Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park JokulsárgljúfurJezero MývatnVulkanická oblast KraflaVýchodní fjordy (East fjords)Sopka HeklaJižní IslandPingvellirVestmannaeyjar-->Severozápadní IslandStezky ve vnitrozemíZápadní fjordy (West fjords)Západní IslandJihovýchodní Island
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Eyjafjordur EyjafjordurTuto oblast tvoří tři poloostrovy. Dopravit se sem je celkem složité. Na řece Blandaá je umístěna hydroelektrárna Blonduvirkjun, která má výkon 1150 kilowattů za hodinu.

Fjord Hrútafjordu
Dlouhý úzký fjord, který se táhne od medvědího zálivu – Húnaflói. Je tu hnízdiště labutí, potáplic a bělokura.

Hvammstangi
Osada Hvammstangi má asi 600 obyvatel. Kdysi byla obchodním střediskem. Dnes se místní obyvatelé živí sběrem garnátů a měkkýšů. Kousek od osady se rozkládá jezero Torfastadavatn, ve kterém žije mnoho pstruhů. K rybolovu potřebujete povolení.

Blonduós
Vesnička, která se rozkládá v ústí řeky Blandaá má asi 600 obyvatel. Teprve v roce 1963 tu byl postaven první most přes řeku. Jsou tu ideální podmínky k rybolovu v řece Blandaá. Je nutné míst povolení.

Ostrůvek Hrutey – přírodní rezervace
Tento ostrůvek je součástí projektu zalesňování. Navštívit můžete kostel Blonduós, který má tvar sopečného kráteru nebo muzeum ručních prací, ve kterém je sbírka textilií a ruční prací místních obyvatel.

Oblast Vatnsdalshólar vznikl asi před 10 000 lety. Zabírá území o rozloze 4 km2 a vznikla propadem části fjordu Vatnsdalsfjallu. V roce 1720 tu proběhl velký sesuv půdy, který vytovřil jezero Flódid. Kousek odtud na kopci Prístapar proběhla poslední poprava na Islandu a to v roce 1830.

Vyvýšenina Hvítserkur je asi 15 m vysoká. Nachází se v severní části poloostrova Vatnsnes. Legenda vypráví, že skřítka zaskočil východ slunce zrovna v tu chvíli, když chtěl zničit křesťanský klášter. Okamžitě zkameněl a stojí tu dodnes. Největší kolonii tuleňů na ostrově naleznete na severu polostrova Vatnsnes v Hindisvíku.
Jezero hop zabírá při přílivu území o rozloze 44 km2. Při odlivu jen 30 km2. Výběžek Pingeyraríf rozděluje jezero téměř na dvě části.

Pingeyrar
U hory Pingeyraríf naleznete téměř nejdůležitější historické místo Islandu. V roce 1112 tu založil biskup z Hólaru Jón Ogmundarson první klášter v zemi.Ve 12. století tu byla umístěna knihovna, ve které mniši sepisovali ságy a legendy Islandu.
Dnes tu najdete zbytky kamenného kostela, který byl posteven v roce 1877.

Fjord Akagafjordur a okolí
Tuto oblast tvoří poloostrov Skagi, ostrov Skagafjordur a delta řeky Héradsvotn. Pěstují se tu především koně. Střediskem je vesnička s 600 obyvateli Skagastrond. Kousek od ní se nachází zajímavá řada štěrkových kopeců Kyrpingsfjall. V městečku Varmahlíd, kde žije 100 obyvatel, můžete navštívit přírodověcké muzeum. Najdete v něm sbírku hornin, minerálů, zkamenělin a islandské flóry. Na západ od Varmahlídu můžete navštívit ve Vídimýri bývalé sídlo místního náčelníka. Je tu také malý kostel.
Farma Glaumbaer pochází z 18. století. V současnosti je tu umístěno lidové muzeum Skagafjordur. Najdete tu několik domků, z nichž například jeden z nich pochází z roku 1777.
Reykir je dům s drnovou střechou. Najdete ho asi 12 km od Varmahlídu.

Horský hřeben Tindastóll se táhne v nadmořské výšce 989 m podél pobřeží. Říká se, že tu žijí skřítci, obludy a obři. Je tu několik turistických stezek.
Ostrůvek Drangey pokrývá pouze tráva. Je hnízdištěm mořských ptáků. Sem chodí místní obyvatelé sbírat ptačí vejce. Ročně se jich tu prý nasbíralo až 30 000, v současnosti je to kolem 5 000 kusů.
Ostrov Málmey má rozlohu 2,5 km2. Slouží také jako hnízdiště ptáků. Nad mořskou hladinu vyčnívá pouze 150 metrů.

Vesnička Hofsós byla kdysi obchodním střediskem. Dnes má jen asi 200 obyvatel. Nedaleko odtud se nacházejí zajímavé čedičové útvary. Zajímavý je kostel s drnovou střechou nebo výstava o místních obyvatelích.

Osada Hólar byla kdysi centrem vzdělávání a náboženství. Byla sídlem biskupů. Jako první tady žil biskup Jón Ogmundarson. Nechal tu postavit drnový kostelík a založil tu školu. V roce 1882 tu byla založena zemědělská škola, která funguje dodnes. Stojí tu také kostel Hólar, jehož stavba byla dokončena v roce 1763. V kostele jsou uložena umělecká díla, například křtitelnice z jednoho kusu mastku. Zajít můžete do místního akvária.

Malé pobřežní městečko Siglufjordur má asi 1000 obyvatel. Jsou tu barevné budovy, přístav a zajímavá architektura budov. Status města získal v roce 11918. Navštívit můžete místní muzeum, ve kterém je zobrazen lov sleďů. Najdete tu i předměty a dokumenty z úspěšného období. V budově knihovny je umístěno malé muzeum, které připomíná památku kněze a hudbeníka Bjarniho Porsteissona.

Zajímavé odkazy

Odkaz na Húsavík a okolí
Odkaz na Siglofjordur a okolí

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz