Dovolená Indie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Indie - navigace  
zájezdy Indie Hotely a ubytování Indie
Last minute Indie Informace Indie
Víza Indie Fotogalerie Indie
Mapy a průvodce Indie Recenze hotelů Indie
Diskuze Indie  Indie

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet? --> Kalendář zajímavých akcí

Zajímavé přírodní úkazy-->Zajímavé kulturní a společenské akceZajímavé sportovní akce
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Indie je festivaly a podobnými akcemi tradičně bohatá a dá se říci i posedlá, a to nejen celý rok, ale každý den se někde něco koná, a to z nejrůznějších důvodů, ať už se to týká mytologie, vítězných bitev, úrody, uctívání zvířat, přírodních úkazů či historických výročí.
Leden
Republic Day (V celé Indii)
Státní svátek 26.ledna je dnem, kdy Indie vznikla jako republika v roce 1950. Nejsilněji se slaví v hlavním městě Delhi mohutnou vojenskou přehlídkou.
Delhi - velkolepý průvod po hlavní ulici města Delhi, Rajpath, připomíná den, kdy se Indie stala republikou. Pochodující vojáci, kapely, tanky, ozdobení velbloudi, lidoví tanečníci, školní děti, barevné lodě, průvody slonů a přehlídky letectva, to je jen zlomek toho co můžete spatřit při konání tohoto barevného festivalu. Jedná se o jednu z nejvýznamějších slavností v roce.
Makar Sakranti (Maharashtra, Karnataka, Andhra Pradesh)
Je oslavou jara, každý den je okamžikem dobré vůle a přátelství. Rozdávají se sezamová zrnka a kousky sladkostí, ženy si oblékají nová sárí a pořádají se „sešlosti“.
Lohri (Pandžáb)
Na severu se Makar Sakranti nyzývá Lohri, což připadá na 14.ledna každý rok, kdy kousavá zima a chlad začínají ustupovat. Lidé se scházejí kolem ohně, do kterého hází sladkosti a rýžové a kukuřičné vločky.
Pongal (Tamil Nadu, Andhra Pradesh)
Tak se nazývá Makar Sakranti na jihu. Je oslavou úrody a koná se 4 dny. Uvaří se hrnec pongalu, což je směs rýže, cukru a mléka, která se považuje za symbol prosperity a hojnosti. Třetí den se umývá, ozdobí a někdy i pomaluje dobytek a pak se mu podává tento pongal. V Madurai, Tiruchirapali a Tanjore se pořádají býčí zápasy Jellikattu. Svazky bankovek jsou připevňovány k rohům a soutěžící se je pak snaží sejmout z rohů.
Thai Pusam (Tamil Nadu)
Festival se koná v chrámech zasvěcených bohům Kartikeya nebo Mariamman, kde škarpy jsou vyloženy žhavými uhlíky a věřící po nich přecházejí. Ti, jejichž víra je opravdová, přejdou uhlíky bez následků.
Float Festival (Festival plavení ikon, Tamil Nadu)
Slaví se v Madurai, kdy vyzdobené ikony boha Sundaresa a bohyně Meenakshi se nesou v procesí z chrámu Meenakshi a položí se na prám v nádrži, na kterém se nechají plout obloženy květinami a hořícími svíčkami.
National Kite Festival (Národní festival draků, Gudžarát)
Začátkem jara se mění i směr vanutí větrů, a to se oslavuje tisíci barevnými draky vypuštěnými do oblak. Mladíci soutěží o přízeň přihlížejících v soutěži o nejlepšího draka.
Kerala Village Fair (Vesnický svátek v Kerale)
Slaměné vesnické domky jsou pokryty ozdobami po dobu 10 dnů a prostranství kolem jsou místem lidových tanců a zpěvů.
Bikaner Festival
Je přehlídkou barevně vyšňořených velbloudů, pořádají se soutěže se zapojením velbloudů, kolem zní hudba lidových nástrojů.
Pattadakal Dance Festival (Karnataka)
Taneční festival v Pattadakal.
Id-ul-Fittr ( v celé Indii)
Oslavuje se konec Ramadánu, muslimského postního svátku, pokud z hlediska data vyjde na leden, jinak se oslavuje kdy skutečně skončí. Je důvodem k hodování a veselí.
Vasant Panchami (Severní Indie a Západní Bengálsko)
Je ceremoniálním vítáním jara. Lidé se slavnostně oblékají, zpívají a veselí se. V Západním Bengálsku se uctívá Saraswati, bohyně moudrosti.

Únor
Mahashivratri (v celé Indii)
Celou noc se uctívá Šiva a věřící se celou noc modlí. Speciální slavnost se koná ve vybraných chrámech zasvěcených Šivovi ve Varanasi, Kalahasti (Andhra Pradesh) a Chidambaran. (Tamil Nadu)
Desert Festival (pouštní festival Jaisalmer, Radžastan)
Je třídenní extragavantní oslavou barev za všudypřítomné hudby, veselí a ohňových tanců, kdy muži soutěží o nejlepší turban.
Goa Carnival (Karneval v Goe)
Celé 3 dny a noci přebírá do své moci enklávu Goa legendární král Momo a ulice města ožijí barevným a bujarým veselím.
Nagaur Fair (Nagaur, Radžastan)
Tato dobytčí slavnost (cattle fair) začíná velkým trhem, kde se obchoduje koňmi, velbloudy a býky. Poté, co obchody skončí a den se blíží ke konci, pořádají se soutěže a hry včetně závodů velbloudů.
International Yoga Week (mezinárodní týden jogy, Rishikesh, Uttarpradesh)
Je organizován turistickým centrem Uttarpradeshe, které pořádá konference, přednášky a praktické ukázky na řece Ganga.
Surajkund Crafts Mela (veletrh uměleckých řemesel a suvenýrů, New Delhi)
Pořádá se každoročně za účelem propagace a podpory tradiční výroby suvenýrů. – populární festival řemesel se koná v Sauraj Kund, 15 km od Delhi a je doplněn lidovými tanci, hudbnou a ochutnávkami kuchyně z různých států.
Elephanta Festival (Ostrov Elephanta, Bombaj)
Koná se v blízkosti známých sloních jeskyní, je hudebním a tanečním festivalem, který celý ostrov přemění v jedno velké auditorium.
Deccan Festival (Hyderabad, Andhra Pradesh)
Na pořadu jsou kulturní programy, jejichž součástí je přehlídka perel a speciálních náramků vyráběných v Hyderabadu.
Taj Mahostav (Agra, Uttarpradesh)
Trvá 10 dní, kdy na velkém podiu se vystavují nejlepší umělecké výrobky a při tom se konají představení klasických tanců, poezie a hudby a ve městě se předvádějí sloní a velbloudí procesí s různými hrami a soutěžemi.
Chapchar Kut (Mizoram)
Oslavuje se příchod jara, a to je příležitost pro tance, hudbu a hodování.
Island Tourism Festival (Ostrovní turistický festival, Port Blair, Andamany a Nikobary)
Desetidenní festival tance, divadelních představení a hudby. Vystavují se umělecké předměty a suvenýry, festival je bohatě dekorován produkty mořské fauny a flóry. Pořádají se soutěže ve vodních sportech.
Zahradní turistický festival (únor, Delhi) – koná se v zahradách Talkotora. Každoroční zahradnicko-kulturní přehlídka květin, exotických rostlin, kulturních akcí atd...

Březen
Holi (Po celé Indii)
Ohlašuje konec zimy a začátek jara. Lidé se shromažďují noc před úplňkem a zapalují slavnostní ohně, aby spálili staré listí a větve. Stříkají a házejí po sobě barvy a barevný prášek, přičemž svátek je cizincům populárně vysvětlován jako svátek barev. Je to jeden z nejbujnějších hinduistických svátků v roce a barvy nikoho nešetří, takže se nedoporučuje zdržovat se venku v dražším oblečení.
Gangaur (Radžastan)
Festival je na počest Gauri, formy zjevení bohyně Parvati a trvá 18 dnů. Slaví jej dívky a vdané ženy. Toto je také vhodný den pro mladé lidi, aby si vybrali své životní partnery. Konají se barvité průvody s účastí hudebních kapel.
Ramnavani (V celé Indii)
Narozeniny Rámy, hrdiny slavného eposu Ramajána, slavnosti probíhají s velkým nadšením. Chrámy jsou vyzdobeny, náboženské slavnosti jsou v plném běhu a epos Ramajána se cituje na veřejných prostranstvích po dobu 10 dnů.
Elephant Festival (Sloní festival, Jaipur, Radžastán)
Festival začíná velkým procesím slonů, velbloudů a koní a za ním následují lidoví tanečníci. Středem pozornosti jsou závody slonů a hraje se sloní polo. Vyvrcholením je přetahování na laně mezi muži a slony.
Hoysala Mahotsava (Karnataka)
Jedná se o taneční festival v chrámech z dynastie Hoysala v Beluru a Halebidu.
Ellora Festival ( jeskyně Ellora, Maharashtra)
Taneční a hudební festival v prostředí skvělých a historicky cenných jeskyní.
Khajuraho Dance Festival (Khajuraho, Madhya Pradesh)
Festival klasických tanců trvající týden na místě chrámů postavených za dynastie Chandella.

Duben
Velký pátek (V celé Indii)
Slaví křesťané.
Baisakhi (Pandžáb)
Slaví se s velkou horlivostí. Na tento den Guru (Učitel) Gobind Singh založil sikhské bratrstvo Khaisa. V průvodu se nese svatá kniha sikhů Granth Sahib, na čele průvodu je 5 starších představitelů sikhů, kteří zastupují někdejších 5 hlavních vůdců-učitelů. Sikhové hodují a propukají v nevázané veselí. V Kerale se festival nazývá Vishu. Na odiv se ukazují nejlepší výsledky z úrody obilí a ovoce, za ranního úsvitu se vystavují nové oděvy i peníze, což by později mělo zabezpečit prosperitu na další rok. V Assamu se svátek nazývá Rangali Bihu.
Velikonoce ( V celé Indii)
Křesťané slaví svátek zmrtvýchstání Krista. Symbolizuje nový život a modlitby v kostelích zakončují období truchlení.
Mahavir Jayanti ( V celé Indii)
Slaví se výročí narození Mahaviry, 24tého učitele (Tirthankara) džinistů, zakladatele džinismu. Slaví jen komunity džinistů. Pořádají se přednášky jak jít správnou cestou víry. Džinisté meditují a modlí se.
Gudi Padva (Maharashtra, Andhra Pradesh a Karnataka)
V těchto státech se slaví Nový rok. Transparenty se symboly swastiky slavnostně ohlašují vítězství a radost.
Pooram (Trichur, Kerala)
Na začátku dubna obyvatelé Keraly začínají hledat nejlepší slony ve svém státě. Každý chrám v Kerale vysílá průvod okrášlených slonů do Trichuru za účelem účasti na festivalu Pooram. Za zvuků bubnů a následných fanfár jsou sloni seřazeni ve skupinách a očekává se výsledek.
Buddha Purnina ( Severní Indie)
Tento festival oslavuje narození Buddhy V tento den Buddha docílil nirvány a osvobodil se od cyklů znovuzrození.
Mewar Festival (Radžastan)
Oslavuje se v Udaipuru vítáním jara. Průvod barevně oděných žen nese podobizny bohyně Gauri k jezeru Pichola. Slavnosti sestávají z veselých popěvků, tanců, emocionálních hudebních vystoupení a ohňostrojů.
Muharram (V celé Indii)
Jedná se spíše o smutný svátek, kdy muslimové (zvláště šíitové) vzpomínají mučednické smrti Imama Hussaina, synovce Mohameda.
Zvláštní atmosféra provází svátek v Hospetu, ve středu státu Karnataka, kam se sjedou fakírové, kteří celý den a noc přecházejí bosky rozžhavené uhlíky.
Květen
Milad-un-Nabi (v celé Indii)
Muslimové oslavují narození svého proroka Mohameda ( v r.2002 připadá na 25.5. zatímco v r.2001 připadl na 4.6. – s ohledem na náš kalendář se jedná o pohyblivé datum jako např. u Ramadánu a řadě jiných, v tomto případě muslimských svátků

Červen
Ganga Dussehra (Uttarpradesh)
V tento den podle legend sestoupila k člověku řeka Ganga. Silně věřící se dotýkají řeky, koupou se v ní a berou si její bahno domů, aby jej tam dále uctívali.
Hemis Festival (Jammu a Kašmír)
Oslavuje se v Hemis a připomíná se výročí narození gura – učitele sikhů Padmasambhava. Tance probíhají v lidových maskách za doprovodu hudby z cimbálu, bubnů a dlouhých horských rohů. Vystavují se nejlepší místní výrobky.

Červenec
Rathyatra (Orisa)
Velký festival na paměť starověkých vozů, na kterých bohové táhli do bojů. Místem oslav je chrám Jagannath v Puri. Za tímto účelem jsou vyrobeny vozy velkých rozměrů, které jsou hlavním artiklem oslav. Připomíná se cesta Krišny z Gokulu do Mathury. Podobizny boha vesmíru Jagannatha, který je inkarnací boha Višnu, jeho bratra a sestry, jsou z chrámu vezeny respektive taženy davy poutníků na těchto alegorických vozech do zahradního chrámu vzdáleného 1km. Hlavní vůz je 14 m vysoký a pohybuje se na 16 kolech, každé má průměr 2 m. Tam si idoly týden odpočinou a pak jsou taženy zpět.
Guru Punima (Po celé Indii)
Jedná se o speciální bohoslužby věnované všem učitelům-svatým vykladačům. Hlavním objektem je Rishi Vyasa, autor velkého eposu Mahabharata. Studenti projevují respekt svým učitelům a dávají jim dárky.
Mezinárodní festival Mango (červenec, Delhi) – festival je věnován nejoblíbenějšímu indickému ovoci – mangu.

Srpen
Janmashtami (Po celé Indii)
Oslavuje se narození Krišny, a to s velkou intenzitou. Modlitby trvají celou noc a při tom se hrají a zpívají náboženské písně. Zobrazují se scény z ranného života Krišny. Ve státě Maharashtra se zavěšují hliněné nádoby naplněné speciálním tvarohem na lana vysoko nad ulici a mladíci si stoupají na ramena, aby vytvořili pyramidy z těl a ten nejvyšší se zmocnil nádoby.
Independence day (den nezávislosti, v celé Indii)
Připadá na 15.srpen, kdy Indie získala nezávislost v r.1947. Ministerský předseda pronese řeč k národu z hradeb červené pevnosti v Delhi.
Ganesh Chaturthi (Maharashtra, Tamil Nadu, Andhra Pradesh, Karnataka)
Festival je zasvěcen narozeninám bohovi Ganeshovi, který má sloní hlavu a je symbolem dobrých začátků. Tisíce hliněných idolů tohoto boha ve všech možných velikostech a provedení jsou uctívány ve společenstvích hinduistů a doma v průběhu jednoho až deseti dnů. Tyto podobizny jsou nakonec vyneseny ven a ceremoniálně za zvuků bubnů a zvonů vhozeny do řek a potoků.
Onam (Kerala)
Je oslavným festivalem úrody, kdy se vítá duch krále Mahabali z věčného exilu. Ve městě Trichur se pořádá průvod nádherně vystrojených slonů. Ve městě Shoranur tance Kathakali navozují atmosféru s příběhy hrdinů a ctnostných dívek z velkých eposů. Druhý den oslav je každý dům slavnostně vyzdoben a osvětlen. Jednou z hlavních atrakcí je závod dlouhých speciálně a ozdobně upravených veslic-hadích člunů na jezeře Vembanad, kdy v každé veslici pádluje až 100 veslařů. Pro velký úspěch u turistů se závody opakují v lednu. Ladné keralské dívky večer předvádějí tanec Kyekottikali (tleská se přitom rukama) kolem tradičních bronzových lamp.
Nag Panchami (Západní Bengálsko, Maharashtra, jižní Indie)
Tento hinduistický festival je věnován Anantě, hadovi, v jehož svinutém těle Višnu odpočíval. Hadi se oslavují jako symbol mužské síly, energie a prosperity. Předpokládá se, že mají sílu nad monzuny a chrání dům před zlem. Ve státě Maharashtra hadí muži chodí od domu k domu s košíky s kobrami, předvádějí své kousky a přitom žádají almužnu pro sebe a potravu pro hady. Ženy nabízejí mléko a vařenou rýži.
Rakshabandham (Severní Indie)
Toto je hinduistický svátek, kdy bratři projevují náklonnost ke svým sestrám a upevňují se vztahy sourozenců. Sestry uvazují barevné amulety na zápěstí bratrů, kteří na oplátku jim slibují ochranu a dávají jim dárky.

Září
Tarnetar Mela (Saurashtra, Gudžarát)
Festival je ve skutečnosti jakýmsi seznamovacím trhem za účelem sňatku pro místní kmeny Kolis, Bharwads a Rabaris. Přitom se prodávají tradiční obleky, šperky a nádherné deštníky „chhatris“. Festival doprovázejí lidové tance jako je garba, ras a haro.

Říjen
Navratri (V celé Indii)
Veselé svátky, kdy po dobu 9 dnů se imitují veselé scény z eposu Ramajána a ze života Rámy.
Phoolwalon ki sair (říjen, Delhi) – velkolepý festival prodejců květin se koná již od 16. století. Nádherné květinové vějíře se představují v průvodu a jsou posvěceny ve svatyni Sufi Saint Kwaja Yutbuddin Bakhtiyar Kaki a v hinduistickém chrámu v Jogmaya
Durga Puja (Západní Bengálsko)
Probíhá ve stejnou dobu jako Navratri. Navštěvují se rodiny za účelem hodování a veselí, což probíhá i v rámci vesnických komunit. Na den nazývaný Bijoy idoly bohů a bohyň se nesou v průvodu, aby byly vhozeny do řeky nebo do moře.
Dussehra (V celé Indii)
Oslavuje se návrat Rámy domů. Figuríny Ravany, démonického boha zla, kterého ve velké bitvě Ráma porazil, a jeho bratrů, které jsou proloženy zápalnými tyčinkami, jsou na konec zapáleny na oslavu vítězství nad zlem.
Marwar Festival (Jodhpur, Radžastan)
Tento festival je věnován hlavně hudbě a tanci regionu Marwar. Trvá 2 dny a lidoví umělci oživují mýty, legendy a folklorní zvyky oblasti.

Listopad
Sharad Purnima (V celé Indii)
Při festivalu se vzdává hold plodům země a oslavuje se výsledek úrody – žně. Lakshmi, bohyně prosperity, navštěvuje všechny rodiny, aby jim přinesla dobrou budoucnost a štěstí. V průběhu významné noci Kojagiri se podává ledem chlazený a šafránem ochucený mléčný nápoj, který se pije při měsíčním svitu. Nově sklizená rýže se nabízí ceremoniálně bohům a před úplňkem měsíce se zapalují lampy.
Diwali (V celé Indii)
Hinduistické svátky největšího štěstí. Oslavuje se návrat Rámy do Ayodhyai po 14denní nepřítomnosti. Domy jsou vyzdobeny, rozdávají se sladkosti a všude visí tisíce svítících žárovek, aby vyvolávaly atmosféru radosti a ukazovaly Rámovi cestu domů z exilu. Také se uctívá bohyně prosperity Lakshmi, a to velkolepými ohňostroji.
Guru Purab (Severní Indie)
Oslavují se narozeniny guru Nanaka, prvního učitele-vykladače, který je zakladatelem sikhské víry. Veřejně se cituje ze svaté knihy sikhů a součástí oslav je nesení knihy v průvodu a poté se veřejně hoduje.
Ka Pomblang Nongrem (Meghalaya)
5ti denní festival, který se koná každý rok v blízkosti Shillongu a který je příležitostí díkůvzdání za dobrou úrodu a zároveň modlitbou za klid a prosperitu. Příslušníci kmene Khasi se obléknou do tradičních obleků a předvádějí slavné tance Nongkrem.
Sonepur Fair (Sonepur, Bihar)
Toto je největší veletrh s dobytkem v Asii, který se koná ve městě na březích Gangy. Veletrh trvá celý měsíc a provázejí jej různé hry a soutěže.
Pushkar Fair (Pushkar, Radžastán)
Tisíce poutníků dorazí do Pushkaru, aby se vykoupaly v posvátných vodách tamějšího jezera.
Přitom probíhají obchody s dobytkem, pořádají se velbloudí závody a vystavuje se nejrůznější zboží se zaměřením na dobytek jako např. postroje a sedla na velbloudy.
Hampi Festival (Hampi, Karnataka)
Je festivalem tanců a hudby v prostředí velkolepých zbytků chrámů někdejšího největšího hinduistického království Vijaynagar.

Prosinec
Vánoce (V celé Indii)
Oslavují hlavně křesťané podobně jako jinde ve světě.
Konarak Dance Festival (Konarak, Orisa)
Koná se každoročně 5.prosince za účasti tanečních skupin z celé Indie na podiu před chrámem a také na pláži. Vzduch zní zvony ghungroo, flétnou a lidovými nástroji a pořádá se velkolepá show nejlepších rukodělných výrobků a k náladě přispívají místní speciality.

Pozn. S ohledem na místní a náboženské zvyklosti festivaly a svátky se řídí buď podle indického lunárního kalendáře, který je velmi komplikovaný a je ovlivňován do značné míry astrology anebo podle islámského kalendáře, který je o 11 dní kratší každý rok. Z tohoto důvodu se data a termíny každý rok mění s ohledem na náš gregoriánský kalendář. Ten s přihlédnutím k našim zvyklostem je prioritní při uvádění termínů, ale s ohledem na výše uvedené termíny jsou stejně víceméně přibližné a vždy je účelné konzultovat návštěvu každého festivalu s indickou turistickou kanceláří.


Průvodci a mapy


Indie...
Indie - Radžhastán
20 Kč
Kalkata...
Kalkata a severovýchodní Indie
159 Kč
Indický...
Indický Himálaj - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz