Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park JokulsárgljúfurJezero MývatnVulkanická oblast KraflaVýchodní fjordy (East fjords)Sopka HeklaJižní IslandPingvellirVestmannaeyjarSeverozápadní IslandStezky ve vnitrozemí-->Západní fjordy (West fjords)Západní IslandJihovýchodní Island
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Hombjarg HombjargFjord Ísafjardardjúp je nejdelším fjordem této oblasti. Měří 75 km a rozděluje celý poloostrov na dvě části.

Súdavík
Osada Súdavík se rozkládá kousek od fjordu Ísafjardardjúp. 16. ledna 1995 obrovská lavina zabila 14 místních obyvatel a mnoho budov bylo vážně poškozeno.
Do roku 1900 fungovala kousek odtud rybářská stanice z roku 1882.
Ostrůvek Vigur je hnízdištěm ptactva. Můžete tu vidět také větrný mlýn a starodávné farmářské nástroje.

Ísafjordur
Obchodní centrum poloostrova a největší město této oblasti má asi 3500 obyvatel. Toto místo je dostupné pouze letadlem nebo busem po horské cestě.
Prvními obyvateli této oblasti byli norští a islandští obchodníci. Pobývali tu pouze v letních měsících. V 16. století sem přišly anglické a německé podniky. V roce 1602 tu byl zaveden dánský obchodní monopol. V roce 1996 se k Ísafjorduru připojily okolní vesnice Sudureyri, Pingeyri a Flateyri. Rybářská vesnička Sudureyri má asi 300 obyvatel. Vznikla v 19. století u úpatí hory Spillir.
Vesnička Flateyri se živí také převážně rybolovem a je tu asi 300 obyvatel. Vznikla v 18. století. V roce 1995 byla vesnice zasypána lavinou, při které zemřelo 20 lidí. Zajímavé tu je muzeum panenek.
Pitoreskní vesnička Pingeyri s 350 obyvateli byla prvním obchodním střediskem této oblasti. Sídlil tu také místní parlament. Dnes se tu obyvatelé živí rybolovem. U vesničky se tyčí hora vysoká 367 m nad mořem, na který si můžete zorganizovat výstup. Nejvyšším vrcholem této oblasti je hora Kaldbakur vysoká 998 m nad mořem.
Navštívit tu můžete námořní muzeum, které se řadí mezi nejlepší muzea na Islandu. V roce 1939 ho navrhl Bardur G. Tómasson. V roce 1941 byla dokončena stavba lodi Olver, kterou stavěl na objednávku lodní kapitán Jóhann Bjarnason. Muzeum vzniklo kolem této lodi. Jsou tu staré předměty, fotografie dávných osadníků apod. Je tu budova Tjoruhús z roku 1782, Krambud z roku 1761 a Turnhús z roku 1765.
Uměleckou galerii Slunkariki naleznete na ulici Adalstraeti, kulturní centrum zase na ulici Hafnarstraeti a Eyrargata. Centrum je otevřené pouze v létě.
Uprostřed města si můžete odpočinout v městském parku, zajít můžete do kostela, který má připomínat vodopád z Westfjordu.

vodopád Dynjandi vodopád DynjandiÚdolí Tungudalur
Do tohoto údolí se můžete jít projít, cesta vede překrásnou přírodou. V údolí je několik vodopádů a březových hájů.
Také v oblasti Seljalandsdalur najdete klid a pohodu v překrásné přírodě.

Vesnička Hnífsdalur leží v údolí kousek od Ísafjorduru. 18. února 1910 Hnífsdalur zavalila lavina a zahynulo tu kolem 20 obyvatel. V současnosti je tu továrna na zpracování tresky a výrobu islandské pochoutky „hákarl“ – shnilý žralok.
Na východ od Ísafjorduru se nachází na ostrově Edey – kajčí ostrov, jedna z největší kachních kolonií Islandu.

Bolungarvík
Městečko s 1000 obyvateli nalezenete asi 15 km od Ísafjorduru. Rozkládá se v údolí, které lemují vrcholky hor. Bolungarvík prý osídlila žena Purídur Sundafyllir se synem Volusteinem. Tato žena vybírala poplatky od rybářů. Dodnes můžete najít zbytky rybářské osady Osvor. V roce 1988 byla renovována a dnes tu je muzeum.
Navštívit tu můžete přírodopisné muzeum, ve kterém je sbírka vycpaných zvířat a ptáků.
Z vrcholu Stígahlíd, který se tyčí v nadmořské výšce 636 m nad mořem se naskýtá opravdu překrásný výhled na moře a na hory. Na vrcholu stojí radarová základna NATO.

Vodopád Dynjandi bývá někdy nazýván Fjallfoss. Dosahuje výšky 100 metrů. Pod ním je dalších pět vodopádů. Kousek za těmito vodopády se řeka vlévá do moře u Arnarfjorduru.

Kousek od vodopádu se rozkládají magicky zahalené mokřiny gláma na vrcholu hory Dýrafjorduru. Můžete tu podniknout několik pěších túr. Důkladně se na ně připravte a počítejte s deštivým a chladným počasím. Osada Mýrar má největší chovnou stanici kajek na Islandu a snad i na světě.

Přírodní rezervace Hornstrandir
Hornstrandir je nejsevernější oblast Islandu. Zabírá území o rozloze 580 km2. V roce 1975 tu vznikla přírodní rezervace. Poslední obyvatelé odtud odešli v roce 1950, takže v současnosti je tato oblast neobydlená. Krajinu této oblasti tvoří skalnaté mořské útesy a výběžky, holé stráně a ledovcová údolí. Je tu drsné podnebí díky blízkosti oblasti k polárnímu kruhu. Vegetaci tu téměř nenajdete, roste tu jen tráva a zakrslé dřeviny. Žije tu mnoho druhů mořských ptáků, můžete tu zahlédnout polární lišku, u moře tuleně nebo velryby.
Neexistují tu žádné služby pro turisty. Proto svou návštěvu této oblasti důkladně naplánujte a promyslete. Nezapomeňte se dokonale vybavit, nesmí chybět ani dobrá kondička. Je tu několik ubytoven, ve kterých můžete přespat.
Celá přírodní rezervace je protkána pěšími stezkami. Některé z nich jsou při přílivu zaplavené. Předem se informujte o průchodnosti stezek.

Jižní pobřeží West Fjords je mnohem lépe přístupné, proto tady také potkáte více turistů. Tady jsou fjordy mělčí a kratší než na severu. Pěší stezky nejsou tak náročné jako na severu.
Usedlost Reykhólar leží na poloostrově, na kterém je velké množství horkých pramenů.

Přírodní rezervace Vatnsfjordur
Tato rezervace se rozkládá v jižní části oblasti West Fjords. Uprostřed je jezero Vatnsdalsvatn, u kterého žije především kačka strakatá a potáplice. Je tu několik turistických stezek.

Bíldudalur
Osada Bíldudalur má asi 300 obyvatel. Je rybářským přístavem a obchodním střediskem této oblasti. V malém městečku se 350 obyvateli Tálknarfojrdur můžete po celém pobřeží pozorovat obrovské kolonie ptáků. Kousek odtud můžete objevovat geotermální oblast Stóri.Laugardalur.

Městečko Patrksfjordur
V tomto městečku žije asi 800 obyvatel. Je tu opravdu nádherně. Městečko leží přímo u stejnojmeného fjordu. To nese jméno po sv. Patrikovi z Irska, který ochraňoval prvního osadníka této oblasti Orlygura Hrappsona. Část města zničil v roce 1983 sesuv bláta.

Poloostrov Láítrabjard
Na polostrově najdete lidové muzeum Egilla Ólafssona, před kterým stojí stará vikingská loď. Tu věnovalo Islandu Norsko k 1000. oslavám osídlení ostrova. V nejjižnější části poloostrova přímo na pobřeží se nachází růžová pláž –Raudisandur. Turistické středisko se v současnosti nachází v osadě Breidavík, kde jsou nádherné bílé písčité pláže. Je tu opravdu krásně.
Nejzápadnější obydlená osada v celé Evropě se nachází kousek od Breidavíku – jmenuje se Hvallátur. Jsou tu zlaté písčité pláže.
Útesy Látrabjarg jsou vysoké 40 až 400 metrů. Stojí tu také maják z Bjargtangaru, který je nejzápadnějším bodem Evropy.
Je tu obrovské hnízdiště ptáků, kam chodí sběrači vajec vybírat hnízda, která jsou umístěna ve skalních útesech. Můžete tu vidět například havrana, racka, buřňáka ledního, akouna a papuchalka. Ve vodě a při pobřeží si hrají tuleni a velryby.

Pobřeží Strandir
Pobřeží Strandir se táhne na východním pobřeží oblasti Westfjords.
Fjordy jsou tu nízké. Podlél pobřeží můžete najít mnoho zkamenělin. Je tu mnoho turistických tras.
Ve vesničce Djúpavík můžete navštívit místní velký vodopád. Místo je celkem opuštěné.
Oblast fjordu Nordurfjordur má úchvatnou přírodu, je však těžko dostupná. Je tu několik kempů pro přenocování. V Reykjarfjorduru můžete navštívit přírodní horký pramen, ve kterém se uvolníte a odpočinete si.

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz