Chile - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Chilská republika
Hlavní město: Santiago de Chile
Rozloha: 756950 km2
Počet obyvatel: 15665216
Hustota zalidnění: 20 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní prezidentská republika s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT - 4 h (- 3 h říjen-březen)
Administrativní dělení: 13 regionů s 51 provinciemi
Nezávislost od: 18. září 1810
Měna: chilské peso (Ch) =100 centávů
Úřední jazyk: španělština
Rozloha vodní plochy: 8150 km2
Rozloha pevniny: 748800 km2
Délka hranic: 6171 km
Délka pobřeží: 6435 km
Sousedící země: Peru, Bolívie, Argentina
Státní vlajka a mapa:
Sousedící země: Peru, Bolívie, Argentina
Průměrný věk muže: 29
Průměrný věk ženy: 30
Hrubý domácí produkt na osobu: 4630$
Nezaměstnanost: 7,1 % (1998)
Průmyslová odvětví: chemický a strojnický prům., zpracování zemědělských a nerostných surovin
Zemědělství: pěstování p�enice, kukuřice, ovsa, rý�e, brambor, cukrové třtiny, zeleniny, olenin, tabák, lnu a konopí, sadařství, vinařství, chov skotu, koní a ovcí, rybolov
Přírodní zdroje: �elezo, zlato, stříbro, mamgan, molybden, ledek, kuchyňská sůl
Nejvyšší hora: Nevado Ojos del Salado - 6,880 m n. m
Nejnižší bod: Pacifický oceán - 0 m n. m
Nejdelší řeka: Bío-Bío (246 km)
Největší město: Santiago (5.450.000 pbyvatel)
Přírodní nebezpečí: několik zemětřesení, aktivní sopky, tsunami
Železnice v km: 6585
Silnice v km: 79814
Přístaviště: Antofagasta, Arica, Chanaral, Coquimbo, Iquique, Puerto Montt, Punta Arenas, San Antonio, San Vicente, Talcahuano, Valparaiso
Vojenská služba: ve věku 19 let
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 81%, protestanté 6%Informace

Chile
Chile, ohraničená Pacifikem na západě a vysokým pohořím And na východě, se táhne v úzkém pásu od žluté pouště Atacama přes střední jezerní oblast se zasněženými sopkami až k ledovcové Patagonii. K jejímu území patří i množství ostrovů a ostrůvků, z nichž nejproslulejší jsou Ohňová země, Velikonoční ostrov, Ostrovy Juana Fernándeze (na jednom z nich žil po určitou dobu Alexander Selkirk, předobraz Robinsona Crusoa) a ostrov Hannover, kde se podle fantazie Julese Verna odehrál děj románu Dva roky prázdnin. Faktem je, že kdyby si slavný spisovatel tenkrát dal práci a pustý a studený ostrov navštívil, nikdy by na něj ubohé chlapce neposlal.

Dlouhá 4 330 kilometrů a v průměru ne širší než 180 kilometrů je Chile sedmou největší zemí Latinské Ameriky (756630 km2) s 14 milióny obyvatel. Její území se rozkládá ve třech světadílech, protože k ní přísluší trojúhelníkovitý výřez Antarktidy (1250 km2) a Velikonoční ostrov ležící v Oceánii. Měřeno podél poledníku je Chile nejdelší zemí světa. Nejvyšší horou je Llullaillaco (6739 m.n.m.) na chilsko-bolívijské hranici.

V Chile nalezneme obrovské rozdíly mezi suchým a horkým severem a deštivým a studeným jihem. Severní část země je nejlépe navštívit mezi březnem až prosincem, kdy je zde poněkud chladněji než v rozpáleném létě (od prosince do března). Střední část země na sever i jih od Santiaga je vhodná k návštěvě po celý rok. V jižní patagonské části od prosince do února panuje krátké léto, kdy je déšť střídán se sluncem a nepřestává foukat vítr. Velikonoční ostrov má stabilní počasí po celý rok, antarktické léto je v lednu.

Historie
Jako první Evropan spatřil roku 1520 území dnešního Chile (anebo alespoň jeho kousek) Fernando Magalhaes, portugalský mořeplavec ve španělských službách hledající cestu na západ. Proplul úžinou, která dnes nese jeho jméno a tak svou objevnou cestou dokázal, že země je kulatá. V roce 1540 přešel Španělský dobyvatel Pedro de Valdívia s dvěma sty vojáky poušť Atacama a v únoru 1541 dospěl k řece Mapocho, kde založil první chilské město Santiago del Nuevo Extremo. Osídlení se rozrůstalo, i když byl domorodý indiánský kmen Araukánů stálou hrozbou. Proto Španělé na jihu postavili několik pevností, ale situace vyvrcholila v bitvě u Tucapel, v níž vůdce Araukánů, Lautaro, zvítězil a Pedro de Valdívia byl zabit. Hranici mezi indiánskými kmeny a územím dobytým Španěly tvořila po dlouhou dobu prudká řeka Bío-Bío, ale posléze byli všichni Indiáni podrobeni.


Převzato z cestovatelského serveru Dalky.cz