Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park JokulsárgljúfurJezero MývatnVulkanická oblast KraflaVýchodní fjordy (East fjords)Sopka HeklaJižní Island-->PingvellirVestmannaeyjarSeverozápadní IslandStezky ve vnitrozemíZápadní fjordy (West fjords)Západní IslandJihovýchodní Island
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Island - Národní park Thingvellir (Nacional park Thingvelir) V roce 930 před n. l. byl vytvořen na Islandu první parlament na světě – Althing. Místem setkání tohoto parlamentu se stalo místo nazývané Pingvellir –pláně – a přes 300 let se tu konaly důležité politické schůzky, diskuze apod. Toto místo bylo vybráno kvůli reliéfu, akustice a blízkosti k většině obydlených osad. Pláň tvoří kaňony, jeskyně, potoky, prameny, vodpády a jezírka. Je tu síť pěších stezek vedoucích překrásnou přírodou a lesy.
Toto místo je v současnosti chráněným územím, stalo se národním parkem. Připomíná islandskou svobodu a soudržnost. Toto místo má hlubokou geologickou historii.
Potomci prvního osadníka Ingólfura Arnarsona založili parlament Althing. Každý kdo mohl se ho každoročně v letním období zúčastnil. Odehrávaly se tu také významné události jako jsou křtiny, svatba, soudní spory, obchodní smlouvy, nové zákony a dokonce i popravy. Bylo tady vyhlášeno křesťanství národním náboženstvím.
V roce 1262 ztratil islandský parlamnet svou noc, protože nadvládu tu získali Norové. V roce 1800 byl Althing rozpuštěn. Sídlo parlamentu bylo přemístěno do Reykjavíku. V roce 1843 byl parlament opět zvolen. Sídlem však zůstal Reykjavík.

Oslavy:
1874 – oslavy 1000 let osídlení Islandu. Dánský král Kristián IX se zúčastnil islandského národního shromáždění.
1930 – oslavy 1000 let vzniku Althingu. Sešlo se tu 30 000 hostů. Zúčastnil se i král Kristián X.
17. června 1944 – 1000 leté výročí vzniku Islandské republiky.
1974 – 1100 let od osídlení Islandu. Sešlo se tu kolem 60 000 hostů.
2000 – 1000 let od přijetí křesťanství na Islandu. Sešlo se tu asi 20 000 lidí.

Trhlina Almannagjá
Almannagjá je tektonická trhlina, která se rozkládá od severního Armannsfellu až do jižní části NP Pingvellir k Pingvallavatnu. Tvoří ji vodopády Oxarárfoss.

Skála Logberg
Tato skála sloužila jako pódium pro mluvčího národního shromáždění. V současnosti je porostlá trávou, místo, odkud v letech 930 1271 promlouval mluvčí je označeno stožárem.

Búdir
V překladu znamená slovo búdir „boudy“. Najdete je po celém Pingvelliru. Přespávali v nich náčelníci, v některých byly obchody, kde se prodávali zbraně, psací potřeby a jídlo.
Největší bouda, která patřila biskupům, se nachází na Biskupském vrchu.

Kostel Pingvallakirkja
Tento kostel je jedním z prvních kostelů ostrova. Říká se, že ho vysvěcoval norský biskup Bjarnhardur, který žil na Islandu několik let. Norský král Ólaf Haraldsson věnoval Islanďanům stavební dřevo a zvon. Další zvon a dřevo získali obyvatelé v polivině 11. století od krále Haralda Hardraady.
V roce 1118 byl kostel zničen. Po opravení byl zasvěcen sv. Olafu. V roce 1523 byl přemístěn na jiné místo, protože půda, na které stál byla velmi podmáčená. Na novém místě stojí nový kostel, který byl postaven v roce 1859 a dochoval se dodnes. Kazatelna pochází z roku 1683, obraz umělce Ófeigura Jónssona z roku 1834. Je na něm zobrazen Ježíš, jak uzdravuje slepce.
Jeden ze zvonů je původní, druhý pochází z roku 1698 a třetí z roku 1944.
Na místním hřbitově byli pochovány ostatky islandských básníků – Jónase Hallgrímssona a Einara Benediktssona.


Farma Pingvallabaer
Farma byla majetkem Pórira Kroppinskeggiho. Poté ho vykoupil parlament Althing. Tady totiž účastníci shromáždění nocovali a nabrali si vodu. V roce 1930 byla farma rozšířena architektem Gudjónem Samúelssonem. V současnosti slouží budova farmy jako letní sídlo islandského předsedy vlády. V severních budovách sídlí správce Národního parku.

Nádrž Drekkingarhylur
V roce 1564 vyšla v platnost vyhláška, která stanovila,a že všechny ženy, které zavraždily své dítě, spáchaly cizoložství nebo se dopustily zrady, budou v této nádrži utopeny.

Jezero Pingvallavatn
Původně se nazývalo Olfusvatn. Toto jezero je nejvěším jezerem Islandu. Má rozlohu 84 km. Vodu z jezera vyvádí řeka Sogid. V severovýchodní části okolí jezera můžete objevit termální pramen Vellankatla. Uprostřed jezera se vytvořily dva sopečné krátery Sandey a Nesjaey.

Roklina Brennugjá
V 17. století bylo v této roklině upáleno 9 mužů za čarodějnictví. Proto se jí říká „hořící propast“ – brennugjá.

Roklina Peningagjá
Tato roklina je turistickou atrakcí. U místní studánky se můžete na cokoli zeptat a vhodit do studánky minci. Pokud mince dopadne až na dno, odpověď je „ano“, pokud se někde zarazí, odpověď je „ne“.

Propast Flosagjá
Západně od Spongiinu se nachází propast, která nese jméno po Flosi Dórdarsonu. Viditelnost v průzračné vodě je až do hloubky asi 70 metrů.

Hora Ármannsfell
Tato hora nese svůj názve po obru Ármannu Dalmanssonovi, který prý toto místo hlídá.

OKOLÍ PINGVELLIRU

Hora Mosfell
Pod horou Mosfell stojí stejnojmenná farma. Žil tu prý básník Egill Skall-Grímsson. Chtěl dokázal vladařům, jak jsou zkorumpovaní. Vydal se do Althingu s koněm, otroky a s truhlami stříbrňáků. Zabloudil a o vše přišel. Legenda vypráví, že Egill vše zahrabal v horách.

Elektrárna Nesjavellir
U úpatí hory Hengill se nachází obrovská geotermální oblast, která zásobuje energií elektrárnu nesjavellir. Elektrárna začala fungovat 29. září 1990. teplota tu v hloubce 2000 metrů dosahuje 400 °C. Tato elektrárna zásobuje velkou část Reykjavíku.


Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz