Dominikánská republika - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Dominikánská republika
Hlavní město: Santo Domingo
Rozloha: 48730 km2
Počet obyvatel: 8715602
Hustota zalidnění: 171 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní prezidentská republika s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT - 4 h
Administrativní dělení: 29 provincií, 1 národní distrikt
Nezávislost od: 27. února 1844
Měna: dominikánské peso (RD) =100 centavů
Úřední jazyk: španělština
Rozloha vodní plochy: 350 km2
Rozloha pevniny: 48380 km2
Délka hranic: 360 km
Délka pobřeží: 1288 km
Sousedící země: Haiti
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 23
Průměrný věk ženy: 23
Hrubý domácí produkt na osobu: 1920$
Procento populace, které je gramotné: 82%
Nezaměstnanost: 30 (1999)
Průmyslová odvětví: potravinářský, textilní, chemický prům., hut. neželezných kovů
Zemědělství: pěstování kávovníku, kakaovníku, avokáda, tabáku, tropi. ovoce, rýže, okopanin, kukuřice, luštěnin, chov hovězího dobytka a prasat, rybolov
Přírodní zdroje: nikl, železo, drahé kovy, sůl, bauxit
Nejvyšší hora: Pico Duarte - 3.175 m n. m
Nejnižší bod: jezero Enriquillo - 46 m n. m
Nejdelší řeka: Yague del Norte (200 km)
Největší město: Santo Domingo (2.600.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: výskyt hurikánů, záplavy, sucha
Železnice v km: 1503 km
Silnice v km: 12600 km
Přístaviště: Barahona, La Romana, Manzanillo, Puerto Plata, San Pedro de Macoris, Santo Domingo
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: Románští katolíci 95%

FOTOGALERIE - Dominikánská republikaInformace

Dominikánská republika Dominikánská republikaDominikánská republika se již dlouhou řadu let skloňuje ve všech pádech. Je velmi oblíbeným cílem mnoha českých turistů, kteří si chtějí odpočinout u moře, avšak nenechte se mýlit, tento ráj, objevený Kryštofem Kolumbem, nabízí mnohem víc než polehávání na pláži. Když Kolumbus se svými loděmi přeplouval Atlantik, připlul nejprve na Bahamy a Kubu, teprve poté přistál na Hispaniole. Byl nadšen krásou a nevinností tohoto rajského ostrova, jeho hlubokými lesy, vodopády, horami a údolími. Také obyvatelstvo bylo přátelské a vstřícné. Možná to byla chyba, stejně tak jako to, že většina důležitých osob v kmeni byla bohatě ozdobena zlatem. Historie ostrova byla krutá a je velmi úzce spjata se sousední republikou, která se o ostrov Hispaniola s Dominikánskou republikou dělí – s Haiti. Ale pojďme pryč od ponuré historie, na kterou si málokterý turista při spatření bělostných pláží lemovaných kokosovými palmami, křišťálově čistého moře a luxusních hotelů, vzpomene.
Jednou z nejnavštěvovanějších oblastí je Costa del Coco ve východní části ostrova. Mnohem známějším názvem oblasti je Punta Cana, což je vlastně jen jižní část pobřeží Costa del Coco. Možná proto, že Punta Cana byla nejoblíbenější, začalo se tak nazývat celé pobřeží. Jen na málo místech na ostrově naleznete tak krásné pláže, moře a kvalitní hotely dohromady. Mezi nejznámější pláže se řadí Punta Cana, Cabeza de Toro, Cortesito, Macao nebo Muerto. Severní část pobřeží Costa del Coco se nazývá Bávaro. I zde naleznete exklusivní hotely, perfektní servis a krásné moře.
Na jihu ostrova na své návštěvníky netrpělivě čekají střediska jako La Romana nebo Bayahibe. La Romana je jedním z nejbohatších měst v zemi, vděčí za to cukrové třtině. Kdo se chce opravdu hýčkat, může svou dovolenou strávit v jednom z nejluxusnějších hotelových komplexů v zemi, v Casa de Campo. Rezort dnes vlastní americko-kubánská rodina. Naleznete v něm 275 hotelových pokojů a 150 bungalovů, dvě 18ti-jamková hřiště, tenisové kurty, kurty pro squash a racketball, hřiště pro pólo, přístav pro jachty, soukromé letiště, 9 restaurací, bary, jízdárnu a střelnici a také samozřejmě krásné pláže. Rozkládá se na ploše 2 800 ha, za řekou Dulce, na skalnatém pobřeží. Bayahibe leží asi 30 km východním směrem od La Romana a je taktéž oblíbeným turistickým letoviskem. Je ideální základnou pro návštěvu romantického národního parku del Este s ostrovy Isla Catalina a Isla Saona. Jestli si chcete připadat jako praví Robinsoni, tak s jejich návštěvou neváhejte.
I severní část země se snaží přilákat turisty, i když je Atlantický oceán omývající severní břehy ostrova mnohem "drsnější", než Karibské moře na jihu. Severní část země má však své neopakovatelné kouzlo. Pokud se zde budete vyskytovat během ledna a února, můžete v oblasti zálivu Bahía de Samaná pozorovat velryby, kterých je zde okolo 1 500. I známý resort Cabarete těží ze zdejších přírodních podmínek, díky nimž se Cabarete považuje za Meku pro milovníky windsurfingu. Nedaleká Sosúa je zase považována za malý kousek Evropy v Karibiku, a to zejména díky vlivu silné židovské komunity. Mnoho lidí ji totiž přirovnává k Mallorce nebo Ibize. Také v okolí Puerto Plata – Stříbrného přístavu, naleznete vše, co ke své dovolené potřebujete. Je to příjemné a přátelské místo s bohatou historií, krásnou pobřežní promenádou a nádherným historickým středem.
A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho a zmínit se o zajímavých národních parcích, z nichž můžeme jmenovat například Isla Cabritos se slaným jezerem Lago Enriquillo s obrovskou populací amerických krokodýlů, připomenout si nádherné vnitrozemí ostrova, jemuž dominují národní parky Armando Bermúdez a José del Carmen Ramíres či vnitrozemí, které je pravým srdcem ostrova a které je tak vzdálené luxusním pobřežním resortům. Mohli bychom si povídat o milované a zároveň zatracované cukrové třtině, o doutnících, o neskutečně barevných karnevalech a festivalech merengue, o smutném osudu původních obyvatel ostrova a o nelítostném osudu afrických otroků, o proslulém diktátorovi Trujillovi, o městech s hlubokou historií, jako je Santo Domingo nebo La Vega, o nejkvalitnějším jantaru na světě, který se na ostrově nachází nebo o tajemstvím opředeném náboženství vúdú, které sebou přinesli právě afričtí otroci.

Takže až budete sedět na pláži se sklenkou kvalitního rumu, kterého zde mimochodem existuje 36 druhů, a dívat se na západ slunce, vzpomeňte si na tohle všechno a obětujte další den na pláži objevování tohoto ostrova.


Kdy je nejlepší do Dominikánské republiky jet?
Cestovat lze po celý rok, jen v období květen – říjen bývá o něco větší počet srážkových dnů v měsíci. Srpen je považován za měsíc nejteplejší, leden a únor jsou měsíce nejstudenější. Nejvyšší sezóna je v Dominikánské republice od prosinec až do Velikonoc. Zejména v období kolem Vánoc a Nového roku jsou hotely přecpané a je skoro nemožné najít volný pokoj. Také Velikonoce jsou ve znamení velkého přesunu národů. Pokud se týče ročního období, je nejlepší dobou na návštěvu začátek období sucha. To je pro jižní část ostrova období prosinec – duben a pro severní část ostrova období červen – září. Jestliže se chcete vyhnout davům turistů, zkuste navštívit zemi na konci období dešťů. Sice musíte počítat s dešťovými přeháňkami, ale ostrov není přeplněný. Dešťové přeháňky bývají krátké, ale nebe může být několik dnů zatažené. Na srážky je mnohem bohatší sever země.

Zajímavé odkazy

Dominikánská republika - mapa Puerto Plata
Dominikánská republika - mapa Santo Domingo
Mapa - Dominikánská republika
Zájezdy - Dominikánská republika