Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park JokulsárgljúfurJezero MývatnVulkanická oblast KraflaVýchodní fjordy (East fjords)Sopka HeklaJižní IslandPingvellirVestmannaeyjarSeverozápadní IslandStezky ve vnitrozemíZápadní fjordy (West fjords)-->Západní IslandJihovýchodní Island
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Island Tato oblast Islandu je typická svými farmami a letními domy. Poloostrov Snaefellnes je dlouhý téměř 100 km a dosahuje až k Snaefellsjokull ledovci. Na každé straně polooostrova jsou dvě velké zátoky lemované ostrůvky a sklaními útesy. Oblast tvoří mnoho jezírek a řek s horami, které lákají mnoho turistů. Navštívit můžete ledovec Langjokull na východě oblasti, hory jsou ideálním místem pro milovníky pěší turistiky a panoramatických vyhlídek. Jedna z nich je z hory Baula a Heidarhotn. Největší fjord této oblasti je Hvammsfjordur. V roce 1998 byl otevřený tunel pod Hvalfjordem a zkrátil tak cestu o 50 km.
Západnímu pobřeží dominuje hora Esja tyčící se do nadmořské výšky 918 metrů. Kolem ní je mnoho horských stezek. Jezera jsou plná ryb. Západní Island má mnoho údolí, kterými se proplétají říčky.
Na pobřeží moře této oblasti nalezenete přírodní divy. Místa jako Arjnarstapi a Hellnar s bohatým ptačím životem a se sklaními útvary vás musí zaujmout. V západním Islandu najdete jeden obrovský ledovec, který se rozkládá na poloostrově Snaefellsnes. Velmi populárním se stal výstup na jeho vrchol, obzvláště v měsíci červnu o půlnoci. Magická krása ledovce je neodolatelná. Ledovec byl vytvořen před 1700 lety. Tato oblast se prokazuje stále geothermální aktivitou.

Island - islandský kůň (horse of Iceland) Gejzír Deildartunguhver je největší na ostrově Island a pravděpodobně i na celé zeměkouli. Voda z něho teče až do Akranes, což je asi 60 km daleko, kde je používána k vyhřívání domů.
Husafell je populární pro své kempinky, golfová hřiště, letní domy a bazény, je pokryt příjemný svěžím lesem. Můžete tu naslouchat zajímavým historkám a ságám, vyprávějící příběhy z dávných dob.

Vodopád Glymur najdete asi 5 km na východ od Hvaljorduru. Je to nejvyšší vodopád na ostrově, dosahuje výšky 198 metrů. Je odtud opravdu překrásný výhled.

Akranes
Rybářské středisko Akranes má v současnosti populaci 5 342 obyvatel. Pozemek na kterém v současnosti leží prý kolem roku 880 vlastnil křesťan Celt Jorundur, který ho změnil na poustevnu. Až do 17. století byl
Akranes farmářskou oblastí. Status města mu byl udělen v roce 1942. V roce 1958 tu byly postaveny obrovské cementárny, které přinesly práci pro místní obyvatele.
Navštívit tu můžete Muzeum lidového umění Gardar, ve kterém jsou vystaveny předměty potřebné k lovu velryb, a zbraně použíané k jejich lovu. Naproti stojí hřbitov s pomníkem, kámen na pomník darovali Irové v roce 1974. Kousek od města je překrásná pláž Langisandur, která je idylickým místem.

Borgarfjordur BorgarfjordurBorgarnes
Pobřežní město Borganes je obchodním centrem cedlého okolí a zároveň dopravním uzlem. Má populaci 1800 obyvatel. Kolem něho je úchvatná příroda, ale počasí tu není příliš příznivé.
Za zmínku stojí místní muzeum, ve kterém je expozice přírodních věd, lidového umění a umění. V parku u centra stojí mohyla Skallagrímura Kveldúlfssona. Kveldúlfsson byl otec známého hrdiny ze ságy o Egillovi.

Vodopád Laxfoss najdete asi 6 km severovýchodně od osady Varmaland. Ve skalách můžete vidět zkameněliny rostlin. Je to oblíbená rekreační oblast.

Island Poloostrov SNAEFELLSNES
Poloostrov Snaefellsnes tvoří velmi zajímavý povrch vytvořený lávovými jeskyněmi, vodopády, termálními prameny a doprovází ho také hluboká historie. Některé místní ságy se pojí právě s tímto poloostrovem. Říká se, že sám Kryštof Kolumbus strávil jednu zimu v Ingjaldsholl.
Kousek od hlavní silnice z Borgarnesu do Ólafsvíku naleznete zajímavý kráter Eldborg, který vyčnívá asi 100 m nad Eldborgarhraunem. V okolí je možné přespat a podniknout pěší túru nebo se vykoupat v bazénu s vodou, která pochází z geotermálního pramene.

Hvammsfjordur neboli velrybí fjord ,
V minulosti tu žilo asi 17 druhů velryb. V roce 1998 se otevřel podmořský tunel Hvammsfjordur, dlouhý 5764 metrů, který zkracuje okružní silnici o více než 40 km. Stavba tunelu trvala dva roky.

Stykkishóllmur
Sytkkishóllmur má asi 1300 obyvatel a je největší vesnicí tohoto poloostrova. Je rybářským a obchodním centrem této oblasti. Do této oblasti se prý přestěhoval osadník Pórólfur Mostrarskeggi o kterém se vypráví v sáze Eyrbyggja. Pojmenoval místní záliv i horu – Helgafell vysokou 73 m,. Prý o této hoře Mostrarskeggi snil a považoval ji za svatou. Na hoře najdete hrob Godruna óÓsvífursdóttira a kostel Snorriho Godi. Prý má hora zvláštní magickou moc. Pokud vystoupíte na její vrchol a a po celou dobu výstupu se neohlédnete ani nepromluvíte, splní se Vám tři přání. Musí to být ale jen dobrá přání. Vrátit byste se měli po východním svahu a přání nikdy nesmíte nikomu prozdradit.
Navštívit tu můžete Městské muzeum,, které bylo umístěno do „Norského domu“ z roku 1832. Najdete tu různé historické předměty jako malby, šicí stroje a truhly.
Na krásném pahorku tyčícím se nad Stykkishólmurem stojí nový kostel, jehož architektura připomíná vrcholky hor.

Okolí
Kousek od vesničky se rozkládá malý ostrůvek Súgandisey,, který je přístavem. Ostrůvek je tvořen z čedičových sloupů, které pokrývá mech a lišejník.

Na jihovýchod od Stykkishóllmuru se nachází místo Pórólfur, nebo také Pingvellir. Sem se přestěhoval sněm. Ve známé sáze Eyrhyggja se vypráví, že sem lidé přinášeli bohu Pórovi lidské oběti.

Ostrůvky Breidafjordur
Sem si můžete udělat jednodenní výlet. Ostrůvky jsou skalnaté a jsou domovem pro tisíce ptáků. Vidět tu můžete papuchalky, kormorány, alkouny, buřňáky lední a racky. Je tu také kolonie tuleňů. Nejvyšším ostrovem je Dímonarklakkar.
Obydlený je ostrov Flatey jehož název znamená v překladu „plochý ostrov“. Je tu velké množství historických budov. Za zmínku stojí kostel, na jehož místě stál původně klášter postavený v 11. století.

Na jihozápad od Stykkishólmuru se tyčí překrásná hora Drápuhlídarfjall, 527 m vysoká. Je tvořena čedičem, sírou, zkamenělinami a jaspisem. Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak se připravuje islandská národní pochoutka hkarl – shnilé žraločí maso navštivte farmu Bjarnarhofn,, kde ji můžete dokonce i ochutnat. Prohlédnout si můžete sopečné pole Berserkjahraun.

Grundarfjordur,
Obyvatelé této rybářské vesničky se živí převážně rybolov a zpracováním ryb. Můžete si tu udělat malou zastávku při putování Islandem.

SnaefellsjokullTato hora vznikla výbuchem sopky pod ledovcem. Sopka se propadla a vytvořila „kalderu“ (druh sopky). Vědci se domnívají, že Snaefellsjokull není vyhaslá.

Island - jezero (lagoon) Ólasvík
V roce 1687 obdržela vesnička s 1000 obyvateli obchodní licenci. Navštívit tu můžete místní kostel nebo překrásný vodopád. Nejstarší dům zde byl postaven v roce 1841. Je v něm umístěno muzeum lidového umění.
Vesnička Hellissandur-Rif s 600 obyvateli je nejzápadnější vesničkou poloostrova. Tvoří ji dvě menší vesničky. Je tu celkem nový přístav. Zajít můžete do muzea „Chata námořníků“ nebo do muzea přírodopisu.

Budir, je opuštěná rybářská vesnička. Kousekodtud se rozkládá sopečné pole budahrauna 88 m hluboký kráter Budaklettur.
Nad rybářskou vesničkou Arnastapi se tyčí do výšky 526 m nad mořem hora Stapafell u které je hluboká strž Raudfeldargjá. Můžete podniknout výstup na horu. Kousek odtud hned u moře najdete velkou jeskyni Badstofa, která je plná mořských ptáků.
Kousek od Dritvíku se nachází kráter Purkhólar, v jehož okolí je několik velmi zajímavých jeskyní.

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz