Singapur - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Singapurská republika
Hlavní město: Singapur
Rozloha: 692 km2
Počet obyvatel: 4608595
Hustota zalidnění: 6199 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 8 h
Administrativní dělení: 5 distriktů
Nezávislost od: 9. srpna 1965
Měna: singapurský dolar (SD) =100 centů
Úřední jazyk: angličtina, tamilština, čínština, malajština
Rozloha vodní plochy: 10 km2
Rozloha pevniny: 682 km2
Délka pobřeží: 193 km
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 35
Průměrný věk ženy: 34
Hrubý domácí produkt na osobu: 24740$
Počet obyvatel na 1 lékaře: 25
Procento populace, které je gramotné: 91%
Nezaměstnanost: 3,3 % (2000)
Průmyslová odvětví: chemický a petrochemický prům., výroba elektroniky, potravinářský prům.
Zemědělství: pěstování orchidejí, zeleniny,
Přírodní zdroje: ryby
Nejvyšší hora: Bukit Timah - 166 m n. m
Nejnižší bod: Singapore Strait - 0 m n. m
Největší město: Singapur
Železnice v km: 39
Silnice v km: 3066
Přístaviště: Singapore
Náboženská příslušnost: muslimové 16%, ateisté 15%, budhisté 55%

FOTOGALERIE - SingapurInformace

Singapúr SingapúrDnešní název Singapuru pochází ze 14. století. Sumatránský princ prý zahlédl v džungli na ostrově Temasek (současný Singapur) lva. To značilo dobré znamení a proto dal ostrovu název Singapura. To v překladu znamená: singa = lev, pura = město. (Na tomto místě prý však nikdy lvy nežili, pravděpodobně viděl princ tygry.)
K Singapuru se pojí zajímavá legenda o Merlionovi, který město zachránil Merlion je mořský lev, který je do současnosti symbolem Singapuru. Kdysi prý postihla Singapur prudká bouře, která rozbíjela vše co se jí připletlo do cesty. Najednou se z moře vynořil Merlion a on a jeho pomocníci bouři utišil. Proto je Merlion národním hrdinou. Můžete se účastnit obrovské laserové show, která vypráví tuto legendu.
V roce 1986 byla lví hlava navržena jako národní symbol. Tento symbol byl navržen proto, že Singapuru se říká „lví město“. Lev symbolizuje sílu, odvahu a dokonalost. Podle jeho barev – červená a bílá je zabarvena singapurská vlajka. Pět hvězdiček na vlajce reprezentuje: demokracii, mír, právo, rovnost a pokrok.
Singapoure SingapoureNárodní květinou se stal druh orchideje – Vanda Miss Joaquim, která byla poprvé vypěstována v roce 1893 v zahradě slečny Agnes Joaquim. 15. dubna 1981 se stal tento druh orchideje národní květinou.
Velmi kuriózní je Singapur svými neustálými zákazy. Velmi proslavený je například zákaz dovozu žvýkaček. Důvod je prostý, žvýkačky se používali na zablokování dveří metra. Zákazy však uvidíte téměř všude – v metru, na ulicích v restauracíh. Upozorňují na zákaz kouření, pití, odhazování odpadků apod. Zaplacení obyčejné pokuty Vás bude stát kolem 500 – 1000 singapurských dolarů (tj. asi 260 USD). To udržuje Singapurany v poslušnosti.


Samozřejmě každého bude na Singapuru lákat něco jiného. Někoho třeba možnost nákupu především na proslavené nákupní ulici Orchard Road, někteří z Vás zase raději navštíví některý z mnoha zábavných podniků. Je tu také několik velmi zajímavých přírodních zahrad a zajímavostí, milovníci architektury si tu také přijdou na své. O muzea tu opravdu není nouze. Pro děti může snad být lákadlem zoologická zahrada, největší aquapark v Asii (Fantasy Island) nebo akvárium.


Tři nejvyšší budovy v Singapuru:
UOB Plaza – 66 pater. Je vysoká 280 metrů.
Republic Plaza – 66 pater. Je vysoká 280 metrů.
OUB Centre – 66 pater. Je vysoká 280 metrů.

Tři nejrozsáhlejší ostrovy:
Pulau Tekong – 2 442,6 ha
Pulau Ubin – 1 019,2 ha
Ostrov Sentosa – 349,3 ha

Tři nejpopulárnější sporty v Singapuru:
1. jogging
2. plavání
3. chůze
Singapur SingapurKdy je nejlepší do Singapuru jet?
Singapur můžete navštívit v kterékoli roční době – nezáleží na počasí, které je tu pořád stejné – horké a vlhké; teplota přesahuje 20ş C, a to i v noci, vlhkost dosahuje 75 %. Deště jsou sice krátké, ale za to vydatné a prudké – může se stát, že vás během návštěvy Singapuru zastihnou každý den, ovšem legendě, která vypráví o tom, že zde prší od rána do večera celé měsíce, nevěřte – prší tu „jen“ 182 dní v roce, takže asi každý druhý den. Ať už cestujete do Singapuru v létě nebo v zimě, či zde strávíte zde pár dní nebo týdnů, určitě zažijete alespoň jeden z bezmála několika desítek slavností a festivalů, které se tu rok co rok pořádají. Díky různorodým kulturám, náboženstvím, apod., které v Singapuru žijí, jsou neobyčejně zajímavé a pestrobarevné, a proto lákají nejen místní obyvatele, ale i tisíce zahraničních turistů.

Zajímavé odkazy

Cestopis - JIHOVÝCHODNÍ ASIE 2003
Politická mapa - Singapoure
Reliéfní mapa Singapúru