Dovolená Island


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Island - navigace  
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island  Island

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

-->Národní park JokulsárgljúfurJezero MývatnVulkanická oblast KraflaVýchodní fjordy (East fjords)Sopka HeklaJižní IslandPingvellirVestmannaeyjarSeverozápadní IslandStezky ve vnitrozemíZápadní fjordy (West fjords)Západní IslandJihovýchodní Island
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

vodopád Dettifoss vodopád Dettifossvodopád Dettifoss vodopád DettifossV překladu znamená název Jokulsárgljúfur „kaňon ledovcové řeky“. Je nejsevernějším národním parkem. Zabírá území o rozloze 15 000 ha. Osu parku tvoří hluboký kaňon řeky Jokulsá, která vytéká ze severního okraje ledovce Vatnajokul. Národní park vznikl v roce 1973.
Jižní část parku pokrývá subarktická tundra, která tvoří rozlehlou pustinu s roztroušenými trsy rostlin. V severní části kousek od města Ásbyrgi se rozkládají bizarní skalní útvary a kaňon Ásbyrgi, který vznikl ledovcovým posunem. Kromě břízy tu roste jeřáb obecný a několik druhů jehličnanů. V podrostu roste jahodník a plavuně pučivá spolu s vrbkou úzkolistou, která je zajímavostí tohoto parku. Roste na říčních štěrkových náplavech.

Je tu také největší vodopád Evropy Dettifoss, který bývá přezdíván Niagara Evropy.Je vysoký 44 metrů a protéká jím asi 500 m3 vody za vteřinu. Nad celým kaňonem, ve kterém je vodopád se vytváří pestrobarevná duha. Asi 2 km odtud směrem po proudu naleznete další vodopád Hafragilsfoss, který je vysoký 27 metrů.
Druhá největší řeka Islandu – Jokulsáí á Fjollum pramení u ledovce Vatnajokull, je dlouhá 206 km a vlévá se do Severního ledového oceánu. Řeka vytvořila 30 km dlouhý kaňon.

lávové útvary v NP Jokulsárgljúfur lávové útvary v NP JokulsárgljúfurÁsbyrgi
Dalo by se říci, že patří mezi sedm přírodních divů světa. Ásbyrgi je 3,5 km dlouhý kaňon, jehož stěny jsou vysoké až 10 metrů. Tvoří severní část národního parku Jokulsárgljúfur.
Kaňon je oblíbenou rekreační oblastí obzvláště pro islandské rodiny. Koná se tu spousta festivalů a slavností. Uprostřed se tyčí zvláštní skalní útvar nazývaný „ostrov“. V kaňonu vyrůstají také různé druhy keřů a stromů jako třeba modříny, vrby a břízy. Pozorovat tu můžete buřňáka ledního a různé druhy ostatních živočichů.

Údolí Vesturdaluru nebo-li „Západní údolí“ je protkáno cestičkami a stezkami, na kterých můžete objevovat krásy tohoto přírodního parku. Můžete navštívit kráter Raudhólar, rybník Eyjan. Na něm se vytvořil ostrůvek, který je pokryt nízkými křovinami a malými jezírky.

Skály ozvěny – Hljódaklettar
Tyto skály jsou opravdu mimořádné. Je tu vytvořen akustický efekt, který způsobují spirálovité útvary, čedičové kudrlinky, růžice, medové plástve a sloupy. Kousek odtud je jeskyně Kirkjan – „kostel“.

Krátery Raudhólar – červené kopce můžete navštívit z Ásbyrgi.
V této oblasti můžete také navštívit jeskyni Trollahellir, ke které se dostanete jen po pěší 5-ti km stezce.

Kaňon Hólmatungur
V tomto kańonu se vytvořili dva vodopády – Hólmáfoss a Réttarfoss. Je tu opět několik turistických tras. Nejkrásnější výhled do okolí je z kopce Ytra-Pórunnafjall.

Hora Eilífur
Eilífur se tyčí v jihozápadní části parku do nadmořské výšky 698 metrů. Geologové ho označují jako hyaloclastitovou horu. Vznikl tak, že láva natekla do ledovce, ve které vytvořila dutinu. Ta se naplnila magmatem. Když ledovec roztál, objevila se vylisovaná hora.

Vodopád Selfoss
Tento vodopád je 11 metrů vysoký a najdete ho asi 30 minut chůze od vodopádu Dettifoss.

Kópasker
Malá vesnička má 165 000 obyvatel, v roce 1879 se stala mezinárodním obchodním přístavem. Leží na východním břehu řeky Oxarfjordur. Rovinul se tu obchod se zemědělskými produkty a prosperuje tady továrna na zpracování garnátů.

Zajímavé odkazy

Odkaz na východní fjordy

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz