Dovolená Indie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Luxusní zájezdy Indie Informace Indie
Last minute Indie Fotogalerie Indie
Víza Indie Recenze hotelů Indie
Mapy a průvodce Indie Diskuze IndieIndie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Góa

-->Obecné informaceFestivaly a svátkySeverní GoaCentrální GoaJižní GoaMěsto Panaji a Velha Goa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Bývalá portugalská enkláva, jeden z turistických klenotů Indie na západním pobřeží, pás země kokosových palem a zlatistých pláží a současně významného kulturního dědictví. Portugalci zde zakotvili v r.1510, aby odtud kontrolovali obchod s kořením z východních teritorií. Kromě Macaa a Východního Timoru právě Goa se stala jejich významným záchytným bodem.
Koloniální idyla skončila v r.1961 militantní indickou akcí. Dědictví však přetrvává a právě teď se hodí do doby kosmopolitního turismu. Unikátní symbióza západu a východu v dědictví a ve zvycích je stálým lákadlem. Je to zase jiná Indie. Více katolictví než hinduismu, více sukní než sárí a ke koloritu patří i odpolední siesta. Spíše kostely než chrámy a mešity, svátky a festivaly jako v Evropě a proto se hlavně slaví Vánoce a Velikonoce. Tomu také odpovídá uvolněnější atmosféra. Ale také problémy současného světa. Vězení Fort Aguada může vyprávět příběhy svých dlouhodobých nájemníků odsouzených za drogy, kterými byly i Evropané- hippie.
„Drogy jsou snadno k mání, ale striktně zakázány. Za vlastnictví balíčku hašiše je 10 let. A také je třeba někdy dát pozor na policii. I když zrovna nemáš drogy a nedáš bakšiš, můžeš mít smůlu. Nějak se to na tebe navlíkne, a jen tak se z toho nedostaneš a tak buď vstřícný a dej nějakou rupii, když tě muž zákona osloví. Je pochopitelně hloupost si za každým policistou představovat zkorumpovaného služebníka moci, to určitě není pravidlem“.
Kdo zde chce pěstovat nudismus, má smůlu. Goa už 40 let není evropská.

Goa ve zkratce
3702 km čtverečních, 11 provincií, které se nazývají tulukas. Hlavním městem je Panji. Domluvíte se zde jazykem Konkani, Marathi, Kannada, anglicky a portugalsky. Hlavní pěstované plodiny jsou kokosové ořechy, kešu, rýže, ananasy a mango. Goa má celoročně stabilní klima, které je bez větších výkyvů. Turistická sezóna je během celého roku, přesto je nejpříznivější dobou na návštěvu říjen – únor. Goa leží 594 km jižně od Bombaje mezi pohořím Western Ghats a Arabským mořem. Šířka státu je 100 km, délka 50 km. Goa má nížinatý povrch, jediným důležitým pohořím je zde horské pásmo Sahyadri, kde pramení většina řek. Nejdůležitější řeky jsou Zuari a Mandovi. Tečou směrem k západu, do Arabského moře. Většina populace tvoří Indové, ale zvyky a životní styl tu zůstal po Portugalcích. A nesmíme zapomenout na Feni, místní vařený likér, které je tu velmi oblíbený.
Doprava
Doprava:
Letadlem - Indické aerolinie a několik dalších privátních leteckých společností zajišťují spojení mezi většími městy v zemi. Létají na letiště Dabolim, které se nachází 30 km od Panaji. Doprava mezi městem a letištěm je zajištěna společností Kadamba Transport Corporation.

Vlakem – železniční trať Konkan spojuje Gou s městy Delhi, Bombají, Ahmedabadem, Rajkotem, Mangalore, Ernakulam a Thiruvanantapuram. Goa je také spojena s Bangalore, Chennai, Hyderabad a Pune via Londa.

Po silnici – dobrá silniční sít. Státem procházejí silnice A4, 17 a 17A. Státem vlastněné společnosti Kadamba Transport Corporation, Maharashtra State Road Transport Corporation a Karnataka State Road Transport Corporation zajišťují dopravní spojení nejen v Goe, ale také v okolních státech.
Vzdálenosti:
Bombaj – 594 km
Belgaum – 157 km
Bangalore – 632 km
Hospet – 315 km
Hubli – 184 km
Karwar – 103 km
Kolhapur – 246 km
Mangalore – 371 km
Mysore – 677 km
Pune – 471 km
Ratnagiri – 236 km

Místní doprava – turistické taxi je lehce dostupné. Pro krátké trasy a výlet po městě můžete využít i rikši. Ani jeden z těchto dopravců nepoužívá taxametry, cena je dohodou. Po celé oblasti jezdí i motorizované cyklo taxi. Najmout si můžete i motorku nebo kolo, které Vás dopraví na kratší vzdálenosti. Dobře si ale zkontrolujte kvalitu dopravního prostředku před tím než ho najmete. Přes nepřemostěné řeky Vás převeze přívoz.

Historie
12. století – Goa se stává kulturní a obchodním centrem s Govapuri (Stará Goa) jako hlavním městem.
14. století – do jižní Indie expandují Muslimové
1498 – flotila Vasco da Gama připlouvá do Calicutu.
1510 – přijíždí Afonsi de Albuquerque.
1542 – přijíždí Francis Xavier a zakládá portugalské křesťanské kolonie.
16. století – Portugalci ovládají Goju a expandují na východ.
1818 – 1858 – začíná se projevovat vliv Angličanů
1947 – Britové opouštějí Indii, ale Goa zůstává stále pod nadvládou Portugalců.
1948 – první požadavky, aby Goa přešla pod Indickou správu.
1961 – indická invaze do Goy, Portugalci se vzdávají.
1961 – 87 – Goa je pod správou Delhi.
1987 – Goa se stává 25. indickým státem.

Pláže
Podél stovek kilometrů dlouhého pobřeží naleznete mnoho zátok a zálivů. Každé zákoutí je jiné a každé má svůj nenapodobitelný šarm. V husté zeleni pobřežní vegetace jsou usazeny malé vesničky s vysokými bílými kostely a domy s červenými střechami.
V severní Goe (severně od Panaji) je většina pláží lemovaných rozeklanými útesy. Mezi nejznámější patří Sinquerim Calangute, Baga, Anjuna, Vagator nebo Chapora se starou pevností, která se tyčí nad pláží. Pláž Arambol nabízí i sladkovodní jezírko, které se nachází nedaleko na úpatí zeleného kopce. Mezi nejznámější pláže jihu se řadí Bogmalo, Utorda, Majorda, Colva, Benaulim, Cavelossim nebo Mobor. Krásná je především malá pláž Palolem.
Colva a Benaulim – před 20 lety lety zde pláže patřily rybářům a osamělým hippie, kteří do ráje zavítali ze severního Calangute, aby zde hledali silnější zážitky na panenských plážích. Žili jen tak na pláži a ve stínu palem. Tomu je však už dávno konec.
I sem se přihnal organizovaný turismus, vybudoval hotely a vystrnadil rybáře. Ti zbylí už nehází udičku do moře z ruky a z pobřežní skály, ale odsunuli se dál na moře, kde kotví na motorových člunech. Už nenarazíte na ležícího hippa přikrytého palmovým listem. Přesto zdejší development má ještě daleko do Calangute.
Palolem – je pravděpodobně nejkrásnější a nejidyličtější pláží v Goe, na nejjižnějším místě a v blízkosti hranic státu Karnataka. Ubytování je zde k disposici většinou v jednoduchých bungalovech a je příjemné a absolutně relaxační si zajet právě sem.
Seznam zajímavých pláží od severu k jihu:
Arambol, Mandrem, Morgim, Vagator, Anjuna, Baga, Calangute, Candolim, Miramar, Bambolim, Bagmalo, Velsao, Colva, Banaulim, Mabor, Betul, Agonda, Palolem.

Chrámy
Mnoho místních chrámů v sobě nese prvky hinduistické, křesťanské nebo islámské architektury. Nejvíce zajímavých staveb se nachází v blízkosti Ponda. V 16. století, kdy portugalská persekuce dosahovala vrcholu, bylo mnoho kostelů zničeno, sochy bohů byly ukradeny a odvezeny za hranice, do oblasti Antruz, dnes Ponda. V 18. století byly tyto svatyně přestavěny na krásné chrámy v typicky gójském stylu. Tyto komplexy se pyšní vypracovanými deepa stambhas, kopulemi shikaras, které jsou zdobeny kalasas – saracénskými oblouky, tradičními mandapas a mnoha chrámovými nádržemi a jezírky. Mezi nejuctívanější chrámy v oblasti se řadí Shri Manguesh v Priolu, Shri Naguesh, chrám Shri Mahalsa Narayani, Shri Ramnathi v Kavalemu a Shri Shanta Durga. V Tamdi Surla se nachází krásný chrám postavený z černého čediče, který zůstal uchráněn proti invazím a který je dokonalým příkladem kadambaské chrámové architektury, chrám Mahadeva.
Přírodní rezervace
Nacházejí se zde tři velké přírodní rezervace – Bhagwan Mahavir (60 km východně od Panaji), Bondla (55 km od Panaji), Cotigao (60 km jižně od Panaji). Vlhké poloopadavé lesy těchto oblastí jsou domovem pro mnoho druhů ptactva, spatřit zde můžete také bizona, leoparda, lenochoda a další drobné savce. Ptačí rezervace Salim Ali se nachází na ostrově Chorao, který leží v řece Mandovi poblíž Panaji. Tady můžete obdivovat mangrovníkové porosty a mnoho druhů vodních ptáků.
Nákupy a restaurace
Mezi typické místní suvenýry patří krásné výrobky z rákosu a hlíny, předměty z mušlí a korálů, háčkované dečky, vyřezávaný nábytek, výrobky z bambusu a týku, drahokamy a šperky, domácí vína, kešu oříšky, tašky z banánových listů a nábytek z růžového dřeva. Dostanete je v nákupních střediscích nebo na turisticky frekventovaných místech. V malých stáncích, které jsou rozesety okolo pláže můžete koupit výrobky z celé země. Známé jsou obchody s doplňky do domácností jako Wendell Rodrique´s Boutique v Panaji, Camelot v Ribandaru, nákupní centrum Luisa by the Sea v Cavelossimu. Oblast Bicholimu je známá především díky krásným terakotovým nádobám.
Krásným zážitkem je rovněž páteční trh v Mapuse, kde můžete sehnat téměř vše. Od starých mincí po sušené ryby a koření. V Mapuse je také mnoho obchodů se šperky, které jsou známy svým krásným designem.
Středeční bleší trh v Anjuna je také skvělou příležitostí pro nákupy.
V zemi existuje také mnoho středisek, kde se dá nakupovat za pevné ceny. Zde jsou některá z nich:
- Goa Handicrafts Emporium Tourist Hostel, Panaji
- Contemporary Arts and Crafts, 18th June Road, Panaji
- Madhya Pradesh Arts Emporium, autobusový terminán Kadamba, Panaji
- Kairali Kerala Handicrafts, Hotel Fidalgo Complex, na cestě do Vivekanand, Panaji
- Kashmir Handicrats, Hotel Fidalgo Complex, Panaji


Co se týče kuchyně je nabídka snad ještě rozmanitější než nabídka suvenýrů. Ryby a různí mořští živočichové, mušle, ústřice, krabi, krevety, chobotnice....Mezi místní delikatesy patří kořeněný kokos v rybím kari, kuře xacuti a cafrael, rybí a krevetí balchaos a rechaedo ve vinném octě, vepřové vindaloo a sorpotel. Moučníky jako je Bebinca, Dodol a Doce jsou vytvořeny z kokosového ořechu. V Goe naleznete jak špičkové restaurace v 5* hotelích tak velké množství malých rodinných podniků s domácí atmosférou. V široké nabídce je kromě místních specialit také široký výběr evropské kuchyně. Doplňkem některých restaurací je živá hudba. Jako příklad můžete uvést Alfama v Cidade de Goa, Banyan Tree v Taj Holiday Villaga, Casa Portuguesa v Baga, Riorico v hotelu Mandovi nebo Planter´s Restaurant v Calangute.

Goa v období dešťů
Goa je v období dešťů krásná. Je nádherné sedět na terase s knihou v ruce nebo se nechat zkrápět teplým deštěm při procházce po pláži. Pokud se vydáte do Goy v období dešťů jsou pro vás připraveny speciální nabídky a také ceny hotelů jsou velmi nízké.

Průvodci a mapy


Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz