 |
Island |
 |
 |
Informace |
 |
Kirkjubaejarklaustru
Je obtížné vyslovit název tohoto městečka. V překladu tento název znamená: kirkju – kostel, baejar – farma a klaustur – klášter. Místní obyvatelé si název zkrátili na Klausturs. Žije tu pouhých 200 obyvatel.
Toto místo osídlili jako první irští mniši, kteří hledali útočiště. Prvním křesťanem tu byl Ketill Fílski. Říkalo se mu hloupý, protože jeho víře se všichni vysmívali.V roce 1186 tu byl postaven benediktinský klášter, v roce 1550 byl zrušen. V 18. století tuto oblast silně poničila erupce sopky Laki. Vznikla tady lávová pole.
Ve městě můžete navstívit moderní kapli ze dřeva z roku 1974. Velmi zajímavá je plocha o rozloze 80 m2, která připomíná jakousi „podlahu“. Tvoří ji svislé čedičové sloupy.
Na západ od města se nachází velký skalní sloup Systrastapi, což v překladu znamená „sloup sester“. Legenda vypráví, že na vrcholu tohoto sloupu byly popravovány a pohřbeny jeptišky. Jedna byla obviněna ze styků s ďáblem.
Vodopád Systrafoss a jezero Systravatn
Vody vodopádu Systrafoss padají přes rokli Baejargil. Nad vodopádem se nachází jezero Systravatn do kterého se prý chodily koupat řádové sestry. Říká se, že dvě jeptišky se snažili v hlubinách dosáhnout zlatého prstenu, ale neznámé ruce je stáhly do vody.
Pseudokráterová oblast Landbrot se vytvořila erupcí sopky Laki v roce 1783. V této oblasti můžete vidět mnoho chat a letních sídel.
Kaňon Fjardrágljúfur
Tento kaňon vyhloubila řeka Fjardrá a lemují ho strmé skály. Vede přes něj pěší stezka. Kousek od farmy Holt byla založena malá přírodní rezervace Holtsborg. V této rezervaci rostou divoké růže.
Pustina Sandur
Tato oblast je pokryta bahnem a pískem.
Písečná pustina Medallandssandur je plochá a jednotvárná. Zahynulo tu mnoho námořníků, kteří se snažili dostat na břeh. Písky jsou tu totiž pohyblivé.
Nad pustinou se tyčí hora Lómagnúpur do výšky 767 m. Je odtud nádherný výhled do okolí.
Svahy hory Eystrafjall jsou krásně zalesněné – oblast se jmenuje Núpsstadarskógar.
Ledovec Skeidarársandu se nachází v oblasti pustiny. Je to největší údolní ledovec na Islandu. Má rozlohu 1 600 m2. Ledovec se odnedávna neustále rozrůstal a zaplavoval mnoho obydlených oblastí.
Nad písečným ostrovem se tyčí do výšky 76 m výběžek Ingólfshofdi. Zde přečkal Ingólfur Arnarson – první osadník Islandu, zimu.
Překrásné je jezero Graenalön – „zelená laguna“, které se proslavilo tím, že funguje jako voda tekoucí z vany. Voda vytéká západním okrajem Skeidarárjokullu voda ven.
V okolí můžete podniknout pěší túru po některé z pěších stezek.
U farmy Hof se nachází cihlový a dřevěný kostel. Jeho základy byly postaveny v roce 1343. Je zasvěcen vikingskému bohu Pórovi. V roce 1883 byl rekonstruován. Kousek odtud se nalézají ruiny farmy Grof, která byla zničena při erupci sopky Oraefi v roce 1362.
Kolonie Breidamerkursandur se nachází ve východní části pustin. Hnízdí tu potáplice. Źijí tu polární lišky.
Oblast Lakagígar
Tato oblast se nachází kolem sopky Laki. V roce 1783 proběhla obrovská sopečná erupce, která patří k nejsilnější sopečné aktivitě na světě. Touto činností vytvořila asi 25 km dlouhou oblast kráterů – Lakagígar. Vytvořilo se tu i několik jeskyní a tunelů, ve kterých se vyskytují stalaktity. V současnosti již Laki není aktivní. Můžete podniknout výstup na vrchol sopky.
Jezero Jokulsárlon
Toto jezero se nachází mezi ledovcem Skaftafell a městem Hofn. Je hluboké asi 200 m. Od roku 1990 se toto jezero zvětšuje, ledovec Bredamerjokull naopak zmenšuje. Stéká totiž do tohoto jezera. Po jezeře můžete podniknout projížďku lodí mezi ledovými krami.
Oraefajokull je ledový příkrov ledovce Vatnajokullu.
Můžete podniknout pěší túru na vrchol hory Hvannadalshnúkur, která začíná v Sandfellsheidi. Jde o stoupání po ledovci, proto se dobře vybavte. Výstup je pouze pro zkušené horolezce.
Přírodní rezervace Lónsoraefi
Tato přírodní rezervace Lónsoraefi nebo-li „divoká laguna“ je soukromou rezervací. Náleží k farmě Stafafell. Je tu nepřeberné množství turistických tras vedoucí překrásnou přírodou.
Stafafell leží mezi lagunou Lón a pohořím Lónsoraefi. Teprve v roce 1920 bylo místo obydlené. V laguně Lón u delty řeky Jokulsá í Lóni je obrovská kolonie labutí. Můžete se jen tak procházet po březích laguny nebo pozorovat obrovské množství ptáků a ostatních živočichů. Ve východní části zálivu Lón se nachází žulový vrcholek Austurhorn, který vznikl sopečnou erupcí.
Nad rybářskou osadou Papafjordur se tyčí do výšky 575 hora Vesturhorn. V Papafjorduru naleznete zbytky osady, která je neobydlená již od roku 1899.
Na farmě Pórisdalur žil kněz, lékař a přírodovědec Pórdur Porkelsson. Sepsal tu své dílo o geologie ledovců. Říkalo se, že kněz měl i nadpřirozené vlastnosti.
V roce 860 strávil zimu osadník Ingóplfur Arnarson na farmě Geithellur, kterou tu můžete navštívit.
Hofn
Hofn má asi 1800 obyvatel. Název Hofn znamená v překladu „záliv“. Městečko se rozkládá u laguny Hornafjordur. Je rybářským střediskem uprostřed překrásné přírody.
Navštívit tu můžete Regionální lidové muzeum ve kterém si můžete prohlédnout zemědělské nástroje, a expozici s nadmořskou a přírodopisnou tematikou. Námořní muzeum Pakkahúsid má expozici rybářského náčiní a člunů.
Hora Ketillaugarfjall se tyčí do nadmořské výšky 670 m nad mořem. Hora Godaborg je vysoká 1420 m nad mořem. Název Godaborg znamená v překladu „boží skála“.
Ledovec Vatnajokull, který pokrývá území o rozloze 8 300 km2 je zbytek pevninského ledovcového štítu. Je považován za největší ledovec Evropy. Jeho mocnost je 600 – 800 metrů. Maximální tloušťka dosahuje na některých místech až 1 000 m. Svými vlastnosmi se podobá Vatnajokull ledovcům v Grónsku nebo na Antarktidě. Někdy se považuje za třetí největší ucelený ledovcový příkrov na světě.
 |
Zajímavé odkazy |
 |
 |
Průvodci a mapy |
 |
ISLAND...
 99 Kč |
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz
|