Turecko - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Turecká republika
Hlavní město: Ankara
Rozloha: 780580 km2
Počet obyvatel: 60750000
Hustota zalidnění: 83 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 2 h (+ 3 h v létě)
Administrativní dělení: 79 provincií
Měna: turecká lira (TLR) =100 kurusi
Úřední jazyk: turečtina
Státní vlajka a mapa:
Rozloha vodní plochy: 9820 km2
Rozloha pevniny: 770760 km2
Délka hranic: 3648 km
Sousedící země: Sýrie, Řecko, Írán, Irák, Bulharsko, Ázerbájdžán, Arménie
Průměrný věk muže: 70
Průměrný věk ženy: 75
Hrubý domácí produkt na osobu: 3090$
Nezaměstnanost: 6,6 % (1999)
Nejvyšší hora: Ararat (5.165 m)
Nejdelší řeka: Eufrat (1.260 km)
Největší město: Istanbul (7.650.000 obyvatel)
Náboženská příslušnost: muslimové 90%

FOTOGALERIE - TureckoInformace

Turecko Turecko je považováno za jednu z nejzajímavějších zemí světa. Celá země je protkána starodávnými bojišti, majestátnými zbořeninami kdysi prosperujících hradů a paláci významných vládců. Tohle je země, ze které Alexander Veliký dobyl půl světa, země kde Achilles čelil Trójskému vojsku, a kde Osmanská říše vedla bitvy, které mohli změnit svět. Nejenom nadšenci historie tu můžou spatřit již téměř zapomenuté umění a pozůstatky již dávno zaniklých civilizací, které sahají až k úsvitu lidstva. Historie rozhodně není jediné Turecké lákadlo, pokud si potřebujete pouze oddechnout, tak i zde najdete svůj již beztak zasloužený odpočinek. Poslouží vám k tomu proslulé Turecké lázně Hamam, nebo můžete nechat teplou vodu Středozemního moře odnést všechny vaše starosti. Dobrodružné povahy jistě ocení park Nemrut Dagi, labužníci nemusí však překročit brány Istambulu, kde vám trhy a restaurace zprostředkují tu pravou tureckou atmosféru, kde vás jistě také potěší moderní osmanská (turecká) kuchyně, která se řadí do jedné z nejchutnějších z celého světa.

Turecko Podívejme se tedy trochu blíž na to, co, jak a kde si můžeme dát dobrého. První otázkou bývá samozřejmě kde. Slušné jídlo se dá sehnat kdekoliv, nejrychleji u „hladových okýnek“ na ulici. Z hygienického hlediska to není žádná katastrofa a porce jsou velké, člověku takové jídlo vystačí bohatě jako hlavní chod. A to všechno za velice příznivé ceny.

Dalším místem, kde se člověk dobře nají, je samozřejmě nějaká ta restaurace. Lidé z restaurací vám často poradí, co si vybrat za jídlo, budete mít svůj klid… výměnou za to je vyšší cena. Tím vyšší však na průměrnou restauraci myslím cenu srovnatelnou s průměrnou restaurací u nás, ne vyšší.

Ve chvíli, kdy dostanete menu, nebudete zřejmě ničemu rozumět (pokud nemáte štěstí na anglický jídelníček). To ovšem nevadí, obsluha vám mile ráda vysvětlí, co že to budete jíst. A když se jim nebude dařit vysvětlování, tak vám třeba dají ochutnat. Není to pravidlem, člověk se s tím setká spíš u miniaturních posezeníček u cesty, ale pro cizince je to dozajista velmi příjemné. Nekupuje tak zajíce v pytli.
Turecko

Bouřlivá historie této země zanechala hluboce zakořeněné zvyky. Lidé kteří nikdy nezažili utlačování nebo nikdy nemuseli bojovat za svodu mohou mít s pochopením tureckého vlastenectví trochu problém. Pro obyčejného Turka tato vášeň však znamená pouze naplnění zdánlivě jednoduchých přání: rodiny, dobrého jídla, hudby, fotbalu a přátelství. Turci mají jedinečnou vlastnost: užívat si každé chvíle života i v těch nejneočekávanějších chvílích. Tuto radost z úplně obyčejných věcí pak sdílejí s každým návštěvníkem .

Zajímavé odkazy

Administrativní rozdělení Turecka
Promítání.cz - Turecko
Reliéfní mapa Turecka
Zajímavé informace o Turecku, široká nabídka last minute zájezdů