Dovolená Indie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Západní Bengálsko

Obecké informaceKalkata-->DarjeelingKalimpongDalší zajímavosti Bengálska
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ve výšce 2134m naleznete populární horské středisko obklopené čajovými plantážemi. Jeho název byl odvozen od slovního spojení „Dorje Ling“, což znamená „Záhadné místo“. Většina turistů si toto místo spojuje s nejlepším indickým čajem. V okolí města se nachází více než 70 továren na zpracování čaje.
Nejlepší dobou na návštěvu je duben – červen a září až listopad. Maximální teploty v létě jsou v průměru 15C a v zimě 9C, minimální 7C v létě a 2C v zimě. Nejbližším letištěm je Bagdogra (96 km), odkud létají letadla do Kalkaty, Delhi a Guwahati. Pokud se sem chystate vlakem nejbližší stanice jsou v New Jalpaiguri (86 km) a v Siliguri (80 km).
Město bylo letním sídlem britské koloniální smetánky v Kalkatě a už tehdy platilo za oddechovou perlu horské části Bengálska. Většina místního obyvatelstva mluví nepálsky jako prvním jazykem. Hlavně se to týká Gurků, kteří se osvědčili jako vojáci a dnes jsou povoláváni do strážní služby prezidentského paláce v Delhi. Nejvyšším místem v okolí je Tiger Hill, pahorek vysoký 2590m, 11km od Darjeelingu. Každé ráno už ve 4.30 vyráží konvoj džípů k pahorku, aby bylo možno se odtud pokochat skvělým panoramatem Himalájského masivu v délce 250km, který zahrnuje zleva doprava hory Lhotse (8501m), bok Everestu (8848m) a Makalu (8475m), pak následuje mezera vyplněná asi o 2km nižšími horami a panorama je dokončeno vrcholky Kabru (7338m), Kangchenjunga (8598m), Pandim (6691m) a Simo (6811m). Nejzajímavějším klášterem v oblasti je Ghoom Gompa, který uchovává sochu přicházejícího Budhy. V Ghoomu jsou ještě 3 další kláštery. Na cestě z Darjeelingu, na silnici Tenzing Norgay, vítá návštěvníky klášter Aloobari, kde mniši prodávají sikkimské a tibetské suvenýry. Asi nejproslulejším hinduistickým chrámem je Dhirdham Temple hned pod nádražím, který kopíruje slavný Pashupatinath chrám v Katmandu. Nad hotelem Windamere je Observatory Hill, svatý pahorek pro hinduisty i budhisty. Na něm stojí chrám bohyně Kali. Dalším v řadě je barevný klášter Bhutia Busty Gompa, jehož relikviář byl původně umístěn na Observatory Hill.
Pokud chcete navštívit některou z čajových plantáží můžete zkusit Happy Valley Tea Estate, která se nachází 3 km od města. 2 km od města se leží také Himalájský horolezecký institut. Kromě trénování horolezců je k dispozici i muzeum se sbírkami horolezeckého náčiní, ukázkami himalájské flóry a řadou dalších zajímavých věcí. Nedaleko institutu se nachází zoologický park Padmaja Naidu, který mimo jiné domovem pro sibiřské tygry, himalájské černé medvědy a pro pandy. Faunu zdejší oblasti Vám přiblíží i Přírodní historické muzeum které vystavuje zajímavé sbírky zdejší fauny. Pokud se zajímáte o umění, můžete navštívit Uměleckou galerii Ava, 2 km od města na cestě do Ghoomu.
Další zajímavostí je dostihové závodiště Lebong, které se řadí mezi nejmenší a nejvýše položená závodiště světa. Závody se konají především na jaře a na podzim. Pokud Vás zajímá himalájská flóra můžete se vydat do botanické zahrady Llyods, která se pyší i krásnou sbírkou orchidejí. Krásná zahrada Shrubbery, která se nachází na Jawahar Parbat za Raj Bhawan nabízí úchvatné výhledy na pohoří Kanchenjunga a na údolí Kanchenjunga.
10 km od města se nachází Tibetan Refugee self-help centre – místo a útočiště založené roku 1950 pro Tibeťany, kteří doprovázeli DalaiLamu. Nyní v tomto posvátném místě můžete spatřit tibetské řemeslníky, kteří vyrábějí excelentní koberce, výrobky z vlny, dřeva a kůže.
Passenger Ropeway –kabinková lanovka 3km severně od města, v délce 5km, spojuje Darjeeling se Singla Bazaar. Cestou k lanovce (15minut od hlavní zoo) je stanice s chovným programem sněžného leoparda. Ruch v místní zoo chovu neprospíval a tak hlavní chovný program by přenesen sem, kde ve velkém výběhu a klidu chovatelé dosahují, zdá se , dobrých výsledků. V celé oblasti Himaláje, od Kašmíru až na východní cíp, ve výškách nad 3000 m, žije odhadem asi 4000 těchto šelem, které se těžko chovají v zajetí. Program jejich zvláštní ochrany, podobně jako více avizovaný program Tygr, začal právě na tomto místě v 1986, a to s několika páry.
Popularitu Darjeelingu dokládá více jak stovka hotelů a nespočet skromnějších ubytoven. Je to fascinující místo, kde celé dny je možno trávit treky s úchvatnými pohledy na Himalájský masiv, vozit se sedačkovými výtahy nebo smlouvat na pestrých bazarech. Nejlepší je vydat se sem na několikahodinovou spektakulární cestu z údolí proslulým úzkokolejným vláčkem (toy train) , je však třeba mít štěstí, aby fungoval, protože časté sesuvy půdy čas od času znemožňují jeho pravidelný provoz. Tento vláček byl roku 1999 zařazen na seznam UNESCO a pokud jízdu absolvujete jistě na ni nikdy nezapomenete.

Náboženská místa
Buddhistická – klášter Aloobasti - Tenzing Norgay Road, klášter Busty – CR Das Road, klášter Ghoom – Ghoom, klášter Nepali Tamang Buddhist – pod Dharamsala, klášter Samtem Choaling – Hill Cart Road.
Křesťanská – katolický kostel poblíž Bazar Taxi Stand, Kostel severní Indie – poblíž klubu Gymkhana, Mall Road, kostel sv. Kolumba – poblíž nádraží, kostel Jednoty – Gandhi Road
Hinduistická – Bara Thakurbari – Chowk Bazar, chrám Dhirdham – poblíž nádraží, chrám Mahakal – Observatory Hill, Saini Mandir – Sonam Wangel Road, Sree Mandir – JN Mitra Road
Muslimská – Baro masjid – Dr Zakir Hussain Road, Chhoto Masjid – Anjuman.

Okolí města
Bijanbari – 38 km, sjízdná silnice. Toto krásné místo jako stvořené pro pikniky se nachází v nadmořské výšce 762 nedaleko řeky Rangeet.
Kalimpong – 51 km, krásná horská osada usazená mezi kopci a hlubokými údolími leží v nadmořské výšce 1250 m.
Kurseong – 32 km, pěkný turistický resort ležící 1458 m n m.
Majitar – 21 km, cesta sjízdná jeepem Vás dovede ke krásnému místu pro piknik.
Sandakpuhu – 58 km, z tohoto místa můžete pozorovat úchvatné východy slunce.
Jezero Senchal – 10 km, populární místo na pikniky, zásobárna vody pro Darjeeling a jeho okolí
Singla – překrásné místo nedaleko řeky Rangeet. S Darjeelingem je Singla spojena také lanovkou, takže cesta Vám zabere pouhou hodinu.
Takdah – 26 km, místo proslavené pěstováním a šlechtěním orchidejí. Naleznete zde více než 110 druhů orchidejí, z nichž je většina na prodej.

TREKY
*Darjeeling – nanaybhanjang – Tonglu -Sandakphu - Phalut (návrat stejnou cestou) – 160 km
*Darjeeling – Phalut – Ramam – Rimbik – Jhepi – bijanbari – Darjeeling – 153 km
*Darjeeling – Phalut – Ramam – Rimbik – Palmajua – Batasi – Manaybhanjang – Darjeeling – 180 km
Nejlepší dobou na podnikání treků je duben – květen a říjen – listopad. Rezervovat ubytování si můžete v různých chatách
Dak Bungalows v Tonglu Sandakphu a Phalutu, rezervace Deputy Commissioner, dl Fung Department, Darjeeling
Forest Bungalows a Youth Hostel, rezervace Divisional Manager Forest Development Corpopration, Darjeeling
Rezervace je poměrně důležitá. Domky jsou vybaveny základními potřebami pro vaření, ložní prádlo, spacáky, svíčky, jídlo...si musíte přinést vlastní. Najmout si můžete nosiče.

Nákupy
Jako suvenýr si můžete odvést místní ručně tkané koberce, výrobky ze dřeva, kůže a vlny.....Zakoupit je můžete v Chowrasta, Laden La Road, market Square, Nb Singh Road, Nehru Road. Asi 2 km od města na cestě do Ghoomu se nachází umělecká galerie Ava. Zde se prodávají ručně vyráběné výrobky, hedvábné tkaniny ze západního Bengálska a mnoho dalších zajímavých předmětů.
Festivaly
Nový rok, Lepcha/Bhutia (leden) – slaví se první týden v lednu během maker Sankranti u řeky Teesta
Tibetský nový rok Losar (únor) – barevný tibetský lidový festival se koná v různých klášterech
Durga Puja/Dussehra (září-říjen) –uctívána je bohyně Durga a její obrazy jsou ponořené do vody, poté co byly neseny v barevném průvodu.


Průvodci a mapy


Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz