčních hal a pavilonů přinášejí tiché důkazy o slavné minulosti. Naleznete zde krásně vyřezávané sloupy a pilíře, a to zejména v Rang Mahal, nádherné perské dlaždice a umělecké intarzie ze slonoviny. Procházkou po cestách mezi ruinami se můžete dostak k Madressa od Khwaja Mahamud Gawana, islámské akademii, kterou postavil první ministr bahmanského dvora, a také k Chaubara, vysoké věži v srdci města. Odtud se můžete vydat do Ashturu, prohlédnout si bahmanské hrobky, jejichž interiéry jsou zdobeny překrásnými středověkými islámskými malbami.
Srirangapatna – ostrovní pevnosti legendárního bojovníka krále Tipu Sultan naleznete pouhých 16 km od města Mysore v okrese Mandya. Uvnitř pevnosti se nachází Tipova mešita s dvěma minarety, oslavovaný chrám Ranganatha Swamy, králův letní palác a most Wellesley a také žaláře, kde byli vězněni Britové. Stejně působivý je i Gumbaz, který je bohatě zdobený a zakončený velkou bílou kopulí. Má dveře z ebenu vykládané slonovinou a ozdobené znakem krále Tipu. Asi 1 km od královského letního paláce (Daria Daulat Bagh) se nachází krásná zahrada.
Chrám Chennakesava, Somnathpur – leží v okrese Mysore, 35 km od města Mysore. Nádherně zdobený chrám ve tvaru hvězdy s věží je krásným příkladem typické hoysalaské architektury. Okouzlí Vás zdobení na venkovních zdech, delikátně zdobené řady slonů, jezdci v boji, tajemní ptáci a různá zvířata. Krásné sochy bohů a bohyní , scény z jejich života a zdobené stropy v audienčních halách Vám vezmou dech.
Chrám Chennakesava, Belur – na březích řeky Yagachi v Beluru se nachází chrám ve tvaru hvězdy s tak pravidelně a bohatě zdobenými sloupy a pilíři, že je až k nevíře. Je to jediný hoysalaských chrám, který se používá k modlitbám. Zdobení tohoto chrámu je opravdu fascinující – mytologické figury, bojové scény, desítky slonů, každý jiný, tanečníci a hudebníci....Okřídlená Garuda, strážce Višny, stojí u vchodu do chrámu. Unikátní jsou zdejší figury představující božské nymfy, které mají ruce ozdobeny náramky. Krásné nymfy zpívají, tančí....Jejich sochy jsou vypracovány do naprostého detailu. Nádherné jsou zdejší chrámy Chennigaraya, Virannarayana, Sridevi a Bhoodevi.
Chrám Hoysaleswara, Halebid – nachází se v okrese Hassan, 17 km od Beluru a 31 km od města Hassan. Kdysi se zde nacházelo hlavní město hoysalaského království. Chrám je postavený na základně ve tvaru hvězdy na louce a je opravdovým sochařským dílem. Jeho zdi jsou bohatě zdobeny postavami hinduistického božstva, zvířaty, ptáky a výjevy ze života zdejších králů. Chrámový komplex má také muzeum, které vystavuje nalezené sochy a předměty. Chrám je otevřen denně od 10 – 17 hodin, kromě pátku.
Okolí
Belavadi – 13 km, Belavadi je domovem slavného chrámu Trikoota, kde jsou vystaveny obrazy Veranarayana, Venugopala a Yoga Narasimha. Výborný příklad hoysalské architektury.


Průvodci a mapy


Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz