Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

Národní park Jokulsárgljúfur-->Jezero MývatnVulkanická oblast KraflaVýchodní fjordy (East fjords)Sopka HeklaJižní IslandPingvellirVestmannaeyjarSeverozápadní IslandStezky ve vnitrozemíZápadní fjordy (West fjords)Západní IslandJihovýchodní Island
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Island - Jezero Mývatn (lake Myvatn) Jezero Mývatn a jeho okolí je chráněným územím Tato oblast leží v západní části v aktivní vulkanické zóně a proto je opravdu vyjímečná. Bohužel vlastníkem pozemků kolem jezera jsou drobní vlastníci a proto nemůže být tato oblast vyhlášena oficiálně národním parkem. Zabírá území o rozloze 440 000 ha a leží v nadmořské výšce 278 metrů. Tímto územím protéká i unikátní řeka Laxá, které se říká „lososí řeka“.
Toto území je vulkanicky aktivní. Bublající bahno, zajímavé vulkanické krátery, lávová pole – to je okolí jezera Mývatn, jedné z nejvíce geologicky aktivních oblastí Islandu. Název Mývatn znamená v překladu něco jako „komáří jezero“. Říká se mu tak proto, že jsou tu tisíce malých mušek, které létají nad vodní hladinou a nad bahnem. Není před nimi úniku. Tento otravný hmyz je ale výbornou potravou pro ryby. Na jezeře je asi 50 malých ostrovů. Vegetace je tu opravdu pestrá a různorodá.
Před 10 000 lety byla kotlina Mývatnu pokryta ledovým příkrovem. Samotné jezero vzniklo přehrazením řeky Laxá lávou , což se odehrálo asi před 3800 lety. Sopečným výbuchem se vytvořil kráter Hverfell, který dnes dominuje této oblasti. V letech 1724 – 1729 proběhly na severovýchodní straně jezera u sopky Krafly drobné erupce. Tato aktivní sopečná zóna se probudila v roce 1984. Není vyloučena další velká erupce.

Mývatn je totiž rajským rájem pro ptáky, kterých tu hnízdí tisíce. Je tu 15 druhů kachen, což je více než kdekoli jinde v Evropě. Mezi nejzajímavější patří severoamerické druhy – hohol islandský nebo kachna strakatá. Pro kachnu strakatou je jezero Mývatn jediným evropským hnízdištěm. Můžete tu vidět poláka chocholačku, poláka kaholku, morčáka prostředního a kajku mořskou.
Severně od jezera se nachází Hverfjall – vulkanický kužel starý přes 2500 let, který vznikl vulkanickými erupcemi. Další neuvěřitelnou zajímavostí, která vznikla díky vulkanickým explozím v okolí je obrovské lávové pole – Eldhraun – kde byl natočen film Apollo 11. Pole totiž připomíná krajinu na měsíci.

Island - Jezero Mývatn (lake Myvatn) Reykjahlíd
Městečko Reykjahlíd má asi 452 obyvatel. Kdysi dávno tu prý rostly březové háje a travnaté louky. Bohužel díky těžbě dřeva a díky výlevům lávy tu dnes nenajdete téměř žádou vegetaci.
Na tomto místě prý první osadník v oblasti Mývatnu farmář Arnór Porgrímsson postavil svoje obydlí. V roce 1727 při výbuchu sopky Krafly započal kráter Leirhnjúkur svoje aktivní období, při kterém chrlil proudy lávy. Láva dosáhla dokonce břehů jezera Mývatn. 27. srpna 1729 zalil proud lávy celou vesnici a zničil všechny domy. Zůstal tu je starý dřevěný kostelík, který stál na nízkém svahu. V roce 1876 prošel kostel rekonstrukcí. V roce 1972 byl zbořen a znovupostaven již v moderním stylu. Je ozdoben řezbamy a batikovanými uměleckými díly. Starý kostel zobrazuje dřevořezba na kazatelně.
Navštívit můžete i místní přírodopisné muzeum, které představuje vývoj Mývatnu. Je tu i malá knihovna a videoprojekce zobrazující okolní přírodu.

Jeskyně Lofthellir se nachází na východ od Hvannfellu. Jeskyně je sopečného původu a byla objevena v roce 1989. Na některých místech je až 4 metry vysoká a tvoří ji překrásné ledové výtvory. Prohlídka jeskyně trvá kolem jedné hodiny.

Ledové jeskyně Kverkfjoll, ve kterých vznikl tok řeky Jokulsá á Fjollum a kaldera (druh sopky)Askja. Jezero Oskuvatn je výsledkem katastrofické vulkanické erupce v roce 1875. Kousek odtud se nachází kráter Víti, který vznikl při erupci v roce 1875.

OKOLÍ JEZERA
Stóragjá
Stóragjá je zajímavá trhlina u které tryská horský pramen. Je tu i jezírko, do něhož přitéká voda z pramene. Můžete si zde dát i osvěžující koupel. Voda je nejčistší na jaře.
Horký pramen Grjótagjá se nachází v malé jeskyni mezi Reykjahlídem a Hverfellem. Rozděluje se na část pro muže a pro ženy. Kdysi dávno byl místem setkávání zdejších obyvatel. Pořádali se tu i různé večírky. V 80. letech se ale nečekaně oteplil na 60 °C. Nedávno se voda ochladila na 44 °C . Vědecký průzkum ukázal, že voda se ochlazuje průměrně o 1 °C ročně.

Kráter Hverfell
Tefritový kráter Hverfell vznikl pravděpodobně před 2500 lety při obrovském výbuchu Lúdenu. Tyčí se 163 metrů nad lávovým polem ve východní části kolem jezera. V průměru má 1 km. Můžete se vydat až nahoru po stezce, která vede po severním svahu. Na dno kráteru si psali turisté různé vzkazy. Proto je v současnosti dno uzavřené, aby se dále nepoškozovalo.

Dimmuborgir
Na místě Dimmuborgir najdete zvláštní vulkanické útvary, které vznikly před 2000 lety. Láva vytékala z kráterů Trengslaborgir a Lúdetsborgir a vytvořila jezero v kotlině Dimmuborgir. Můžete tu vidět různé sloupy, oblouky, jeskyně a další tvary.
Nejzajímavější je jeskyně Kirkjan, což v překladu znamená kostel. Uvnitř vám jeskyně může připomínat gotickou katedrálu s typickými klentbami. V jeskyni se pořádají i různé koncerty, je tu výborná akustika. Jsou tu vyznačeny stezky, pro pěší. Mimo stezky je to zakázáno, to proto, aby se krajina neponičila.

Lávové pole Markhraun se nachází mezi jezerem Mývatn a Dimmuborgirem Vzniklo erupcí Hverfellu.

Hofdi
Tato oblast je ideální k pěším túrám a odpočinku. Je tu mnoho jeskyní a lávových sloupů podél břehů jezera. Vyrůstá tu mnoho květin, bříz a jedlí. Od roku 1970 je Hofdi veřejným parkem.

Sydrivogar je malá zátoka , která se nachází na jihu jezera Mývatn. Je tu mnoho termálních pramenů, které jsou ukryty pod vodní hladinou. Zásobují jezero vodou.

Pěší stezka z Hverfellu do Dimmuborgiru
Cesta trvá asi 4 hodiny a na konci vede přes zarostlá lávová pole.

Island - Jezero Mývatn (lake Myvatn) Pseudokrátery
Téměř všechny ostrovy na jezeře Mývatn jsou pseudokrátery. Malé kužely a krátery vznikly tak, že láva stékala do vody, která se začala díky vysoké teplotě lávy vařit a produkovala páru. Největší pseudokrátery najdete na východ od Vindbelgjarfjallu, západní břehy jezera, který měří 300 metrů. Nejmenší útvary jsou na jižní straně jezera.

Arnarbaeli – dutý pseudokráter. Nachází se na jihu jezera, kousek od Skútustadiru. Vede sem stezka pro chodce.

Pseudokráter Skútustadagígar
Najdete ho hned vedle Skútustadiru na jižním břehu ostrova. Je k němu nejlepší přístup. Pseudokráter obklopuje rybník Stakhólstjorn a celé toto místo je od roku 1973 přírodní rezervací. Sídlí tu mnoho druhů ptáků. Pokud budete chtít obejít celý rybník, zabere vám to asi hodinu. Jsou tu i další pěší stezky, které jsou dobře označené.

Skútustadir
Vesnička Skútustadir je asi druhá největší v oblasti jezera Mývatn. Prý kdysi dávno patřilo toto místo zlému Vigaskútovi – „Zabiják Skúta“. Prý se dopustil i vraždy a byl velmi bezcitný, ale i velmi vychytralý.
Navštívit tu můžete malý kostelík a místní muzeum, které se nachází v budově hotelu Mývatn. Je tu umístěna sbírka lidového umění a předměty používané v každodenním životě. Dokonce tu najdete i několik předmětů nalezených při archeologických vykopávkách a několik vycpaných ptáků.

rovina Bjarnaflag rovina BjarnaflagRovina Bjarnarflag
Tato rovina je geotermální oblastí – nachází se asi 3 km na východ od Reykjahlídu. Kdysi tu chtěli farmáři pěstovat brambory, ty ale byly díky geotermální aktivitě napůl uvařené. V roce 1938 tu byl otevřen na krátkou dobu sirný důl. Prováděly se zde i pokusy při těžbě síry ze sopečných solfatár, projekt byl ale zastaven jako neekonomický.

Je tu jedna geotermální továrna, která zpracovává diatomit. Diatomit jsou zkameněliny, kostní pozůstatky jednobuněčných řas. Tyto zkameněliny zvyšují dno jezera Mývatn o jeden milimetr ročně. Pracuje tu dokonce nákladní člun, který tento nános diatomitu ze dna sbírá. Diatomit se využívá jako přídavek do hnojiv, barviva, zubní pasty a umělých hmot a jako filtrační prostředek do olejů, léčiv, leteckého paliva, piva a vína.

Jihovýchodní oblast jezera Mývatn

Těm, kdo milují dlouhé túry zajímavým rozmanitým terénem, doporučujeme oblast jihovýchodně od Mývatnu. Mimo jiné tu najdete krátery Lúdentaroborgir, které jsou součástí rozsedliny. Prengslaborgir, která je dlouhá 8 km. Krátery vznikly asi před 9 000 až 6 000 lety. Největším kráterem je Lúdent o průměru 1 km a hloubce 70 m. Připomíná měsíční krajinu. V roce 1968 tu trénoval astronaut Neil Armstrong.
Kolem kráteru Lúdent vede stezka, která pokračuje mezi ostatním krátery.

Tabulová hora Bláfjall
Tato hora vznikla v době ledové vulkanickým výbuchem. Tyčí se do výšky 1 222 metrů nad mořem. Dovede Vás na ní několik stezek.

Tabulová hora Sellandafjall
Tato hora se tyčí do výšky 988 metrů nad mořem. Výstup na ní je snadný. Stezka vede překrásnou přírodou.

Tabulová hora Herdubreid
Dosahuje nadmořské výšky 1 682 m, dominuje lávovému poli Ódádahraun. Často je nazývána “královnou islandských hor“.

Plošina Mývatnsoraefi
Tento název znamená v překladu poušť Mývatn. Jižní část této plošiny je pokryta lávovými poli a pískem. Jsou tu často písečné bouře. Je tu je několik málo termálních pramenů.

Sydrivogar je lávová jeskyně.Zajímavé odkazy

Odkaz na net o jezeru Mývatn
Odkaz na vulkanickou oblast Krafla

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz