Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

-->AkureyriOkolí ReykjavíkuEgilsstadir a okolíHúsavík a okolí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Island Na první pohled vypadá druhé největší město Islandu jako městečko z Alp. Jeho populace činí 15 000 obyvatel. Leží v jednom z nejkrásnějších fjordů celého ostrova – North Coast´s Eyjafjordur Fjord. Vrcholky hor v okolí jsou po celý rok pokryty sněhovou pokrývkou. Tam můžou zavítat milovníci lyžování. V překladu znamená název Akureyri „písečná louka“.
Jedna ze zajímavostí Akureyri je velmi teplé klima. Přestože se nachází nedaleko od Arktiku, je tu snad nejlepší počasí Islandu. Letní teploty se pohybují kolem 20 °C. Proto je město oblíbenou víkendovou destinací obyvatel Reykjavíku.
Snad největší atrakcí Akureyri je botanická zahrada, ve které roste přes 2000 druhů rostlin. Akureyri je kulturní centrum Islandu. Je tu mnoho muzeí a dalších kulturních zajímavostí.
Akureyiri bylo obchodním střediskem. V roce 1602 získalo město dánský obchodní monopol. Ale teprve v roce 1777 tu byl postaven první obytný dům – pro dánského obchodníka Fridrika Lynge. 29. srpna 1862 získalo město status města a začalo se rozvíjet. V současnosti je město také důležitým rybářským centrem – sídlí tu největší rybářská společnost země.

botanická zahrada botanická zahradaBotanické zahrady
ulice Eyrarlandsholt

Protože má město Akureyri příznivé podnebí, daří se tu flóře. Zahrada zabírá území o rozloze 3,5 hektarů.
V zahradě roste mnoho druhů rostlin, které rostou na ostrově a také různé druhy z celého světa . Je to příjemné místo k odpočinku a k procházkám. Najdete tu také sochu básníka Matthíase Jochumssona a Margarety Schiothové. Pracovali v zahradě jako dobrovolníci 30 let.

Les Kjarnaskógur
Zalesněná oblast se nachází asi hodinu chůze od města Akureyri a stala se cílem mnoha místních obyvatel. Je rekreačním centrem celé oblasti. Vlastníkem je akureyrský městský úřad. Je tu mnoho pěších stezek, atletická dráha a dokonce posilovací přístroje umístěné v přírodě. Najdete tu místo pro piknik s toaletami, dvě volejbalová hřiště, dětské hřiště a místo pro grilování. Nedaleko odtud se můžete ubytovat v kempu.

Kostely
Kostel Akureyrarkirkja pochází z roku 1940. Byl postaven z čediče a navrhl ho architekt Gudjón Samúelsson. V kostele jsou opravdu cenné varhany, které se skládají z 3200 píšťal a zdobí je plastika zobrazující život Krista.
Na stropě visí loď, která má značit tradici severu.
Katolický kostel na ulici Eyrarlandsvegur 26 pochází z roku 1912. Kousek odtud stojí na náměstí socha „psance“ kterou vytvořil Einar Jónsson
Moderní kostel Glerá se nachází na sever od řeky a byl postaven až v roce 1989.

Městu dominuje kostel Logmannshíd, který pochází z roku 1861. Stojí na kopci nad městem. V kostele si můžete prohlédnout předměty ze 17. století.


Muzea

Akureyri Museum
58 Adalstraeti 600 Akureyri
akmus@net.is
www.akureyri.to/museum

V tomto muzeum naleznete výstavu, která zobrazuje kulturní historii této oblasti.

Davíd Stefánsson Memorial Museum
6 Bjarkarstígur
600 Akureyri

Budovu ve které se nachází toto muzeum postavil sám poet Davíd Stefánsson a žil tu do své smrti do roku 1964. Muzeum bylo založena na jeho památku. Najdete tu poetovu knihovna, kde najdete velmi dobrá díla. V přízemí je byt, ve kterém Stefánsson žil a jako projev úcty k tomuto umělci zůstalo vše na svém místě.

Matthías Jochumsson Memorial Foundation
3 Eyrarlandsvegur
skald@nett.is

Toto muzeum je věnováno známému islandskému básníkovi a dramaturgovi Mathiásu Jochumssonovi. Budova, ve které je muzeum umístěné pochází z roku 1903. Žil v ní sám umělec až do své smrti v roce 1920. Najdete tu sbírku zobrazující nejnovější technologie používané moderními básníky a kreativními spisovateli. Je tu umístěna i knihovna. Konají se tu různé kurzy a lekce literárního typu.

Nonnahús, Jón Sveinsson Memorial Museum
54 Adalstraeti
600 Akureyri

Muzeum, které připomíná památku známého spisovatele a pastora Jóna Sveinssona, Nonniho (1857-1944). Budova byla pravděpodobně postavena v roce 1849 a od roku 1978 je chráněným historickým dědictvím. V muzeum je sbírka předmětů patřící Nonnimu, jeho obrázky a jeho knihy v několika jazycích.

Laxdalhús
Nejstarší dům v Akureyri stojí na ulici Hafnarstraeti 11 a pochází z roku 1795. Původně sloužil jako dánský obchodní dům.

Fridbjarnarhús
46 Adalstraeti

Budova muzea pochází pravděpodobně z roku 1856 a nechal ji postavit knihkupec Fridbjorn Steinsson. Muzeum připomíná vznik prvního islandského zákona z 10. ledna 1884. Expozice zobrazuje aktivity mezinárodní organizace templářů.

Průmyslové muzeum
1 Dalsbraut
600 Akureyri

Toto muzeum zobrazuje historii a rozvoj průmyslu ve městě. Jsou tu vystaveny různé stroje, produkty různých firem a fotografie pracujících lidí.

Minjasafn Akureyrar
Toto muzeum je „lidové muzeum“ ve kterém se nachází sbírka starodávných domácích potřeb a umělecká díla. Najdete tu starý psací stroj, televizní přijímač apod.

Okolí města

Za zmínku stojí rybářské městečko Ólafsfjordurm, jehož populace činí 1073 obyvtel. Na jih od města najdete jezero Ólafsfjardarvatn, které je kanálem spojeno s fjordem Ólafsfjordur. V roce 1905 město získalo obchodní práva, v roce 1944 získalo státu města.
Navštívit tu můžete přírodopisné muzeum.


Dalvík
Dalvík má populaci 1780 obyvatel a nachází se na západ od ostrova Hrísey. Rozvíjí se tu rybolov. V roce 1934 tu zemětřesení poničilo mnoho domů. Za prohlídku stojí místní kostel ve kterém je umístěna bible z roku 1584. Kolem města vede několik turistických tras překrásnou neporušenou přírodou. Zastávku si můžete také udělat v místním muzeu Byggadasafnid Hvooll ve kterém najdete přírodopisné exponáty. Můžete se také vydat na malé ledovce Pverárjokull a Tungnahryggsjokull.
Z městečka se také pořádají výlety lodi za cílem pozorování velryb.

Jednodenní výlet si můžete udělat na farmu Modruvellir, která leží na sever od řeky Horgá. V místním klášteře, který pochází z roku 1296, se narodil islandský umělec Jón Sveinsson. Zajímavý je kostel z roku 1868, jehož strop je zdoben modrou barvou a hvězdami.


Ostrov Grímsey
Ostrov Grímsey se100 obyvateli se nachází nad polárním kruhem a jediným obydleným místem je osada Sandvík. má rozlohu 5,3 km2 a leží asi 70 km od pobřeží Islandu. Na Grimsey můžete přijet jen od jihu. Nejvyšší místo ostrova se tyčí do nadmořské výšky 105 metrů.
Odtud můžete pozorovat půlnoční slunce. Zajímavostí jsou úchvatné útesy, které jsou domovem pro obrovské ptačí kolonie. Můžete tu vidět buřňáka ledního, rybáka polárního, alkouna, papuchalka, racka atlantického.Zajímavé odkazy

Odkaz na info o Akureyri a okolí - anj

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz