Barma / Myanmar - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Myanmarský svaz
Hlavní město: Rangún
Rozloha: 678 km2
Počet obyvatel: 42
Hustota zalidnění: 62 lidí na km2
Státní zřízení federativní republika, militantní režim
Časové Pásmo: +5,5
Administrativní dělení: 7 oblastí a 7 států
Nezávislost od: leden 1948
Měna: kyat (K) =100 pyaů
Úřední jazyk: barmština
Rozloha vodní plochy: 20 760 km2
Rozloha pevniny: 657 740 km2
Délka hranic: 5 876 km
Délka pobřeží: 1 930 km
Sousedící země: Thajsko, Laos, Indie, Čína, Bangladéš
Průměrný věk muže: 25.6
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 25.6
Průměrný věk ženy: 26.7
Relativní podíl městského obyvatelstva: 28
Hrubý domácí produkt: 78 miliónů $
Hrubý domácí produkt na osobu: 1700$
Procento populace, které je gramotné: 85%
Nezaměstnanost: 5,2%
Průmyslová odvětví: textilní, dřevozpracující, potravinářský a farmaceutický průmysl
Zemědělství: pěstuje se pšenice, rýže, proso, cukrová třtina, podzemnice olejná, juta, bavlna; chová se skot, ovce, kozy, buvoli
Přírodní zdroje: černé uhlí, ropa, zemní plyn, olovo, wolfram, měď, zinek, stříbro, antimon
Nejvyšší hora: Hkakabo Razi (5 881 m)
Nejnižší bod: Indický oceán (0 m)
Nejdelší řeka: Salween (2 820 km)
Největší město: Rangún
Železnice v km: 3 955 km
Silnice v km: 28 200 km
Přístaviště: Moulmein, Rangoon, Sittwe
Vojenská služba: od 18 let
Náboženská příslušnost: muslimové 4%, budhisté 89%, křesťané 4%

FOTOGALERIE - Barma / MyanmarInformace

  Barma, nebo Myanmar, jak ho nazývá vojenská junta, je země, kde velkolepé a starodávné buddhistické chrámy pozorují již po staletí poklidný život země. Barma má spousta památek a snad i zázraků, nad kterými zůstává dech stát- poklidné, životodárné řeky, bohaté horské pralesy a spletitá města plná tajemství a historie. Posledních třicet let byli obyvatelé zastrašováni vojenskou vládou, Tatmadaw.
Pobřeží Barmy vymezuje břeh Bengálského zálivu, který se táhne od hranic Barmy s Bangladéší na severozápadě až k Malajskému poloostrovu a Thajsku na jihovýchodě.
Existuje zde celá škála jedinečných živočišných druhů, které nalezneme mimo jiné v tropickém lese nebo na korálových útesech na jihu, které přecházejí až do mírných lesů koniferu, dubů a rododendronů daleko na severu, kde sníh pokrývá lesy až do téměř 6000-ti tisícové výšky. Vysoké hory vytvářejí neproniknutelnou bariéru na západě země, na hranicích s Indií a Bandladéší. Mezi bariérami se rozprostírá úrodná, hustě osídlená pánev, ve které se nachází drtivá většina populace.

Barma2 Mynamar je původní název země užívaný původními obyvateli dávno předtím, než ji Britové přejmenovali na Barmu. Je také známa jako Zlatá země, a to nejen pro své zlaté pagody, ale také díky velkému nerostnému bohatství a úrodné zemědělské půdě. Geograficky je Myanmar největší zemí poloostrova Jihovýchodní Asie. Sousedí s Bangladéší, Indií, Čínou, Laosem a Thajskem. Má celkovou rozlohu 676 577 km2, což je dvakrát více než má Vietnam nebo Velká Británie a Francie dohromady.
 Barma je druhým největším státem jihovýchodní Asie. Její rozloha je 678.033 km2, což je 5 krát víc než Česká a Slovenská republika dohromady. Území Barmy je rozděleno na 7 oblastí vlastní Barmy a 7 států národnostních menšin – Kačjinský, Kajaský, Karenský, Čjinský, Monský, Arakanský a Šanský stát. Barma má téměř 50 milionů obyvatel; nejpočetnější Barmánci tvoří 68% obyvatel. Převažujícím náboženstvím je buddhismus. Úředním jazykem je barmština.
Hranice jižní části země tvoří Bengálský záliv a Andamanské moře. Pro střední Myanmar jsou typické široké řeky, nížiny a planiny. Největší řekou je Ayeyarwady, která je největší a nejdelší splavnou řekou v délce 1600 km. Její záplavové oblasti tvoří jednu z nejvíce úrodných oblastí Myanmaru. Pohoří se táhnou na severu až k pohoří Himalájí a na východě pak až k hranicím s Thajskem. Nejvyšším vrcholem na hranicích s Čínou je Hkakabo Razi (5881 m), který je zároveň nejvyšší horou jihovýchodní Asie. Více jak polovina Myanmaru je pokryta lesy, jejich plocha se však velmi rychle snižuje díky vysoké těžbě dřeva. Zhruba 15% území je zemědělsky obděláváno, kdy hlavní plodinou je rýže. Kdysi byl Myanmar největším exportérem rýže na světe, ale tyto časy jsou již dávno pryč a dnes patří k deseti nejchudším zemím světa.