Dovolená Indie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Luxusní zájezdy Indie Informace Indie
Last minute Indie Fotogalerie Indie
Víza Indie Recenze hotelů Indie
Mapy a průvodce Indie Diskuze IndieIndie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Góa

Obecné informaceFestivaly a svátkySeverní GoaCentrální GoaJižní Goa-->Město Panaji a Velha Goa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Panaji
Jedno z nejmenších a nejpříjemnějších hlavních měst v Indii – rozkládá se na území o velikosti 4 km čtvereční. Leží podél řeky Mandovi, na úpatí kopce Altinho. Řady budov s vyšisovanými červenými taškami, které jsou rozprostřeny na úbočí kopce a dávají městu středomořskou atmosféru. Panaji je město známé svými krásnými budovami. Ačkoliv zde nenaleznete příliš mnoho památek, turisty sem láká právě ta atmosféra minulosti.
U řeky naleznete budovu současného sídla administrativy zdejší vlády. Kdysi zde sídlil guvernér, který nechal rezidenci postavit na místě bývalého paláce Adila Šáha, jednoho z posledních muslimských vládců Goy. U řeky naleznete také moderní stavbu Akademie Kala, která je centrem veškerého kulturního dění ve státě. Nedaleko se nachází známá pláž Miramar. Nad náměstím v centru města stojí hlavní a největší kostel ve městě, kostel Panny Neposkvrněného Početí, (Our Lady of the Immaculate Conception), vysvěcený v r.1541. V roce 1619 byl zdemolován a znova vystavěn do dnešní podoby se dvěmi věžemi. Z kostela je překrásný výhled a pyšní se také největším zvonem ve státě, který pochází z pevnosti Auada, kde byl původně součástí majáku.
V r.1996 bylo otevřeno nové moderní muzeum (Goa State Museum) se sbírkami z celé Indie s výrazným podílem křesťanského umění.
Západně od řeky Ourem se nachází čtvrtě Fontainhas - Sao Tomé, které jsou ve městě nejzajímavější, s úzkými uličkami se starým dlážděním, okachlíkovanými budovami a okny s roletami, s malými převislými balkony, připomínající zmiňovaná městečka kolem Středozemního moře. Zajímavá je zde kaple sv. Sebastiána, která se nachází ve Fountainhas (portugalské čtvrti). Obdivovat zde můžete krucifix nadměrné velikosti, který zdobil Palác Inkvizice ve Velha Goa. Do tohoto kostela byl přenesen v 19. století.
Nejlepším způsobem jak objevovat toto město je vyrazit hodně brzy ráno na trh nebo se večer vydat do osvětlených úzkých uliček s mnoha restauracemi a tavernami.
Ve městě se nacházejí hlavní kanceláře Turistické centrály, leteckých společností, Indických železnic a pošta.

Velha Goa
9 km východně od Panaji se nachází Stará Goa s řadou impozantních kostelů a katedrál, patřících mezi největší v Asii, stavbami, které kdysi měly konkurovat Lisabonu. Velha Goa, staré hlavní město portugalského království je jedno obrovské muzeum. Nádherné město ze 16. století, kterému se kdysi říkalo také Zlatá Goa se bez nejmenší námahy vyrovnalo tehdejším slavným evropským městům. Nechal ho postavit Adil Šáh v 16. století. S příchodem Portugalců dosáhlo město svého vrcholu slávy a neřeklo se mu jinak než „Perla Orientu“. V té době zde byly nejkrásnější kostely, katedrály a paláce z celé Goy. I dnes je tehdejší pompéznost patrná na mnoha budovách, které se dochovaly. Bohužel, po řada morových epidemií zůstalo město prázdné a statut hlavního města dostalo Panaji. Proto bylo mnoho budov zničeno a do dnešní doby se dochoval pouze střípek, kdysi hrdého a slavného města.
Největším kostelem je Se Cathedral, který byl dokončen v r.1652. Katedrála byla postavena pro dominikány a zasvěcena Sv. Kateřině da Sé a fascinuje svým stylem portugalské gotiky v tropech. Naleznete zde jedny z nejkrásnějších a nejzajímavějších příkladů náboženské architektury. Kostel měl symbolizovat bohatství, sílu a slávu Portugalců. Kostel má obdélníkový tvar, i když interiéry jsou ve tvaru kříže. Kromě hlavního oltáře má kostel dalších 8 kaplí a 6 oltářů. Kdysi kostel zdobily věže, dochovala se však pouze jedna, ve které je umístěn největší kostelní zvon ve státě. Z věže je překrásný výhled do okolí.
Jednou z nejzajímavějších budov je kostel svatého Františka z Assisi (Church of St Francis of Assisi), jehož interiér zdobí ze dřeva vyřezávaná a pozlacená mistrovská díla. Kostel byl postaven roku 1520 a roku 1663 přestavěn. Unikátní je architektura vstupních dveří do kostela, která je unikátní v celé Asii. V interiérech si můžete prohlédnout malby a dřevořezby, které znázorňují scény ze života sv. Františka.
V celém katolickém světě je proslavená bazilika Bom Jesus,v jejíž kryptě jsou ve stříbrném pouzdře uloženy ostatky svatého Františka Xavera, zakladatele jezuitského řádu. Ten byl v r.1541 pověřen šířením křesťanství mezi poddanými v portugalských koloniích. Pouzdro s ostatky je vykládáno drahokamy a zdobeno scéna ze života svatého. Bazilika stojí naproti katedrále SE a byla postavena v 16. století. Kromě bohatě vykládaného oltáře působí vnitřek baziliky dojmem účelné jednoduchosti. Hned vedle basiliky se nachází Jezuitský dům.
Kaple sv. Kateřiny – byla založena Afonsem de Albuquerque v roce 1510 a měla připomínat jeho příjezd do města. Budova byla kompletně přestavena v roce 1952.
Klášter sv. Moniky – tato třípatrová budova se vzhledem pevnosti byla vystavěna v letech 1937-45 na místě původního kláštera, který shořel roku 1936. Kostel má čtvercovou základu a je zde mnoho komnat a místností. Dnes zde sídlí jeptišky řádu Mater Die. Kříž, který je v kostele má prý zázračnou moc.
Kostel a klášter sv. Jana – byl postaven roku 1685 a opuštěn roku 1835. Později ho využívali zaměstnanci kláštera sv. Moniky. Dnes zde sídlí františkánské jeptišky.
Kostel Panny Růženy – jeden z nejstarších kostelu postavený roku 1510 na počest vítězné bitvy Afonsa de Albuquerqueho.
Kostel sv. Kajetána – kostel postavený roku 1656 na místě hinduistického kláštera byl pojmenován podle sv. Františka Xaviera. Na výzdobu tohoto barokního kostela byly použity například mořské mušle. Kostel je i v dnešní době používán.
Kostel sv. Augustýna – jediné, co dnes z kostela, který mohl být největší v Goe, zůstalo je zeď zvonice, která byla součástí kostela.
Královská kaple sv. Antonína – na západ od kostela sv. Augustýna se nachází Královská kaple, která byla zasvěcena portugalským svatým. Pochází ze 16. století a každý rok dostávala finanční podporu od armády. V roce 1835 byl kostel zavřen z neznámých důvodů. V roce 1894 byl částečně zrekonstruován a po rekonstrukci v roce 1961 je zcela funkční.
Kostel sv. Pavla – z tohoto kostela ze 16. století se dochoval pouze kamenný oblouk. Kostel byl součástí koleje sv. Pavla, která byla přístupná lidem všech barev, národností a vyznání. Roku 1570 byl kostel opuštěn díky morové epidemii. Roku 1832 byl zdemolován a materiál byl použit na výstavbu města Panaji. Poblíž se nachází kaple sv. Františka Xaviera, který zde kdysi žil.
Kostel sv. Anny – poblíž Piralu ve vesnice Talaulim naleznete krásnou ukázku křesťanské architektury. Kostel byl postaven roku 1695 na krásném místě u řeky. Kostel můžete navštívit v neděli a během festivalů.
Archeologické muzeum hostí sbírky portrétu a obdivovat můžete rovněž krásnou sbírku hinduistických soch a guvernérů, kteří vládli před a během portugalské okupace. V centrální části muzea stojí socha Luize Vaz de Camoese (1534 – 1580), slavného portugalského básníka v životní velikosti. Uvnitř muzea je zakázáno fotografování. Otevřeno je každý den kromě svátku a pátku. Vstupné je zdarma.
Oblouk místokrále – nechal ho postavit Francisco da Gama na počest svého dědečka, mořeplavce Vasco da Gama, jehož socha leží uvnitř oblouku. Kdysi byl oblouk vstupem do pevnosti a roku 1954 byl předělán Portugalci jako vstupní brána pro guvernéry, kteří přijíždějí lodí.
Vstupní brána paláce Adil Šáha – jediné co zůstalo po monumentálním paláci Adila Šáha z Bijapuru je tato zdobená kamenná brána. Zbytek paláce byl zničen spolu s dalšími budovami.
Akademie v Pilaru – nachází se 11 km jižně od Velha Goa v Pilaru. Na vrcholku kopce stojí atraktivní budova kostela a neméně krásné jsou zdejší zahrady, ze kterých je překrásný výhled na řeku Zuari a přístav Marmagao. O akademii se stará Misionářská organizace sv. Františka, která byla založena roku 1887. Misionáři slouží chudým a potřebným a šíří mezi ně křesťanství. Komplex je zavřen v neděli a o svátcích.


Průvodci a mapy


Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz