Belgie - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Belgické království
Hlavní město: Bruxelles
Rozloha: 30510 km2
Počet obyvatel: 10289088
Hustota zalidnění: 335 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní federativní konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GTM + 1 (+ 2 h v létě)
Nezávislost od: 4. října 1830
Měna: belgický frank (BF) =100 centimů
Úřední jazyk: francouzština, němčina, vlámština
Rozloha vodní plochy: 280 km2
Rozloha pevniny: 30230 km2
Délka hranic: 1385
Délka pobřeží: 66 km
Sousedící země: Nizozemsko, Německo, Francie
Průměrný věk muže: 39
Průměrný věk ženy: 41
Státní vlajka a mapa:
Relativní podíl městského obyvatelstva: 97
Hrubý domácí produkt na osobu: 24630$
Počet km silnic na 1000 m2 půdy: 4248
Počet obyvatel na 1 lékaře: 298
Procento populace, které je gramotné: 99%
Nezaměstnanost: 13 % (1996)
Průmyslová odvětví: chemické, strojírenské, hutnické, textilní- výroba krajek, broušení diamantů,
Zemědělství: pěstování cukrové řepy, obilnin, brambor, zeleniny, chmelařství, ovocnářství, lnářství, pěstování květin, chov prasat, skotu a drůbeže
Přírodní zdroje: téměř vyčerpány, uhlí, zemní plyn
Nejvyšší hora: Botrange - 694 m n. m
Nejnižší bod: Severní moře - 0 m n. m
Nejdelší řeka: Šelda - 435 km
Největší město: Bruxelles (970.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: povodně,
Železnice v km: 3471
Silnice v km: 148216
Přístaviště: Antwerp, Brugge, Gent, Hasselt, Liege, Mons, Namur, Oostende, Zeebrugge
Vojenská služba: ve věku 19 let
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 88%, muslimové 3%, ateisté 8%

FOTOGALERIE - BelgieInformace

Belgické království je nevelká evropská země při pobřeží Severního moře.
Pro většinu lidí je to hlavně Brusel a Evropská unie, ale Belgie je zemí mnohem rozmanitější. Brusel, jako hlavní město, je samozřejmě velkým lákadlem pro své památky, galerie, rušný život a také pro sídlo královské rodiny, ale devět belgických provincií nabízí rozptýlení jak pro sportovce, tak pro ty, kteří se zajímají o dějiny, umění a tradice nebo se chtějí prostě bavit.
V jednom státě spolu v Belgii žijí Vlámové, hovořící holandsky, a Valoni s jazykem francouzským. Je to země s velkým kulturním bohatstvím a s bohatou historií, která dlouhou dobu byla společná s historií Holandska a jiných evropských zemí. Belgie je kolébkou vlámských mistrů, jako van Eyck nebo Hieronymus Bosch, významnou část svého života zde strávil i Pieter Paul Rubens a jejich díla naleznete nejen v belgických galeriích, ale i v mnoha kostelech a katedrálách.

Mnoho belgických měst se pyšní historickým centrem, kde najdete památky od doby římského osídlení, přes raný středověk, stavby stylu románského, nádhernou belgickou gotiku a renesanci až po baroko a dále k současnosti. A nejen to, téměř v každém větším městě je regionální muzeum, kde se dovíte zajímavosti o daném kraji a tradicích, které se stále ještě často udržují, nebo muzeum věnované nějakému slavnému rodákovi. Belgickou pozoruhodností jsou tzv. dvory bekyní, ženského řádu, který sdružoval neprovdané ženy a vdovy. Tyto dvory, které čítají od několika málo domečků až po velká centra, jsou většinou ze 12. - 16. století.
V Belgii zjistíte, že nejenom Rio žije karnevalem. Po celém území Belgického království se během roku konají různé veselice, maškarní průvody, které mají často kořeny až ve středověku, církevní procesí a vojenské přehlídky. Kdo miluje rušné ulice měst a barvy a hudbu a prazvláštní kostýmy, ať se vydá třeba do Brugg, Bruselu do Malméd nebo do Charleroi. A tak jako v Holandsku, i v Belgii jsou větrné mlýny.

Ze slavných osobností se v Belgii narodil George Simenon, který stvořil geniálního (francouzského!) komisaře Maigreta, nebo kreslíř Hergé, jehož Tintina znají snad všichni čtenáři comixů. Dále je Belgie rodištěm slavného surrealisty malíře René Magritta, nebo architekta Victora Horty.
Belgie je zemí skvělé kuchyně, z níž všichni znají čokoládové pralinky a stovky druhů piva, která můžete často ochutnat přímo v místě, kde se vaří, ale málokdo ví, že díky Belgičanům si celý svět pochutnává na smažených hranolkách.
Belgie není zemí extrémů, nejsou tu ani velké zimy, ani příliš horká léta, ani velké hory. Krajina je rozmanitá s mnoha zajímavostmi, jako jsou krasové oblasti s neuvěřitelnými magickými krápníkovými jeskyněmi, nebo pásy písečných dun. Lázeňská města jsou ideálním místem odpočinku pro ty, kteří si chtějí zregenerovat tělo, Ardeny ale i jiné lokality mohou navštívit jak cyklisté, tak pěší turisté, kteří si netroufají na drsné terény, nebo prostě dávají přednost pohodovějším podmínkám. Belgie je pěkná jak v létě, kdy můžete vyrazit na kole nebo pěšky, tak v zimě, kdy je rájem běžkařů, ale i milovníci sjezdovek si přijdou na své.
Belgie je zemí, která Vás rozhodně překvapí. Příjemně.


Zajímavé odkazy

Reliféní mapa Belgie