Velká Británie - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Spojené království Velké Británie a Severního Irska
Hlavní město: London
Rozloha: 244880 km2
Počet obyvatel: 60094648
Hustota zalidnění: 244 lidí na km2
Státní zřízení konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 1 h v létě
Administrativní dělení: 4 historické země, 3 korunní dependence
Měna: libra šterlinků (L) =100 nových pencí
Úřední jazyk: angličtina
Rozloha vodní plochy: 3230 km2
Rozloha pevniny: 241590 km2
Délka hranic: 360 km
Sousedící země: Irsko
Státní vlajka a mapa:
Hrubý domácí produkt na osobu: 23774$
Procento populace, které je gramotné: 99%
Nezaměstnanost: 6,1 % (1999)
Průmyslová odvětví: hutnický, textilní, elektronický, chemický průmysl
Zemědělství: pěst. obilnin, cukrovky, brambor, lnu, luskovin, zeleninyx, ovoce, chov skotu a ovcí, prasat, drůbeže, sportovních koní, rybolov
Přírodní zdroje: ropa, zemní plyn, uhlí, rudy kovů, kaolin, magnezit, potaš, baryt, fluorit
Nejvyšší hora: Ben Nevis - 1.343 m n. m
Nejnižší bod: Holme Fen - 4 m n. m
Nejdelší řeka: Temže (340 km)
Největší město: London (6.825.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: záplavy, zimní bouře
Železnice v km: 16839
Silnice v km: 371913
Přístaviště: Aberdeen, Belfast, Bristol, Cardiff, Dover, Falmouth, Felixstowe, Glasgow, Grangemouth, Hull, Leith, Liverpool, London, Manchester, Peterhead, Plymouth, Portsmouth, Scapa Flow, Southampton, Sullom Voe, Teesport, Tyne
Vojenská služba: ve věku 15-49 let
Náboženská příslušnost: muslimové 2%, anglikáni 56%, skotští presbitariáni 7%, Románští katolíci 14%

FOTOGALERIE - Velká BritánieInformace

Velká Británie K velkému odkazu Británie patří i mýtické pověsti o králi Artušovi a Camelotu, dále postavy, jako byl Shakespeare, Drake či Churchill, nebo i zlatý věk britského venkova. Najdete zde nekonečnou záplavu středověkých měst a krajina skýtá všechny možné kratochvíle – od turistických stezek vedoucích po kopcích a kolem jezer přes prehistorické kruhy z kamenů až po tradiční vesničky s jejich puby. Doslova v každém městě objevíte známky bývalého bohatství a moci, ať se již jedná o skvostné gotické katedrály financované z pokladnice panovníků, farní kostely postavené z peněz bohatých obchodníků s vlnou nebo monumentální viktoriánské městské stavby zbudované z příjmů britského impéria.
Na jihu Anglie najdete staré loděnice, z nichž námořnictvo ovládalo okolní moře, zatímco na severu vás čekají přádelny, které nezřídka poskytovaly práci pro všechny lidi ve městě.
Britská muzea a galerie, z nichž několik se řadí k nejlepším na světě, jsou plné pokladů dovezených z Evropy a celého světa. A štukované terasy a široké promenády ve starých letoviscích, jako je Brighton, Bath a další, svědčí o dřívějším rozkvětu, kdy byla tato města stejně elegantní jako kterékoli evropské lázně. Současná Británie je místem konzervativním a zároveň zde najdete bohatou multietnickou kulturu. Její půvab spočívá právě v protikladu konzervatismu a volnomyšlenkářství.
Pokud si chcete o Británii udělat ucelený obrázek, měli byste začít v Londýně. V barvitosti a novátorství se této velkolepé, rušné metropoli nevyrovná žádné jiné město v zemi. Není sice možná tak atraktivní jako jeho evropské protějšky, ale nedostatek peněz, jenž je snad jedinou překážkou k tomu, aby Londýn evropská města dohonil, vynahrazuje jeho obrovská různorodost. Právě zde najdete nejrozmanitější a nejbohatší noční život v Anglii, nejvíce kulturních událostí, muzeí, galerií, pubů a restaurací.
Bohatý kulturní život tepe i v dalších velkých městech, jako je Birmingham, Newcastle, Leeds, Manchester či Liverpool, ale upřímně řečeno tato hlavní města regionů nejsou právě nejkouzelnějšími místy. Mnoho lidí před nimi dává přednost starověkým městům, jako je Lincoln,York, Salisbury, Durham
a Winchester, kde se nacházejí neoslavovanější anglické katedrály. Vyhnula se jim jak industrializace 19. století, tak do značné míry i nová architektura poválečné výstavby, a tak si tato města zachovala svou nevelkou rozlohu, útulnost a daleko větší pohostinnost, než jakou byste našli ve velkých obchodních a průmyslových centrech. Nejkouzelnější jsou staré anglické vesničky, které se často skládají jen z pubu, obchodu, řady domků a statku, kde vám nabídnou nocleh se snídaní. Na několik obzvláště krásných ukázek můžete narazit v Devonu, Cornwallu, Cotswolds a Yorkshire Dales, ale slušným množstvím těchto malebných vesniček se může pochlubit prakticky každé hrabství.
Svědectví o rodokmenu Anglie jsou rozeseta také mimo města a vesnice. Ať již jste kdekoli, můžete vzít jed na to, že někde pár mil od vás stojí nějaké trosky hradu, velkolepé panství, osamocené kaple či klášter, a v některých částech země také narazíte na osady civilizací, jež Británii obývaly kdysi dávno.
Na jihozápadě Anglie se nacházejí pozůstatky keltské kultury, které byly jinde zničeny Římany, a od jižního pobřeží až k severní hranici můžete najít stopy prehistorických osadníků – nejznámější jsou megalitické kruhy Stonehenge a Avebury. A pak je tu samozřejmě i anglická krajina, z jejíž rozmanitosti čerpal inspiraci Turner, Wordsworth, Emily Brontëová a řada dalších umělců. Nejdramatičtější a nejznámější jsou vřesoviště a vrchoviny – Exmoor, Dartmoor, North York Moors a Jezerní oblast – kde jsou sice některá místa zamořená turisty, zvláště v Jezerní oblasti, ale pár kroků od nich již obyčejně leží kouty mnohem klidnější. Najdete je po celé Anglii, od zelených údolí Shropshire nedaleko hranic s Walesem až po rovinaté mokřiny východních Fens a vápencovité zvlněné pahorkatiny Sussexu. Stejně je tomu i na pobřeží, kde u nejkrásnějších písečných pláží a nejpůsobivějších útesů již před mnoha lety vyrůstala rozsáhlá letoviska. Pokud však máte raději klid, zamiřte na nechráněné pobřeží Northumbrie, na oblázkové pláže východní Anglie nebo k mysům Dorsetu.


Zajímavé odkazy

Politická mapa Severního Irska
Politická mapa Velké Británie
Promítání.cz - Skotsko
Reliéfní mapa Velké Británie