Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park JokulsárgljúfurJezero MývatnVulkanická oblast KraflaVýchodní fjordy (East fjords)Sopka Hekla-->Jižní IslandPingvellirVestmannaeyjarSeverozápadní IslandStezky ve vnitrozemíZápadní fjordy (West fjords)Západní IslandJihovýchodní Island
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

vodopád Faxi v Tungufljót vodopád Faxi v TungufljótHvolsvollur a okolí
Městečko Hvolsvollur má 645 obyvatel. Kousek odtud se nachází v pobřežní oblasti mokřin – Landeyjar pahorek Bergpórshvoll.
Asi 21 km jižně od Hvolsvolluru se nachází na kopci archelogické naleziště staré farmy. Tato farma shořela asi v 11. století a v ní Njáll Porgeirson spolu se svou rodinou. O Porgeirsonu se mluví ve známé islandské sáze Njálls. Můžete si sem udělat pěší výlet z Hvolsvolluru.

Hora Stóra Dimon
Tato hora je také zmiňována v sáze Njálls. Odehrálo se tu několik událostí popisovaných v této sáze.

Eyrarbakki
Malá osada ve které žije asi 550 obyvatel byla v minulosti největším obchodním střediskem jihu. Obyvatelé se tu živí především rybolovem. Pobřeží lemují široké pláže.
Navštívit můžete místní kostel z roku 1890 nebo jednu z nejstarších budov v zemi – Húsid, z roku 1756. V současnosti v ní sídlí Árnesovo regionální lidové muzeum. Za zmínku také stojí muzeum Sjóminjasafnid á Eyrarbakka, ve kterém jsou vystaveny předměty používané mořeplavci. Zajímavé jsou staré budovy pekárna – z roku 1884, kovárna – z roku 1907, Gunnarův dům – z roku 1913 a budova Háeyri – z poloviny 19. století.

Stokkseyri
Malé městečko, které je obklopené písčitou pláží má 463 obyvatel. Obyvatelé se tu živí především rybolovem. Zajímavé je tu muzeum, které je umístěné ve staré rybářské chýši Purídarbúd.

řeka Skaftá řeka SkaftáÚdolí Pórsmork
Toto údolí je jedno z nejkrásnějších míst na Islandu, možná také proto, že je zalesněné, plné květin. V roce 1921 se stalo údolí chráněným územím. Je to ideální místo pro pěší turistiku. Je tu totiž vybudovaná hustá síť stezek a cest.

Hora Valahnúkur
Tato hora vysoká 458 metrů nad mořem láká především horolezce. Jižně od básaru najdete zvláštní krajinu Godaland – „země bohů“, kde je mnoho podivných horninových útvarů. Je tu mnoho turistických stezek.

Porlákshofn
Rybářská osada jejíž populace činí 1316 obyvatel. Patronem městečka je sv. Porlákura.Ve 12. století byl biskupem ve Skálholtu. Jako jediný Islanďan byl vysvěcen římskokatolickou církví.

vodopád Skógafoss vodopád SkógafossSkógar
Malá osada má pouhých 30 obyvatel. Překrásný je pohled na vrchy bílých ledovců Eyjafjallajokull, které se tyčí nad vesničkou do nadmořské výšky 1 666 metrů. Tato osada je překrásným, klidným místem jako stvořeným pro odpočinek. Milovníci pěší turistiky najdou v okolí mnoho stezek.
Navštívit tu můžete muzeum lidového umění, jehož součástí je i škola a kostel. Expozice zobrazuje život na Islandu.
Vodopád Skógafoss najdete asi 500 metrů západně od osady. Dosahuje výšky 60 metrů. Legenda vypráví, že osadník Prasi ukryl ve Skógafossu truhlu plnou zlata.

Okolí Skógaru
Průsmyk Fimmvorduháls
Tento průsmyk je často cílovým místem pěších turistů. Můžete se k němu vydat několika cestami. Průsmyk se rozkládá mezi ledovci Eyjafjallajokull a Mýrdalsjokull. Dávejte pozor na to, že je tu často mlha. Vybavte se dostatečnými zásobami vody a potravin.


Drangshlíd
Farma Drangshlíd stojí pod 478 metrů vysokou horou Drangshlídarfjall. Zajímavostí je tu obrovský kráter uprostřed pole, kde se vytvořily jeskyně. Ty slouží jako stáje.

Vodopád Seljalandsfoss a Pardíshellir
Tyto vodopády najdete u farmy Seljaland. U blízké farmy Hamragardar si můžete prohlédnout jeskyně Paradíshellir. Lidové pověsti vypráví, že se v nich v 16. století ukrýval psanec Hjalti Magnússon.

Sudurland SudurlandVík í Mýrdal
Nejjižnější vesnice Islandu má asi 300 obyvatel. Je tu velmi deštivé počasí. V překladu znamená název vesnice „záliv v bažinatém údolí“. Na píščitých plážích a na mořských útesech se nachází obrovské hnízdiště mnoha tisíců ptáků.
Překrásná vyhlídka na moře a okolí Víku je ze stanici Loran ve výšce 340 m nad mořem. Hora Hjorleifshofdi je vysoká 231 m nad mořem a dominuje písečným pláním. Nese název po osadníku Hjorleifuru.
Nejjižnějším bodem Islandu je mys Kotlutangi. Kamenný oblouk Dyrhólaey, který je vysoký 110 metrů vytvořil mořský příboj. V překladu znamená jeho název „brána Islandu“. Sídlí tady mořští ptáci. Zvláštní, tajemné kamenné mohyly Laufskálavordur si můžete prohlédnout asi 45 km na východ od Víku. Prý označovaly cestu a přinášely všem putujícím štěstí.

Ledovec Mýrdalsjokull je na čtvrtém místě co se týče velikosti ledovců na Islandu. Zabírá území o rozloze 700 km2, je vysoký 1480 m a široký asi 1000 m. Pokrývá sopku Katlu, která je vysoká 1250 m nad mořem. Tato sopka je stále aktivní. Poslední erupce proběhla v roce 1818. Celkem vybuchla sopka 16krát.
Na ledovec se můžete vydat s některou z místních organizací.


Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz