Dovolená Indie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Sikkim

-->Obecné informaceMěsto GangtokDalší zajímavá místa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Do r.1975 nezávislé, uzavřené a tajemné himalájské království, které dle dohody postoupilo Indii kontrolu nad zahraniční politikou a obranou. Po propuknutí nepokojů však Indie Sikkim anektovala a ten se stal jejím 22. státem. Tento krok vyvolal silný mezinárodní kritický ohlas, po určité době se však situace začala uklidňovat, zřejmě i z důvodu indických investic do infrastruktury a ekonomického rozvoje. Určitou motivaci v tom nepochybně hrála a hraje dlouhá hranice s Tibetem a obavy z čínské expanze v himalájské oblasti. V referendu 1975 se totiž údajně většina obyvatelstva přiklonila k unii s Čínou. Poslední vládce (chogyal), který zdědil trůn v r.1963, chtěl konzervativním způsobem kráčet ve šlépějích svého otce, ale po demonstracích obyvatelstva (75% Nepálců) nakonec neviděl jiné východisko než požádat Indii, aby převzala správu země.
Sikkim je jakýmsi malým a tajemnějším Nepálem. Udivuje krásami hor a terénem stvořeným pro treking, flórou i faunou, jakož i budhistickými kláštery. Jeho nadmořská výška se pohybuje od 300 do 8540 metrů nad mořem. Obydlené oblasti jsou ale jen do nadmořské výšky 2100 m. I když některé oblasti nejsou ještě zpřístupněny a pro návštěvu se požaduje povolení (lehce dosažitelné), situace se liberalizuje a Sikkim má šanci se stát jednou z indických perel turismu.
Sikkim je rozdělen do čtyř oblastí a každá oblast se dále dělí na dvě další jednotky. Největší část Sikkimu leží severozápadním směrem. Naleznete zde třetí nejvyšší horu světa – Kanchenjunga (8598 m). Zasněžené vrcholky Kanchenjunga vypadají úchvatně a tvoří jej například hory Kumbha Karna (7711), Pendem (6706), Narsingh (5825), Kabru Dome (6545) a další. Na východní straně Kanchenjunga se nachází mnoho ledovců. Největším z nich je Zemu, který je kolébkou řeky Teesta. Mezi její největší přítoky patří Zemu, Lachung, Rangyong, Dikchu, Rongli, Rangpo a Rangit. V Sikkimu žijí tři hlavní etnika – Nepálci, Bhútánci a Lepchas. Hlavním jazykem je nepálština, ačkoliv angličtina je jazykem úředním. Původními obyvateli oblasti jsou Lepcha. V porovnání s ostatními etniky, Lepcha stále ještě dodržují staré tradice. Nejvíce je obydlená východní oblast.

Nachází se ve východních Himalájích a jeho délka ze severu na jih je 114 km a z východu na západ 64 km. Ze severu je obklopen Tibetskou plošinou, z východu údolím Chumbi a královstvím Bhután, na jihu oblastí Darjeeling, která je součástí indického státu Západní Bengálsko a na západě královstvím Nepál. Je to opravdu horský stát a je téměř nemožné zde nají rovinu. Severní část státu je složena z příkrých srázů a kromě údolí Lachen a Lachung je neobydlená. Jižní Sikkim je rovinatější a nižší. Je také více zemědělsky využíván, což je způsobeno i dobrým zavodňovacím systémem. Velká část státu je pokryta starými horninami. Severní, východní a západní část je tvořena z pevných hornin, zatímco centrální a jižní z měkkých břidlicovitých hornin. Řeky Rangeet a Tista, tekoucí ze severu na jih, tvoří hlavní zavodňovací a odvodňovací systém. Údolí, která jsou vytvořena těmito řekami jsou velmi hluboká. Naleznete zde také více než 180 jezer, které se nacházejí v různých nadmořských výškách a také mnoho horkých léčivých pramenů – Phur-Cha, Ralang Sachu, Yumthang, Momay a další.
Klima a srážky
Klima se zhruba rozděluje na tropické a horské. Po většinu roku je zde zima a vlhko, prší každý měsíc. První monzunové deště se vyskytují v dubnu a květnu a hlavní monzun (jihozápadní) přichází na konci května a trvá do října. Nejméně prší v Thangu a nejvíce v Gangtoku. Podle statistik se zde nacházejí dvě oblasti, které obdrží nejvíce srážek. Je to jihovýchodní část, která zahrnuje Mangan, Sighik, Dikchu, Gangtok, Rongli atd. Jihozápadní oblast zahrnuje Hilley. Mezi těmito dvěma oblastmi, v regionu Namchi, prší méně, téměř o polovinu. V severozápadní části Sikkimu je oblast kde prší nejméně. Zde se nacházejí především sněhem pokryté vrcholky hor. Nejdeštivějším měsícem je červenec. Intenzita jihozápadní monzunové sezóny klesá od jihu na sever.
Teplota v nižších horských oblastech se pohybuje od 1 stupně Celsia do 10 stupňů Celsia. Nejvyšší teploty jsou během července a srpna, nejnižší v prosinci a lednu. Od května do září je velmi častá mlha.

Doprava a nákupy
Nejbližší letiště je v Bagdogra (124 km). Nejbližší železniční stanice je v Siliguri (114 km) a v Jalpaiguri (125 km). Poměrně kvalitní silnice spojují Gangtok s Siliguri (114 km), Kalkatou (725 km), Darjeelingem (139 km) a Guwahati (589 km). Pravidelné autobusové linky jezdí mezi Gangtokem a Bagdogrou, Darjeelingem, Kalimpongem, Siliguri a Kalkatou.

Hlavními nákupními zónami je Starý trh, Nový trh a trh Lal. Zde najdete obchody s různým zbožím. Turisté zde mohou zakoupit krásné oblečení, dřevěný nábytek, výrobky domorodých kmenů, koberce nebo výrobky z bambusu. Pro milovníky ručně vyráběných dekorativních předmětů je Gangtok rájem.
Festivaly
Durga Puja/Dussehra (říjen-listopad) – na počest bohyně Gurga jsou její obrazy rozvěšeny po celém města a po 4 dny uctívány. Poslední den se obrazy nesou v průvodu a ponoří do řeky. Dussehra symbolizuje vítězství dobra nad zlem.
Pong Labsol (prosinec) – mniši a lámové nosí tradiční masky a tančí po celém městě.


Průvodci a mapy


Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz