Dovolená Argentina


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Argentina - navigace  
zájezdy Argentina Hotely a ubytování Argentina
Last minute Argentina Informace Argentina
Víza Argentina Fotogalerie Argentina
Mapy a průvodce Argentina Recenze hotelů Argentina
Diskuze Argentina Okružní plavby ArgentinaArgentina

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech --> Další zajímavosti

Tango-->Osobnosti ArgentinyIndiánská kulturaOsobnosti literaturyČeští přistěhovalci a pražské jezulátko
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

José de San Martín José de San MartínJosé de San Martín
(1778-1850)
San Martín se narodil v Yapeyú 25. února 1778. V osmi letech se přestěhoval do Madridu, kde začal studovat ve vojenské škole. San
Martín byl známý a schopný vojevůdce v bojích v Peru, a v Chille. Pod jeho vedením vyhrál boje v San Lorenzo, Chacabuco a Maipú. Zemřel v Boulogne-Sur-Mer 17. srpna 1850.

Carlos Gardel
(1887-1935)
Mystická postava místní obyvatel země. Gardel se narodil v Toulousse ve Francii, originálně však pochází z Uruguay. Do Buenos Aieres přišel roku 1893 a žil poblíž Abasta. Gardel zemřel v Medellín, Colombie při havárii. Pro obyvatele Argentiny však zůstává věčnou legendou tanga jako zpěvák teskných písní o lásce a o starostech v každodenním životě.

Quinquela Martín
1890-1977)
Svůj život zasvětil životu v ve čtvrti La Boca. Na jeho podnět byl každý dům přebílen. Všechny domy byly nabarveny zvláštní charakteristickou barvou

Alfonsina Storni
(1892-1938)
Argentinská spisovatelka tvořící poety se narodila v Sala Capriasca ve Švýcarsku. Pracovala jako učitelka a novinářka.

Jorge Luis Borges
(1899-1896)
Jeorge Borges byl jedním z nejlepších spisovatelů tohoto století. Vyrůstal na předměstí Palerma a už od dětství miloval anglické knihy. Jeho nejlepší dílo napsal až když oslepl.

Juan Manuel Fangio
(1911-1995)
Juan Fangio je jediný muž, který pětkrát vyhrál světový závod F 1 World Championship a tak vytvořil rekord, který snad nikdo nepřekoná. Narodil se roku 1911 a původně byl mechanikem. Zemřel ve věku 84 let 17. července 1955.

Astor Piazzola
(1920-1992)
Argentinský hudebník a skladatel, který pozměnil základní prvky tradičního Tanga. Popularitu získal po celém světě při svých vystoupeních ve světových divadlech.
Zemřel v Paříži roku 1992 po několika měsících, kdy byl v komatu.
Eva Perónová Eva PerónováEva Perónová
(1919-1952)
Fenoménem Argentiny byla Eva Perónová, manželka prezidenta Peróna, jejíž postavení se stalo skutečným ztělesněním režimu. Mnoho historiků je toho názoru, že Perón se dostal na samotný vrcholek moci jenom díky pomoci své ženy. Evy. Snad už není v současných dějinách žena, která by takovou měrou ovlivnila politické dění.
Evě se říkalo Evita, její pravé celé jméno je María Eva Duarte. Narodila se roku 1919 v malém městečku Los Toldos nedaleko Buenos Aires. Byla nemanželskou dcerou zámožného statkáře, jež se nikdy ke své dceři nepřihlásil.
Už v patnácti letech si Eva vydělávala v Buenos Aires jako druhořadá herečka. Do rolí v populárních rozhlasových hrách ji prosadil ředitel pošt a rozhlasu, plukovník Imbert. Obrat v jejím životě nastal, když se dostala do společnosti vojenských důstojníků. Tam se také seznámila s Perónem a stala se jeho přítelkyní. Evita mohla Perónovi pomoci hlavně díky svým stykům a známostem v řadách vojáků, odborářů a politiků.
Evita byla krásná, ale širšího vzdělání se jí nikdy nedostalo. Používala jen svoji přirozenou inteligenci. Dokázala velmi intenzivně působit na masy. Stala se fanatičkou uznávající peronismus a následovaly ji miliony obdivovatelů. Stala se náruživou propagátorkou mužovy politiky a zanedlouho dokázala zapůsobit na celou zemi.
Krátce pracovala jako ministryně práce a sociálních věcí. Větší úspěchy však dosahovala jako propagátorka peronismu. Bojovala za volební právo žen, které bylo nakonec v roce 1947 uzákoněno. Založil a stala se vůdcem ženské odnože Perónovy strany, stala se novinářkou.
Buenosaireská smetánka však Evitu nesnášela, především pro její původ. V roce 1946 ji bylo odepřeno místo předsedkyně v Dobročinné společnosti, což bylo vždy čestnou funkcí pro manželku prezidenta. Evita přiměla Peróna, aby si vzala Dobročinnou společnost na starost vláda a nato proběhla čistka mezi jejími představitelkami.
Evita založila Nadaci Evy Perónové, která se brzy rozrostla a těšila se z velkých úspěchů. Nadace byla dotována státem, ten, kdo přispěl byl daňově zvýhodňován, každoročně do ní přispěli jedním platem všichni dělníci – někteří z přesvědčení, někteří ze strachu.
Evitina nadace budovala nemocnice, podporovala lékárny pro chudé, ubytovny pro pracující dívky a ženy, obchody s levným zbožím, organizovala rozdávání oblečení, hraček a jídla.
Evita pořádala také charitativní akce s dětmi. Zanedlouho byla Evita obviněna z toho, že většinu peněz z Nadace převedla na své konto, Evita veřejně prohlásila, že je poctivá a nadace nebyla nikdy kontrolována.
V roce 1947 se Evita vydala na okružní cestu po Španělsku, Francii, Itálii. Její charitativní působení ji přineslo názvy jako „Paní naděje“ „praporečnice ponižovaných“ apod.
Byla také dobrým příkladem pro chudé, ze kterých pocházela. Na začátku 50. let byla populárnější než sám Perón a měla v rukou stejnou moc jako on. Její obrázky zdobily ulice i veřejná prostranství. V roce 1951 proběhla kampaň, která měla Evitě dopomoci k místu viceprezidentky. Bohužel však konzervativní generálovou nedopustili to, aby se ocitla na tomto postu žena. Evita proto musela kapitulovat. Zanedlouho poté onemocněla Evita rakovinou a v roce 1952 ve věku 33 let zemřela. V každé provincii bylo alespoň jedno město přejmenováno na Evinu počest. V argentinských školách se stala povinnou četbou její autobiografická kniha La razón de mi vida – Smysl mého života. Do Vatikánu přišly dokonce petice, které žádaly Evino svatořečení. To se nestalo, ale dodnes můžete vidět po celé Argentině Evitiny obrázky.

Che Guevara
(1928-1967)
Vůdce argentinské revoluce. Angažoval se také v kubánské revoluci. Vedl partyzánské oddíly v Jižní Americe. Byl popraven vládními jednotkami v Bolívii.


Diego A. Maradona
(1960)
Diego A. Maradona je nejlepším hráče fotbalu na světě. Narodil se 30. října 1960 ve Villa Fiorito na předměstí Buenos Aires. Fotbal hraje od dětství. Nejpopulárnější je jeho gól z roku 1986 na světovém šampiónátu v Mexiku "86 World Cup", v utkání proti Anglii.

Průvodci a mapy


Argentina...
Argentina
509 Kč
Argentina...
Argentina - DVD
79 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz