Nepál - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Nepálské království
Hlavní město: Káthmándú
Rozloha: 140800 km2
Počet obyvatel: 26469569
Hustota zalidnění: 144 lidí na km2
Státní zřízení konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT +5h 45 min
Administrativní dělení: 14 zón
Nezávislost od: 1768 - založení sjednoceného království
Měna: nepálská rupie (Nre) =100 paisů
Úřední jazyk: nepálština
Rozloha vodní plochy: 4000
Rozloha pevniny: 136800
Délka hranic: 2926
Státní vlajka a mapa:
Sousedící země: Indie, Čína
Procento populace, které je gramotné: 45%
Nezaměstnanost: 47%
Průmyslová odvětví: cestovní ruch, textilní průmysl, produkce cigaret, cementu a cihel
Zemědělství: pěstování rýže, kukuřice, pšenice, cukrové třtiny, produkce mléka
Přírodní zdroje: krásná scenerie, stromy na stavební dřevo, nevýznamně lignit, měď, kobalt a železná ruda
Nejvyšší hora: Sagarmatha/Čhomolunga (Mount Everest 8.846 m)
Nejnižší bod: Kanchan Kalan (70 m)
Nejdelší řeka: Karnálí (v zemi 800 km)
Největší město: Káthmándú (650.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: prudké bouře, povodně, sesuvy půdy, sucho a hladomor v závislosti na době, intenzitě a trvání letních monzunů
Železnice v km: 59
Silnice v km: 13223
Přístaviště: nemá
Vojenská služba: muži od 17 let
Náboženská příslušnost: muslimové 4%, hinduisté 86%, budhisté 8%Informace

Přírodní podmínky
Severní hranici s Čínou tvoří Velký Himálaj, ve kterém se nachází pět nejvyšších světových vrcholů - Mount Everest (8848 m n. m.), Kančendžanga (8598 m n.m.), Makalu (8481 m), Dhaulagiri (8172 m) a Annapúrna I (8091 m). Jižněji se rozprostírá rovnoběžné nižší pásmo Malý Himálaj, dále pak podhůří Siválik a oblast Taraik tvořená severními výběžky Indoganžské nížiny. Horské řeky odvodňují území směrem do Indie. Tyto řeky se slévají na území Malého Himálaje do čtyř říčních systémů - Karnali, Narayani, Gandaki a Kosi.
Asi 35% nepálského území je zalesněno. V nížinách jsou to především bamusové lesy, na nižších horských svazích pak borovice a buky. Ve vyšších horských polohách rostou jedle a hlavně rododendrony (nepálská národní rostlina), které nádherně kvetou v období od března do konce dubna. Odlesnění je obrovským problémem. Dřevo je zapotřebí ve stavebnictví, je však také hlavním zdrojem paliva.

Podnebí je v Nepálu teplé subtropické s monzunovými dešti. Klima v horách je studené a mrazivé velehorské. Na podnebí v horách má vliv i členitost terénu.

Historie
První důkazy o osídlení některých míst na nepálském území pocházejí z dob asi před 10000 lety. Zhruba od 4. stol. n. l. existují záznamy o státním útvaru dynastie Ličavi, který se rozkládal mezi řekami Kali Gandaki na západě a Sun Koshi na východě. Tato dynastie vládla asi do 9. století n.l. Nepál byl rozdělen od 15. století do tří územních celků s hlavními městy v Káthmándú, Lalitpuru a Bhaktapuru. V polovině 18. stol. gurkhský vládce Prithví Nárájan Šáh postupně sjednocoval a rozšiřoval zemi. V rámci expanze na jih však došlo ke střetům s angličany v Indii, což vedlo k anglo-nepálské válce. Důsledkem války byly územní ztráty, avšak nezávislost Nepálu byla uchována. Roku 1846 došlo k politickému převratu a začal vládnout Džang Bahádur Kunvár, který také založil dynastii Ránů. V roce 1951 byla tato dynastie svržena a došlo ke vzniku parlamentní demokracie. Ta byla v šedesátých letech nahrazena monarchickým režimem Paňčájatů. Demokracie byla obnovena v roce 1990. V druhé polovině 90. let došlo k politické nestabilitě země - radikální komunisté nespokojení s průběhem reforem a s ekonomickým stavem začali občanskou válku zaměřenou na úplnou likvidaci monarchie a založení lidové republiky. K násilnostem docházelo zpočátku pouze v odlehlých horských regionech, později však nepokoje zasáhly téměř polovinu země.
Zajímavá místa
Hlavní město Káthmandú stojí navštívit hlavně kvůli pěknému historickému centru. Druhé největší město s velmi zajímavou architekturou je Patan. Dalším zajímavým městem je Bhaktapur se vými stavbami ze 17. století. Jednou z největších turistických atrakcí je i budhistický chrám Swayambhunath, proslavený tím, že je obývá obrovská skupina opic. Turisté však do Nepálu jezdí především za nádhernou horskou přírodou. Národní park Royal Chitwan nabízí neskutečně dobrou podívanou na slony, tygry, leopardy a mnoho dalších zvířat. Dalšími nejnavštěvovanějšími místy jsou Sagarmatha NP rozkládající se na úpatí Mt. Everestu nebo Annapúrna Conservation Area.
Převzato z cestovatelského serveru Dalky.cz


Zajímavé odkazy

Politická mapa Nepálu
Reliéfní mapa Nepálu