Dovolená Indie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Západní Bengálsko

Obecké informace-->KalkataDarjeelingKalimpongDalší zajímavosti Bengálska
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Původní hlavní město Britské Indie do 1911. Asi proto, že tady příliš doutnalo centrum boje za nezávislost, bylo hlavní město přeneseno do Delhi. Právě Kalkata a celé Bengálsko vůbec trpěly společně s Pandžábem nejvíc po rozdělení Britské Indie. Na těchto dvou místech se nejvíce střetávaly zájmy hinduistů a muslimů, které přetekly do krvavých dlouhotrvajících konfliktů. Hordy utečenců zaplavovaly Kalkatu, a ta dlouho měla pověst města hrůzy. Právě v tomto městě utrpení se zrodilo dílo Matky Terezy, dílo pomoci a solidarity s ubohými a slabými.
Kalkata město lásky a vášně, žalu a beznaděje, snů a nadějí, chudoby a špíny, velkoleposti a pýchy. Kalkata je neúprosná a nespoutaná, hemží se životem a tradicemi – změť nálad, stylů, kultur, politiky, průmyslu a obchodu.
Před více než 300 lety založil malou osadu na břehu Gangy britský obchodník Job Charnock. Rychle se rozrůstala a za nedlouho se stala centrem obchodu. Výnosným obchodem se stala lichva a do dění státu také neustále zasahovala britská Východoindická společnosti. Konec vlády Nawabiho byla spečetěna v bitvě u Plassey. Vlády se ujali Angličané a udrželi si ji více než 250 let. Od té doby co se Kalkata vymanila z britské nadvlády prošla mnoha změnami, vyrostla v město kontrastů, které se vidí málokde na světě. Ve městě je na co se dívat. Miliony lidí přicházejí aby objevili Maidan, srdce Kalkaty. Nedá se přesně popsat, co je na Kalkatě tak fascinující, ale říká se, že kde zde jednou bydlel, nemůže už žít jinde na světě...
Kalkata má přes 14 milionů obyvatel a nachází se 6 m n m. Teploty se zde pohybují od 42 v létě po 10 C v zimě. Nejvíce prší od června do srpna. Navštívit město můžete během celého roku.

Spojení a doprava
Letecky je Kalkata spojena s městy jako je Bombaj, Delhi, Chennai, Patna, Ahmedabad, Port Blair, Ranchi, Lucknow, Varanasi, Gorakhpur, Visakhapatnam, Bhubaneswar, Bangalore, Hyderabad, Nagpur, Silchar, Imphal, Guwahati, Agartala, Bagdogra, Lilabari, Jorhat, Dibrugarh.....Řím, Londýn, Tokio, Bangkok, Hong Kong, Dubai, New York, Osaka, Moskva, Kathmandu, Dhaka.
Železnice Kalkata je propojena sítí Eastern Railways s městy na těchto trasách: Delhi-Kalka, Howrah-Amritsar, Bombaj – Allahabad, Poorva Express přes Patna – Varanasi, Rajdhani Express přes Gaya, dále South Eastern Railways : Madras, Bombaj přes Nagpur, Gitanjali Express, Coromandel Express přes Cuttack, Tata Steel Express, Ranchi hatia Express, Puri Express via Cuttack, Darjeeling, Kanchenjunga Express, Jammu Tawi Express.
Bus společnost Calcutta State Transport Corporation (CSTC) provozuje autobusové linky do mnoha míst v zemi.
Autem silniční síť vede do měst jako je Bhubanneswar, Bodh Gaya, Darjeeling, Digha, Gangtok, Gopalpur, Guwahati, Hazaribagh, Kathmandu, Konark, Nalanda, Patna, Santiniketan, Siliguri, Varanasi, Vishnupur, nebo Ranchi.
Místní doprava: fungují zde státní autobusy, soukromé autobusy, mini busy, CTC, železnice, taxi (žlutočerné jezdní pouze po území města, žluté Vás dovezou kamkoliv), metro, tramvaje, tříkolky, rikši nebo dálkové autobusy.

Zajímavosti města
Imperiální centrum Maidan, jakési velké náměstí a park zároveň, které svou rozlohou v délce 3km a šířce 1km funguje jako plíce města s řadou pozoruhodností. Především je to pevnost Fort William, po bitvě u Plassey, roku 1758, se britská Východoindická obchodní společnost rozhodla přemístit originální pevnost William, aby byla uchráněna podobným útokům. Stavba pevnosti začala roku 1758 a dokončena byla roku 1781. Působí sice mohutně zvenčí, je možno si ji prohlédnout, ale není předmětem zvláštního turistického významu. Byla pojmenována podle krále Williama III. V pevnosti se dnes nachází kostel, trh, pošta, kino, bazén, stadion pro box, fotbal a střelbu. Při stavbě pevnosti byly okolní lesy vykáceny, aby nebránily dobrému výhledu při střelbě z děl. Dnes se této obrovské ploše říká právě Maidan. Je ideálním místem pro ranní procházky a můžete si zde odpočinout od ruchu velkoměsta.
Na druhé straně od řeky Hooghly je hlavní obchodní ulice Chowringhee a pokud se vám podaří zabočit do správné příčné ulice, dostanete se na New market, pulsující trh a bazar se vším možným. Když se vám to nepodaří, tak se zeptejte, to tržiště totiž stojí za to. Otrlí turisté srazí nejprve cenu suvenýru alespoň na polovinu, aby pak odešli a nechali se chytat náhončími. Nechají se přivézt zpátky a teprve po delší slevě kývnou na koupi. Jinak vás zde pěkně oberou. Maidan je místem, kde se pasou krávy, vedou se diskuse jako v Hyde Parku, po ránu se zde cvičí joga a pak se hraje kriket. Na severním konci stojí sloup mučedníků Shalid Minar, 48m vysoký, postavený na počest vítězství v nepálské válce v letech 1814-16. Na druhé straně je opravdová dominanta Kalkaty, Victoria Memorial, fantastický vzpomínkový památník na Britskou říši, který nemá v Indii obdoby. Obrovská stavba z bílého mramoru se sbírkami, obrazy atd. na koloniální éru stojí za prohlídku. Kousek dál stojí Birla Planetarium a průmyslové a technické muzeum, jedno z největších na světě. Kalkata má řadu muzeí a galerií, z nichž lze doporučit např. etnografické Asutosh Musem při kalkatské universitě se sbírkami bengálského lidového umění. Muzeum Gurusaday vystavuje sbírky lidového umění a předmětů. Obdivovat zde můžete svitkové malby, vyšívané textilie z odlehlých oblastí Bengálska, deky a keramiku. Nachází se na Diamond Harbour Road. Dětské muzeum Nehru vystavuje miniatury představující scény z Ramajany a Mahabharaty. Popisky jsou i v angličtině. Akademie výtvarného umění hostí i Bengálské divadlo. Sbírky zahrnují bengálské a indické miniatury, textil a nádherná sárí. V 361/B Rabindra Sarani můžete navštívit Akademii indických mincí.
Saint Paul´s Cathedral z r.1847 stojící na jižním konci Maidanu patří mezi první významné kostely v Indii. Chrám bohyně Kali je důležitým poutním místem. Byl postaven na místě původního chrámu roku 1809. Podle pověsti, když mrtvola ženy Šivy byla rozřezána, na místo chrámu spadl jeden její prst. Kali představuje destruktivní společnici Šivy a vyžaduje denní oběti. Proto každý den jsou zde podřezávány ovce, aby nasytily její žízeň po krvi. Přicházejí sem chudáci za porcí rýží. Od vás jako od turisty za hrsku rýže se však bude očekávat dar něco mezi 100 až 1000Rs. Nakonec se ale spokojí, když jim dáte 10 rupií. Chrám se pyšní krásným nádvořím s 12 sochami věnovanými Šivovi. Nemocnice matky Terezy pro umírající v nouzi je hned vedle chrámu. Naproti přes řeku se nachází misie Belur Math založená Swami Vivekanandem. Indický filosof Ramkrishna, který hlásal jednotu a spojení všech náboženství zemřel roku 1897 a jeho následovník Vivekanand založil tuto organizaci, která by šířila jeho myšlení. Organizace má pobočny po celém světě. Hlavní sídlo je právě v Belur Math. Architektura budovy je velmi zajímavá. Z každého úhlu pohledu vypadá jako chrám, mešita nebo kostel, záleží na tom jak se na stavbu díváte.
Severně od BBD Bagh se nachází posvátné muslimské místo – mešita Nakhoda. Byla postavena roku 1926 a její kapacita je 10 000 osob. Mešita z červeného pískovce má dva 46 m vysoké minarety a cibulovitou zářivě vymalovanou kupoli. U mešity si můžete každý den kromě neděle koupit attar, parfém vyráběný z esenciálních olejů květin.
Howrah Bridge, most přes řeku Hooghly je skvělým inženýrským dílem připomínajícím Harbour Bridge v Sydney. Jeho jediný odvážný oblouk se klene přes řeku v délce 450m bez pylonů. Toto je asi nejživější most na světě, přes který denně přeleze nebo přejede 100.000 kusů vozidel, rikšů a lidí v jednom chumlu. Most spojuje železniční stanici s a průmyslové město Howrah s Kalkatou. Byl otevřen roku 1943 jako železniční most a dnes je nejfrekventovanějším mostem na světě. Je zde osmi proudová silnice a 2 cesty pro pěší. Tento most a nedaleké nádraží, to je Indie pro kameramana ve své nejrealističtější podobě. Ještě to chce na skok do džinistického chrámu Pareshnath v severovýchodní části, který je jednou pitoreskní směsicí zrcadel, skleněné mozaiky a barevných kamenů. Je zasvěcen desátému ze 24 džinistických učitelů.
Po všech dojmech přišel čas na klidnější chvíle v botanické zahradě o rozloze 109 ha, založené v r.1786, kde se vypěstoval první čaj přenesený posléze do Assamu a Darjeelingu. Pozornost zde poutá například druhý největší a 200 let starý strom banian, který pokrývá svým rozvinutým kmenovím plochu s obvodem 400m. Tato zahrada je pravděpodobně nejhezčí a nejdůležitější zahradou v Indii s mnoha druhy fauny a flóry. Zahrada ležící na březích řeky Hooghly je známá sezónními výstavami květin a dalšími výstavami. Neméně zajímavá je i místní Alipore Zoo rozkládající se na 45 akrech, která je největší v zemi. Byla založena roku 1876 a je jednou z nejstarších Zoo v Indii. Žije zde mnoho zvířat z celého světa. Velkou atrakcí je bílý tygr z Rewa. Poblíž Zoo se nachází Akvárium. Zde si můžete prohlédnout tropické sladkovodní ryby i mořské dravce. Zoo disponuje i zajímavým pavilónem hmyzu a hadů. Obdivovat můžete třeba královskou kobru nebo krokodýly.
V Kalkatě se etablovalo Britské impérium se vším všudy, tedy i s golfem. Skvělý královský golfový klub v Tollygunge založený 1829 je nejstarším golfovým klubem na světě kromě Anglie.
Pokud se chcete pobavit můžete navštívit park NICCO, což je první zábavní park Kalkaty, 9 km od města nebo Vědecké město, oblast pro poznání a dobrodružství. Naleznete zde vesmírné divadlo, oživlé dinosaury, vodní svět, svět hmyzu a plazů, voliéry, vzdělávací centrum, svět motýlů, hudební fontánu, haly pro semináře a další pozoruhodnosti.

Okolí města
Chandernagore – 39 km, bývalá francouzská kolonie, malebné město ležící na březích Hooghly s kostely, hřbitovy, které připomínají minulost francouzské vlády. Velmi navštěvované jsou i chrámy Bhubaneswari a Nandadulal
Digha – 185 km, jedna z krásných indických pláží se nachází právě zde. Je velmi populární mezi místními obyvateli. Lemuje ji široká pláž se zlatavým pískem a je velmi bezpečná ke koupání. Je lemována rybářskými chýšemi. Je zde možnost ubytování.
Darjeeling a Kurseong – považovaný za jednu z nejhezčích horských osad, Darjeeling leží cca 35 km od Kurseongu, země bílých orchidejí.
Kalimpong – známý resort a turistické místo.
Mayapur – 134 km, hlavní stan ISKCON se nachází nedaleko Nabadwipu starého hlavního města Bengálska. Naleznete tu chrámy věnované Sri Gouranga.
Murshidabad – 221 km, do tohoto historického města se můžete dostat po silnici nebo použít železnici. Prohlédnout si můžete mešity hazarduari, Khosbagh, Katra, palác Jafargunj nebo Mir Jafar a chrám Jagat Seth.
Mirik – nová horská osada poblíž Darjeelingu s krásnými výhledy na Kanchenjunga.
Santiniketan – toto mírumilovné místo bylo poustevnou založenou roku 1863. V roce 1901 ji její zakladatel Maharshi Devendra Nath Tagore přeměnil v otevřenou školu, která měla velký úspěch a brzy se stara místem, kde se střetávaly, v dychtivé snaze po vědění, kultury východu a západu.
Rezervace divoké zvěře Sunderbans – nachází se v části největší říční delty světa a svojí částí zasahuje až do Bangladéše. Tvoří ji většinou mangrovníková bažina o rozloze 2.585km2 zapsaná do světového dědictví (World Heritage Site) a je součástí projektu Tygr. Zde žije volně asi 250 kusů královských bengálských tygrů. Podmínky na spatření tygra jsou zde však menší než jinde a to v důsledku zdejšího specifického prostředí. Má se za to, že tygři zde ročně zabijí asi 20 lidí. U tygra je menší pravděpodobnost, že zaútočí, když má pocit, že je pozorován.. Proto zdejší rybáři a sběrači medu si na záda zavěšují podobizny obličeje, aby se vyhnuli nečekanému útoku. Po frenetické Kalkatě je tato rezervace balzámem na duši. Zajímavé jsou především Chamta a ostrov Lothian. Sunderbans je světově největší porost lesů nacházející se v deltě řeky.V návštěvním středisku Sajnekhali je krokodýlí a želví farma, bazén se žraloky a odtud se vyjíždí na člunech mezi mangrovníky. Nachází se zde také útočiště ptáků a to především volavek. Nejlepší doba na jejich pozorování je mezi červencem a zářím. Návštěva je vhodnější v organizované skupině než jednotlivě.

Průvodci a mapy


Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz