Dovolená Argentina


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Argentina - navigace  
zájezdy Argentina Hotely a ubytování Argentina
Last minute Argentina Informace Argentina
Víza Argentina Fotogalerie Argentina
Mapy a průvodce Argentina Recenze hotelů Argentina
Diskuze Argentina Okružní plavby ArgentinaArgentina

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Přírodně zajímavé

PatagonieTierra del Fuego - Ohňová zeměNP Měsíční údolí a Parque Nacional Lihué CalelNP v Mezopotámii-->NP vodopády IguazúNP Los GlaciaresNP v Patagonii
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

vodopády Iquazú vodopády IquazúParque Nacional Iguazú
Legenda kmene Guaraní vypráví, že bojovník utekl s mladou dívkou po řece na kánoi před žárlivým bohem lesa. Strašlivá zloba boha však způsobila sesuv břehu do řeky a tím se vytvořil obrovský vodopád. Mladá dívka prý spadla do vod vodopádu a proměnila se ve skálu, zatímco bojovník se přeměnil ve strom nad vodopádem. Prý dává pozor na svou dívku.
Ve skutečnosti má tento přírodní úkaz původ v sopečné činnosti. Hornina pod vodami vodopádu je totiž sopečného původu. Řeka Rio Iguazú pramení v pohoří Sierra de Mar, na brazilském pobřeží Atlantiku. Po mnohasetkilometrovém putování vod této řeky směrem na západ, vytvořila příroda fascinující přírodní výtvor – vodopády Iguazú. V roce 1986 byly vodopády Iguazú zapsány do seznamu přírodního dědictví mezinárodní organizace UNESCO a vyhlášeny národním parkem. Tento park pokrývá území o rozloze 64 000 hektarů.
papoušek papoušekmotýl motýlDíky vodopádům navštěvuje městečko Puerto Iguazú mnoho turistů. Před návštěvou samotných vodopádů byste měli navštívit muzeum v tomto městečku, které vás bude informovat o původu hornin a o flóře a fauně, které se na místě vyskytuje. Žije tu asi 450 druhů ptáků, přes 80 druhů savců a vyrůstá tu přes 2000 druhů rostlin. Některé druhy hmyzu, které se tu vyskytují nebyli dodnes zařazeny mezi žádný dosud známý druh.
Již z dálky poznáte podle hukotu vody, že se blížíte k tomuto magickému místu. Pohled na vodopády vás přivede k obrovskému úžasu a nadšení. Pokrývá je majestátný bílý závoj vody a nad nimi se klenou překrásné pestrobarevné duhy.
Velké množství skalních výstupků a zarostlých ostrůvků rozděluje vodopády na 275 kaskád, které jsou celkem široké asi 2,5 km. Vyhlídkové místo Isla Grande San Martín nabízí překrásný unikátní výhled do okolí. V nejvyšších místech dosahují vodopád výšky až 80 m. Na tomto místě se nachází vyhlídkový most, na jehož konci se můžete dostat přímo do vodopádu ve výšce 30 m. Na místě, kde protéká 1700 m3 vody za sekundu, je kaskáda vodopádu 150 m široká a 700 m dlouhá.
Můžete se vydat na turistickou stezku vedoucí okolo vodopádů, svou krásou vás jistě okouzlí tak, že vám zůstanou vzpomínky celý život.

vodopády Iguazú vodopády IguazúBylo zde vybudováno několik stezek vedoucí kolem vodopádů, které končí na vyhlídkových místech.

Sendero Verde - Zelená stezka
Tato stezka vede přes les, ve kterém můžete pozorovat různé druhy ptáků a motýlů. Začíná u turistických informací a je vlastně přístupovou cestou k dalším stezkám. Na cestu potřebujete kolem 20 minut. Stezka končí u věže ze které se nabízí překrásný výhled na vodopády.

Circuito Superior - Horní okruh
Po cestě na této stezce se nacházejí překrásné vyhlídky na vodopády, kterým se říká "balcones" - vyhlídkové balkóny. Jistě vás překrásné panoramatické phledy na vodopády okouzlí svou krásou. Na procházku po této stezce si nechce asi hodinu a čtvrt.

Circuito Inferior - Dolní okruh
Dolní okruh začíná také u vyhlídkové věže, na místě kde končí Zelená stezka. Stezka vede pralesem, kde můžete pozorovat různé druhy živočichů a rostlin. Při tom všem se tu nachází ještě několik vyhlídkových míst. Pohled na vodopády vám vezme dech a okouzlí vás. Na cestu potřebujete zhruba hodinu a čtvrt. V některých částech stezky jsou schody. Po cestě se můžete posilnit v malém občerstvením. Stezka vede také k malému přístavišti, odkud můžete dále pokračovat lodí na ostrov Isla San Martín.

Argentina Argentina Argentina
Stezka na ostrově San Martín
Jediný přístup na ostrov, rozkládající se jakoby uprostřed vodopádů je z malého přístaviště, ke kterému dojdete po stezce Dolní okruh. K návštěvě ostrova potřebujete zhruba dvě hodiny. Stezka tam vede pralesem ke dvoum vyhlídkovým místům - La Ventava a San Martin Falls.

Tren de la Selva - Zelený pralesní vláček
Můžete se nechat dovést malým vláčkem na vyhlídkové místo Garganta del Diablo nebo vystoupit na poloviční cestě ve stanici Cataratas a odtud pokračovat k nějaké z níže uvedených stezek. Cesta vláčkem vede pralesem a trvá asi 20 minut. Startovním místem jsou turistické informace u vstupu do tohoto národního parku.

Garganta del Diablo - Ďáblův chřtán
K návštěvě tohoto úchvatného místa potřebujete asi dvě hodiny, pokud vyrazíte ze stanice Garganta del Diablo. Tam se nechte dovést vláčkem. Cílem této stezky je vyhlídka, která nahání hrůzu, bere dech a láká svou nebezpečností. Při pohledu do padajících vod můžete pocítit obrovskou sílu a moc přírodního živlu.Toto místo byste neměli při své návštěvě parku vynechat.

Vodopády si můžete prohlédnout i z lodi, které mají přístaviště nad vodopády a pod vodopády. Vstupné k vodopádům činí 5 USD a 3 USD za každé auto. Doporučuje se, neoblékat si tmavé nebo pestrobarevné oblečení a to kvůli hmyzu. Dejte pozor při pití nápojů z plechovek, je tu mnoho vos a včel pro které jsou sladkosti lákadlem. Vyvarujte se krmení zvířat, která potkáte na stezkách, zakládání ohně, odhazování odpadků a přelézání ohraničených míst.
Argentina tukan tukanmravenečník mravenečník
Ptačí park „Parque das Aves“
Ptačí park se nachází asi 12 km od vodopádů Iquazu na rozhraní Brazílie a Argentiny, ve státu Paraná. Návštěvníci tu mohou pozorovat mnoho zajímavých a raritních druhů různobarevných ptáků pro které je přirozeným prostředím tento tropický deštný prales.
Je zde otevreno každý den, včetně víkendů a prázdnin.
Zimní hodiny: 8.30 – 17.30 hod
Letní hodiny: 8.30 – 18.00 hod

Je tu připravena 1,5 km dlouhá stezka, která zabere asi jednu hodinu.

Tento park založil Dennis Croukamp v roce 1993, který pochází z Afriky a je odjakživa milovníkem ptáků. Objevil překrásný kousek tropického pralesa kousek od vodopádů Iquazu – což se zdálo jako ideální místo pro ptačí park. Na pomoc si pozval z Jihoafrické republiky Dr. Alana Abreye, který navrhl ptačí park v Durbanu. K vytvoření parku přispěla také brazilská organizace na ochranu zvířat a rostlin IBAMA – Brazilian Nature Conservation Authorities. Velmi se dbalo na to, aby prales nebyl poničen a narušena jeho přirozená struktura. Dvě třetiny ptáků pochází z jižní Ameriky , zbytek byl dopraven z ostatních kontinentů se subtropickým podnebím.
V roce 1996 Dennis Croukamp zemřel, jeho žena Anna pokračovala v jehoj projektu spolu s týmem 42 brazilčanů.

Celý park zabírá území o rozloze asi 16 ha, 5 ha je rozvinutých. Žije tu více než 900 ptáků, 150 druhů. Většina z nich je brazilských. V parku je centrum krmení ptáků a také rehabilitační centrum, kde se zotavují zranění nebo jinak nemocní ptáci. Někteří z nich se již nemůžou vráti zpátky do volné přírody.

Druhy ptáků, které můžete v parku vidět:

Guarouba guarouba
Pochází ze severní částí Maranhao a Para v Brazílii. Žije v pralese, na stepi a v zavodněných oblastech, kde roste mnoho stromů. Živí se obocem, květinami a květy rostlin. Ničí kukuřici a rostliny manga.
Snáší 2 – 3 vajíčka do hnízd umístěných vysoko ve stromech. Doba vylíhnutí mláděte trvá 30 dní. Patří k velmi ohroženým druhům.

Zelená ara - Ara chloroptera
Vyskytuje se na východě Panamy, Kolumbie, Venezuely a Guyany, na jihu Brazílie a Paraguay, západ a východ Ekvádoru, východ Peru a severovýchod Bolívie. Žije ve vlhkém prostředí pralesa, v tropickém pralese, v lesích a okolo břehů řek. Živí se semínky, ovocem, oříšky a housenkami.
Snáší asi 3 – 4 vajíčka, která se líhnout 30 dní, většinou na skále, na palmách a ostatních stromech.

Kazuár - Casuarius casuarius
Žije v Nové Gunei a v Austrálii, v tropickém pralase a v savanách. Živí se ovocem, houbami, bezobratlými živočichy a malými obratlovci. Průměrně za jeden den sní 2 – 9 kg stravy.
Snáší 3 – 5 tmavě zelených vajíček, které potřebují k vylíhnutí 50 dní.

Africký jeřáb - Balearic pavonina
Žije v Africe v oblastech s velkou vlhkostí – kolem řek, jezer a rýžových polí. Živí se hmytem, malými obratlovci jako napřiklad ryby, plazi apod. Neodolá ani semínkům a trávě.
Rozmnožuje se v období dešťů na jaře, snáší 2 – 3 vejce, která se líhnou 28 – 31 dní.

Jeřáb panenský - Anthropoides virgo
Žije v centru Eurasie, v Mongolsku u Černého moře a v jihozápadní Číně. Tento druh najdete v savanách, poblíž jezer a potůčků, na vlhkých místech. Živí se semínky, hmyzem, červi a ještěrkami.

Rhea - Rhea americana
Žije na severovýchodě a jihovýchodě Brazílie. Vyskytuje se v lesích, v pampách a v oblastech kde je mnoho vegetace. V době rozmnožování se přemísťuje do oblastí řek a jezer. Živí se listy, semeny, ovocem, hmyzem, ještěrkami a žábami, malými ptáčky. Pojídají malé kamínky na lepší trávení.
Samičky vkládají vajíčka do půdy, samci se o vajíčka starají. Líhnutí trvá 35 – 40 dní. V některých oblastech patří tento druh k vysoce ohroženým.

Triclaria Malachitacea
Vyskytuje se v oblasti od Bahii až k Rio Grande do Sul v Brazílii. Živí se semeny , květinami, ovocemi, hmyzem a obilninami. Hnízda si staví ve starcýh vykotlaných stromech nebo ve stromech s velkou korunou (většinou na palmách). Snáší tak 2 – 4 vajíčka, která se líhnout 28 dní. Tento druh patří k ohroženým.

Šedivý papoušek - Psittacus erythacus
Vyskytuje se na východním pobřeží Keni a na severozápadu Tanzanie a Zaire, v lesích, savanách a kultivovaných polích.
Živí se ovocem, semeny, listy a kukuřicí. Ptáci mohou ulétnout velkou vzdálenost když hledají stravu. Dělají si hnízda ve vykotlaných vysokých stromech. Snáší tak 2 – 3 vajíčka, líhnutí trvá 21 – 30 dní. Mláďata opouští svá hnízda po 80 dnech.

Plazi
Kajman (caiman latirostris) se vyskytuje v Brazílii v oblasti od státu Pernambuco až k Rio Grande do Sul. Žije v řekách a v mokřinách, živí se rybami, ptáky a malými savci. Není tak agresivní jako krokodýl a zaútočí pouze pokud je obtěžován.
Umělé jezero v parku obývají želvy a různé druhy ryb. Voda je dokonale čistá, živočichy tu můžete pozorovat v kteroukoli dobu.

Hroznýš královský žije od Mexika až po Argentinu v blízkosti řek a jezer. Pohybují se po zemi a po stromech, živí se malými savci a ptáky.
Hroznýše tu můžete také potkat nebo zahlédnout na stromech.

Motýli a kolibříci
V parku se vyskytuje nespočetné množství překrásně bestrobarevných motýlů a také kolibříků. Oficiálně se tu prý 25 druhů motýlů.
V Brazílii se vyskytuje 80 druhů kolibříka. Při letu se zvláštně pohybují a mávají rychle křídly – 70 – 80 krát za sekundu. Jejich srdeční rytmus činí 1000 tlukotů za minutu. Živí se nektarem z rostlin nebo malým hmyzem a pavouky. Do té doby, než v parku žili kolibříci, byli velkým problémem pavouci, kteří se tu rychle rozmnožovali a zabíjeli motýly. Proto tu byli nasazeni i kolibříci, aby nastala jakási rovnováha.
Důležité adresy

APN Iguazú (Nespecifikováno)
Adresa: 3370 Puerto Iguazú , Misiones Kontakt: Tel.: 03757-491466/467/469/470 infocataras@iguazunet.com, info@iguazuargentina.com.ar


Zajímavé odkazy

Odkaz na Mezopotámii
Odkaz na NP v Mezopotámii
Odkaz na oficiální stránku NP Iguazú - ve španělštině
Odkaz na stránky ptačího parku

Průvodci a mapy


Argentina...
Argentina
509 Kč
Argentina...
Argentina - DVD
79 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz