Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park JokulsárgljúfurJezero MývatnVulkanická oblast KraflaVýchodní fjordy (East fjords)Sopka HeklaJižní IslandPingvellir-->VestmannaeyjarSeverozápadní IslandStezky ve vnitrozemíZápadní fjordy (West fjords)Západní IslandJihovýchodní Island
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

V překladu znamená tento název „ostrovy západních mužů“. Byly pojmenovány podle irských uprchlíků, kteří obydlely jako první tento ostrov.
V listopadu roku 1963 zahlédli pracující rybáři z jižního pobřeží ostrova sloup černého kouře nad oceánem. Bylo vysláno letadlo na průzkum. Pilot objevil nová území patřící k Islandu. Sopečná činnost vytvořila svou činností nejmladší ostrov na světě – Surtsey.
Ostrov Surtsey patří do souostroví Vestmannaeyjar, které se řadí k nejnovější a nejdůležitější skupině ostrovů. Souostroví vzniklo asi před 5000 lety vulkanickou činností. Skládá se z e 16 ostrovů a poskytuje útočiště pro široké spektrum různých druhů ptáků. Povrch ostrovů je skalnatý. Ostrov Surtsey nese název po norském bohu surturovi. Prý založil na zemi oheň a bohové sestoupili na zem.

Ostrov Heimey
Nejdelší ostrov souostroví je Heimey, na kterém se rozkládá stejnojmenné město. V roce 1973 nedaleko odtud vybuchla sopka Eldfell a nechybělo moc k tomu, aby zaplavila město Heimey lávou. Většina města byla naštěstí zachráněna, požárníci vytvořili přehradu zabraňující horké lávě protéci až do ulic města. Město Heimey je nedůležitější centrum rybolovu celého Islandu.
Nejlépe se dopravíte do tohoto souostroví lodí. Při plavbě možná zahlédnete velryby a určitě některé z jeskyní, do kterých mohou menší lodě vplout. Heimey je jediný obydlený ostrov souostroví Vestmannaeyjar.
Ostrov odjakživa postihují různé katastrofy – nedostatek pitné vody a potravy, epidemie kurdějí a úplavice. V roce 1783 proběhla silná erupce, která otrávila mořskou vodu.
Jistě všichni znáte kosatku Keiko, která byla hlavním hrdinou ve filmu Zachraňte Willyho. Právě sem byla převezena kosatka v roce 1998, aby se tu naučila žít ve volné přírodě.

Heimay
Hlavní město Heimay má asi 4500 obyvatel. Zabírá asi třetinu ostrova. Navštívit tu můžete Národopisné muzeum, které vzniklo v roce 1997. Je v něm akvárium s islandskými rybami a sbírka minerálů, vycpaní ptáci a ryby, zkameněliny a kousky lávy.
Lidové muzeum je umístěno v budově knihovny. Expozice zahrnuje předměty, které se váží k této oblasti. Je tu také sbírka islandských poštovních známek informace o kosatce Keiko, stará islandská platidla, lidové nástroje a stará rybářská loď z roku 1872.
Prohlédnout si můžete starý kamenný kostel z roku 1780 nebo kostel, který je kopií dřevěného kostela a je darem z Norska.
V roce 1973 vzniklo nedaleko od města lávové pole Eldfellshraun, které je zajímavým cílem pěších turistů.

Sopka Eldfell a Hegafell
Na sopku Eldfell vede několik turistických tras. Ze sopky se dodnes kouří, poslední erupce proběhla v roce 1973. Sopka Hegafell vznikla erupcí asi před 5000 lety. Je tu obrovské hnízdiště mořských ptáků.
Nejjižnějším výběžkem ostrova je bod Stórhofdi. Na nejvyšším bodě ostrova stojí v nadmořské výšce 122 m maják.

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz